Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oddłużanie przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Bariery szerszego wykorzystania instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce
100%
W artykule przedstawiono założenia teoretyczne i koncepcję przyjętej w Polsce procedury upadłościowej. Problemem badawczym podjętymw artykule była analiza przyczyn niskiej skali wykorzystywania instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce. Na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości zdiagnozowano, że średniorocznie 96% złożonych wniosków zostało prawomocnie zwróconych przez sąd, oddalonych lub odrzuconych z powodu niedopuszczalności i z przyczyn formalnych. Głównymi przyczynami braku przyjęcia przez sąd wniosków były uchybienia formalne oraz brak wystarczającego majątku na pokrycie kosztów postępowania. Na podstawie omówionych barier dostępu do konsumenckiej procedury oddłużeniowej w artykule przedstawiono potencjalne kierunki usprawnienia instytucji upadłości konsumenckiej, w tym m.in. poprawa spójności i czytelności przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej oraz likwidacja problemu tzw. ubóstwa masy upadłościowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony powiązaniom sektora bankowego z przedsiębiorstwami. Przedstawiono ocenę skutków ustawy o restrukturyzacji przedsiębiorstw i banków z 1993 r. oraz nowej ustawy oddłużeniowej z 2002 r. Oddłużenie przedsiębiorstw jest ważnym elementem zwiększającym ich konkurencyjność. Z drugiej jednak strony mimo ustaw restrukturyzacyjnych, skala zadłużenia przedsiębiorstw rośnie.
Postępowanie upadłościowe prowadzi bardzo często do całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa. Uniknięciu upadłości służy postępowanie układowe, które stwarza dłużnikowi możliwość oddłużenia poprzez porozumienie z wierzycielami w kwestii redukcji zadłużenia lub rozłożenia jego spłaty w czasie. Zadaniem artykułu jest ocena procesów oddłużania firm poprzez układy i wskazanie na ich skutki dla wierzyciela i dłużnika.
Przedstawiono stan finansowy placówek opieki zdrowotnej i ich zadłużenie w niektórych województwach Polski, a także nowy system finansowania usług medycznych, związany z funduszami ubezpieczeniowymi.
Celem opracowania jest przedstawienie możliwości skorzystania z "ulgi na złe długi" w aspekcie współpracy z urzędem skarbowym, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na istotne wymogi wynikające z Ustawy, co w sposób znaczący może wpłynąć na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców. Celem opracowania nie jest bowiem przedstawienie całej procedury korzystania z ulgi, a jedynie nakreślenie, jak się wydaje, ważnych i mogących powodować trudności rozwiązań, wynikających z przepisów i praktyki urzędniczej. W opracowaniu przedstawiono zasady rozliczania ulgi do końca 2012 roku dla wierzytelności powstałych w tym okresie i dla których będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w tym stanie prawnym. Natomiast w części drugiej wskazano na ważne z punktu widzenia MSP zmiany, jakie wprowadził ustawodawca od początku 2013 roku, które w sposób istotny zmieniły sposób rozliczania przedstawionej ulgi(fragment tekstu)
Ograniczenia w zaliczaniu kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych uległy istotnej zmianie od 1 stycznia 2018 r. Autorzy przedstawiają genezę zmiany dotychczasowego modelu ograniczeń potrącalności odsetek opartego na relacji kapitału własnego i zadłużenia podatnika wobec podmiotów powiązanych na nowy model odnoszący się do EBITDA podatnika, a także analizują nowe zasady ustalania limitu kosztów finansowania dłużnego oraz poddają je krytycznej ocenie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja form "miękkiego" finansowania wykorzystywanych przez polskie przedsiębiorstwa po roku 1990. W opracowaniu przedstawione zostaną uwarunkowania prawne oraz przebieg działania instrumentów oddłużeniowych początku lat 90. oraz z roku 2002. Ponadto podjęta zostanie próba oceny skuteczności tych instrumentów. (fragment tekstu)
Koncepcja paktu zrodziła się podczas długotrwałych negocjacji prowadzonych między rządem, związkami zawodowymi i przedstawicielami pracodawców. Po raz pierwszy od czasów powojennych przyjęto tryb uzgodnień ważnych spraw dla polityki gospodarczej i społecznej kraju zgodnie z regułami postulowanymi przez Międzynarodową Organizację Pracy. Pakt o przedsiębiorstwie składa się z projektów ustaw i aktów niższego rzędu, które uwzględniają zmiany w prywatyzacji, zasady kształtowania polityki dochodowej, rekonstrukcję systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek skarbu państwa, tryb i formę zawierania ponadzakładowych i zakładowych układów zbiorowych, obligatoryjne tworzenie funduszu socjalnego w zakładach bez względu na formę własności, projekt utworzenia gwarantowanego funduszu świadczeń pracowniczych w razie nie-wypłacalności pracodawcy oraz dostosowanie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy do konwencji MOP. (fragment tekstu)
9
Content available remote Side Effects of Fiscal Rules: a Case of Polish Local Self-Government
80%
The trend towards decentralization of government activities has prompted an increased interest in sub-national fiscal rules. The paper investigates an ex ante adaptation to the modified subnational fiscal framework. Using a panel of 2,479 Polish municipalities in the years 2011-2013 the aim is to verify the existence of the side effect of the new debt repayment rule. The empirical results show that local government units for which the new rule would have been more demanding than the former generated higher revenues per capita from asset sales. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.