Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obroty handlu zagranicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł omawia poziom i strukturę obrotów oraz czynniki wywierające wpływ na dynamikę i strukturę handlu.
Szybki wzrost eksportu na rynki rozwijające się i słabiej rozwinięte w I półroczu 2012 r. kontrastował ze spadkiem eksportu do grupy państw rozwiniętych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Globalny kryzys gospodarczy a sytuacja w polskim handlu zagranicznym w 2009 roku
75%
Celem artykułu jest analiza sytuacji w polskim handlu zagranicznym w 2009 roku, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości, dynamiki i struktury obrotów. W opracowaniu podjęto również próbę oceny wpływu globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego na przekształcenia zachodzące w polskim handlu zagranicznym. (fragment tekstu)
Omówiono dynamikę obrotu towarowego handlu zagranicznego, strukturę geograficzną obrotów handlowych, dynamikę i strukturę obrotów według sekcji SITC oraz obroty handlowe Polski w latach 2003-2005.
W artykule przeprowadzono analizę efektów handlowych pięcioletniego funkcjonowania umowy CEFTA. Rozpatrzono najważniejsze statystyczne aspekty handlu międzynarodowego, m.in. obroty handlu zagranicznego i jego dynamikę, udział i strukturę kierunków eksportu i importu krajów CEFTA.
6
Content available remote Polsko-niemiecka wymiana handlowa w latach 2005-2015
75%
Globalny kryzys gospodarczy wyrządził w niektórych segmentach polsko-niemieckiej wymiany handlowej znaczne straty. Jednym z przewodnich elementów opracowania był fakt, że straty te udało się w stosunkowo krótkim czasie zrównoważyć. Kwestią dyskusyjną pozostaje, czy zdecydowały o tym w większym stopniu wskaźniki makroekonomiczne obu gospodarek i podjęte działania w celu pobudzenia koniunktury czy też struktura polsko-niemieckiej wymiany handlowej. Z jednej strony przyznać należy, że środki podejmowane przez odpowiednie instytucje państwowe w celu zmniejszeniu skutków kryzysu przynoszą efekty dopiero po dłuższym czasie. Z drugiej strony można zauważyć, że struktura polsko-niemieckiej wymiany handlowej nie uległa, ze względu na światowy kryzys gospodarczy, znacznym przeobrażeniom.(fragment tekstu)
Misinvoicing can be one of the ways of evading the constraints on capital or current transactions in order to transfer profits, evade taxation or invest funds in markets to which the access is obstructed. The objective of this paper is to answer the following questions: can in the Polish foreign trade a hidden outflow or rather inflow of capital by means of misinvoicing be observed? which are the directions of the capital flows that might be attributed to misinvoicing and which can be the transmission channels of the relevant capital (and trade transaction) flows from and to Poland?(original abstract)
Wejście w życie, w styczniu 1998 r., przepisów Kodeksu celnego znacznie ułatwiło funkcjonowanie firm dokonujących obrotu z zagranicą. Od tego czasu dokonano trzynastu nowelizacji kodeksu. Dotyczyły one głównie zasad udzielania informacji o stosowaniu przepisów celnych, wydawania wiążącej informacji o pochodzeniu towarów, funkcjonowania kontyngentów taryfowych, procedur uproszczonych oraz gospodarczych procedur celnych a także zwolnień celnych. Zmiany te przyczyniły się do ułatwienia obrotu towarowego z zagranicą, promocji polskiego eksportu, tworzenia skutecznych instrumentów jego kontroli a także do zwiększenia sprawności egzekwowania podatków należnych państwu. Są także ważnym krokiem w negocjacjach członkowskich Polski z Unią Europejską. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia krótką charakterystykę wymiany towarowej województwa podkarpackiego z zagranicą w drugiej połowie lat 90 oraz wybrane przykłady przedsiębiorstw realizujących z sukcesem eksport. Przedsiębiorstwa: Nowy Styl Spółka z o.o. z Krosna, Transsystem Spółka z o.o. z Woli Dalszej, Talens Polska S.A. z Leska, Zapel S.A. z Boguchwały oraz O.K. Owocowe Koncentraty Spółka z o.o. z Przeworska w krótkim czasie uzyskały znaczący sukces eksportowy. Przykłady ilustrują czynniki sukcesu eksportowego oraz prezentują możliwości skutecznego konkurowania polskim produktem na rynkach światowych. Wybrane przedsiębiorstwa poddano analizie sytuacji ekonomiczno-finansowej. Podstawowe mierniki standingu finansowego oraz skrócone wnioski zaprezentowano w niniejszej pracy. Dowodzą one, że kondycja finansowa eksportera nie musi być jego mocną stroną. (abstrakt oryginalny)
