Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona ubezpieczeniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Dostosowywanie polskiego prawa w dziedzinie ubezpieczeń do prawa Unii Europejskiej niesie ze sobą wzmocnienie pozycji poszukującego ochrony ubezpieczeniowej i konsumenta usług ubezpieczeniowych.Na rynku usług konsumenckich działa wiele instytucji, które stoją na straży przestrzegania norm prawno-etycznych w relacjach pomiędzy usługodawcami i usługobiorcami. Instytucją ustawowo powołaną do reprezentowania interesów osób ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych lub uczestników pracowniczych programów emerytalnych jest Rzecznik Ubezpieczonych współpracujący z organizacjami konsumenckimi i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.Na zakładach ubezpieczeniowych ciążą obowiązki informacyjne, dzięki którym konsumenci usług ubezpieczeniowych uzyskują najważniejsze informacje z zakresu ochro będącej przedmiotem umowy ubezpieczenia. Niezmiernie istotną rolę odgrywa jednak działalność pośredników ubezpieczeniowych - ogniwa łączącego konsumentów z zakładami ubezpieczeń. Staranność w spełnianiu ich obowiązków ma duże znaczenie w rozwijaniu świadomości ubezpieczeniowej i budowaniu zadowolenia klientów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z trzech głównych zasad ochrony ubezpieczeniowej, tj. powszechności i jej specyficznych cech, jakie można zidentyfikować w ubezpieczeniu kredytu. Zagadnienie powszechności ubezpieczeń można rozpatrywać z punktu widzenia przedsiębiorców korzystających z ochrony ubezpieczeniowej (powszechność podmiotowa), ubezpieczanych przedmiotów (powszechność przedmiotowa) oraz z punktu widzenia rodzajów ryzyka objętych ochroną zakładu ubezpieczeń (powszechność typów ryzyka objętych ubezpieczeniem). Jak stwierdza J. Handschke, postulat powszechności ochrony ubezpieczeniowej należy zawsze rozpatrywać na tle konkretnego rodzaju ubezpieczeń. Ocena "stopnia" powszechności ochrony ubezpieczeniowej wymaga więc odniesienia liczby podmiotów, przedmiotów i rodzajów zdarzeń losowych objętych ubezpieczeniem do liczby podmiotów, przedmiotów i rodzajów zdarzeń, które mogą lub powinny być objęte ubezpieczeniem. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona została analiza wykorzystania ubezpieczenia w zarządzaniu ryzykiem przez przedsiębiorstwa z terenu Dolnego Śląska oparta na danych zebranych w badaniu ankietowym w styczniu 2006 r. Dokonano weryfikacji uzyskanych wyników w stosunku do podobnych badań o zasięgu ogólnopolskim prowadzonych przez GUS w latach 2000 oraz 2003, z uwzględnieniem także tendencji rozwojowych w okresie 6 lat oraz ze wskazaniem różnic na tle rozwiniętych rynków ubezpieczeniowych.Z względu na ramy objętościowe artykułu analizę ograniczono do ubezpieczeń majątkowych dobrowolnych. (fragment tekstu)
Brokerzy uznaliby za sukces, gdyby w odpowiedzi na ich ankietę PI U lub grupa najbardziej zainteresowanych towarzystw przeprowadziła sondaż pozwatającyna ocenę, w jakim stopniu brokerzy realizują postanowienia zawarte w"dekalogu".(abstrakt oryginalny)
Ograniczanie przez państwo społecznej ochrony ubezpieczeniowej powoduje wzrost zainteresowania ubezpieczeniami osobowymi. (fragment tekstu)
6
Content available remote Identyfikacja obszarów dysfunkcyjnych w polisach business interruption (BI)
75%
W niniejszym artykule dokonano identyfikacji zjawisk dysfunkcyjnych występujących w ubezpieczeniu business interruption. Na wstępie przedstawiono ogólną charakterystykę polisy business interruption oraz sformułowano własną definicję tego pojęcia. Następnie przy wykorzystaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz wyników badań wtórnych określono szacunkową wielkość rynku BI w Polsce. W ostatniej części artykułu zaprezentowano zewnętrze i wewnętrzne bariery ograniczające wykorzystanie ubezpieczenia business interruption przez polskie przedsiębiorstwa. W zakończeniu wskazano na pewne działania ze strony zakładów ubezpieczeń, których podjęcie mogłoby się w najbliższym czasie przyczynić do dalszego rozwoju tego typu ochrony ubezpieczeniowej na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia roli ubezpieczycieli kredytu w zarządzaniu ryzykiem należności w małych przedsiębiorstwach rodzinnych. Specyfika działalności małych firm rodzinnych, a także zakres ryzyka należności powinien znaleźć swoje uzasadnienie w budowanych relacjach między ubezpieczycielami kredytu a sektorem małych przedsiębiorstw rodzinnych. W artykule wskazano również na znaczenie ochrony ubezpieczeniowej w małych firmach rodzinnych przez pryzmat korzyści płynących ze współpracy z ubezpieczycielami kredytu. (abstrakt oryginalny)
