Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ocena projektu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Ocena szkoły wyższej zdaniem autorów artykułu powinna być dokonywana przez różne podmioty, np. przez studentów, pracowników, czy kierownictwo uczelni. Niezmiernie ważne wydaje się także zidentyfikowanie czynników mających wpływ na ocenę realizowanych w uczelni projektów badawczych. W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem była identyfikacja tych czynników (kryteriów oceny), które są szczególnie ważne zarówno dla wykonawców projektu, jak i kierownictwa uczelni. W artykule wskazano, iż przy ocenie projektów badawczych mogą być wykorzystywane różne kryteria, istotne z punktu widzenia podmiotów dokonujących oceny.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie oceny sukcesu projektów o różnym poziomie złożoności. Omówiono kryteria oceny sukcesu projektu oraz rozstrzygnięto kwestie definicyjne związane z pojęciem złożoność projektu. Zaprezentowano klasyfikację projektów z uwzględnieniem kryterium złożoności projektów. Przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczące oceny sukcesu w projektach o wysokiej, średniej i niskiej złożoności. Dokonana analiza wyników badań pozwala na stwierdzenie, że najwyżej oceniono sukces w projektach o niskiej złożoności, a najniżej w projektach o wysokiej złożoności. (abstrakt oryginalny)
The article is dedicated to the modelling of a new project evaluation systems based on knowledge. Author suggests possible direction of project evaluation systems development. This enabled the application of data mining algorithms for discovering patterns in data sets. The concept of a new evaluation system based on knowledge is synthetically discussed. The example of using association rule base for analysis of project stakeholders surveys is also presented. (original abstract)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na kluczowe kryterium oceny sukcesu lokalnych i regionalnych projektów rozwojowych, które można określić jako "sustainability". Pojęcie to nie jest jednoznacznie zdefiniowane. Szczególnego wyjaśnienia wymaga jego używanie w kontekście projektów. Autor podejmuje próbę wypełnienia tej luki(fragment tekstu)
Zjawisko współistnienia metod prostych i dyskontowych zaobserwowano już w trakcie badań prowadzonych w różnych krajach w latach 80. XX w. Udział metod dyskontowych wzrastał wyraźnie w firmach dużych, co dało podstawy do przypuszczeń, że metody proste są stosowane głównie w firmach małych, ponieważ ich właściciele i menadżerowie nie są w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi wyliczeniami, które cechują metody dyskontowe. Późniejsze badania potwierdziły dalszy wzrost udziału metod dyskontowych jednak, ani upowszechnienie ułatwiającej obliczenia komputeryzacji, ani wyraźny wzrost wiedzy i kompetencji menadżerów nie sprawiły wyeliminowania metod prostych. Z badań wynika, że większość firm stosuje więcej niż jedną metodę. Stosowanie przez firmy duże i małe większej liczby metod (3, 4 i więcej) i to mimo występujących między nimi sprzeczności (tzw. konflikt wskazań) świadczy o braku zrozumienia wśród menadżerów i niedostosowaniu tych metod do ich potrzeb. Przykładem pełnego braku dostosowania do potrzeb oceny opłacalności projektów są inwestycje z obszaru IT oraz logistyki. Z uwagi na niewymierne, jakościowe efekty cechujące projekty w tych obszarach metody finansowe mają bardzo ograniczone zastosowanie, albo nie są stosowane wcale. Również ocena projektów o charakterze społecznym, których efekty są jakościowe pozostaje poza możliwościami dotychczasowych metod. Narzuca się wniosek nowego podejścia do problemu oceny jakościowych efektów inwestycji. Szansę na konstrukcję nowych modeli i nowych narzędzi analizy daje odrzucenie obowiązującego we współczesnej ekonomii paradygmatu opartego na hipotezie racjonalnych oczekiwań na rzecz ekonomii wiedzy niedoskonałej (IKE). (abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele publikacji traktujących o czynnikach sukcesu projektu: autorzy przedstawiają badania, ankiety i szeregują czynniki od najbardziej istotnych, grupują je i klasyfikują. Jednocześnie bardzo niewiele publikacji definiuje sukces lub niepowodzenie projektu jako takie lub omawia kryteria, którymi mierzony będzie ów sukces. Niniejsza praca systematyzuje obecny stan wiedzy i podejście autorów do interpretacji i kryteriów sukcesu: omawia rolę trójkąta projektowego w definicji sukcesu, przytaczając jednocześnie kontrprzykłady w tym zakresie. Pokazuje, jak koncepcja sukcesu zmieniała się przez ostatnie dziesiątki lat, a następnie - jak ocena sukcesu bądź niepowodzenia tego samego projektu może zmieniać się w ujęciu czasowym i jak odnieść ją do poziomu operacyjnego, taktycznego i strategicznego organizacji. Na końcu publikacji autor postuluje kompromisowe i "miękkie" podejście do definicji sukcesu oparte na konkretnych grupach kryteriów, ale również narracji, retoryce czy upływie czasu.(abstrakt oryginalny)
