Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ocena działalności przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 2
18-19
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie interpretacji terminu sukces przedsiębiorstwa na rynku oraz wskazanie jednej z wielu możliwości pomiaru tego sukcesu.
|
|
nr 9
15-19
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy polskie przedsiębiorstwa przemysłowe są innowacyjne? Do oceny innowacyjności wykorzystano miernik, jakim jest liczba przedsiębiorstw, które w ciągu trzyletniego okresu zastosowały przynajmniej jedną innowację technologiczną. W latach 1994-2005 najkorzystniejszy był okres 2003-2005. Porównano te dane z wynikami osiąganymi przez przedsiębiorstwa Unii Europejskiej.
The aim of the paper is to determine the role of different types of company's behavior in the internationalization process, identified from the perspective of a network approach, for corporate performance. In order to describe the company's behaviour in the internationalization process a set of criteria has been proposed. These are: formalization of the internationalization process, openness to cooperation in the internationalization process and activeness in creating network of relations in the internationalization process. Taking into consideration the proposed criteria, the analysis of business practice enabled to identify four possible types of company's behaviour in the internationalization process: type A - Active, type B - Submissive, type C - Independent and type D - Distrustful realist. The assessment of corporate performance of the four types of company's behavior has been performed. Additionally, the dynamic approach to the typology of company's behavior in the internationalization process has been proposed. The conclusions presented in the paper are the outcome of long-term studies of behavioral aspects of company's internationalization process, performed within two research projects carried out in years 2006-2008 and 2010-2012. (original abstract)
4
Content available remote Korporacje transnarodowe w gospodarce światowej - ocena działalności
75%
|
2015
|
nr 1 (5)
27-46
Korporacje transnarodowe są obecne w gospodarce światowej od setek lat - od XVI wieku, ale nowe wymiary (obszary) w ich działalności w gospodarce światowej są zauważane od lat 60. ubiegłego stulecia. Funkcjonowanie przedsiębiorstw tego rodzaju jest różnie oceniane. Z jednej strony przedsiębiorstwa te tworzą oraz mają dostęp do najnowszej technologii, mają duże kompetencje i zdolności w zakresie technologii i prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, a do tego mają duże możliwości w szeroko pojętym marketingu. Są także odpowiedzialne za tworzenie - kreację - handlu międzynarodowego, oraz są najważniejszymi graczami na rynku zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Niemniej z drugiej strony czasami ich siła - pozycja rynkowa, wywodzi się z ich specyficznych przewag, które na wybranych rynkach są w stanie przetransformować się w siłę polityczną bez ponoszenia odpowiedzialności. Wykorzystują też swoje specyficzne przewagi do tworzenia niedoskonałości rynku, usuwania konkurencji i czasami eliminacji wybranych konfliktów, przy jednoczesnym tworzeniu nowych, związanych z ich działalnością. W artykule autor próbuje dokonać oceny rezultatów aktywności tych firm.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 76
62-76
Ocena przedsiębiorstwa powinna być dokonywana na podstawie systemu logicznego i syntetycznego myślenia, w celu określenia podstawowych relacji ekonomicznych w przedsiębiorstwie. Powinno to służyć podejmowaniu decyzji gospodarczych przy wykorzystaniu analizy ex post i ex ante. Tak rozumiana analiza staje się pomocnym narzędziem zarówno dla menadżerów, jak i właścicieli przedsiębiorstwa. W artykule została przedstawiona próba oceny przedsiębiorstwa, wykorzystując cztery syntetyczne modele ekonomiczne, tzn: 1) modelu Du Pont, 2) modelu produktywności kosztów, 3) modelu MK (majątkowo-kosztowego), 4) modelu rentowności aktywów ogółem. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 94
139-153
W ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstw istotną rolę odgrywa ocena sprawności wykorzystania posiadanych aktywów - zarówno aktywów trwałych jak i obrotowych, oraz ich poszczególnych elementów. Istotne w ocenie aktywów jest rozpatrywanie czynników o charakterze materialnym i niematerialnym, jak też zachowań kapitału ludzkiego, w celu prawidłowego podejścia do istoty sprawności. Znajomość tych czynników i zachowań kapitału ludzkiego daje podstawę do logicznej i merytorycznie poprawnej oceny sprawności działania w procesie decyzyjnym w działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 29
200-208
W artykule na podstawie wybranych parametrów ekonomicznych dokonano oceny funkcjonowania małych przedsiębiorstw w Polsce w latach 1995-2002. Wybór obiektu badań został podyktowany znaczeniem tej grupy przedsiębiorstw w gospodarce zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym. Podkreślono rolę i istotę przedsiębiorczości jako cechy mocno identyfikowanej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
|
|
nr 2
11-16
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań autora dotyczących wielkości wykorzystania wymagań systemów zarządzania w zakresie prowadzenia auditów wewnętrznych do oceny przebiegu i rezultatów procesu innowacyjnego. Zaprezentowano metodykę auditu innowacyjnego, opartą w dużym stopniu o koncepcję cyklu Deminga. Wskazano kryteria jakie należy uwzględnić dokonując pomiarów prowadzonej działalności.
