Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odpowiedzialność zawodowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Material Liability of Employee
100%
Ogólne zasady odpowiedzialności materialnej oraz odpowiedzialności za mienie powierzone każdego pracownika, określa Kodeks Pracy - w dziale V - art. 114-127 k.p., dotyczącym odpowiedzialności materialnej pracowników oraz przepisy wykonawcze. Odpowiedzialność materialna pracowników ponoszona jest bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy. Odpowiedzialność materialna pracownika może mieć charakter odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy lub odpowiedzialnością za szkodę w mieniu powierzonym pracownikowi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zróżnicowania odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów i ich odpowiedzialności za drobne przypadki wykroczeń zawodowych w nowej polskiej ustawie o prokuraturze. W polskiej ustawie o prokuraturze istnieją dwa główne kryteria tego rozróżnienia. Jednym z nich jest waga zaniedbania prokuratora. Poważne przypadki uchybień zawodowych rozstrzygane są w postępowaniu dyscyplinarnym, drobne w postępowaniu "administracyjnym". (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Z problematyki odpowiedzialności funkcjonariusza policji
100%
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie odpowiedzialności karnej, dyscyplinarnej i majątkowej funkcjonariuszy Policji, które rodzą szereg skutków ekonomicznych. Skutki te będą rozpatrywane z perspektywy funkcjonariusza policji, jednostki organizacyjnej policji oraz obciążeń Skarbu Państwa. Zostanie ponadto nakreślona pozycja prawna funkcjonariuszy policji zawieszonych w czynnościach służbowych.(fragment tekstu)
Nie stanowi zniesławienia dozwolona krytyka dokonywana w ramach recenzji, polemik publicystycznych oraz w opiniach i charakterystykach służbowych. Musi ona się jednak mieścić w granicach prawa i być zgodna z normami społecznymi. Tłumienie krytyki stanowi przestępstwo z art. 44 ust. 1 i 2 pr.pr. Granice legalności krytyki wyznacza treść art. 41 pr.pr. Pod ochroną prawa prasowego pozostają wszelkie formy satyryczne i karykatury. Przekroczenie granic legalności satyry powoduje odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych. (abstrakt oryginalny)
W doktrynie akcentuje się wątpliwości, czy zniesławienie może dotyczyć osoby zmarłej, co zdaje się wynikać z konstrukcji dóbr osobistych. Niemniej negatywne wypowiedzi o nieżyjących mogą stanowić przestępstwo zniesławienia, jeżeli naruszają dobra osobiste osób bliskich. Zniesławienie może narazić na utratę zaufania lub poniżyć w opinii publicznej. Dziennikarza chroni jednak zarówno kontratyp z art. 213, jak mniej akcentowany w praktyce kontratyp z art. 41 prawa prasowego. (abstrakt oryginalny)
Instytucja wznowienia postępowania jest nadzwyczajnym środkiem weryfikacji rozstrzygnięć zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym nauczycieli akademickich. Jej istota polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu zakończonej i niezaskarżalnej w zwykłym trybie sprawy dyscyplinarnej, jeżeli postępowanie było dotknięte kwalifikowaną wadą prawną. Główną funkcją procedury wznowieniowej jest ochrona praworządności i żywotnych interesów nauczycieli akademickich i/lub ich rodzin. (abstrakt oryginalny)
Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym w urzędzie gminy na podstawie powołania. Stosunek pracy zastępcy charakteryzuje brak stabilności ze względu na możliwość odwołania przez wójta w każdej chwili w ramach posiadanej władzy dyskrecjonalnej. Ustawodawca wprowadził również liczne kryteria, jakie winien spełniać zastępca oraz określił katalog obowiązków (np. złożenie oświadczenia majątkowego) i zakazów (np. prowadzenia działalności gospodarczej) dotyczących zastępcy, których niespełnienie skutkować będzie poniesieniem odpowiedzialności w postaci obligatoryjnego odwołania go ze stanowiska. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza wymiarów odpowiedzialności ponoszonej przez zastępcę wójta. Przedstawiona zostanie odpowiedzialność zastępcy wójta jako pracownika samorządowego, przeanalizowane będą wymiary odpowiedzialności zastępcy na gruncie ustaw szczególnych, zaś na zakończenie omówiona zostanie odpowiedzialność polityczna zastępcy wobec swojego bezpośredniego przełożonego - wójta. (abstrakt oryginalny)
