Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obieg dokumentów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Regułą w obrocie gospodarczym jest wystawianie faktur przez sprzedawcę towarów/usług. Przepisy dopuszczają jednak, aby to kupujący lub nawet upoważniona przez dostawcę/usługodawcę osoba trzecia wystawiała faktury w jego imieniu i na jego rzecz. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zajmiemy się rozważaniem wpływu, jaki dokumenty źródłowe mają na tworzenie informatycznego systemu zarządzania w przedsiębiorstwie. Przedmiotem naszych zainteresowań jest podmiot gospodarczy prowadzący działalność na niewielką skalę. W artykule przyjęto pewne uproszczenie, polegające na tym, że całość ewidencji księgowej jest prowadzona w ramach księgowości finansowej. A zatem nie wydziela się m.in. takich obszarów, jako księgowość zarobkowa, materiałowa, środków trwałych (co nie oznacza, iż nie występują one w tych podmiotach). Problematyka związana z rolą dokumentów źródłowych w tworzeniu systemów informatycznych zarządzania jest bardzo obszerna i złożona. Nie sposób ująć ją komp1eksowo w niniejszym opracowaniu. Dlatego też zajmiemy się jednym z wielu problemów, a mianowicie zagadnieniami związanymi ze schematem obiegu dokumentów źródłowych. Warto też zaznaczyć, że artykuł powstał na podstawie prac analityczno-projektowych prowadzonych w takich podmiotach, jak: MPK we Wrocławiu, PHZ "Amexim" we Wrocławiu. Artykuł rozpoczniemy od krótkiego omówienia zakresu pojęciowego pewnych kluczowych zagadnień. Następnie zajmiemy się pojęciem schematu obiegu dokumentu i jego rolą w procesie tworzenia systemu zarządzania. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena wybranych procesów informacyjnych przedsiębiorstwa i związanych z obiegiem dokumentów), zarówno pod kątem celowości ich informatyzowania, jak również z punktu widzenia przebiegu i skutków realizowania takich projektów. (abstrakt oryginalny)
Mówiąc o konieczności wprowadzenia innowacji w łańcuchach dostaw, nie sposób pominąć sfery administracyjnej, która często generuje największe opóźnienia i stanowi wąskie gardło w całym procesie obsługi dostawy. W transporcie, mimo ciągłego rozwoju oraz coraz to nowszych technologii, wciąż korzysta się z papierowej dokumentacji przewozów. Jest to rozwiązanie niezwykle czasochłonne oraz kosztowne ze względu na wydłużające się terminy płatności i oczekiwanie na dokumentację transportową. Odpowiedzią na ten problem może być wprowadzenie systemu, który w oparciu o konwencję e-CMR pozwoli na eliminację dokumentacji papierowej. (fragment tekstu)
PODAG jest systemem informatycznym wspierającym proces obrony prac dyplomowych opracowanym przez studentów kierunku Informatyka Politechniki Lubelskiej. W chwili obecnej jest on testowany na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Niniejsza praca zawiera przedstawienie możliwości oferowanych przez tą aplikację, opis aktualnych problemów obiegu dokumentów związanych z obroną prac dyplomowych, jak i analizę porównawczą dotychczas stosowanych rozwiązań i systemu PODAG. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano System ISOF-Workflow firmy HEUTHES. Przedstawiono podstawowe funkcje tego systemu oraz możliwości jego zastosowania dla klientów z sektora finansowego oraz MŚP.
Przepływ dokumentacji przez różne komórki organizacyjne - od wpływu dokumentów do jednostki albo jego sporządzenia do momentu złożenia ich w archiwum - jest nazywany obiegiem dokumentów. Zasady sporządzania i przechowywania dokumentów określają przepisy prawne. Regulacje normatywne odnoszą się tylko do niektórych rodzajów dokumentacji, takich jak: akta założycielskie, osobowe i majątkowe, jak również dokumenty księgowe i dokumentacja podatkowa. W mniejszym wymiarze normy prawne dotyczą dokumentacji technicznej, operacyjnej i organizacyjnej. Dokument księgowy jest o wiele szerszym pojęciem niż pojęcie dowodu księgowego. Dokumenty księgowe są odzwierciedleniem treści zdarzeń gospodarczych, a dowody księgowe wyrażeniem operacji gospodarczych i są one podstawą zapisów w księgach rachunkowych. Oznacza to, że nie każdy dokument księgowy jest dowodem księgowym, jednak każdy dowód księgowy jest dokumentem księgowym (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wybrane problemy stosowane w realizacji projektu przyjazna administracja. Skoncentrowano się na dwóch kluczowych zagadnieniach a mianowicie: ocenie projektu - zaproponowano kryteria oceny oraz na aspektach informatyzacji rejestrów publicznych. Przedstawiono przesłanki do budowy narzędzi integracyjnych jakim jest interoperacyjne wykorzystanie rejestrów publicznych w procesie realizacji zadań publicznych drogą elektroniczną. Konsekwencją proponowanych kierunków działań powinna być taka transformacja tradycyjnej administracji publicznej, która pozwoli na poprawę jakości obsługi społeczeństwa przez jej organy czyli realizację formuły przyjaznej administracji. