Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obszar kulturowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Kształtowanie środowiska kulturowego, a więc kreowanie w danej zbiorowości społecznej systemu oddziałujących na jednostkę elementów kulturowych (Olechnicki, Załęcki, 1997, s. 214), w dobie społeczeństwa informatycznego i kultury popularnej zdaje się szczególnie ważnym zadaniem. Jego znaczenie jest jeszcze większe, jeśli dotyczy środowisk typowo robotniczych o nikłych tradycjach kulturowych i edukacyjnych. Do takich niewątpliwie należy miasto Bytom, od wielu dziesięcioleci zdominowane przez przemysł ciężki. Stwarzanie ofert kulturalnych w tym środowisku staje się przyczynkiem do świadomego uczestnictwa lokalnej społeczności w dorobku kulturowym, a w konsekwencji warunkuje rozwój jej kompetencji kulturowych (Ferenz, 2003, s. 28). Wchodzenie człowieka w kulturę zależne jest bowiem od bodźców intelektualnych i emocjonalnych otrzymywanych w procesie socjalizacji i edukacji, a także od uwarunkowań życiowych. W tym sensie proces ten każdorazowo przebiega inaczej (ibidem, s. 26), natomiast różnorodność dróg poznawania dóbr kultury tworzy indywidualną kompozycję kulturalną. Mowa tu o sferze kultury rozumianej w węższym znaczeniu - jako dziedzinie wartości pozbawionych zwykle praktycznej użyteczności, uprawianych i rozwijanych bezinteresownie, ze względu na związane z nimi wewnętrzne przeżycia (Kłoskowska, 2005, s. 66).(fragment tekstu)
2
Content available remote Ekologia kultury
80%
Perspektywa ekologiczna umożliwia nam dostrzeżenie wieloaspektowych i pluralistycznych wartości kultury wraz z jej aspektami ekonomicznymi, lecz jednocześnie wykracza poza nie. Kultura odzyskuje w ten sposób swoje znaczenie organiczne, społeczne oraz ciężar etyczny ze względu na obecność w analizie takich pojęć, jak zdrowie systemu kulturowego, jego możliwości twórcze, potencjał kreowania nowych znaczeń, wytwarzanie dóbr społecznych oraz publicznych, a także aspekt ekonomiczny, którego z pewnością nie lekceważymy. (fragment tekstu)
Celem rozdziału w warstwie teoretycznej jest wyjaśnienie istoty kategorii zrównoważonego rozwoju w aspekcie relacji z obszarem kultury. W warstwie praktycznej przedstawione analizy, spostrzeżenia i sformułowane wnioski mają na celu identyfikację działań Biblioteki Śląskiej w za-kresie działań promocyjnych (rzeczniczych) w sektorze bibliotek publicznych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Rozdział opracowano na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz analizy dokumentacyjnej, którą objęto materiały wtórne (w tym źródła internetowe), a także wyników badań opartych na metodzie studiów przypadku (tzw. dobrych praktyk) i obserwacji. (fragment tekstu)
4
Content available remote Problematyka bezpieczeństwa ekologicznego w płaszczyźnie kulturowej
61%
W artykule tym chciałbym ustosunkować się do ważnego zagadnienia kultury bezpieczeństwa ekologicznego, która powinna charakteryzować każdego poszczególnego człowieka, jak i całe społeczeństwo, w aspekcie zaś politycznym - w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju - całe państwo. Upowszechnienie w skali indywidualnej, jak i globalnej właściwej kultury ekologicznej pozwoli bowiem zmienić dotychczasową eksploratorską kulturę na taką, która umożliwi w sposób zrównoważony korzystać z jej bogactw i walorów.(fragment tekstu)
Cet article souligne l'importance des agrumes dans les communautés agricoles de la Province de Limarí du point de vue du développement agricole durable dans ces communautés, en soulignant les résultats de l'expérience des cultivateurs ruraux. D'abord, l'état de développement de la culture des agrumes au Chili est décrit. Ensuite, cette activité est traitée dans la perspective des communautés agricoles de Limarí. En troisième lieu, nous analysons une analyse pilote de la culture des agrumes dans la communauté agricole. Ce travail souligne l'attrait que présente le secteur des agrumes pour les communautés agricoles, en particulier la commercialisation du traditionnel citron jaune. Il se penche aussi sur l'implantation de programmes d'éducation agro-environnementale parmi ses habitants pour promouvoir le soin des ressources naturelles comme l'eau et la terre. La croissance et le développement de la culture des agrumes dans les communautés agricoles de Limarí doivent être consistants, avec une analyse de la disponibilité de ces ressources et leur utilisation responsable.(abstrakt oryginalny)
Znaczenie kultury gospodarczej w polityce rozwoju miast i gmin wiejskich, wiąże się z potrzebą wskazania sfer życia, w których to zjawisko ma miejsce oraz sformułowaniem mierników, które poziom ten mogą określić. Autor zaproponował definicję kultury gospodarczej, w której mierniki ułożone zostały w układzie przedmiotowym i obejmują: 1. poziom wiedzy, umiejętności i nawyki mieszkańców gminy, które maja znaczenie w zachowaniach gospodarczych mieszkańców gminy; 2. materialne standardy funkcjonowania i rozwoju gospodarki, oparte na posiadanych i użytkowych zasobach wszelkiej infrastruktury publicznej i prywatnej; 3. zdolność do adaptacji osiągnięć cywilizacyjnych sprzyjających rozwojowi, a powstajacych w wyniku procesów globalizacyjnych w dalszym i bliższym otoczeniu.