W Biuletynie Nieruchomości Nr 4 (2/2016) dokonałem ogólnej charakterystyki postępowania dyscyplinarnego (z tytułu odpowiedzialności zawodowej) rzeczoznawców majątkowych, w tym także na tle innych zawodów zaufania publicznego. Zostały omówione niektóre aspekty i pojęcia związane z tym tematem. Obecnie, w drugiej części artykułu, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chciałbym przedstawić szczegóły, a nawet kulisy takich postępowań, odwołując się do konkretnych przykładów "z życia wziętych". Oznaczenia spraw oraz dane rzeczoznawców, których te sprawy dotyczą a także dane osób które wniosły skargę, zostały zanonimizowane, pominięte lub zmienione. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest organizacji sfery wykonawczej przedsiębiorstwa. Autor dochodzi do wniosku, że obciążanie kierowników odpowiadających za pewne całościowe sfery działania (produkt, rynek, grupa klientów) odpowiedzialnością za nadmierną liczbę obszarów uzyskiwanych efektów w sytuacji ich niechęci do delegowania uprawnień może skutkować obniżoną efektywnością działania. Postuluje wprowadzenie pojęcia właściwej rozpiętości zadaniowej na oznaczenie dopuszczalnej percepcją i możliwościami maksymalnej liczby obszarów odpowiedzialności kierownika, która umożliwia zapewnienie dobrych efektów pracy.(abstrakt oryginalny)
O postępowaniach wobec rzeczoznawców majątkowych przed KOZ pisaliśmy już w Biuletynie Nieruchomości nr 4 (2/2016) i nr 6 (1/2018). W czerwcu 2018 r. Polskie Towarzystwo Rzeczoznawców Majątkowych zwróciło się do biura Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w związku z naruszaniem praw, w tym prawa do ochrony osobistych informacji dotyczących rzeczoznawców majątkowych w postępowaniach z tytułu odpowiedzialności zawodowej, prowadzonych przez Ministra Inwestycji i Rozwoju, powołując się na art. 51 ust. 1 Konstytucji RP. (...) W swoim piśmie PTRM przedstawiło tylko niektóre przykłady świadczące o wadliwości systemu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych. Obecne przepisy obowiązujące w tym zakresie (naszym zdaniem ułomne i wadliwe) i tak - jak się okazuje - nie są w praktyce przestrzegane. (fragment tekstu)
Czy antidotum na "złe" wyceny jest postępowanie dyscyplinarne, czy też postępowanie to ma spełniać zupełnie inną rolę? Jak wygląda takie postępowanie, czego dotyczy i w jaki sposób można się przed jego skutkami "bronić"? Czy postępowanie dyscyplinarne wobec rzeczoznawcy majątkowego zawsze musi się kończyć nałożeniem kary dyscyplinarnej? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań chciałbym udzielić, a przynajmniej poszukać, w dwóch kolejnych artykułach. Cześć pierwsza jest wprowadzeniem do ogólnych zasad postępowania i próbą uporządkowania znaczenia niektórych pojęć. Część druga, bardziej szczegółowa, poświęcona będzie opisowi doświadczeń zdobytych na bazie różnych postępowań, w których jako pełnomocnik strony (lub obrońca) brałem udział. Będzie to zatem swoiste "studium przypadków". (fragment tekstu)
12
Content available remote Odpowiedzialność funkcjonariuszy Straży Granicznej w gospodarowaniu paliwem
100%
Autor w sposób dość niekonwencjonalny zwraca uwagę na problematykę związaną z określaniem ilości w obrocie paliwem pod kątem odpowiedzialności służbowej i cywilnej funkcjonariuszy w jednostce funkcjonującej na warunkach szczególnych. (abstrakt oryginalny)
W wielu przedsiębiorstwach działających w formie spółek prawa handlowego członkowie zarządu są jednocześnie pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę. W takich sytuacjach mamy do czynienia z dwiema relacjami między członkiem zarządu a spółką, które regulowane są przez odrębne przepisy prawne. Jaka jest odpowiedzialność, a jakie obowiązki takiej osoby? (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawione zostały rozważania na temat ciążącego na lekarzu obowiązku opłacania składek członkowskich na rzecz samorządu zawodowego oraz konsekwencji niedopełnienia wskazanej powinności, jakie może ponieść przedstawiciel tej profesji w sferze odpowiedzialności zawodowej. Analiza podstaw prawnych prowadzenia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej za tego rodzaju przewinienie ukazana została na tle postanowienia SN z dnia 11 lutego 2016 r. (SDI 71/15) oraz w odniesieniu do zbliżonych rozwiązań, funkcjonujących na gruncie innych (wybranych) zawodów zaufania publicznego, których wykonywanie wiąże się z obligatoryjną przynależnością do samorządu i partycypowaniem w jego finansowaniu.(abstrakt oryginalny)
