Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opłaty ekologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Od 1 lipca 2013 roku od właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców będzie pobierana opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ustalonej przez gminę stawki oraz deklaracji składanej przez właścicieli nieruchomości. W nowym systemie występować będzie system opłat ryczałtowych, niezależnych od wytwarzanego strumienia odpadów. Gminy mają do wyboru cztery możliwości ustalania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w przypadku nieruchomości zamieszkanych. Dopuszczalne jest zastosowanie przez gminę więcej niż jednej metody ustalenia opłaty odpadowej na terenie gminy.(abstrakt autora)
Podano wykaz stawek jednostkowych za gospodarcze wykorzystanie środowiska naturalnego, obowiązujące w 1995 roku.
Projektując system gospodarki odpadami ustawodawca nałożył na przedsiębiorców odpowiedzialność za właściwe zagospodarowanie odpadów powstałych z opakowań, w których wprowadzili na rynek produkty. Jako narzędzie służące do zmotywowania poszczególnych podmiotów do spełnienia obowiązków w tym zakresie przewidziano opłatę produktową. Można uznać ją za pewnego rodzaju karę za niewykazanie się przez przedsiębiorcę przeprowadzeniem procesów recyklingu i odzysku materiałów, z których pochodziły opakowania jakie wprowadził na rynek. Przed zapłatą tej "sankcji" warto przeanalizować jej wysokość, celowość oraz przede wszystkim możliwość uniknięcia.(abstrakt autora)
Celem tego opracowania nie jest dyskusja nad założeniami i konsekwencjami oraz skutecznością ERP, ale nie ulega wątpliwości, że w tym kontekście podatek od energii może być traktowany jako podatek ekologiczny. Posiłkując się przedmiotową klasyfikacją podatków, można powiedzieć, że jest to podatek od wydatków, inaczej nazywany podatkiem konsumpcyjnym bądź akcyzą. (fragment tekstu)
W artykule opisane zostały podstawowe możliwości w zakresie przeznaczania wpływów uzyskanych dzięki opłatom i podatkom ekologicznym. Teoretycznie wyodrębnione warianty przeznaczania gromadzonych w ten sposób wpływów uzupełnione zostały przykładami przedstawiającymi doświadczenia wybranych krajów. (fragment tekstu)
Przedstawiono funkcje i rodzaje opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska oraz zanalizowano wpływy z tego tytułu w latach 1999-2003.
Koszty ochrony środowiska w przedsiębiorstwie obejmują koszty redukcji emisji zanieczyszczeń i koszty transakcyjne (m.in. koszty monitoringu, sprawozdawczości środowiskowej). Koszty transakcyjne, które można wycenić, stanowią realne obciążenie finansowe przedsiębiorstw i dlatego powinny być przedmiotem zainteresowania nie tylko ekonomii środowiska, ale również finansów ochrony środowiska. W artykule podjęto próbę identyfikacji, pomiaru i porównania kosztów transakcyjnych trzech instrumentów ochrony środowiska: opłat za korzystanie ze środowiska, pozwoleń zintegrowanych i uprawnień zbywalnych ponoszonych przez wybrane przedsiębiorstwo. Zwrócono uwagę na trudności metodologiczne analizy porównawczej tych kosztów.(abstrakt oryginalny)
Opłaty ekologiczne będące jednym z instrumentów ochrony środowiska - odgrywają w Polsce ważna rolę. W artykule przedstawiono istotę i rodzaje opłat ekologicznych oraz omówiono wielkość tych opłat w Polsce w latach 2002-2004.
Inkasent jest zobowiązany do pobrania i przekazania podatku na rzecz właściwego organu podatkowego. Zakres odpowiedzialności inkasenta jest zawężony jedynie do sytuacji, w których należny podatek pobrał, lecz nie dokonał jego wpłaty na rzecz organu podatkowego. Jeśli podatek nie został przez inkasenta pobrany, nie ponosi on z tego tytułu żadnej odpowiedzialności -ani na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej, ani Kodeksu karnego skarbowego. Za podatek niepobrany przez inkasenta odpowiedzialność ponosi podatnik. Inkasent odpowiada całym swoim majątkiem w sposób nieograniczony. Ponownie może on ponosić odpowiedzialność także majątkiem wspólnym z małżonkiem, odpowiedzialność orzekana jest decyzją właściwego organu podatkowego. W sytuacji gdy inkasent wpłaci na rzecz organu podatkowego podatek, którego wcześniej nie pobrał, może go dochodzić drogą cywilną. Zobowiązany jest także gromadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą pobranych należności.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote System opłat za korzystanie ze środowiska w Polsce
61%
Artykuł dotyczy systemu opłat za korzystanie ze środowiska w Polsce. Przedstawiono w nim definicję podmiotu korzystającego ze środowiska oraz najważniejsze typy sprawozdań i wynikających z nich opłat, jakie są zobowiązane ponosić podmioty gospodarcze korzystające ze środowiska. W artykule zaprezentowano krótką analizę wpływów pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska pokazującą, jak znaczące wielkości środków są zbierane w systemie. Następnie omówiono kilka głównych problemów i zaproponowano rozwiązania, które wiążą się przede wszystkim z funkcjonowaniem systemu w zakresie raportowania - zarówno z perspektywy administracji państwowej, jak i podmiotów zobowiązanych do ich przekazywania. Poruszono m.in. temat powszechności obowiązków raportowych i związanych z tym obciążeń dla przedsiębiorców, braku centralnego zarządzania nad procesem zbierania opłat oraz potrzebą wykorzystania nowoczesnych technologii do ułatwiania wywiązywania się z obowiązków raportowych podmiotom korzystającym ze środowiska. (abstrakt oryginalny)
