Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obligacje komunalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Sposobem finansowania zadań jst - oprócz wykorzystywania dochodów publicznych -jest również pozyskiwanie środków zwrotnych. Dzięki nim możliwe staje się np. korzystanie przez mieszkańców wspólnoty samorządowej z określonego majątku jednostki, bez konieczności zgromadzenia od razu funduszy na jego sfinansowania. Postępowanie takie, oprócz oczywistych korzyści, generuje niestety konieczność znalezienia w przyszłości przez jst środków publicznych na obsługę zaciągniętego długu. Nie tylko jednostka będzie zmuszona znaleźć środki pieniężne na spłatę pożyczonego kapitału, ale również ponieść wydatki związane z zapłatą odsetek, których wysokość uzależniona jest od wielu czynników. W niniejszym artykule autor podjął rozważania na temat sposobów oprocentowania obligacji komunalnych, które stanowią coraz ważniejszy rodzaj zadłużenia jst. W szczególności przeanalizowane zostały zmiany w określaniu podstawy kalkulacji odsetek oraz wysokości stosowanych marż za ryzyko.(fragment tekstu)
W ramach niniejszego referatu uwaga skoncentrowana została na instrumencie dłużnym, coraz częściej wykorzystywanym przez jednostki wszystkich szczebli samorządu, a mianowicie na obligacjach. Uprawnienie samorządów do emisji papierów wartościowych spowodowało powstanie rynku obligacji komunalnych postrzeganego jako odrębny segment rynku pozaskarbowych papierów dłużnych. Niestety, mimo obserwowanego od 1995 r. dynamicznego ilościowego rozwoju tego rynku, nie towarzyszy mu rozwój jakościowy, przez co wykazuje on cechy rynku parakredytowego. Stan taki jest niepokojący, oznacza bowiem osłabienie możliwości finansowania inwestycji sektora publicznego poprzez wykorzystanie rynkowego mechanizmu redystrybucji dochodów oraz blokuje rozwój szczególnego segmentu rynku kapitałowego, jakim są obligacje przychodowe.
Jednostki samorządowe, jak powiaty, gminy i województwa samorządowe, mają do dyspozycji wiele źródeł pieniądza na finansowanie własnych potrzeb zarówno bieżących, jak i inwestycyjnych. Oprócz źródeł bezzwrotnych wykorzystują też dług w postaci obligacji komunalnych. Celem artykułu jest analiza rynku obligacji komunalnych w Polsce od roku 1997 do 2011. Zostanie dokonane badanie wielkości rynku, liczby emitentów, wielkości emisji. Zostanie przebadany zarówno rynek niepubliczny, jak i publiczny obligacji samorządowych. (abstrakt oryginalny)
Finansowanie zadań jednostek samorządu terytorialnego z wykorzystaniem dłużnych instrumentów finansowych zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza przy poszukiwaniu przez nie możliwości pozyskania kapitału w celu realizacji inwestycji finansowych ze środków Unii Europejskiej. W Polsce JST mają do wyboru uplasowanie emisji obligacji na rynku zorganizowanym lub rynku niezorganizowanym. Celem niniejszego opracowania jest określenie stopnia urynkowienia obligacji komunalnych w Polsce w latach 2009-2015 poprzez ocenę wielkości rynku, porównanie wartości emisji na rynku zorganizowanym i niezorganizowanym, analizę płynności oraz ocenę struktury inwestorów. Wyniki badań wskazują na słaby stopień urynkowienia obligacji komunalnych w Polsce, niską płynność walorów oraz dominację banków wśród obligatariuszy.(abstrakt oryginalny)
Autor rozpoczął temat od przedstawienia finansowania gospodarki lokalnej obligacjami na rynkach zagranicznych, po czym omówił uregulowania prawne emisji obligacji samorządowych w Polsce. W kolejnym punkcie wymienił specyficzne cechy obligacji samorządowych oraz przedstawił zarówno podmioty nabywające, jak i emitentów polskich obligacji samorządowych. W zakończeniu przedstawił perspektywy obligacji komunalnych.