|
2010
|
nr 4/1
227-236
W artykule przedstawiono koncepcję podejścia do oceny sukcesu projektów bazującego na kategorii wartości. Koncepcja ta bazuje na definicji projektu opartej na produkcie oraz związanym z nią modelem cyklu życia projektu. Na podstawie literatury przedmiotu w pracy zdefiniowano pojęcia kosztu realizacji projektu netto (KRPN) oraz wartości eksploatacji produktu netto (WEPN). Zaproponowany model może stanowić podstawę do oceny przez interesariuszy projektu. Przedstawione w artykule tezy mogą stanowić również głos w dyskusji nad kryteriami sukcesu projektu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Społeczny projekt ustawy o przedsiębiorczości społecznej
75%
Przepisy odnoszące się do przedsiębiorczości społecznej są niespójne, pozostawiające wiele niejasności, co w rezultacie prowadzi do rozbieżnych interpretacji prawnych, utrudniających w stopniu znacznym bądź wręcz paraliżującym działanie tych instytucji. [...] Z tych właśnie powodów w połowie 2007 roku J. Hausner i H. Izdebski, podjęli inicjatywę prac na całościową prawną regulacją dotyczącą przedsiębiorczości społecznej. Argumentem przemawiającym za stworzeniem odrębnego uregulowania, dotyczącego przedsiębiorczości społecznej jest doświadczenie państw, gdzie przedsiębiorczość społeczna doskonale rozwija się, zajmując znaczną pozycję na rynku: w Anglii, Włoszech, czy też Finlandii. W tychże państwach uchwalone zostały odrębne regulacje, poświęcone właśnie przedsiębiorczości społecznej. (fragment tekstu)
|
2019
|
14
44-59
The paper reviews the state of art in project success evaluation, especially with respect to R&D projects, with emphasis on the ambiguity of such evaluation, its strong dependence on the context and on the evaluator. We also recall basic information about fuzzy numbers and propose the concept of fuzzy rules which are used in the suggested procedure of R&D project evaluation. The procedure is described and illustrated by means of a real-world case study. (original abstract)
10
Content available remote Modelowanie finansowe w projektowaniu modelu biznesowego przedsiębiorstwa
75%
Autor podejmuje w tym artykule istotny problem dotyczący informacyjnego wspomagania projektowania modelu biznesowego przy wykorzystaniu modelowania finansowego. W pierwszej części artykułu została przedstawiona istota modelu biznesowego, a także cel artykułu. W kolejnej części zaprezentowano istotę szablonu projektowania modelu biznesowego oraz sam proces jego tworzenia. W trzeciej najważniejszej części artykułu przedstawiono zasadnicze cechy modelowania finansowego na potrzeby oceny projektowanego modelu biznesowego. Zgodnie z rozważaniami zawartymi w tej części ten rodzaj modelowania finansowego ma charakter iteracyjny, bazuje na wolnych przepływach środków pieniężnych przynależnych właścicielom oraz zasadniczo odróżnia się od modelowania finansowego wykorzystywanego w wycenie przedsiębiorstw i ocenie projektów inwestycyjnych. Istotną trudnością w modelowaniu finansowym na potrzeby oceny projektu modelu biznesowego jest również ocena ryzyka i szacowanie związanej z nim stopy dyskontowej, która może być określona na podstawie metody delfickiej. (abstrakt oryginalny)
Istnieją różne metody oceny projektów i budżetowania kapitałów. Każda metoda ma pewne specyficzne aspekty i może być stosowana autonomicznie lub w kombinacji z innymi. Wiele firm określa limit wydatków kapitałowych w ogólnym budżecie. Racjonowanie kapitału dotyczy problemu wyboru zróżnicowanych form realizacji projektów i stanowi rozminięcie wartości zaktualizowanej netto (NPV). Wskaźnik rentowności (PI) jest powszechnie używany w rankingu projektów konkurencyjnych dla ograniczonych kapitałów. Metoda NPV daje zwykle poprawne klasyfikacje, ponieważ koszt kapitału (CC) jest bardziej realistyczny od stopy reinwestycji. Najważniejszym problemem dla Ukrainy jest pozyskiwanie źródeł finansowania inwestycji i innowacji. Dlatego nowy rząd Ukrainy wiele uwagi poświęca problemowi inwestycji i ich finansowania. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany referat, mający charakter przeglądowy, stanowi skrót pierwszej części szerszego opracowania, w skład którego wchodzi również prowadzone badanie kwestionariuszowe największych polskich przedsiębiorstw w zakresie stosowanych praktyk oceny projektów badawczo-rozwojowych, a także symulacje wycen tego typu inwestycji prowadzone na podstawie metod rozszerzających standardową technikę zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Celami niniejszej części są: przedstawienie głównych problemów związanych z wyceną projektów badawczo-rozwojowych, nakreślenie dorobku nauki w tym obszarze, wskazanie na ograniczenia głównych metod analizy ryzyka w procesie oceny tego typu inwestycji, a także określenie konsekwencji użycia błędnej techniki analizy do podejmowania decyzji zgodnych z interesami właścicieli. W założeniu opracowanie całościowe, zawierające wyniki symulacji oraz badania kwestionariuszowego, będzie ukierunkowane na weryfikację hipotezy mówiącej, że wykorzystywanie niewłaściwych metod oceny projektów badawczo-rozwojowych w warunkach polskich prowadzi do błędnego oszacowania wartości tego typu inwestycji, co może wpływać negatywnie na utrzymanie przez polskie przedsiębiorstwa zdolności do długookresowego kreowania wartości dla właścicieli. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona została tematyka związana z kompleksową oceną wielowariantowego projektowania obiektów logistycznych. Zaproponowano układ nowych parametrów ekonomicznych oraz nowych mierników oceny, które stanowią konieczne uzupełnienie układu wartości oceny kompleksowej obiektów logistycznych. Podano przyczyny i celowość wprowadzenia tych parametrów, zaproponowano ich nazwy (wraz z ujęciem leksykalnych przyczynek propozycji) oraz podano wzory służące obliczaniu ich wartości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Forecasting for the Investment Project Appraisal
75%
Celem artykułu była identyfikacja zjawisk i zmiennych, które wymagają prognozowania przy dokonywaniu oceny projektów inwestycyjnych. Cel osiągnięto na podstawie analizy działań podejmowanych przez menedżerów na poszczególnych etapach procesu oceny projektów inwestycyjnych, a następnie przez analizę narzędzi i teoretycznych modeli prognostycznych stosowanych w tym procesie. Na podstawie analizy stwierdzono, że w literaturze finansowej podaje się niewiele wskazówek użytecznych dla menedżerów przy prognozowaniu przepływów gotówkowych z inwestycji oraz przy dostosowywaniu poziomu ryzyka aktywów przedsiębiorstwa do poziomu ryzyka ocenianej inwestycji. Natomiast wiele z takich wskazówek i modeli można znaleźć w literaturze z dziedziny prognozowania. Ponadto zauważono, że najlepsze w sensie teoretycznym sposoby szacowania alternatywnego kosztu inwestycji, tj. metody oparte na szacowaniu przepływów gotówkowych z alternatywnych inwestycji, wymagają dostosowania przed ich zastosowaniem w polskich warunkach.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zwinne podejście projektowe a projekty badawcze
75%
W artykule przedstawiono zarys koncepcji zwinnego zarządzania projektami (ang. Agile Project Management) w odniesieniu do podejścia sekwencyjnego (ang. Waterfall). Zwrócono uwagę na cechy charakterystyczne, jakie powinny mieć projekty, realizowane na podstawie metodyki Agile. Zaproponowano kryteria oceny projektów, niezbędne dla rekomendacji zastosowania zwinnego podejścia w projektach badawczych.(abstrakt oryginalny)
Kluczowym problemem controllingu projektów jest właściwy dobór metod oceny i selekcji wariantów projektów. Ze względu na złożoność procesu oceny, w tym różnorodność kryteriów, współcześnie powszechnie wykorzystywanym podejściem jest wielokryterialna ocena bazująca na metodach scoringowych. Oprócz wyboru kryteriów istotny problem takiej oceny stanowi odpowiednia priorytetyzacja. Rozwiązaniem problemu wag kryteriów jest wykorzystanie podejścia opierającego się procesie analizy hierarchicznej (AHP). Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania metody AHP w controllingu projektów, wskazanie korzyści i ograniczeń w jej zastosowaniu oraz dostępności oprogramowania wspomagającego implementację tej metody.(abstrakt oryginalny)