Według terminologii OECD, opłaty i podatki ekologiczne to obciążenia finansowe ponoszone przez podmioty gospodarcze za korzystanie z zasobów i walorów środowiska przyrodniczego. Różnice między opłatami i podatkami dotyczą przede wszystkim sposobu gromadzenia i wykorzystania dochodów z nich wynikających. W polskim systemie instrumentów ekonomicznych dominują opłaty emisyjne. Nie występują natomiast podatki ekologiczne w rozumieniu prawa podatkowego, zasilające budżet państwa lub budżety lokalne. Jedna z definicji za ekologiczny uważa każdy podatek, który ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Zgodnie z tym założeniem do podatków o charakterze proekologicznym należałoby zaliczyć akcyzę na paliwa oraz energię elektryczną, podatek leśny i od środków transportowych17. Podatki te nie są jednak przedmiotem analizy w niniejszym opracowaniu. Opłaty i podatki ekologiczne spełniają głównie funkcję dochodowo-redystrybucyjną, a w mniejszym zakresie funkcję bodźcową. W związku z tym kontynuowane są prace nad reformą zmierzającą do zwiększenia motywacyjności tych instrumentów. (fragment tekstu)
The environmental effectiveness of fees for using the environment ("environmental fees") charged in Poland is demonstrated by their incentive function, which motivates organisations using the environment to behave in the appropriate, environmentally-friendly way. The purpose of this paper is to assess how well the fees fulfil this function. The incentive function is evaluated by analysing the quantity of pollution emitted into the air, water and soil, the quantity of waste landfilled and of water taken in within the context of changes to unit fee rates in 2005-2011. This study was conducted using data obtained from the Marshall's Office of the Silesian District (Śląsk) of Poland, which transferred the highest environmental fees over the period of 2008-2011 [NFOŚiGW (National Fund for Environmental Protection and Water Management), Informacja ...]. Substances and processes for which the amount of pollution emitted or water taken in was significant, were chosen for the analysed sample. The assessment of the incentive function based on the figures from one district, (Voivodship), is illustrative in nature and one can only presume that the trends observed in this area, which uses the environment to a large extent, will also be true for data from the entire country and thus significantly impact the national average. However, for the sample to be more representative, it is necessary to carry out the same analyses for subsequent districts and to aggregate the data. The author intends to extend the research by doing so and this should be the purpose of separate publications. (original abstract)
Cel - Celem niniejszego artykułu jest analiza przepisów prawnych, dotyczących jednego ze źródeł finansowania zadań JST w zakresie ochrony środowiska, jakim jest opłata za korzystanie ze środowiska. Główną tezą prowadzonych rozważań jest stwierdzenie, że opłata za korzystanie ze środowiska w sposób znaczący wpływa na budżety powiatów i gmin w zakresie finansowania zadań ochronnych, mimo, że kwoty uzyskane z jej tytułu nie należą do wysokich. Dokonana także zostanie charakterystyka analizowanego instrumentu poprzez zwrócenie uwagi na charakter prawny, jak i elementy konstrukcyjne. Metodologia badania - wielopłaszczyznowa. Podstawowa metoda badawcza zastosowana w artykule oparta jest na kompleksowej i wszechstronnej analizie materiału normatywnego, a także na analizie i ocenie poglądów nauki prawa i dorobku orzecznictwa sądowego i administracyjnego. Uwzględniony został dorobek polskiej doktryny prawa ochrony środowiska, jak i prawa finansowego. Wynik - Przeprowadzona analiza potwierdza centralne miejsce opłat za korzystanie ze środowiska w katalogu instrumentów mobilizujących do przestrzegania zasad z zakresu prawa ochrony środowiska. Środki pochodzące z opłat przekazywane są na finansowanie realizacji zadań JST związanych z ochroną środowiska. Oryginalność/wartość - W doktrynie nie zwracano uwagi do tej pory na znaczenie opłat za korzystanie ze środowiska jako ważnego źródła finansowania zadań JST w zakresie ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