Rynek obligacji komunalnych stanowi specyficzny segment rynku dłużnych papierów wartościowych. Ze względu na publicznoprawny status emitenta zobowiązania jednostki samorządowej mają rangę długu publicznego. Postrzegane są przez to jako zobowiązania ustępujące pod względem bezpieczeństwa tylko zobowiązaniom Skarbu Państwa. Nie oznacza to jednak, że nabywanie obligacji komunalnych jest wolne od ryzyka. Powszechnie wymieniane czynniki ryzyka, związane z inwestycjami w papiery dłużne, dotyczą również obligacji emitowanych przez jednostki samorządowe. W Polsce rynek obligacji komunalnych jest stosunkowo młody i nie w pełni wykształcony, zwłaszcza w obszarze obrotu wtórnego. Należy też pamiętać, że Polska ciągle jeszcze nie jest krajem o dojrzałej gospodarce rynkowej. Skutkuje to zmiennością warunków gospodarczych - niestabilnym systemem prawnym, licznymi interwencjami władz monetarnych i fiskalnych, wrażliwością na oddziaływanie kapitału zagranicznego. Powyższe czynniki znacznie zwiększają ryzyko inwestycyjne w Polsce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest poznanie czynników określających charakter emisji i ich wpływu na opłacalność obligacji komunalnych, oraz poznanie różnych sposobów kształtowania struktury emisji obligacji komunalnych.
Artykuł przedstawia historię obligacji komunalnych w Polsce a także w USA i Europie. Omawia istotę i cele emisji tych obligacji.
Artykuł omawia przywileje podatkowe z obligacji komunalnych, uprawnienia do emisji i jej ograniczenia, etapy emisji, podmioty uczestniczące w emisji obligacji, strukturę nabywców obligacji, rodzaje obligacji komunalnych oraz metody lokowania obligacji.
Obligacje komunalne stanowią w ostatnich latach interesującą alternatywę finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego. Są to narzędzia tańsze i bardziej elastyczne od tradycyjnych form pozyskiwania kapitału na rynku. W latach 2007-2015 dług wynikający z emisji obligacji komunalnych przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce wzrósł pięciokrotnie (z 4 do 20 miliardów PLN). W artykule zostaje dokonana ocena rozwoju rynku obligacji komunalnych w Polsce i nakreślone zostają możliwości rozwoju tego rynku w oparciu o analizę szans i ograniczeń. Przeprowadzona w pracy analiza wskazuje, że rynek obligacji komunalnych w Polsce powinien się w kolejnych latach dynamicznie rozwijać. Wynika to m.in. z przyszłych potrzeb uzyskania przez jednostki samorządu terytorialnego wkładu własnego do realizacji projektów współfinansowanych w ramach środków Unii Europejskiej w latach 2016-2020.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia funkcjonowanie obligacji komunalnych na polskim rynku papierów wartościowych.
Jednostki samorządu terytorialnego wykorzystują różne zwrotne źródła finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. W Polsce podstawową i tradycyjną formą finansowania zewnętrznego jednostek samorządu terytorialnego są nadal kredyty bankowe. Jednak rynek emisji obligacji komunalnych stale się rozwija. Zwiększa się zarówno liczba emitentów, jak i wartość programów emisyjnych. Pojawiły się pierwsze emisje obligacji przychodowych(fragment tekstu)
Obligacja jest papierem wartościowym. Papiery wartościowe można zdefiniować jako dokumenty, z których posiadaniem związane jest uprawnienie polegające na żądaniu spełnienia świadczenia na rzecz osoby legitymowanej treścią dokumentu.Obligacja samorządowa (komunalna) stanowi zobowiązanie jednostki samorządowej względem właściciela obligacji (obligatariusza) do zwrotu pożyczonej sumy wraz z odsetkami. Powyższe zobowiązanie jest ważne dla każdego kolejnego właściciela obligacji. Obligacja nie jest dokumentem stwierdzającym udział w majątku samorządu. Główną funkcją obligacji jest funkcja kredytowa. Niezależnie bowiem od rodzaju świadczeń przyznawanych obligatariuszom, objęcie obligacji wiąże się z przekazaniem emitentowi określonych funduszy.Ważną funkcją obligacji jest też funkcja promocyjna. Emisja zakłada ujawnienie szczegółowych danych o organizacji i działalności emitenta samorządowego, co umożliwia poznanie go przez potencjalnych inwestorów. Może to mieć istotny wpływ również na inne dziedziny aktywności emitenta. (fragment tekstu)
Banki od początku reaktywowania jednostek samorządu terytorialnego wykazują duże zainteresowanie tymi podmiotami. Działalność samorządów związana jest z gromadzeniem i rozdysponowaniem środków finansowych znacznie większych niż podmioty sektora prywatnego. Umiejętne zarządzanie strumieniami pieniężnymi wpływa na efektywność działania danego samorządu. Samorządowe służby finansowe nie zawsze są w stanie samodzielnie zarządzać zgromadzonymi finansami, toteż poszukują odpowiednich, profesjonalnych instytucji, dzięki którym procesy zarządzania będą bardziej efektywne i przyczynią się do lepszego wykorzystania posiadanych przez jednostki samorządu terytorialnego zasobów pieniężnych. Podstawowym partnerem w obszarze działalności finansowej samorządów są banki. W pierwszych latach funkcjonowania samorządów zainteresowanie banków współpracą było ograniczone. Wynikało to głównie z braku metodologicznego, jak i proceduralnego przygotowania sektora bankowego do obsługi nowych podmiotów sektora samorządowego. Obecnie zainteresowanie tym sektorem znacznie wzrosło. Sektor bankowy postrzega samorządy jako stałych, wiarygodnych klientów, którzy realizują znacznych rozmiarów zadania publiczne. Wymaga to dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi, którymi należy właściwie zarządzać. Ponadto, zakres zadań nie zawsze jest proporcjonalny do ilości posiadanych środków, powoduje to powstanie potrzeb pożyczkowych po stronie samorządów. Dla banków stanowi to atrakcyjny obszar działania o dużym potencjale chłonności przy jednocześnie stosunkowo ograniczonym ryzyku. Atrakcyjność jednostek samorządowych spowodowała wzrost konkurencyjności pomiędzy bankami, które systematycznie poszerzają ofertę produktów i usług. Celem opracowania jest wskazanie płaszczyzn współpracy sektora bankowego z jednostkami samorządu terytorialnego oraz ewolucję współpracy wynikającej ze zmieniających się uwarunkowań prawno-ekonomicznych. (fragment tekstu)
Przedstawiono charakterystykę wybranych państw europejskich i rolę transferów w działalności jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono cele i metody redystrybucji środków w wybranych krajach.