W artykule podjęto próbę wywiedzenia źródeł turystyki kulturowej z dziewiętnastowiecznych praktyk etnograficznych, wskazując na wspólne obu dziedzinom zainteresowanie kulturą i tradycją, przejawiające się w eksploracji przestrzenno-kulturowej. Potwierdzając stanowisko A. Stasiaka o niemożności rozdziału turystyki od kultury ze względu na ich dialogiczny charakter, opisano pogranicze polsko-ukraińskie na podstawie zbioru etnograficznego Oskara Kolberga pt. Wołyń. Obrzędy, melodye, pieśni. W odniesieniu do badań prowadzonych przez zbieracza pamiątek ludu zaproponowano zastosowanie pojęcia wiejskiej turystyki kulturowej w definicji T. Jędrysiaka. W toku przeprowadzonej argumentacji wskazano na znaczenie praktyki etnograficznej Kolberga dla współtworzenia kultury narodowej oraz zainicjowania badań antropologicznych, co stanowi istotny przyczynek dla badaczy, a współcześnie także turystów zwiedzających Wołyń. Na zakończenie wysunięto wnioski dotyczące przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i świadomościowych na wsi w XIX w. oraz polityki ZSRR w XX w., które wskazują, iż związek etnografii z turystyką kulturową ma dziś szczególne znaczenie w procesie odzyskiwania pamięci dla przestrzeni dotychczas marginalizowanych w polu turystycznym. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Strategia rozwoju miasta w obszarze kultury : studium przypadku
61%
Strategia oznacza działanie na szeroką skalę związane z istotnymi celami oraz zespołami środków wpływających na rozwój społeczno-gospodarczy. Obecnie rozwój ten ma ogromny wpływ na życie ludzi oraz różnorakie formy zagospodarowania czasu wolnego. W związku z tym większego znaczenia nabierają działania w obszarze kultury, rekreacji oraz pogłębiania wiedzy. Zespolenie rozwoju gospodarczego z rozwojem kulturalnym okazuje się dość ważne dla społeczeństwa, co za tym idzie jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej uwzględniają w swej strategii rozwój sektora kultury. Kultura jest istotnym elementem sukcesu rozwoju miasta. Ludzie pragną widywać się w miejscu, gdzie rozwija się życie kulturalne, i kreuje są nowe inicjatywy. W związku z tym kultura była, jest i będzie czynnikiem miastotwórczym. Możliwość zaspokajania potrzeb tego typu umożliwiają między innymi: Bydgoszcz, Opole, Katowice czy Lublin [Załącznik do Uchwały Nr XLVIII/1045/13 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 27 listopada 2013 roku: 5-10]. (fragment tekstu)
9
Content available remote Integracja Polski z Unią Europejską jako przestrzenią kulturową
61%
Autor uważa, że we wszystkich dziedzinach, także w kulturze potrzebny jest rachunek korzyści i kosztów związanych z integracją Polski z Unią Europejską. Sądzi też, że tych pierwszych kultura odniesie z integracji więcej, a integracja nie przyniesie nowych jakościowo procesów, które pogorszyłyby kondycję kultury.
