Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obligacje katastroficzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja obligacji katastrofalnych (CAT bonds) jako narzędzia pozyskiwania kapitału w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W tekście przedstawiono definicję i cel PPP. Następnie omówione zostały poszczególne elementy obligacji katastrofalnych oraz główne struktury wypłat, na bazie których może funkcjonować CAT obligacja. Ponadto wykazane zostały najważniejsze wady i zalety omawianych instrumentów. Omówiono również fuzję koncepcji PPP oraz obligacji katastrofalnych i wynikające z niej nowe możliwości, które nabierają szczególnego znaczenia w aspekcie spełniania przez kraje członkowskie Unii Europejskiej kryteriów określonych traktatem z Maastricht.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza wpływu kryzysu na rynek obligacji katastroficznych, które stanowią ważne narzędzie finansowania ryzyka klęsk żywiołowych. Obligacje katastroficzne jednakże to instrumenty alternatywnego wobec klasycznej reasekuracji transferu ryzyka ubezpieczeniowego na rynki kapitałowe, pozwalające znacząco zwiększyć pojemność akceptacyjną branży ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
Sezon huraganowy zakończony, przyszedł więc czas na szacowanie szkód spowodowanych przez katastrofy naturalne w ostatnim kwartale. Chociaż matka natura oszczędziła nam wspaniałomyślnie w tym roku dramatycznych zjawisk na miarę Katriny czy Andrew, szkody dla branży asekuracyjnej liczone są w miliardach dolarów. Sytuacja ta jest wynikiem zderzenia wynikających z ocieplania się klimatu anomalii pogodowych z megaskupiskami ludności skutkującymi koncentracją majątku i wzrostem cen nieruchomości. Według opublikowanych przez The Insurance Services Office Inc. szacunków, wartość Property Claim Services (PCS) – indeksu wykorzystywanego w przeszłości jako baza dla rozliczeń dla notowanych na Chicago Board of Trade futures i opcji katastrofowych, obejmującego szkody wynikające ze zdarzeń przejawiających charakter katastrof naturalnych i o sile zniszczenia powyżej 25 mln USD w ubezpieczonym majątku na terenie USA – osiągnęła 1,13 mld USD w trzecim kwartale 2007 i 4,7 mld USD od początku roku. Siły natury potrafią siać jednak prawdziwe spustoszenie dla branży – dla porównania sama Katrina kosztowała amerykańskich ubezpieczycieli majątkowych (wg kryteriów PCS) 41,1 mld USD. (abstrakt oryginalny)
Zastosowanie instrumentów finansowych rynku kapitałowego ma na celu zarządzanie procesem sekurytyzacji ryzyka katastrofalnego. Jest to istotne ze względu na skutki, jakie przynoszą straty wywołane zjawiskami katastrofalnymi. W artykule omawia się strukturę obligacji CAT i ich wycenę w oparciu o model stochastycznego procesu stopy procentowej. Obligacje CAT przeznaczone są do finansowania skutków zdarzeń katastrofalnych. Mają one charakter zbliżony do kapitału warunkowego CC (contingent claim), ale w realnych warunkach są instrumentami rynku finansowego obligacjami katastrofalnymi. Opracowane podejście jest zilustrowane rozkładem cen obligacji w układzie poziomu uruchomienia umorzenia obligacji CAT i jej zmienności. Kierunek możliwych badań wyznaczony jest przez uwzględnienie w wycenie hazardu moralnego i ryzyka bazowego (rynkowego).(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Koncepcja modelowania struktury zabezpieczeń w zarządzaniu ekstremalnym ryzykiem
63%
Przypadek sekurytyzacji ryzyka katastroficznego, jaki rozważymy, opiera się na dwóch argumentach. Pierwszym jest to, że przemysł ubezpieczeniowy ponosi straty, które są nienaturalnie duże względem finansowej możliwości rynku ubezpieczeniowego, ale nieznaczne w stosunku do większych rynków finansowych. A zatem twierdzi się, że nawet bardzo duże katastrofy mogą być zabezpieczone finansowo przez rynki kapitałowe bez poważnego przemieszczenia kapitału. Na przykład możliwa strata 100 mln dol. wymagałaby 40% całkowitej nadwyżki amerykańskiego przemysłu ubezpieczeń majątkowych i odpowiedzialności cywilnej. Ale ta sama strata jest mniejsza niż przeciętny wariant obrotów wartości handlowej na rynkach kapitałowych. Drugim argumentem jest to, że straty katastroficzne nie są skorelowane z głównymi indeksami (wskaźnikami) rynków kapitałowych, a zatem reprezentują instrument zero beta, który oferuje inwestorom ogromne zróżnicowanie.(fragment tekstu)