W ciągu I półrocza 2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. utrzymywał się niewielki wzrost obrotów towarowych z zagranicą. Systematycznie zwiększała się wartość wymiany z krajami rozwiniętymi w tym z krajami UE, jednocześnie coraz szybciej obniżał się eksport do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obroty ogółem zamknęły się niewielkim saldem ujemnym, na które złożyło się dodatnie saldo wymiany z krajami rozwiniętymi, w tym z krajami UE oraz ujemne salda z krajami rozwijającymi się i z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. (fragment tekstu)
W wyniku oddziaływania bardzo wielu czynników w handlu międzynarodowym zachodzą nieustanne przeobrażenia. Zmiany w strukturze geograficznej handlu międzynarodowego odzwierciedlają więc zjawiska występujące we współczesnej gospodarce światowej. W opracowaniu przedstawiono najważniejsze tendencje w handlu międzynarodowym w latach 1980-2007, ze szczególnym uwzględnieniem przekształceń w strukturze geograficznej. Zwrócono zwłaszcza uwagę na stopniowy, ale wyraźny wzrost roli krajów rozwijających się. Jest to zasługą przede wszystkim tych krajów, które specjalizują się w eksporcie wyrobów przetworzonych, choć w niektórych okresach (zwłaszcza w latach 2003-2007) także eksporterów surowców i żywności. Podkreślono również znaczenie ekspansji handlowej Chin, które właśnie bardzo wysokiej dynamice eksportu wyrobów przetworzonych zawdzięczają systematyczną poprawę swojej pozycji. W ostatnich latach to Chiny stały się niekwestionowanym liderem wśród krajów rozwijających się i to zarówno w obrotach towarowych, jak i w handlu usługami.(abstrakt oryginalny)
W uproszczonym modelu makroekonomicznych oddziaływań fundamentalnych odpowiadających za ewolucję bilansu obrotów zagranicznych za kluczowe uznaje się wahania oszczędności krajowych w relacji do produktu krajowego brutto (funkcji oszczędności krajowych) oraz zmiany stopy inwestycji krajowych (funkcji inwestycji krajowych). Czynniki kształtujące dynamikę funkcji oszczędności krajowych oraz inwestycji krajowych, a także ich wzajemne relacje wynikające z teorii ekonomii i badań empirycznych - można natomiast potraktować jako nośniki fundamentalnych oddziaływań, które determinują mechanizmy procesu równowagi zewnętrznej w długim okresie. Do takich nośników sił oddziaływujących na długoterminową dynamikę relacji krajowych oszczędności i inwestycji krajowych należą: stopa wzrostu gospodarczego, warunki demograficzne i stopy procentowe.
Coraz większe zainteresowanie problematyką międzynarodowego handlu usługami jest związane ze zwiększaniem jego udziału w absorpcji zasobów siły roboczej oraz dynamicznym wzrostem realizowanych w nim obrotów. Można przypuszczać, że przyczyni się to do zmiany tradycyjnego "produkcyjnego" modelu handlu międzynarodowego. W większości państw sektor usług do niedawna podlegał wyłącznie regulacjom krajowym, co znacznie ograniczało możliwości rozwoju wymiany usług poza wewnętrznymi rynkami poszczególnych państw. Wzrost znaczenia tego sektora w wytwarzaniu produktu krajowego, zwiększenie udziału usług w handlu międzynarodowym oraz zmiana doktryny polityki ekonomicznej sprawiły, że pojawiła się potrzeba liberalizacji międzynarodowej wymiany usług. Przykładem najdalej posuniętej liberalizacji handlu usługami jest integracja rynku usług w krajach Unii Europejskiej w ramach budowy Jednolitego Rynku Europejskiego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono omówienie i syntezę literatury dotyczącej zjawiska globalnych nierównowag. Przedstawione zostały wszystkie główne hipotezy tego zjawiska, dyskusję nad możliwymi konsekwencjami oraz proponowane rekomendacje dla działań polityki gospodarczej, mającej na celu ograniczenie negatywnych skutków globalnych nierównowag. W artykule po raz pierwszy zostały usystematyzowane wszystkie konkurencyjne teorie dotyczące globalnych nierównowag oraz wykazano ich mocne i słabe strony. Z tej analizy wynikają dwa wnioski: (1) żadna hipoteza nie tłumaczy w całości globalnych nierównowag, natomiast elementy hipotez globalnej nadwyżki oszczędności, suszy inwestycyjnej, zbyt niskich oszczędności w Stanach Zjednoczonych oraz ostrożnościowego motywu budowy rezerw walutowych po kryzysie azjatyckim łącznie dobrze opisują mechanikę powstania globalnych nierównowag; (2) dostosowania na rynkach finansowych które będą prowadziły do wyrównania globalnych nierównowag są nieuniknione.