Problemy konserwacji zabytków lub szerzej mówiąc, dziedzictwo kulturowe wymaga wzięcia pod uwagę w procesie planowania miasta i kraju. Odbywa się to na każdym poziomie podziału terytorialnego państwa, ale gmina ma podstawowe znaczenie dla realizacji tego zadania. Dwie podstawowe formy ochrony zabytków są tworzone tylko w gminie: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zderzenie dwóch wartości, z jednej strony uwzględnienia wymagają różnorodne interesy publiczne, m.in. mające na celu właściwą ochronę dziedzictwa kulturowego, a z drugiej interesy indywidualne, np. właścicieli nieruchomości.
Celem artykułu jest rozpoznanie przyczyn i objawów występowania szoku kulturowego oraz określenie wpływu, jaki wywiera przezwyciężenie szoku kulturowego na życie prywatne i zawodowe pracownika.
W artykule przedstawiono oraz poddano ocenie praktykę wykorzystywania odniesień do popkultury w uzasadnieniach orzeczeń polskich sądów, a konkretnie odniesień beletrystycznych, kinematograficznych, biblijnych oraz ludowych przysłów. Przeprowadzone studium orzecznictwa pokazuje utylitarną wartość odwołań do kultury powszechnej z punktu widzenia funkcji uzasadnienia sądowego. Niniejsza kategoria źródeł pozaprawnych posiada potencjał w realizacji celów eksplanacyjnych, perswazyjnych i epideiktycznych uzasadnień judykatów. Odniesienia popkulturowe w uzasadnieniach stanowią jeden ze sposobów uczynienia orzeczeń bardziej komunikatywnymi i zrozumiałymi dla adresata - zwłaszcza nieprawnika - sprzyjając poprawie społecznego wizerunku sądownictwa. Autor zaznacza, że nawiązania do kultury masowej w uzasadnieniach mogą pełnić jedynie rolę subsydiarną wobec konwencjonalnej argumentacji jurydycznej. Postuluje także pewną powściągliwość i refleksyjność w posługiwaniu się przez sędziów tą kategorią środków ekspresji, tak aby cytaty i przykłady czerpane z popkultury nie sprowadzały się do językowej ornamentyki i grafomaństwa.(abstrakt oryginalny)
Kultura odgrywa ważną rolę w procesie integracji europejskiej. Jej rola w budowaniu relacji międzyludzkich, a także oddziaływanie na system instytucjonalno-ekonomiczny Unii Europejskiej nie są bez znaczenia. Gdy się spojrzy na procesy zjednoczeniowe Europy w wymiarze społecznym i gospodarczym, chociażby po II wojnie światowej, wtedy widać, że wszelkie płaszczyzny aktywności, dążenie jednostek i państw do szukania tego, co łączy i jest nam wspólne - przy jednoczesnym zachowaniu różnic - wyrasta z pewnego podłoża kulturowego. Aktywność państw i społeczeństw, ukierunkowana na zapewnienie sobie rozwoju, istnieje dzięki systemowi wartości, koncepcji myśli i twórczemu działaniu jednostek i organizacji na forum państwowym i międzynarodowym. Czyż bowiem z tego depozytu aksjologicznych odniesień w stosunku do świata i człowieka nie powstają określone systemy prawne, polityczne, gospodarcze i społeczne? Czy prawa człowieka w UE, które są integralną częścią prawa wspólnotowego, nie opierają się na konkretnej strukturze hierarchii wartości? Europa stoi dzisiaj na rozdrożu. Problemem jest nie tylko niewydolność pewnych struktur instytucjonalnych czy opcji politycznych i gospodarczych, ale przede wszystkim niezdolność do twórczej refleksji i nieumiejętność przemiany postaw w kierunku budowania ładu społecznego opartego na zasadzie sprawiedliwości. (fragment tekstu)
Nie jest łatwo zrekonstruować socjologiczny obraz Śląska Cieszyńskiego wyłaniający się z twórczości i przemyśleń Jana Szczepańskiego, chociażby dlatego, że poświęcił on zagadnieniom śląskim tylko jeden całościowy artykuł zatytułowany Socjologiczne problemy Śląska (Szczepański, 1935a, s. 91-93), powstały w latach 30. ubiegłego wieku, czyli we wczesnych latach swojej naukowej działalności Uzupełnieniem ówczesnej wyłaniającej się z niego wizji Śląska była krytyczna recenzja (Szczepański, 1934, s. 78) pracy Emila Szramka pt. Śląsk jako problem socjologiczny (Szramek, 1934) oraz niewielki artykuł poświęcony jednemu z kanałów socjalizacji dzieci na pograniczu, czyli