Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Object Modelling Technique (OMT)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie przesłanek wykorzystania modelowania obiektowego w procesach tworzenia modeli systemów informatycznych. (fragment tekstu)
W architekturze w myśl idei zrównoważonego rozwoju jest widoczne dążenie do projektowania obiektów, gdzie proces projektowy staje się coraz bardziej interdyscyplinarny i dynamiczny. Szczególnie interesujący nurt w architekturze będący wyrazem współczesnych poszukiwań to inspiracje bioniką. Możliwość modelowania architektury na naturalnych wzorcach form występujących w przyrodzie stanowi szansę tworzenia nowych i oryginalnych rozwiązań przestrzenno-architektonicznych, również bardziej optymalnych pod względem techniczno-konstrukcyjnym. Stosowanie modeli matematycznych jako w pewnym uproszczeniu odwzorowywanie struktur spotykanych w przyrodzie staje się, stanowi istotnym elementem "łączącym" świat nauki i przyrody, która ma coraz większy wpływ na architekturę, jako dyscyplinę obejmującą technikę i sztukę, w której piękno upatruje się w przyrodzie. Dlatego też, projektowanie wykorzystujące modele matematyczne opisujące wzorce z natury stanowią jeden z ciekawszych trendów nowoczesnej architektury. Inspiracje procesami biologicznymi oraz systemami funkcjonalnymi wpływają na poszukiwania w zakresie kształtowania dynamicznych elewacji, ale także efektywnych struktur konstrukcyjnych. Rozwiązania tego typu powinny być analizowane już na etapie koncepcji, przy badaniu występujących uwarunkowań środowiskowych. Prowadzone symulacje oraz analizy modelowe to większe możliwości w projektowaniu obiektów, pod wieloma względami bardziej efektywnych i racjonalnych. Przedmiot opracowania to prezentacja wyników z przeprowadzonych analiz numerycznych dotyczących form przestrzennych, na drodze ich topologicznych przekształceń. W analizach rozpatrywano budowane na układach siatek promienistych wybrane formy bioniczne oraz dla porównania, klasyczne obrotowe bryły geometryczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia możliwość zastosowania obiektowych metod modelowania, szczególnie ukierunkowanych na tworzenie modelu wymagań funkcjonalnych. Modelowanie wymagań zostaje przedstawione w kontekście szerszego procesu, jakim jest analiza biznesowa. Zawiera on opis podstawowych pojęć metod obiektowych. Następnie przedstawiono procedurę modelowania wymagań oraz zastosowanie diagramów przypadków do ich przedstawiania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania podejścia obiektowego w procesach tworzenia i doskonalenia systemów informacyjnych zarządzania. Zaprezentowano Technikę Modelowania Obiektowego (Object Modelling Technique - OMT) - jej istotę, założenia i zasady, etapy tworzenia systemu za pomocą tej techniki i przykład aplikacji.
Celem artykułu jest pokazanie głównych różnic pomiędzy modelem obiektowym (MO) a relacyjnym (MR) na podstawie dwóch odpowiednich kryteriów: model danych i efektywność baz danych. Pokazano przykłady reprezentacji bazy danych w MO i MR. W dziedzinie baz danych (BD) skoncentrowano się na modelu zapytań oraz języku zapytań.
Definicje produktów trzymane powinny być w odrębnej bazie danych, znajdującej się pod specjalnym nadzorem. Modyfikacje produktów wynikające ze strategii finansowej banku wymagają określonej autoryzacji w ramach organizacyjnych procedur zarządzania zmianami (kontrola uprawnień, dokumentowanie zmian i testowanie). Baza produktów przechowywać powinna szereg wersji z różnymi datami i efektywnymi (lub datami dystrybucji). Wprowadzanie nowych klas produktów następuję zwykle w fazie tzw. otwierania dnia a nie w dowolnym momencie w ciągu dnia. Szerokim możliwościom systemu do definiowania nowych typów produktów musi towarzyszyć też odpowiednia kontrola ryzyka finansowego produktów (dotyczy to szczególnie kredytów, papierów wartościowych oraz instrumentów derywatywowych). (fragment tekstu)
7
Content available remote Modelling in the Identification of Threats to the Functioning of Technical Systems
63%