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienie doboru architektury platformy integracyjnej do zapewnienia elektronicznego obiegu recept między współpracującymi systemami informatycznymi. Dokonano przeglądu rozwiązań organizacji przechowywania danych o receptach oraz dostępu do nich. Definitywne stwierdzenie tego, które z rozwiązań jest najlepsze, wymagałoby przeprowadzenia badań wydajnościowych, a także określenia kryteriów wydajnościowych dla takiej platformy integracyjnej. W ramach prac zrealizowano rozwiązanie z rozproszonym przechowywaniem recept oraz ich realizacji. Przy realizacji rozwiązania rozproszonego zaprojektowano oraz zaimplementowano podstawowe funkcjonalności systemów informatycznych dla wsparcia lekarzy oraz farmaceutów. Pomocne było zastosowanie wybranych widoków architektonicznych metody "1+5" do modelowania architektury platformy integracyjnej. Ciekawe byłoby wykonanie tego samego zadania dla dwóch pozostałych rozwiązań i przeprowadzenie badań wydajnościowych. Tego typu analiza wydaje się podstawowa przy budowie systemów o zasięgu krajowym i powinna poprzedzać prace projektowe nad systemem docelowym. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Analysis of Circulation of Information in Local Surveying Documentation Centre
75%
W artykule przedstawiono analizę obiegu informacji w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej ze szczególnym uwzględnieniem czasu wykonywania poszczególnych czynności. Analizą objęto wybrane prace geodezyjne i przebieg poszczególnych procedur ośrodka dokumentacji związanych z przyjęciem materiałów powstałych w wyniku wykonania tych prac do zasobu powiatowego. W pracy dokonano również ilościowej analizy prac ze względu na ich rodzaj. Analizy wykonano na podstawie danych uzyskanych z jednego z ośrodków województwa małopolskiego z roku 2009. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Process Management : the Case of the Foreign and Commonwealth Office
75%
Objective: The objective of the article is to mark the introduction of process changes in relations to the Emergency Travel Document service by The Foreign & Commonwealth Office. The paper analyses the changes and relates them to process and cost management strategies. Thus, it presents how process efficiency may be manager. Methodology: The article is of a theoretical and practical nature. The method used in the theoretical part is a review of literature on process management. The second part includes an analysis of The Foreign & Commonwealth Office's own documents.Findings: The use of digitalization greatly facilitates the process for British citizens who are abroad and need to obtain a travel document. This facilitation applies to both customers and FCO employees. Numerous factors influence the processing time reduction, which in turn increases productivity.Value Added: This article presents an example of the practical use of digitization in the proces of issuing the Emergency Travel Document. The value is to show the impact of modern technologies on improving the processes for the organization itself (in the form of optimizing operational costs and increasing efficiency) and for the customers.Recommendations: The use of digitization can be successfully implemented to streamline organizational processes. It can help in reducing their time and limiting human involvement. Increased productivity lowers the cost of a single unit of the service. The changes allow for a more standardized and repeatable service. The approach can be used to manage processes in any organization; though practical implications outlined in the text can serve as an example for other organizations offering similar services. (original abstract)
Utworzenie dokumentu elektronicznego nie jest problemem. Przesyłanie go wewnątrz sieci przedsiębiorstwa według określonej procedury umożliwia utworzenie firmowego schematu obiegu dokumentu i korzystanie z niego przez różnych użytkowników, którzy na kolejnych stanowiskach mogą nawet załatwiać różne sprawy. Dokument – towarzyszy nam w życiu codziennym i jest między innymi świadectwem czegoś co miało miejsce (umowa, zobowiązanie, potwierdzenie itp.) i jest nierozłącznym elementem na przykład biznesu. Zasady sporządzania i obrotu dokumentów papierowych zostały już dawno określone (chociaż cały czas ulegają zmianom i modyfikacjom) i są nie tylko znane, ale i respektowane w różnych dziedzinach życia. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Artykuł jest poświęcony zastosowaniu elektronicznego podpisu w jednostkach organizacyjnych SZ RP. Ukazuje, jakie problemy finansowe i organizacyjne mają Wojskowe Oddziały Gospodarcze, stosujące papierowe metody wymiany dokumentów. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszych czasach obserwuje się wyraźny wzrost liczby informacji oraz co za tym idzie, ogrom dokumentów papierowych. Dokumenty w formie papierowej są trudne w zarządzaniu, nie da się ich łatwo odszukać i współużytkować. Dodatkowa praca jaką należy wykonać aby powielić, rozdystrybuować i składować tradycyjnie dokumenty jest dużym obciążeniem budżetu organizacyjnego. Obecnie każdy rodzaj sprawy można przełożyć na elektroniczną ewidencję i obieg, a coraz więcej firm i instytucji państwowych korzysta z takiego rozwiązania. Lepsza organizacja wewnętrznych działań i procesów wpływa na efektywną komunikację pracowników i kontrolowanie osiąganych przez nich wyników. Autor dokonał analizy dotyczącej wykorzystania elektronicznego obiegu dokumentów w bankach centralnych należących do Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Obraną przez autora techniką badawczą była ankieta. Badania zostały wykonane na przełomie kwietnia i maja 2011 roku. (fragment tekstu)