Przez ujętą w opracowaniu regulacyjną ocenę działalności należy rozumieć ocenę dokonywaną przez organ nadzoru państwowego w fazie monitorowania i kontroli stanu istniejącego na podstawie zakresu informacji przewidzianego przez regulacje prawne. W podmiotowym ujęciu organ nadzoru państwowego należy odróżnić od nadzoru rynkowego lub właścicielskiego. Jednak, jako że ocena regulacyjna dokonywana jest na podstawie informacji dostarczanych do organów nadzoru (raportowanie na rzecz nadzoru) a także na podstawie wyników oceny dokonanej przez rynek w ramach informacji publicznie ujawnianych w ujęciu przedmiotowym można mówić o powiązaniu oceny dokonywanej przez organ nadzoru państwowego i oceny rynkowej. Powiązanie to umożliwia komplementarne współdziałanie oceny nadzorczej i oceny rynkowej zwiększając efektywność i sprawność państwowego organu nadzoru.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
947-958
Zasadniczym celem opracowania jest przedmiotowe i podmiotowe wyodrębnienie regulacyjnej oceny działalności zakładów ubezpieczeń w procedurze nadzorczej, identyfikacja środków informacyjnych będących w gestii nadzoru oraz wykazanie istoty ich prewencyjnego charakteru. Pochodną celów nadzoru są pełnione przez niego funkcje, a zasadniczą jest funkcja strzeżenia prawa, czyli weryfikowanie działalności zakładu ubezpieczeń z obowiązującymi regulacjami. Uzasadnia to wyposażenie organu nadzoru w różnego rodzaju instrumenty umożliwiające realizację tej funkcji, a jedną z łagodniejszych form tego instrumentarium są środki informacyjne. Umożliwiają one dokonanie regulacyjnej oceny działalności pozwalając na wykrycie odchyleń od działalności zgodnej z przepisami prawa a także pozwalają na stosowną reakcję organu nadzoru zapobiegającą niewłaściwym praktykom w przyszłości. Wyprzedzające działania prewencyjne są bardziej efektywne, aniżeli stosowanie środków represyjnych, dzięki czemu sprawniej przebiega cały proces nadzorowania zakładów ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Firmy, inwestorzy, menedżerowie potrzebują narzędzi, aby zarządzać strategią, muszą mieć mierniki, które umożliwią im poprawne rozpoznanie miejsca firmy na tynku oraz jej wartości. Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że rozpoznanie tematu mierników oceny działalności przedsiębiorstwa jest zagadnieniem, które dotyczy przede wszystkim firm zorientowanych na wzrost wartości, poszukujących nowych możliwości w tworzeniu wartości oraz jej sukcesywnym powiększaniu. Pytania badawcze, które można postawić, są następujące: Jak nowoczesne wskaźniki oceny działalności przedsiębiorstw wpływają na decyzje menedżerów, inwestorów? W jaki sposób są one wykorzystywane do opracowywania systemu motywacyjnego w firmach? Badania zawarte w artykule przeprowadzono samodzielnie, korzystając z doświadczeń z wdrożenia Systemu Zarządzania Wartością w jednej z największych spółek działających w przemyśle produkcji materiałów budowlanych w Polsce. (fragment tekstu)
|
|
nr 9
11-14
Oceny działalności firmy dokonywane są głównie na podstawie wskaźników finansowych, które są mało skuteczne, gdyż pomijają wiele ważnych aspektów działania firmy, np. problemy społeczne czy ekologiczne. W związku z tym tworzone są nowe systemy mierzenia efektywnościdziałania przedsiębiorstwa, które wykorzystują mierniki finansowe, jak i niefinansowe. W artykule omówiono jedną z takich metod, jaką jest Balanced Scorecard.
|
|
nr 1196
82-90
Omówiono istotę modelu wewnętrznego jako jednego z elementów architektury Solvency II czyli nowej koncepcji oceny działalności zakładów ubezpieczeń. Przedstawiono przesłanki stosowania modeli wewnętrznych, które autor podzielił na przesłanki wewnątrzorganizacyjne oraz pozaorganizacyjne. Scharakteryzowano rodzaje ryzyka zawarte w modelu, do których należą: ryzyko techniczno-ubezpieczeniowe, ryzyko aktywów, ryzyko operacyjne oraz pozostałe rodzaje ryzyka. Przedstawiono korzyści i wady, które w związku ze stosowaniem modeli wewnętrznych, na potrzeby organu nadzoru, mogą dotyczyć firm ubezpieczeniowych.
|
|
nr 1
423-430
Przedstawiono podstawowe zagadnienia z zakresu funkcjonowania zakładów budżetowych, omówiono formę organizacyjno-prawną, główne rodzaje działalności prowadzone przez zakłady budżetowe, zasady powoływania zakładów budżetowych i cel działalności. Ukazano różnice występujące w sprawozdawczości finansowej między zakładami budżetowymi a przedsiębiorstwami działającymi dla zysku oraz najważniejsze metody i mierniki mogące znaleźć zastosowanie w ocenie działalności tych specyficznych podmiotów.