W 1999 r. wprowadzono w Polsce istotne zmiany w funkcjonowaniu publicznego systemu emerytalnego poprzez częściowe zastosowanie finansowania kapitałowego i nowej formuły obliczania świadczeń emerytalnych. Reforma emerytalna była konieczna ze względu na niekorzystne zmiany demograficzne (starzejące się społeczeństwo, obniżający się wskaźnik urodzeń i wydłużające się dalsze przeciętne trwanie życia), społeczne (m.in. zmiana modelu rodziny, aktywność zawodowa kobiet, wzrost poziomu życia) oraz gospodarcze (rosnące obciążenie budżetu wydatkami emerytalnymi i niższe tempo wzrostu gospodarczego). (...) Wobec tak dużych zmian na rynku emerytalnym konieczne stało się powołanie instytucji chroniących interesy przyszłych emerytów w ich kontaktach z prywatnymi podmiotami gromadzącymi i inwestującymi kapitał emerytalny oraz podmiotami wypłacającymi w przyszłości świadczenia. W początkowym etapie wdrażania reformy emerytalnej funkcje nadzorcy nad działalnością otwartych funduszy emerytalnych oraz powszechnych towarzystw emerytalnych pełnił Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE), którego głównym zadaniem była ochrona interesów uczestników systemu emerytalnego. (fragment tekstu)
|
|
nr 1-2A
61-68
Idea wzajemności, jako mechanizm ekonomiczno-prawny mający na celu łagodzenie negatywnych następstw zdarzeń losowych, sięga średniowiecza i - co ciekawe - znacznie wyprzedza powstanie komercyjnych przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (dalej w skrócie: TUW) powstawały jako wynik inicjatyw lokalnych, w ograniczonych terytorialnie lub zawodowo kręgach społecznych posiadających określony wspólny interes gospodarczy. Uczestnicy takich wspólnot uświadamiali sobie, że ich wspólny interes gospodarczy jest obarczony ryzykiem, a komercyjne towarzystwa ubezpieczeniowe bądź nie oferują ochrony odpowiedniej dla tego interesu, bądź też oferowana ochrona jest zbyt kosztowna. Dopiero z czasem z takich wspólnot powstawały przedsięwzięcia o większej bazie członkowskiej i większym zasięgu terytorialnym. Równocześnie zmieniał się zakres przedmiotowy powstających towarzystw wzajemnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4,5,6
67-72
Zasada realności ubezpieczeń posiada szczególny charakter, który różni ją od innych zasad ochrony ubezpieczeniowej. Nie można bowiem traktować jej jako postulat, do realizacji którego należy w miarę możliwości dążyć, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie różne praktyczne względy. W zasadzie tej bowiem sformułowany jest bezwzględny wymóg, wręcz konieczna cecha ubezpieczeń, bez której ubezpieczenia nie tylko nie mogłyby należycie spełniać swoich różnorodnych funkcji, nie tylko traciłyby dla ubezpieczających swój sens, ale nawet z instytucji w pełni uzasadnionej i nader pożytecznej stałyby się zgoła szkodliwe(abstrakt oryginalny)
Omówiono początki grupowych form ubezpieczeniowych w ubezpieczeniach osobowych oraz przedstawiono nowe formy i funkcje grupowych ubezpieczeń na życie w Polsce po 1991 roku.
W artykule przeprowadzono krytyczną analizę dziesięciu lat funkcjonowania dotowanych ubezpieczeń upraw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ich powszechności. W pracy zawarto także podstawowe wnioski, które zdaniem autorów mogłyby wspomóc upowszechnić ubezpieczenia upraw. W artykule autorzy odnieśli się również do proponowanych aktualnie zmian w regulacjach prawnych dotyczących dotowanych ubezpieczeń, które mogą mieć istotny wpływ na przyszły kształt rynku ubezpieczeń upraw w Polsce. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
105-119
Celem niniejszej publikacji jest dokonanie oceny linii orzeczniczej w przedmiocie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Rozważania podjęte zostały w oparciu o aktualne poglądy orzecznictwa zarówno sądów powszechnych, jak i Sądu Najwyższego oraz stanowiska wyrażone w piśmiennictwie. W judykaturze coraz częściej orzeka się o nieważności umów ubezpieczenia w postaci ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Rodzi to potrzebę pogłębionych rozważań dotyczących m.in. kwestii wykazania przesłanek nieważności umów ubezpieczenia z UFK, sposobu uzyskania przez klienta rynku ubezpieczeniowego odpowiedniej ochrony sądowej, możliwości zwrotu składki uiszczonej na rzecz ubezpieczyciela w wykonaniu nieważnej czynności prawnej, jak również zagadnienia przedawnienia roszczeń z tytułu świadczenia nienależnego. Publikacja wzbogacona została o zagadnienia prawnoporównawcze, odwołujące się do orzecznictwa niemieckiego Bundesgerichtshof.(abstrakt oryginalny)