Główne cele pracy to zaprezentowanie stopnia wykorzystania obligacji komunalnych, a także znalezienie związku statystycznie istotnego między położeniem gminy w makroregionie a wykorzystaniem emitowania obligacji. Badania przeprowadzono w 2017 r. Podstawowym narzędziem badawczym był kwestionariusz ankietowy rozesłany do 606 gmin wiejskich. Zwrotnie otrzymano od gmin wiejskich 132 ankiety. Około 90% gmin uczestniczących w badaniu korzystało z dofinansowania z UE, pożyczek i kredytów, a niecałe 30% - z emisji obligacji. Wydaje się, że ważnymi powodami takiego stanu rzeczy są ostrożność gmin oraz niechęć do korzystania z instrumentów, które nie są im dobrze znane. Gminy położone w makroregionie północno-zachodnim i w północno-wschodnim chętnie korzystały z emisji obligacji. Najmniejsze zainteresowanie nimi wykazały gminy z makroregionów wschodniego oraz centralnego. Analizę korelacji przeprowadzono, stosując statystykę chi-kwadrat.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule wady zdają się mieć większe znaczenie przy wyborze w j.s.t., pomiędzy obligacjami a kredytami, jako dłużnymi środkami zwrotnymi na finansowanie swej działalności. Nie są to jedyne przyczyny niewielkiego zainteresowania j.s.t. emisją obligacji. Należy mieć na uwadze, że kredyt dla j.s.t. oferuje wiele banków. Do największych partnerów j.s.t., zarówno w zakresie udostępniania środków finansowych (kredyty, pożyczki, obligacje), jak i przyjmowania depozytów od nich, należy pięć banków: PKO BP S. A., Pekao S. A., BOŚ S. A., Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S. A. oraz sektor spółdzielczy (wraz z bankami zrzeszającymi BPS S. A. i BGŻ S. A.). Prezentowane w tabeli 8 zestawienie banków-emitentów obligacji komunal-nych nie zawiera banków spółdzielczych oraz ich zrzeszeń. Banki spółdzielcze są największym partnerem gmin o charakterze wiejskim oraz miejsko-wiejskim. Nie-możność przez takie samorządy uzyskania informacji w banku, który od lat prowadzi ich podstawowy rachunek, nt. etapów emisji obligacji komunalnych, nie- przeznaczonych do publicznego obrotu lub emisji publicznej, gdzie tryb ten jest jeszcze bardziej złożony, często zniechęca samorządy do szukania informacji na te tematy w bankach ogólnopolskich. Reasumując, wiedza i informacje nt. obligacji komunalnych są mało rozpowszechnione, co niewątpliwie przyczynia się do małego zaangażowania j.s.t. w emisje obligacji. (abstrakt autora)
19
Content available remote Nowe uwarunkowania rozwoju rynku obligacji komunalnych w Polsce
61%
Celem artykułu jest zaprezentowanie dotychczasowych ograniczeń rozwoju rynku obligacji komunalnych w Polsce oraz nowych uwarunkowań, otwierających ten rynek dla innych niż banki inwestorów - instytucjonalnych i indywidualnych. .(fragment tekstu)
Autor rozpoczął od przedstawienia gminnej gospodarki finansowej, po czym scharakteryzował obligacje komunalne. Na zakończenie wymienił wady i korzyści wynikające z emisji obligacji komunalnych.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.