Rzeczywistość w zakresie egzekwowania wymogów prawa wynikających z treści art. 175 ust. 1 ugn, jest odmienna niż przedstawiona przez Ministra Inwestycji i Rozwoju w piśmie z dnia 11 lipca 2019 r. skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich, co czyni zasadnym dalsze starania zmierzające do ucywilizowania systemu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych. W obecnych uregulowaniach prawnych, o których wspominali w odpowiedziach do Pana Rzecznika kolejni Ministrowie jest wiele niejasności i luk prawnych, a rzeczywistość w zakresie egzekwowania wymogów nawet już istniejącego prawa wynikającego z treści art. 175 ust. 1 ugn, jest dalece inna niż przedstawiona w pismach kolejno Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 11 lipca 2019 r. oraz Ministra Rozwoju z dnia 13.02.2020 r. Wyrażamy przekonanie, że konieczne są gruntowne zmiany legislacyjne mieszczące się w standardach konstytucyjnych, a zmierzające do doprowadzenia systemu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych do europejskiego poziomu. (fragment tekstu)
Pracodawca nie może kształtować warunków zatrudnienia w sposób swobodny, gdyż ograniczony jest m.in. normami określonymi w Kodeksie pracy. Pracownik zaś zobligowany jest do przestrzegania reguł obowiązujących w firmie. Jakie sankcje wobec niepożądanego zachowania podwładnych może zastosować pracodawca? (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza dwa pytania, dotyczące kwestii przedmiotu i zakresu ustawy. W pierwszym przypadku omówiono pojęcie funkcjonariusza państwowego używane w ustawie, a także jego ewolucji na gruncie kodeksu cywilnego. W drugiej części artykułu poruszono zagadnienia związane z zasadami odpowiedzialności, w szczególności problemowi przypisywania winy funkcjonariuszowi państwowemu. Kolejne poruszane kwestie dotyczą kwoty zobowiązania finansowego nałożonego na funkcjonariusza państwowego, zakresu roszczeń regresowych Skarbu Państwa w stosunku do funkcjonariusza państwowego, a także odpowiedzialności majątkowej za "rażące naruszenie prawa".
Opracowanie stanowi kontynuację części pierwszej artykułu pt. "Źródła prawnokarnego obowiązku przeszkodzenia samobójstwu". Analizie poddano problematykę źródeł lekarskiego obowiązku przeszkodzenia samobójstwu, z uwzględnieniem specyfiki zawodu psychologa. Z uwagi na to, że wymóg przeszkodzenia samobójstwu może mieścić się także w obowiązkach, jakie spoczywają na funkcjonariuszach niektórych służb resortowych, dokonano przeglądu wybranych regulacji w tym zakresie (m.in. Służba Więzienna, Policja, Straż Gminna, Straż Pożarna). Odniesiono się również do możliwości upatrywania obowiązku przeszkodzenia samobójstwu w umowie oraz uprzednim działaniu sprawcy. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zakres odpowiedzialności pracowniczej i etycznej lekarza
84%
Zakres odpowiedzialności prawnej lekarza do pewnego stopnia wynika z organizacyjno-prawnej formy jego zatrudnienia: nieco inna jest odpowiedzialność w przypadku lekarza działającego na własny rachunek na podstawie umów cywilnoprawnych, inna, gdy działa on z ramienia podmiotu leczniczego1. Lekarz zatrudniony w szpitalu realizuje działalność tego podmiotu i podlega jego kierownictwu. Natomiast kierownik podmiotu leczniczego jest tą osobą, która reprezentuje go na zewnątrz, kieruje nim oraz jest przełożonym jego pracowników2. Jednak ani forma zatrudnienia lekarza, ani podmiotowość prawna podmiotu leczniczego nie mogą być traktowane jako czynniki determinujące odpowiedzialność lekarza, są bowiem jeszcze inne podstawy tej odpowiedzialności.(fragment tekstu)
Współcześnie prawo dziennikarzy do tajemnicy dziennikarskiej jest powszechnie uznawane. W Polsce prawna ochrona tej tajemnicy jest wyjątkowo silna, ponieważ tylko w szczególnych sytuacjach dziennikarz może być zmuszony do ujawnienia tożsamości swojego informatora. Przyjęcie takiego rozwiązania rzutuje jednak na kwestię związaną z odpowiedzialnością przedstawicieli tego zawodu za zniesławienie i inne przestępstwa. Tej problematyce poświęcony jest niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.