W referacie przeprowadzono analizę wdrożenia systemu EOD na przykładzie Urzędu Miasta w Ząbkach. Administracja publiczna jest bardzo zbiurokratyzowana i nakłada na system wiele ograniczeń. Przez swoją specyfikę administracja publiczna generuje unikalne problemy wdrożeniowe, jak również występują pewne ograniczenia, ale korzyści nie są możliwe do uzyskania w inny sposób. W opracowaniu omówiono również wymagania stawiane systemom informatycznym, określone przez polskie prawo (ustawa o informatyzacji oraz ustawa o podpisie elektronicznym), poruszono kwestie podpisu elektronicznego kwalifikowanego, niekwalifikowanego, obowiązku archiwizacji dokumentów w formie papierowej i oczekiwanych zmian w prawodawstwie w tym zakresie. Na podstawie zebranych doświadczeń, w podsumowaniu pracy przedstawiono propozycje wprowadzenia nowych usprawnień systemu obiegu dokumentów, które, nawet przy ograniczeniach obecnego stanu prawnego w Polsce, spowodują: zwiększenie funkcjonalności systemu, ułatwienie kontaktu, podniesienie jakości obsługi interesanta i wzrost efektywności pracy. (abstrakt oryginalny)
Kogo interesują dokumenty elektroniczne? Biznesmenów – tak. Sektor usług publicznych, takich jak służba zdrowia – być może. Administrację – prawdopodobnie... Elektroniczne dokumenty stały się faktem i czy to się komuś podoba czy nie – są. Nowe możliwości powodują też inne warunki tworzenia dokumentów, obiegu dokumentów, zarządzania dokumentami i ich przechowywania, czego wymagają różne regulacje prawne. Dokument elektroniczny jest w stanie wyprodukować każdy kto ma dostęp do komputera, edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu prezentacyjnego itd. Dokumenty elektroniczne zostały już dopuszczone do oficjalnego obiegu i pod odpowiednimi rygorami są uznawane za oficjalne i wiążące. Oczywiście korzyści z możliwości zastosowania elektronicznych dokumentów zauważył, jak zwykle, biznes, który dzięki temu otrzymał kolejne narzędzie do walki o pozycję na wolnym rynku. Okazało się, że dokumenty elektroniczne oprócz obniżania kosztów mają też wiele innych zalet, nie tylko zwiększają szybkość obsługi klientów, ale również dają zupełnie nowe możliwości kontroli. (abstrakt oryginalny)
In this position paper, we argue in favour of three points related to document-centric modelling of information systems: (i) information systems of some organizations may be understood in terms of documents, actions, actors, and document flow; (ii) modelling document flow may be a central step in modelling an information system; and (iii) as an approach to information system modelling, document flow modelling may be coupled with the form-based approach to information system development that is featured in IIS*Case, a model-driven development tool, because the form concept is semantically close to the document concept. With respect to these claims, we formulate a document-centric and model-driven approach to information system development, explain its particularities, and present a plan of activities that should lead to its implementation. By relying on domain-specific languages, the proposed approach should allow generation of information systems supporting document manipulation within a document flow and process mining.(original abstract)
Często niemożność udokumentowania wykonania przez bank dyspozycji klienta mam miejsce z uwagi na upływ czasu oraz obowiązujące przepisy prawne, które pozwalają na archiwizowanie dokumentów przez określony czas. Potem dokumenty są niszczone. Każdy bank posługuje się w swojej działalności przepisami, procedurami wewnętrznymi na potrzeby organizacji. Ich omówienie znajduje się w artykule.
Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie jednego z rozwiązań stosowanych przez administrację publiczną, którego istotą jest przędą wszystkim usprawnienie jej funkcjonowania. Elektroniczny System Obiegu Dokumentów, będący przedmiotem poniższych rozważań, jest także wyrazem zachodzących w administracji przeobrażeń jakościowych, orientacji na klienta oraz zwiększenia dostępności do świadczonych usług publicznych, w tym również usług administracyjnych. (fragment tekstu)
Zarządzanie dokumentami oferowane jako usługa outsourcingowa skierowana jest do dużych firm, chociaż coraz częściej usługodawcy swoje oferty kierują też do mniejszych przedsiębiorstw. Rynek usług obejmujących zarządzanie dokumentami na zlecenie nie jest jeszcze bardzo rozwinięty i zapewne dlatego trudno jeszcze mówić o uniwersalnych standardach. Wśród instytucji finansowych jest to chyba najlepiej widoczne w branży ubezpieczeniowej, która nie należy do czołówki pod względem wykorzystywania najnowszych technologii, ale również dlatego jest to najbardziej dynamicznie wzrastający segment rynku. Artykuł omawia wykorzystanie outsourcingu zarządzania dokumentami w branży ubezpieczeniowej.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.