Autorka artykułu za ministrem Kaczurbą z resortu gospodarki twierdzi, że kluczem do poprawy sytuacji w handlu zagranicznym jest szybsza prywatyzacja, gdyż zagraniczni inwestorzy to także dostęp do sieci marketingu. Inne formy wspierania eksportu przez państwo nie są najlepiej widziane przez Unię Europejską. Eksporterom pomogłaby natomiast bardziej aktywna działalność Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Celem artykułu jest analiza zmian pozycji zajmowanej przez kraje rozwijające się w światowym eksporcie usług oraz próba identyfikacji głównych tendencji rozwojowych eksportu usługowego tej grupy państw. Hipoteza badawcza weryfikowana w pracy została sformułowana następująco: w badanym okresie kraje rozwijające się poprawiły swoją pozycję w światowym eksporcie usług, w tym w szczególności w zakresie usług niewymagających wykorzystania wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. Opracowanie zostało podzielone na trzy części. Na wstępie omówiono wolumen i dynamikę eksportu usług krajów rozwijających się na tle innych grup państw gospodarki światowej oraz wskazano kraje odgrywające wiodącą rolę w tym eksporcie. Następnie zostały scharakteryzowane udziały badanej grupy państw w światowym eksporcie poszczególnych gałęzi usług. Analizę zamyka ocena zmian zachodzących w poziomie i strukturze przewag konkurencyjnych ujawnianych przez kraje rozwijające się w ich eksporcie usługowym. (fragment tekstu)
The article identifies the determinants of the asymmetry of foreign trade turnover between Ukraine and Poland based on an analysis of competitiveness indicators of the studied countries in the period 2003-2017. The emphasis is on calculation of the comparative advantages of particular commodity headings in Polish exports in the domestic market of Ukraine. Potential directions of the intensification of bilateral trade were evaluated. (original abstract)
19
Content available remote Gospodarki wschodzące jako element przemian struktury gospodarki światowej
63%
Celem artykułu jest określenie genezy gospodarek wschodzących oraz mechanizmu ich rozwoju. Na tym tle przedstawiona zostanie ich rosnąca rola w gospodarce światowej, z wyraźnym podkreśleniem, że wiele z nich dogania kraje wysoko rozwinięte, osiągając w niejednej dziedzinie przewagę komparatywną. W następstwie światowego kryzysu finansowego ich perspektywy rozwojowe mogą się jednak pogorszyć, co może nieść ze sobą poważne następstwa dla podstawowych procesów gospodarki światowej, tj. globalizacji, regionalizacji oraz transformacji rynkowej. Na tym tle przedstawiono argumenty dotyczące sprawczej roli nadwyżkowych gospodarek wschodzących w załamaniu międzynarodowej równowagi płatniczej, przyjmując, że stanowi to jedną z ważniejszych przyczyn światowego kryzysu finansowego. Łagodzenia skutków tego załamania upatruje się w realizacji założeń TTIP w dziedzinie wzrostu obrotów handlowych między krajami UE a Stanami Zjednoczonymi, generowanymi przez efekt kreacji handlu oraz przesunięcia, w czym istotne znaczenie będzie mieć również znoszenie ograniczeń pozataryfowych.(abstrakt oryginalny)
Obecne stany nierównowagi globalnej są źródłem zaniepokojenia większości przywódców gospodarczych i ekonomistów. Równie ważne jak wytłumaczenie przyczyn tej sytuacji staje się przedstawienie poglądu na temat tego, co nastąpi w przyszłości. Celem artykułu jest omówienie procesu korekty i trwałości amerykańskiego deficytu obrotów bieżących oraz jego znaczenia dla świata. Deficyt ten osiągnął najwyższy poziom w historii, a więc wydaje się, że ocena tej korekty będzie interesująca. Opierając się na literaturze tematu oraz danych, formułuje się tezę o płynnym przebiegu korekty. Przedstawione zostały teoretyczne podstawy potencjalnej korekty o płynnym przebiegu. Za pomocą modelu Cavallo i Tille (2006) zbadano scenariusze miękkiego lądowania. Najważniejszy wniosek brzmi: możliwe jest miękkie lądowanie dolara. Co ważniejsze, niektóre normalnie nieuwzględniane czynniki mogą ułatwić to łagodniejsze rozwiązanie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.