Narzędzia ekonomiczne stosowane w ochronie środowiska można klasyfikować na wiele sposobów. Klasyfikacja Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), obowiązująca m.in. w krajach Unii Europejskiej (UE), uwzględnia następujące typy narzędzi: opłaty, subwencje, systemy depozytowe, tworzenie rynków i bodźce finansowe dla egzekucji prawa. Wśród narzędzi realizacji procesu integracji Polski z Unią Europejską powinny znaleźć się również instrumenty wyspecyfikowane w klasyfikacji OECD, tzn.: opłaty, subwencje, systemy depozytowe, instrumenty rynkowe (handel emisjami zanieczyszczeń, system pełnej kompensacji szkód ekologicznych, system ubezpieczeń ekologicznych i ekokonwersja) i bodźce finansowe dla egzekucji prawa. Instrumenty te omówiono i oceniono w niniejszym artykule w tym na przykładzie /BOŚ/ Banku Ochrony Środowiska S.A. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie kwestii dotyczących poszerzenia zakresu odpłatności i podwyższenia stawek opłat za wodę oraz ocena gospodarczych i społecznych skutków tych zmian w związku z wejściem w życie nowego prawa wodnego. Przedstawiono charakterystykę i elementy systemu opłat ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Opisano zmiany wprowadzone w tym systemie, polegające na rozszerzeniu zakresu usług wodnych objętych opłatami, ograniczeniu zwolnień z opłat i likwidacji ulg w tym zakresie oraz podniesieniu wysokości stawek opłat. Przeprowadzono analizę i ocenę konsekwencji zwiększenia stawek opłat za wodę w wybranych sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu rozlewniczego oraz gospodarstw domowych, zaproponowano również wprowadzenie rozwiązania polegającego na obniżeniu cen wody wodociągowej w określonych gminach oraz zastosowaniu ulg dla uboższych odbiorców.(abstrakt oryginalny)
Od 1 lipca 2013 roku od właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców pobierana jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie stawki, którą ustaliła gmina, oraz deklaracji złożonej przez właściciela nieruchomości. Wprowadzony system jest systemem ryczałtowym, który nie zależy od ilości wytworzonych odpadów. Gminy miały obowiązek ustalenia stawki na podstawie czterech wariantów, przy czym możliwy był wybór jednego z nich lub dowolne ich łączenie. Dopuszczalne było również zastosowanie więcej niż jednej metody w zależności od odległości od miejsca unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz gęstości zaludnienia na danym obszarze.(abstrakt autora)
Rozliczenie opłaty produktowej jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, wprowadzających opakowania na rynek krajowy. Sposobem na mniejsze koszty są dobrze prowadzone działania ekologistyczne. Popularne powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, znakomicie pasuje do opisu bezpośredniej relacji, jaka tworzy się na linii ekologistyka - ochrona środowiska. Ekologistyka jest właśnie formą zapobiegania. Pozwala nie dopuścić do powstania i rozwoju choroby, jaką są działania szkodliwe dla środowiska. Umożliwia też bardziej przemyślane projektowanie opakowań, co przekłada się na mniejsze zużycie energii (praca maszyn, transport, siła robocza). Uwzględnienie aspektów związanych z opakowaniami (ilość, wielkość) ma później duże znaczenie przy rozliczaniu obowiązkowej opłaty produktowej - podatku ekologicznego za zanieczyszczanie środowiska odpadami. (fragment tekstu)
The introduction of a used-up electrical and electronic equipment charge in Poland is a move to further enlarge the acknowledged range of products harmful to the environment which are subject to a charge. It also constitutes an element of modification of the applicable system - the Environment Ministry plans further changes in the years to come. This is a step in the right direction. The challenge to reduce the ever bulging volume of waste generated by the high consumption of numerous environmentally harmful products, especially during the post-usage stage is a daunting one. One must look critically, however, at the fact that Poland continues to witness the strengthening of a product charge differing from the classic product charge (charge on final product); this is rather a charge in the form of sanctions - called charges for failing to meet recovery and recycling targets. (fragment of original text)
19
Content available remote Environmental Charges Levied on Power Plants
61%
Celem artykułu jest analiza obciążeń sektora energetycznego w Polsce z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska. Szacunki wysokości opłat wnoszonych przez energetykę oparte są na danych o emisjach podstawowych zanieczyszczeń z tego sektora. P unktem wyjścia dla tych rozważań jest krótka ocena wpływu polskiej energetyki na środowisko. Wpływ ten jest dość istotny w związku z tym, że w Polsce energia elektryczna wytwarzana jest głównie w oparciu o paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny i brunatny. Związane są z tym określone skutki ekologiczne, przede wszystkim emisja gazów oraz pyłów. W procesach produkcji energii elektrycznej powstają również znaczne ilości odpadów, takich jak żużel czy popiół. Poza tym sektor energetyczny pobiera wodę i wprowadza ścieki do wód czy do ziemi. Z przeprowadzonych badań wynika, że sektor energetyki zawodowej ponosi wszystkie rodzaje opłat za korzystania ze środowiska - za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, pobór wód, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi oraz składowanie odpadów. Szczególnie duże znaczenie mają opłaty za emisję gazów do powietrza, gdyż opłaty wnoszone przez sektor energetyki stanowią znaczny odsetek całkowitych wpływów z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem artykułu jest przedstawienie i analiza podatków i opłat ekologicznych jakie obowiązują w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach świata. W pracy dokonano również porównania w tym zakresie Polski z innymi krajami OECD.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.