Powstanie produktów sekurytyzacji ryzyk ubezpieczeniowych, zwanych ILS lub RLS (insurance/risk linked securities), było bezpośrednim następstwem kumulacji szkód wynikłych z katastrof naturalnych ostatniej dekady ubiegłego stulecia. Chociaż rozwiązania te mocno czerpią ze stabilnych wzorców wypracowanych przez branżę bankową, mają dwie istotne cechy nakazujące postrzeganie ich w kategoriach odrębnej klasy sekurytyzacji. Przede wszystkim ILS są instrumentami transferu ryzyka, a nie, jak w praktyce bankowej, refinansowania działalności. Nie opierają się też, w odróżnieniu od bankowych papierów zabezpieczonych aktywami (Asset Backed Securities - ABS), na przyszłych płatnościach z aktywów. Charakterystyczne dla ILS jest powiązanie ich ze zobowiązaniami z tytułu przyszłych świadczeń podmiotu emitującego, co - w zderzeniu z właściwym asekuracji uwarunkowaniem wypłat od zajścia konkretnego zdarzenia nakazuje sklasyfikować je w kategorii raczej Contingent Liability-Backed Securities (CLBS).(fragment tekstu)
Obligacje katastroficzne (cat-bonds) z roku na rok zyskują na znaczeniu jako podstawowy instrument alternatywnego transferu ryzyka ubezpieczeniowego, uzupełniając pojemność akceptacyjną tradycyjnej reasekuracji. Jednym z podstawowych parametrów obligacji katastroficznej warunkującym wykorzystanie przez sponsora/cedenta zgromadzonego w wyniku jej emisji kapitału jest tzw. trigger. Wybór triggera wynika z wielu uwarunkowań, przede wszystkim dotyczących specyfiki sekurytyzowanego ryzyka, a także wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla sponsora i inwestorów, takimi jak wymagana premia za ryzyko (spread), ryzyko bazowe, hazard moralny i poziom transparentności. Celem artykułu jest analiza rynku cat-bonds pod kątem tendencji w wykorzystaniu różnych rodzajów triggerów. Część empiryczna poprzedzona zostanie charakterystyką i klasyfikacją triggerów oraz omówieniem uwarunkowań ich wyboru przez sponsorów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem analiz podjętych w artykule jest rynek obligacji katastroficznych. Celem artykułu jest zarówno określenie najważniejszych elementów konstrukcyjnych obligacji katastroficznej jako instrumentu finansowego, jak i stopnia rozwoju i zasad funkcjonowania całego rynku. Artykuł ponadto wskazuje możliwości wykorzystania obligacji katastroficznych przez rządy państw. Rynek obligacji katastroficznych ewoluował nie tylko pod względem liczby i wartości emisji, ale także w zakresie warunków konstrukcji samej obligacji. Jest to rynek będący domeną firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych o dużej koncentracji terytorialnej w zakresie transferowanego ryzyka, borykający się z ograniczonymi możliwościami wyceny i brakiem płynności rynku wtórnego.(abstrakt oryginalny)
Działający na zlecenie francuskiego reasekuratora SCOR SPV (special purpose vehicle) o nazwie Atlas Re, za pośrednictwem największej na świecie firmy brokerskiej Marsh, wyemitował w roku 2000 obligacje katastroficzne o łącznej wartości 200 min USD. Jest to jak dotąd największa emisja obligacji tego typu, a jej wartość przekracza łączną wartość wszystkich innych emisji obligacji katastroficznych. Posiadające rating B obligacje nie mają charakteru homogenicznego, gdyż oparte zostały na różnorodnych ryzykach, które wystąpić mogą w różnych regionach świata. W szczególności są to ryzyka związane z reasekurowanym przez SCOR mieniem, w tym podczas prac budowlano-montażowych. Głównymi ryzykami, przed którymi zabezpieczają obligacje, są: trzęsienia w Japonii i USA oraz wichury w Europie.(abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie ubezpieczeniami ryzyk katastroficznych w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce jest małe. Wpływa na to wiele czynników. Polska uznawana jest za kraj bezpieczny pod względem katastrof naturalnych a także działań terrorystycznych. Świadomość ubezpieczeniowa jest na różnym poziomie. Analizując wartość zebranej składki w poprzednich latach można zauważyć tendencję wzrostową. W referacie zostały przedstawione przeszkody, które mają wpływ na decyzje dotyczące ubezpieczenia ryzyk katastroficznych oraz oferta produktów skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie ubezpieczenia tych ryzyk. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przyczyny emisji pierwszych obligacji katstroficznych oraz ich funkcjonowanie na rynku kapitałowym. Przedstawiono ich charakterystykę, korzyści dla emitentów i inwestorów. Zobrazowano rozwój rynku i zasady transferu środków uzyskanych z emisji.
We analyse the effectiveness of catastrophe bonds for the financial management of catastrophic risk in the transport and infrastructure industries. We illustrate how these financial instruments are becoming a valuable tool for non-financial firms in the risk management of catastrophic events, supplementing the traditional insurance/reinsurance channel, especially during times of constraints in the insurance industry. We also review cat bond issues sponsored by infrastructure and transport companies, highlighting the usefulness of these structured financial instruments in the management of the catastrophe exposure in these industries. Policy indications are finally given. (original abstract)
13
Content available remote Wpływ ryzyka stopy bazowej i moralnego hazardu na cenę i wypłatę obligacji CAT
51%
W artykule tematycznie nawiązuje się do wyceny obligacji CAT, z uwzględnieniem moralnego hazardu i ryzyka bazowego instrumentów ubezpieczeniowych, i bez uwzględnienia tych ryzyk. Wycena takich obligacji ma na celu zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym o charakterze katastrofalnym. Podstawą prowadzonych rozważań będą instrumenty finansowe, których zastosowanie w procesie zarządzania firmą ubezpieczeniową ma na celu sekurytyzację ryzyka katastrofalnego. Znaczy to, że ich celem jest finansowanie skutków zdarzeń katastrofalnych. Narzędziami finansowania będą obligacje CAT. Mają one charakter zbliżony do kapitału warunkowego CC (ang. contingent claim), ale w realnych warunkach są instrumentami rynku finansowego - obligacjami katastrofalnymi. Celem prowadzonych tu rozważań jest sformułowanie modelu warunkowych roszczeń dla wyceny obligacji emitowanych pośrednio przez ubezpieczyciela, poprzez spółkę SPV, gdy istnieje ryzyko odmowy finansowego uregulowania roszczeń zainicjowanych zdarzeniem katastrofalnym. W realiach rynkowych wycena takich obligacji znajdowała uzasadnienie w ostatnich dziesięcioleciach w wyniku zwiększonej częstości występowania katastrofalnych zdarzeń. Przewidywanie skutków ewentualnych katastrof o dużych zagregowanych stratach, wyrażona w pośredni sposób w specyficznie skonstruowanych wskaźnikach (indeksach) strat z uwzględnieniem ich w warunkach emitowanych obligacji, jest antycypacją ich ceny. Skracając istotę problemu, można stwierdzić, że ich właściwa wycena ma wpływ na straty ubezpieczyciela, gdy zostanie zrealizowane zdarzenie katastrofalne. Zatem ich właściwa wycena jest elementem zarządzania działalnością ubezpieczeniową. Wtedy bowiem następuje całkowite lub częściowe umorzenie nominalnej wartości obligacji CAT, co ma wpływ na finanse firmy ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
Zastosowanie nowoczesnych instrumentów rynku kapitałowego w działalności ubezpieczeniowej spowodowane jest szybkim ich rozwojem i zmniejszającymi się, relatywnie do rozmiarów szkód, możliwościami firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych finansowania przekazywanych im ryzyk. Do nowoczesnych instrumentów finansowych przydatnych w przypadku zaistnienia klęsk żywiołowych należą obligacje katastroficzne (cat bonds) oraz tzw. swapy katastroficzne.
