Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obciążenia hipoteczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W Polsce w latach 50-tych i 60-tych dokonywano zapisów hipotecznych jako zabezpieczenia udzielonych kredytów wg zasad odbiegających od standardów światowych. Konsekwencją tego jest potrzeba waloryzacji obciążeń obecnie. W artykule omówiono metody waloryzacji: 1) metoda 1: przyszła wartość kapitału; 2) metoda 2: stopa inflacji; 3) metoda 3: wskaźnik zmian siły nabywczej; 4) metoda 4: udział zadłużenia w wartości nieruchomości; 5) metoda 5: algorytm waloryzacji obciążeń hipotecznych.
2
Content available remote Analysis of the mortgage portfolio in Poland and Europe in the period 2002-2009
100%
This article analyses the housing loan portfolio in Poland in the period of boom (2002-2006) and bust (2007-2009). The article focuses on this subject because mortgage instruments are a tool used to satisfy the housing and consumption needs. The development and availability of these instruments, to a large extent, determine the standard of living of the society and the wealth of households. This article consists of three sections. The first section analyses the portfolio of housing loans in commercial banks with reference to their volume and dynamics. The second part discusses the problem of the growing value of loans denominated in foreign currencies in Poland and other Central European countries. The last section presents the comparison of Poland with other European countries on account of the property prices, number of transactions and loan portfolio volume. (original abstract)
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 2013 r. uwzględnia stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podziału nieruchomości obciążonej hipoteką. Przepisy ustawy obowiązujące przed jej zmianą w kwestii zniesienia współwłasności nieruchomości przez podział, na której ustanowiono hipotekę były niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ hipoteką były obciążone części ułamkowe wszystkich nowo wydzielonych nieruchomości. W opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z aspektami prawnymi procedury bezciężarowego odłączenia nowej nieruchomości powstałej w wyniku podziału z dotychczasowej księgi wieczystej z prawomocnie wpisaną hipoteką.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przede wszystkim zbadanie mechanizmu działania zjawiska, jego poznanie i zobrazowanie. W ocenie autora możliwość przeciwdziałania zjawisku lub jego ograniczenie możliwe jest jedynie w momencie, gdy zjawisko i sposób jego powstawania będą dobrze znane i zrozumiałe dla środowiska naukowego, które dopiero na tej podstawie będzie mogło postawić wnioski, wpływając na opinie społeczną, a także na rządzących w kierunku wprowadzenia regulacji zabezpieczających najsłabsze jednostki przed skutkami toksycznych decyzji finansowych. (fragment tekstu)
Omówiono uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą oceny, czy obciążenie hipoteką części nieruchomości nastąpiło przed, czy po nabyciu własności odłączonej pod drogę publiczną nieruchomości.
Kredyty hipoteczne czy też szerzej wierzytelności hipoteczne są często utożsamiane jedynie z formą długu zabezpieczonego hipoteką, której ustanowienie stwierdzone jest określonym wpisem w księdze wieczystej nieruchomości i w efekcie można mówić o obciążeniu nieruchomości długiem do momentu jego spłaty. Artykuł omawia zakres i czynności banku hipotecznego oraz zasady emisji listów zastawnych.