|
|
nr 2
691-700
Model Du Pont oraz Model MK wskazują na przyczyny wpływające na poziom wskaźnika rentowności kapitału własnego, a więc tej rentowności, która jest w obszarze zainteresowania właścicieli przedsiębiorstwa, w aspekcie produktywności ponoszonych kosztów. Rozumiane to jest jako realny przyrost najbardziej płynnych aktywów obrotowych w stosunku do przyrostu ponoszonych kosztów. Rentowność kapitału własnego (ROE) w powiązaniu z posiadaną płynnością finansową stanowi podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych przez właścicieli przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono analizę dotyczącą predykcji mierników oceny pracy przedsiębiorstwa na podstawie modeli adaptacyjnych, wykorzystujących trend pełzający. Przeprowadzona analiza obejmuje ocenę jakości predykatora oraz charakterystykę i ocenę jakości prognoz, uzyskanych przy pomocy metod bazujących na trendzie pełzającym. Rezultaty przeprowadzonych analiz przedstawiono na tle oceny wyników możliwych do uzyskania przy zastosowaniu alternatywnych metod prognozowania klasycznego. (abstrakt oryginalny)
Strategiczna Karta Wyników może być wykorzystana do stworzenia zupełnie nowej struktury zarządzania, w której strategia jest w samym centrum kluczowych procesów i systemów zarządzania. Do czasu ukazania się w 1996 roku pierwszej książki Roberta S. Kaplana oraz Dawida P. Nortona "The Balanced Scorecard" (Strategiczna Karta Wyników), ocena efektywności firmy sprowadzała się przede wszystkim do oceny efektywności finansowej w okresach przeszłych. Strategiczna Karta Wyników jest przełożeniem strategii firm na system mierników, wyrażających kompleksowo efektywność dziaalności firmy w czterech perspektywach: finansowej, zadowolenia klientów, wewnętrznych procesów operacyjnych, wiedzy i rozwoju.
Informacje dotyczące miesięcznych charakterystyk sektora małych przedsiębiorstw obecnie pochodzą głównie z badań reprezentacyjnych prowadzonych m.in. przez GUS. Wielkość próby umożliwia precyzyjne oszacowanie parametrów jedynie dla całego kraju i województw bądź w przekroju sekcji PKD. Rosnąca potrzeba dostarczenia wiarygodnych szacunków na niskim poziomie agregacji skłania do prowadzenia badań dotyczących zastosowania pośrednich metod estymacji wykorzystujących dodatkowe źródła informacji. Stąd też celem artykułu jest ocena możliwości zastosowania modelu Fay-Herriota do oszacowania jednej z podstawowych charakterystyk ekonomicznych dotyczących małych przedsiębiorstw, jaką jest przychód, na podstawie informacji zawartych w rejestrach administracyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
139-154
Cel: Głównym celem artykułu jest ocena przydatności informacyjnej sprawozdań finansowych na tle zmian organizacyjnych zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych oraz jednostek budżetowych w instytucjach gospodarki budżetowej. Celem jest również interpretacja danych zawartych w sprawozdaniach pod kątem zarządzania majątkiem i strukturami wybranych IGB. Metodologia: Głównym narzędziem badań analiza ekonomiczna wybranych elementów sprawozdań finansowych instytucji gospodarki budżetowej. Dokonano również przeglądu informacji charakteryzujących instytucje gospodarki budżetowej, które prowadzą działalność gospodarczą. W odniesieniu do jednej z jednostek "Centrum Usług Logistycznych" posłużono się metodą badawczą analizy indywidualnego przypadku. Wnioski: Przeprowadzona analiza pokazuje, że zmiany organizacyjno-prawne nie spowodowały poprawy funkcjonowania sektora finansów publicznych w tym obszarze. Wynika to z faktu, iż muszą być dokonane zmiany zarządzania, mentalności, skierowane w stronę menadżeryzmu. Implikacje badawcze: Artykuł jest pierwszym spojrzeniem autora na problematykę instytucji gospodarki budżetowej. Nie ulega wątpliwości, że tego typu badania muszą być kontynuowane w ujęciu wielowątkowym. Oryginalność: Autor przedstawił ciekawą i aktualną problematykę dotyczącą funkcjonowania sektora finansów publicznych. Postawione w artykule tezy i analiza sytuacji finansowej instytucji gospodarki budżetowej stanowią głos w dyskusji na temat pożądanych kierunków zmian organizacji sektora finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 731
107-121
Jednym z celów przedsiębiorstwa jest kreowanie wartości. W pracy mówiono efektywność przedsiębiorstwa, w szczególności możliwości jej pomiaru, poprzez zastosowanie odpowiednich mierników efektywności. Wartość przedsiębiorstwa została przedstawiona na tle procesu oceny jego efektywności.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.