Celem opracowania jest próba oceny możliwości wykorzystania obligacji katastroficznych (catastrophic bonds, CAT) jako instrumentu zarządzania ryzykiem w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji tego sektora w Polsce. W ramach realizacji celu głównego przyjęto następujące zadania robocze: (1) uwypuklenie zadań współczesnej polityki rolnej w procesie zarządzania ryzykiem katastroficznym w rolnictwie, (2) zaprezentowanie mechanizmu działania obligacji katastroficznych, (3) rozpoznanie możliwości wykorzystania obligacji katastroficznych w rolnictwie w świetle wyników zagranicznych badań empirycznych. Osią rozważań jest następująca teza: obligacje katastroficzne, jako rynkowe instrumenty finansowe, nie wypierając dotychczasowych narzędzi, umożliwiają - na poziomie mikro - silniejsze zaangażowanie rolników w procesy zarządzania ryzykiem, przy zmniejszonej skali interwencjonizmu finansowego państwa. Artykuł ma charakter rozważań teoretycznych, wspartych elementami koncepcyjnymi (np. w zakresie porównania różnych instrumentów zarządzania ryzykiem). Całość opracowania kończą wnioski i rekomendacje dotyczące możliwości zaadaptowania obligacji katastroficznych do polskiego rolnictwa. Artykuł stanowi przyczynek do dalszych badań empirycznych nad aspektami finansowymi zarządzania ryzykiem katastroficznym w rolnictwie.(fragment tekstu)
Koszty katastrof obciążające globalny rynek ubezpieczeniowy rosną systematycznie. W 2005 roku wysokość odszkodowań osiągnęła rekordową kwotę 80 mld USD, z czego większość wypłaci rynek ubezpieczeń majątkowych. Jednak tak ogromne koszty mogą zagrozić wypłacalności ubezpieczycieli ze względu na niekorzystny bilans strat i wartości rynku ubezpieczeń majątkowych. W artykule omówiono także obligacje katastroficzne, które pozwalają na wykorzystywanie ich jako narzędzia transferu ryzyka również przez podmioty spoza rynku usług ubezpieczeniowych, poszukujących ochrony ubezpieczeniowej.
Omówiono zagadnienia relacji decyzyjnych, modelowania reguł wyboru działania, koncepcję "ograniczania niepewności" w podejmowaniu decyzji przy prowadzeniu działań w warunkach ryzyka. Przedstawiono modelowanie dotyczące innowacji procedur ubezpieczeniowych mających związek z zarządzaniem ryzykiem katastroficznym, a także ryzyko zdarzeń katastrofalnych w aspekcie równowagi między hazardem moralnym a ryzykiem bazowym. Zaprezentowano model wyceny obligacji CAT uwzględniający stochastyczne stopy procentowe i bardziej ogólne procesy straty katastralnej. Omówiono relację zachodzącą pomiędzy strukturą kapitałową, wrażliwością stopy procentowej i wartością rynkową w dziedzinie ubezpieczeń, a także funkcje regulacyjnego prognozowania wypłacalności w dziale ubezpieczeń majątkowych i ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Przedstawiono także prognostyczne aspekty badania wpływu cech operacyjnych ubezpieczyciela na wysokość składki polis zabezpieczenia długoterminowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.