przejściu z rodziny do szkoły, opracowany na podstawie życiorysów śląskiej młodzieży (Szczepański, 1935b, s. 293-308). Nie znaczy to, że Szczepański nie odnosił się do spraw śląskich w okresie powojennym, niemniej jednak czynił to raczej fragmentarycznie i dygresyjnie, przede wszystkim w recenzjach poświęconych omówieniu publikacji dotyczących szeroko rozumianej problematyki śląskiej oraz w kilku tekstach wspomnieniowych i w Dziennikach. Można zatem powiedzieć, że wśród wielości problemów socjologicznych podejmowanych przez Szczepańskiego i zróżnicowanej refleksji nad życiem społecznym i społeczeństwem wątki śląskie podejmowane w sensie naukowym pojawiają się stosunkowo rzadko. Zajmując się od lat socjologią Śląska, przedstawiłam tę problematykę w monografii pt. Socjologia wobec Śląska - jedność czy wielość? oraz w artykule pt. Socjologiczny ogląd Śląska w ujęciu Jana Szczepańskiego (Sołdra-Gwiżdż, 2010) zamieszczonym w 3 tomie monografii redagowanej pt. W kręgu myśli Profesora Jana Szczepańskiego, a obecnie moim zamiarem jest uzupełnienie tej wizji z uwydatnieniem refleksji dotyczącej Śląska Cieszyńskiego (Sołdra-Gwiżdż, 2019). Rozpoczynając rozważania, należy uczynić taką oto uwagę: myślenie Szczepańskiego o Śląsku Cieszyńskim często przeplata się z refleksją dotyczącą wszelkich śląskich spraw, dlatego też prezentuję najważniejsze elementy obrazu Śląska nakreślonego przez Szczepańskiego w okresie międzywojennym, jednocześnie zaznaczając, że szersze rozważania na ten temat zawarłam we wspomnianych opracowaniach. (fragment tekstu)
Autor podejmuje próbę przedstawienia wartościowych cech architektury regionalnej występującej na terenie gminy Olsztyn (koło Częstochowy). Przy-czyną podjęcia tematu jest obserwacja wielu zjawisk wpływających negatywnie na krajobraz tej części Jury. Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazu pół-nocnej części Jury, słuszne wydaje się podjęcie działań mających na celu ochro-nę charakteru lokalnej zabudowy mającej znaczący wpływ na tworzenie klima-tu tego miejsca.(fragment tekstu)
16
Content available remote Indie komunikowane. Kolonializm i komunikacja
51%
Wypracowany podczas kilkusetletnich rządów Brytyjczyków w Indiach model komunikacji na linii kolonizator - skolonizowany charakteryzowała skrajna niesymetryczność. Był to jednokierunkowy, mechaniczny i wybiórczy przekaz koncepcji kulturowych o głębokim deficycie aksjologicznym. Na grunt lokalnej rzeczywistości Półwyspu Indyjskiego przenoszono fragmentarycznie wypracowane na drodze wielowiekowych procesów cywilizacyjnych pojęcia i idee, używając znanych jedynie sobie symboli i odniesień. Za pomocą jednostronnej transmisji kulturowych komunikatów narzucono Indiom brytyjską administrację, jurysdykcję, głęboko imitacyjną rolę produkcyjną, miejsce na mapach i periodyzację dziejów przeplataną europejskimi cezurami. Konsekwentne utrwalanie modelu niesymetrycznej komunikacji zapoczątkowało tradycję kulturowych schematów i uproszczeń. Celem artykułu jest: 1) omówienie historii rozwoju oraz charakteru narracji kolonializmu brytyjskiego w Indiach; 2) przedstawienie szkicu filozofii walki o niepodległość M. Gandhiego jako próby przełamania jednostronnego modelu komunikacji kolonialnej; 3) nakreślenie związku kontynuacji między brytyjską narracją kolonialną a postkolonialnymi autonarracjami samych mieszkańców Indii.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Uwarunkowania kulturowe w marketingu międzynarodowym
51%
The cultural environment is a part of the international marketing environment with a very broad and diverse range and multiple influence on marketing activities of the companies. The diversity of international cultural environment causes enormous challenges for managers of companies entering foreign markets, both in the consumer goods industries, as well as the so-called manufacturing industries (supply). High importance of the element of the international environment results from the fact that it explains a significant part of consumer behaviour in the market. Data on demography, economic indicators and legislation can be found in the resources of various institutions, and cultural factors that may affect the company's marketing activities are often difficult to grasp. They are determined by the nature of culture and the numerous, complex practical implications.(original abstract)