Artykuł porusza tematykę kredytów hipotecznych denominowany we frankach szwajcarskich, które był zawierane przez konsumentów z bankami w Polsce w latach 2006-2008. Istotą problemu, który został omówiony w artykule, jest klauzula indeksacyjna stanowiąca istotny element umowy o kredyt hipoteczny denominowany w CHF. Podkreślić należy, że bank jednostronnie ustalał ten istotny składnik umowy nie tylko na etapie wypłaty kredytu (tj. poszczególnych transz), ale czynił tak również w trakcie wykonywania ww. umowy. Arbitralnie ustalany kurs wymiany waluty warunkował koszt udzielonego kredytu, przy czym konsument nie tylko nie miał wiedzy co do ww. kosztów, ale nie miał też wpływu na kształtowanie się kursu przeliczeniowego. W dalszej części artykułu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy klauzula waloryzacyjna stosowana przez banki w umowach o kredyt hipoteczny denominowany w CHF, według której banki były uprawnione do jednostronnego kształtowania kursów wymiany walut, mieści się w granicach swobody umów w relacji z konsumentem. Odwołano się także do elementów definicyjnych umowy kredytu, podając w wątpliwość wskazanie kwoty kredytu w umowach o kredyt hipoteczny denominowany w CHF. Klauzula indeksacyjna jest poddana analizie także w kontekście stosowania przez banki klauzul abuzywnych (m.in. z uwagi na fakt, że rażąco narusza interes konsumenta, jest sprzeczna z dobrymi obyczajami, nie została z konsumentem indywidualnie uzgodniona).(abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem badawczym rozprawy była analiza uwarunkowań funkcjonowania odwróconej hipoteki, jako dodatkowej formy zabezpieczenia emerytalnego w Polsce. Cześć teoretyczna rozprawy obejmuje przegląd piśmiennictwa w zakresie teorii zabezpieczenia emerytalnego, charakterystykę funkcjonowaniu odwróconej hipoteki w Stanach Zjednoczonych, Australii i wybranych krajach Unii Europejskiej, a także analizę ram prawnych rynku odwróconej hipoteki w Polsce. W części empirycznej rozprawy dokonano wielowymiarowej analizy uwarunkowań funkcjonowania i rozwoju rynku usług equity release w Polsce. Przeprowadzono również badanie popytu na odwróconą hipotekę. Dane niezbędne do wykonania badań empirycznych zebrane zostały przy wykorzystaniu telefonicznych wywiadów wspomaganych komputerowo, tj. metodą CATI. Badanie popytu na usługi equity release przeprowadzone zostało metodą wyceny warunkowej, w schemacie WTA. W celu identyfikacji determinant popytu na odwróconą hipotekę poddano analizie związek pomiędzy szeregiem predyktorów a skłonnością do oddania nieruchomości, przy wykorzystaniu: testu niezależności chi-kwadrat oraz dokładnego testu Fischera. Wykorzystanie metody wyceny warunkowej w schemacie WTA pozwoliło na oszacowanie popytu potencjalnego. W celu określenia popytu efektywnego wykonano symulacje świadczeń z odwróconej hipoteki m. in. w oparciu o rachunek rent życiowych.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest omówienie dziedziczenia przez gminy spadków zawierających długi spadkowe zabezpieczone hipoteką obciążającą nieruchomość wchodzącą również w skład spadku. Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jest obecnie spadkobiercą koniecznym, a spadki stanowią jedno ze źródeł jej dochodów. Co do zasady odpowiedzialność gminy w takiej sytuacji ograniczona jest od wysokości aktywów spadku. Nie mniej regulacje art. 74 ustawy o księgach wieczystych i hipotece prowadzą do wniosku, iż w sytuacji istnienia wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie to ograniczenie nie będzie miało zastosowania, a gmina może być zmuszona pokryć zobowiązania w kwocie wyższej niż aktywa spadku, co doprowadzi do sytuacji, iż zamiast dochodu osiągnie ona stratę z tego tytułu. (abstrakt oryginalny)
Ustawodawca odrębnie definiując cele postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (art. 2 ust. 2 ustawy z 28.02.2003 r. - Prawo upadłościowe), wyraźnie wskazał jego oddłużeniowy charakter. Z treści powołanego przepisu wynika, że zaspokojenie roszczeń wierzycieli może nastąpić tylko o tyle, o ile jest to możliw2. Ergo, jeżeli nie jest to możliwe, nie dojdzie do zaspokojenia wierzycieli, może jednak dojść do oddłużenia. Mając na uwadze, że kolejna nowelizacja (z 2014 r.) dodatkowo wzmocniła pozycję prawną upadłego i w jeszcze większym stopniu podkreśliła oddłużeniowy charakter tej instytucji (dla kontrastu z windykacyjnym charakterem upadłości przedsiębiorczej), należy zbadać, jak chronione w toku postępowania są interesy wierzycieli. (abstrakt oryginalny)