Purpose: For several years, the trend of open science and citizen science as one of its pillars has been developing rapidly in Poland. More and more research projects involving volunteer non-scientists are being carried out as part of citizen science. To know the scientific, educational and social value of these activities requires relying on the evaluation of these projects, which, however, is missing due to their novelty and difference from conventional science or commercial research. The purpose of this article is to propose evaluation criteria and methods that will meet the specifics and needs of citizen science projects. Design/methodology/approach: The article is based on a critical analysis of the literature on the subject, as well as a systematic review of selected examples of completed citizen science projects - available on dedicated websites created by citizen science associations and other social and scientific organizations. Citizen science, as part of open science, is a relatively new and developing approach to scientific and educational activities. Evaluation research, on the other hand, is a method well-established in theory and put into practice for valuing results and enhancing the quality of projects, both of scientific and social character. Findings: Citizen science projects require the implementation of evaluation models that take into account both the diversity of goals set for these projects, as well as the diversity and participatory nature of its stakeholders, and the study in terms of social impact. A higher level of involvement of volunteers in an ongoing citizen science project should presuppose the implementation of continuous evaluation and carried out in multiple areas of the project (organizational, scientific, social) to ensure the reliability and credibility of the results obtained, as well as to understand the mechanisms of their impact on volunteers and society. Practical implications: The knowledge provided in the article can be used in planning and managing the evaluation of citizen science projects. Social implications: Implementation of evaluation as a permanent practice in this type of projects can contribute to improving their quality, better management of public funds allocated to them, and greater public confidence in the knowledge produced within their framework. Originality/value: The issue of evaluation in citizen science projects is relatively new, and appropriate evaluation models have not yet been developed. It is of interest to researchers and project managers, decision makers of public funds, scientists and the general public.(original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących realizacji zadań projektowych przez uczestników organizacji projektowych. Do celów badania wyszczególniono 44 funkcje projektowe, które posłużyły do utworzenia narzędzia badawczego. Badanie objęło 160 organizacji z branży IT. Na metodę badawczą wybrano metodę telefonicznego wywiadu kwestionariuszowego CATI. Celem badania było uzyskanie faktycznego obrazu podziału zadań projektowych w organizacjach. Przeprowadzone badanie pozwoliło określić, jakie role w realizacji projektu odgrywają wewnętrzni interesariusze, w tym poszczególne działy w organizacji lub ich kierownicy, zarząd, dyrektorzy i komitet sterujący. W wyniku badań ustalono, że kierownicy projektów są najbardziej odpowiedzialni za wykonywanie zadań, a w szczególności za przygotowanie, realizacje, kontrole i zamykanie projektów. Z kolei za ewaluację kierowników i realizowanych zadań projektowych odpowiadają stanowiska ze szczebla dyrektorskiego oraz zarządu.(abstrakt oryginalny)
Witryny internetowe są istotnym narzędziem kreowania tożsamości i wizerunku współczesnego przedsiębiorstwa, jego nowym środkiem udziału na e-rynku. Są "miejscem" w wirtualnej przestrzeni, niekiedy rozstrzygającym o efektywności przedsięwzięć e-biznesowych firmy, o jej kontakcie z klientami. W artykule zaprezentowano szereg współczesnych metod stosowanych w ocenie wartości użytkowej witryn przedsiębiorstw. Testy te służą doskonaleniu wartości funkcjonalnej i użytkowej we wszystkich fazach realizacji witryn: od założeń projektowych do fazy bieżącej ich eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja zjawiska ewaluacji z uwzględnieniem kryteriów oceny. Przedstawiono funkcje, cele oraz możliwości wykorzystania wyników ewaluacji. Wyniki uzyskane w trakcie badań ewaluacji powinny odzwierciedlać przyjęte cele i kryteria. W procesie ewaluacji ważne jest określenie co jest skutkiem, w jakim punkcie realizacji jesteśmy i czy nie zeszliśmy z założonej ścieżki, którą mamy dojść do celu, co należy zrobić, aby naprawić lub udoskonalić oceniony stan. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.