Turystyka archeoastronomiczna polega na odwiedzaniu i badaniu miejsc, pozostałości, artefaktów prehistorycznych obserwatoriów astronomicznych, obserwowaniu wschodu/zachodu słońca, zwłaszcza w dniach równonocy i przesileń, gwiazd i konstelacji zodiakalnych, znajomości starożytnej wiedzy i starożytnego kalendarza astronomicznego. Obiekty archeoastronomiczne odkryto prawie na wszystkich kontynentach. Są przedmiotem badań, znajomości starożytnej wiedzy astronomicznej, kultury, tworzenia różnych produktów turystycznych i nie tylko. W regionie kosowskim opisano 26 starożytnych sanktuariów megalitycznych, a w niektórych z nich odkryto obiekty i artefakty wykorzystywane do celów astronomicznych. Artykuł opisuje pięć najbardziej znanych, najbardziej obiecujących i dostępnych megalitycznych obserwatoriów archeoastronomicznych w kontekście turystyki archeoastronomicznej. Jednak pomimo wyjątkowości i ważnego znaczenia gospodarczego, historycznego i kulturowego, zdecydowana większość naszych starożytnych obiektów sakralnych i rytualnych, w tym astronomicznych, nie jest odpowiednio chroniona - przed arbitralnością, "czarnymi archeologami", nieprzygotowanymi odpowiednio turystami; często są słabo zareklamowane i nieodpowiednio zaprojektowane jako obiekty turystyczne z odpowiednią infrastrukturą. Komponent turystyczno-rekreacyjny jest uznawany za priorytet w kontekście zrównoważonego rozwoju regionu. Aby nasze unikalne megalityczne kompleksy archeoastronomiczne były użyteczne i zachowane dla obecnych i przyszłych pokoleń, konieczne jest podjęcie szeregu działań legislacyjnych, organizacyjnych i ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Autorka w opracowaniu koncentruje się na potrzebie i wadze zasobów kulturowych w funkcjonowaniu i rozwoju miast, głównie historycznych. Rozpatruje te zasoby w kontekście czynników ukazujących i promujących funkcje miasta. W zakończeniu autorka opisuje pewne zjawiska związane z rozwojem Krakowa jako przykład miejsca, które żyje "przy boku kultury, wraz z kulturą".
Relacja dwóch dóbr chronionych przez prawo - ochrony zabytków i prawa własności - jest przedmiotem przeprowadzonej w artykule analizy empirycznej funkcjonowania instytucji parku kulturowego. Publikacja stanowi przegląd wszystkich parków kulturowych utworzonych w Polsce. Jest przez to zbiorem i prezentacją podstawowych danych do analizy cywilistycznej tej instytucji prawa administracyjnego. Artykuł oparty jest na przeprowadzonych na jego potrzeby badaniach orzecznictwa, uchwał rad gmin oraz - przede wszystkim - informacji uzyskanych na podstawie przygotowanej listy pytań ze wszystkich gmin w Polsce, w których utworzone zostały takie obszary specjalne. Przedmiotem analizy są cechy i elementy konstytutywne tych terenów przez pryzmat prawa cywilnego: począwszy od granic, terytorium parku, cech wyróżniających ów obszar w postaci krajobrazu kulturowego, przez zasady obowiązujące na jego obszarze (zakazy i ograniczenia), w szczególności odnoszące się do wykonywania prawa własności nieruchomości, a kończąc na sposobach zarządzania parkiem i statusie prawnym jednostek tym się zajmujących. W konkluzji znaleźć można odpowiedź na pytanie, jak pogodzić wymogi współczesnego obrotu cywilnoprawnego i gospodarczego z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W parku kulturowym wszystkie te elementy stanowią jedną całość. Autor znajduje również odpowiedź na pytanie, czy roszczenia cywilistyczne są przeszkodą do korzystania z tej obszarowej formy ochrony krajobrazu kulturowego. Wszystko to zostało przedstawione w formie tabelarycznej i opisowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.