11
51%
Przedmiotem artykułu jest analiza listów zastawnych jako instrumentów wspierających rozwój rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Zagadnienie to jest o tyle ważne, że listy zastawne są niedoceniane przez polskie banki. Celem artykułu jest pokazanie rozwoju bankowości hipotecznej (z doniesieniem do historii) oraz wpływu nowelizacji Ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych na rozwój rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Artykuł jest oparty na następującej hipotezie: nowelizacja zasad funkcjonowania banków hipotecznych i listów zastawnych pozytywnie wpłynie na rozwój bankowości hipotecznej w Polsce. Analizę zilustrowano danymi z raportów NBP, KNF i BIK. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje, że w kontekście zrzeczenia się wierzytelności hipotecznej oraz rozporządzenia prawem powstałym z tytułu opróżnienia zabezpieczenia rzeczowego determinujące znaczenie ma chwila wykreślenia hipoteki. W tym przedmiocie ukazuje to istotę szczególnej konstrukcji prawnej wiążącej się z potrzebą (a) zakończenia bytu prawnego dotychczas wiążącego ograniczonego prawa rzeczowego, z którym wiązało się określone pierwszeństwo zaspokojenia; (b) powstania uprawnienia do rozporządzania przedmiotowym prawem na potrzeby zabezpieczenia innych stosunków prawnych oraz (c) skorzystania przez właściciela ze wskazanego dobrodziejstwa. Powyższe powoduje, że art. 101 u.k.w.h. należy uznać za lex specialis względem 101 § 1 u.k.w.h. i to on wyznacza kierunek postępowania podmiotu dążącego do zachowania prawa rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Praktyczny wymiar poczynionych rozważań wiąże się z odkodowaniem sekwencyjności aktów staranności wymaganych dla "umiejscowienia" hipoteki na miejsce opróżnione celem zapobiegnięcia zastosowania tzw. sukcesji hipotecznej. Równocześnie podkreślić należy, że potrzeba dokonania powyższej oceny aktualizuje się wyłącznie w przypadku wpisów wieczystoksięgowych prawnokształtujących, jako że deklaratoryjne wpisy rozróżniają na gruncie czasowym "wygaśnięcie" oraz "wykreślenie" hipoteki.(abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawiają perspektywy rozwoju banków hipotecznych w Polsce. Uwarunkowane jest to wieloma czynnikami. Pierwszym z nich -najważniejszym- jest trwały spadek inflacji do możliwie niskiego poziomu. Kolejnym istotnym czynnikiem jest konsekwentny wzrost zamożności społeczeństwa. Konieczne jest również usprawnienie pracy sądowych wydziałów ksiąg wieczystych. Zdaniem autorów musi upłynąć co najmniej kilka lat, aby kredyty hipoteczne i listy zastawne działały prawidłowo.
Gwałtowny i niespodziewany wzrost kursu franka szwajcarskiego spowodował duże zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych. U wielu kredytobiorców wysokość kredytów przekroczyła wartość kredytowanej nieruchomości. Sytuacja ta budzi także obawy banków, bo niewypłacalni klienci, którzy przestają regulować swoje zobowiązania, zawsze stanowią poważny problem. Pojawiło się zatem szereg propozycji zaradzenia tej sytuacji. Jednak zdaniem bankowców, wysoka skala tych trudności nie powinna dawać przesłanek do unieważnienia zawartych umów kredytowych. (abstrakt autora)
Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o listach zastawnych, bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. W zamyśle ustawodawców wprowadzone poprawki mają rozwinąć polski rynek listów zastawnych. Zmiany te mają zaowocować wzrostem emisji listów zastawnych oraz poziomem ich wiarygodności, a co za tym idzie przyczynić się do zwiększenia liczby banków hipotecznych. (abstrakt autora)
Praktycznie wszyscy uczestnicy sektora bankowego, widząc zmiany w nim zachodzące, zgodzili się, że w ich interesie leży liberalizacja rynku listów zastawnych. Lada chwila światło dzienne powinien ujrzeć projekt ustawy regulujący te zagadnienia. KNF kilkakrotnie zwracała uwagę, iż sprawą kluczową polskiego rynku jest stworzenie w naszym kraju takich warunków, by emitowane listy zastawne stały się elementem atrakcyjnym dla inwestorów. Oferować one powinny odpowiednie korzyści ekonomiczne, zapewniając tym samym opłacalność transakcji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.