W literaturze ubezpieczeniowej niewiele mówi się o ubezpieczeniu od skutków ataków zwierzyny żyjącej na wolności (dzikiej), gadów i owadów na ludność cywilną. Przez zwierzynę dziką rozumieć będziemy: wilki, niedźwiedzie, dziki, jelenie, lisy. Przez gady rozumieć będziemy jadowite węże, jaszczurki i inne hodowane poza ogrodami zoologicznymi i placówkami naukowymi prowadzącymi badania nad zwierzętami, a także cyrkami. Przez owady rozumieć będziemy: pszczoły, osy, kleszcze, komary itp. Do zagrożeń zaliczamy także zwierzęta chore, np. na ptasią grypę, wściekliznę. W artykule prezentujemy skalę w/w zagrożeń. (fragment tekstu)
Spośród wielu metod zarządzania ryzykiem ubezpieczenie jest najbardziej pożądaną - zdaniem prof. Irena Jędrzejczyk z AE w Katowicach. W sytuacji dużego zapotrzebowania na wysokie kapitały funkcję reasekuratorów mogą obejmować różne podmioty zainteresowane ochroną przed skutkami ryzyka katastroficznego(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11-12
57-59
Z okazji X-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbyła się konferencja pt. "Społeczne aspekty ubezpieczeń". Podczas konferencji odbyły się trzy sesje tematyczne tj. Społeczne aspekty metody ubezpieczeniowej, Zastosowanie ubezpieczeń w polityce społecznej oraz Ubezpieczenie gospodarstwa domowego(abstrakt oryginalny)
|
2011
|
nr 7-8
121-123
Zapewnienie pomocy prawnej i pokrycie kosztów procesu sądowego daje ubezpieczenie ochrony prawnej. Autorka podejmuje problem wysokich kosztów pomocy prawnej w Polsce. Wskazuje także korzyści wynikające z posiadania ubezpieczenia ochrony prawnej.
Ryzyko zagraża każdej działalności gospodarczej, ale ryzyko w rolnictwie jest szczególnie duże. Wynika to z wielu przyczyn, wśród których można wymienić m.in. następujące: 1) Podstawowa dla rolnictwa produkcja roślinna, a częściowo także produkcja zwierzęca, odbywa się "pod gołym niebem" i nie można zabezpieczyć jej skutecznie przed nadmiernym deszczem, słońcem, wiatrem, mrozem, gradobiciem, chorobami, szkodnikami itp. 2) Producent w niewielkim stopniu ma wpływ na wybór miejsca prowadzenia produkcji, gdyż odbywa się ona na terenie gospodarstwa, którego nie można przenieść, mimo że miejsce to może być szczególnie narażone np. na powodzie, nadmierne nawilgocenie, suszę, wiatry, zapadanie lub usuwanie się ziemi, dzikie zwierzęta itp. 3) Produkcja rolna w niewielkim tylko stopniu odbywa się na zamkniętej, dokładnie ogrodzonej przestrzeni, co powoduje łatwy dostęp osób trzecich, zwierząt, a także możliwość zaginięcia i kradzieży. 4) Produkcji nie można dokładnie zaplanować, zarówno w skali gospodarstwa lub gminy, ale także na większym terenie. Powoduje to bardzo nierównomierną podaż produktów rolnych w poszczególnych latach, a co za tym idzie, problemy ze sprzedażą oraz fluktuację cen. 5) Charakterystyczna dla produkcji rolnej jest jej sezonowość, powodująca spiętrzenia podaży produktów, co jest szczególnie niekorzystne ze względu na trudności z przechowaniem (wiele produktów należy do łatwo psujących się). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1-2
69-70
Ocena ryzyka ubezpieczeniowego stanowi niezwykle ważne zagadnienie dla rozwoju ubezpieczeń w Polsce. Problem rozbija się o właściwie skalkulowane taryfy składek. Stanowią one podstawę ustalenia ceny usługi ubezpieczeniowej. Decydują zarówno o efektywności zakładu ubezpieczeń, jak i o opłacalności ubezpieczenia dla nabywcy tego instrumentu - ubezpieczającego. Zatem z dużą przyjemnością należy odnotować fakt pojawienia się na rynku księgarskim opracowania Adama Śliwińskiego. Jest to kolejna publikacja Poltextu w ramach popularnej w Polsce serii "Ubezpieczenia". Pracę tę na tle innych pozycji ukazujących się aktualnie na rynku księgarskim wyróżnia bardzo wysoka wartość merytoryczna.(abstrakt oryginalny)
Działalność banku obarczona jest jednym z największych poziomów ryzyka. Artykuł traktuje o ryzykach bankowych, będących jednocześnie ryzykami ubezpieczalnymi, które występują najczęściej i są najgroźniejsze, a mianowicie: oszustwo, fałszerstwo, rabunek, przestępstwa elektroniczne, odpowiedzialność cywilna. Pokrycie ubezpieczeniowe powyższych ryzyk jest nadrzędnym celem polisy BBB - Blanket Banders Bond, której najnowszą i najpopularniejszą odmianą jest polisa NMA 2626 zwana Worldwide Bankers Policy (WPB), omówiona w niniejszym artykule.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.