Nowoczesne systemy techniczne stosowane w praktyce (maszyny, pojazdy, technika wojskowa) podlegają automatycznie degradacji stanu technicznego, co wymusza potrzebę modelowania oraz identyfikację zmian tego stanu. Dostępne metody modelowania identyfikacji zmian stanu technicznego takich systemów pozwalają na nadzorowanie powstających zagrożeń dla prawidłowości ich funkcjonowania. Celem pracy było przedstawienie dostępnych metod i narzędzi do modelowania i identyfikacji ewoluujących zagrożeń dla złożonych systemów technicznych w zakresie opisu i wskazań przesłanek do ich wykorzystania. Współczesne systemy techniczne (maszyny i technika wojskowa) charakteryzują się takimi cechami jak: funkcjonalność, niezawodność, gotowość, bezpieczeństwo, mobilność, podatność operacyjna. Identyfikacja zagrożeń dla funkcjonowania systemów technicznych poprzez modelowanie dotyczy więc budowy modeli badanego obiektu, rekonstrukcji stanu obiektu i jego predykcji. Istniejące metody identyfikacji można podzielić na metody identyfikacji właściwości statycznych i dynamicznych. Obecna dostępność komputerów i badań symulacyjnych dynamiki obiektów pozwala na podejmowanie prób identyfikacji właściwości dynamicznych obiektów w całym cyklu ich życia, przy użyciu różnych modeli. Przedstawione w artykule rozważania dotyczą nowoczesnego podejścia do modelowania stanu dynamicznego obiektów. Stworzone w ten sposób dynamiczne modele ewolucyjne powinny usprawnić metodologię i rozumowanie w ocenie stanu dynamicznego, często wykorzystywanych do optymalizacji i wspomagania decyzji operacyjnych, co stanowi niszę badawczą. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia założenia oryginalnej obiektowo zorientowanej metody specyfikacji wymagań przedsiębiorstwa wobec systemu informacyjnego. Proponowane podejście składa się z kilku konkretnych technik i metod zaadoptowanych do specyfikacji wymagań organizacji. Podstawą metody jest podejście obiektowe. Technika scenariuszowa umożliwia uwzględnienie wymiaru kontekstu organizacji. Metoda kooperatywnego poznania zapewnia aktywny udział użytkowników w procesie specyfikacji wymagań.
Przedstawiono ewolucję systemu informacyjnego (SI) przedsiębiorstwa, wynikającą z rozwoju technologii informacyjnej, prac nad formalizacją opisu systemu informacyjnego oraz zmian roli SI przypisywanej mu przez kierownictwo firmy. Każdemu podejściu odpowiada specyficzna architektura SI, budowana za pomocą specyficznych dla danego podejścia metod. W ciągu 30 lat rozwoju SI wyróżniono: podejście funkcjonalne, podejście strukturalistyczne oraz podejście obiektowe.
Organizacje XXI wieku muszą mieć świadomość, że aby dostosować swoje działania do ciągle zmieniających się warunków musza reagować na zmiany wystarczająco szybko, a w niektórych wypadkach nawet potrafić je przewidywać. Według normy ISO 9001:2000 od przedsiębiorstwa oczekuje się doskonalenia czyli podnoszenia kwalifikacji personelu, modernizacji sprzętu cz też zmian strukturalnych prowadzących do wydajniejszej pracy. Fundamentem doskonalenia jest podejście procesowe, a co za tym idzie umiejętność prawidłowego zidentyfikowania i zamodelowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Artykuł przedstawia sposoby modelowania procesów zachodzących w organizacjach z wykorzystaniem UML (Unified Modelling Language) czyli zunifikowanego języka modelowania wizualnego, pozwalającego budowniczym systemów na tworzenie planów, na których ich wizje zostają uchwycone i wyrażone w standardowy łatwy do uchwycenia sposób.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania technologii obiektowej w celu usprawnienia działalności przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z wymianą informacji. Pokazano wpływ tej technologii na funkcjonowanie systemów informatycznych i działalność rynkową przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Istotę rozważań stanowi podejście obiektowe do tworzenia systemów informatycznych. Omówiono pojęcia ogólne analizy i projektowania obiektowego, dokonując porównania z analizą i projektowaniem strukturalnym. W końcowej części artykułu dokonano analizy rozbieżności ze stwierdzeniami i wnioskami dotyczącymi ww. metod według J.Rumbaugha i P. Coada oraz E. Youdona.
Omówiono takie zagadnienia, jak: rozwój systemów informacyjnych i metod projektowania, problemy oraz alternatywy tradycyjnego wytwarzania i eksploatacji systemów informacyjnych (projektowanie współuczestniczące, prototypowanie i szybkie wytwarzanie aplikacji, metody obiektowo zorientowane, outsourcing), komputerowo wspomagana inżynieria systemów i metod.
Zanalizowano metodologiczne aspekty modelowania dziedziny przedmiotowej, scharakteryzowano ujęcia modelu i modelowania w ewidencji księgowej, omówiono modelowanie w kontekście informatycznym. Dokonano analizy dotychczasowych konceptualnych ujęć ewidencji księgowej. Następnie scharakteryzowano elementy konstytuujące proponowane, modelowe ujęcie ewidencji księgowej oraz omówiono jego aspekty realizacyjne. Zaprezentowano także procedury tworzenia rozwiniętego modelu obiektu biznesowego jako komponentu ponownego użycia na potrzeby tworzenia obiektowo zorientowanego modelu ewidencji księgowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.