Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 219

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Open Pension Funds (OPF)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
|
|
nr 2(119)
10-11
Fundusze emerytalne nagminnie dokonują nielegalnych transakcji by sztucznie podwyższyć wartość swoich jednostek rozrachunkowych - alarmuje UNFE. OFE już teraz są głównymi graczami na warszawskiej giełdzie. Niebawem może dojść do ich zmowy kartelowej odnośnie preferencji w inwestowaniu, a wtedy kursy spółek będą ustalane pod dyktando OFE.
Celem opracowania jest analiza statystyczna wybranych aspektów dokonującego się w czasie ruchu ubezpieczonych na rynku funduszy emerytalnych. Poruszone zostaną następujące problemy:- analiza częstości zmian członkostwa w okresie od I kwartału 2000 do IV kwartału 2002;- analiza wielkości odpływów (z) oraz napływów (do) poszczególnych OFE;- analiza związku pomiędzy wybranymi miernikami charakteryzującymi OFE a kierunkiem oraz liczbą transferów. (fragment tekstu)
3
Content available remote Value of Skills in Fixed Income Investments
100%
Jednym z efektów globalizacji na rynkach finansowych jest powszechny spadek rentowności inwestycji. Rosnąca współzależność gospodarek powoduje spadek możliwości dywersyfikacyjnych, a to z kolei zmusza do poszukiwań nowych możliwości inwestycyjnych. Celem artykułu jest analiza procesu inwestycyjnego ze względu na umiejętności alokacyjne samego inwestora w portfel. Zastosowanie narzędzia "niedo-skonałych prognoz" (imperfect foresight), rozumianego jako alternatywna miara oceny umiejętności inwestorskich, pozwoliło na zbadanie tychże umiejętności w przypadku polskich Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zakres danych obejmował wyniki 14 funduszy funkcjonujących w latach 2001-2012. Badanie objęło dwa typy decyzji: pierwszy dotyczący długości (duration) oraz drugi dotyczący problemu wyboru pomiędzy instrumentami o stałym a zmiennym dochodzie - obie w połączeniu z prognozowaną polityką zmiany stóp procentowych przez fundusz(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie pozycji prawnej akwizytora otwartego funduszu emerytalnego w kontekście porównawczym z agentem ubezpieczeniowym. Pojęcia takie, jak akwizytor czy agent są powszechnie znane i używane. Obydwa wywodzą się z łaciny, agent - agens to działający, natomiast akwizytor acquisitor oznacza zjednywającego. Potocznie przeważnie używane są wymiennie. Nie są to jednakże pojęcia tożsame. Terminów tych używać będę tylko w stosunku do osób fizycznych wykonujących czynności bądź to akwizycyjne, bądź agencyjne. Poniżej omówione zostaną zagadnienia wpisu i wykreślenia z rejestru akwizytorów, uzyskania i utraty zezwolenia na wykonywanie czynności agencyjnych.(fragment tekstu)
|
|
nr 11
24
Podczas lutowej sesji transferowej 75 572 osób zmieniło otwarte fundusze emerytalne. Liczba wędrujących z funduszu do funduszu utrzymuje się od ponad roku na zbliżonym poziomie.
W ostatnich trzech latach około 820 tysięcy osób zmieniło fundusze emerytalne. Wybór nowego OFE nie zawsze był racjonalny.
Efektywność inwestycji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na polskim rynku kapitałowym zależy w dużym stopniu od głębokości i struktury rynków finansowych. Fundusze te mogą inwestować w szereg instrumentów, jednak ze względu na niezbyt rozwinięty rynek inwestują głównie na rynku kapitałowym oraz na rynku instrumentów dłużnych. Realizację efektywnych strategii inwestycyjnych utrudnia niska płynność oraz niewielka kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), pomimo to udział OFE w transakcjach dokonywanych na GPW jest znaczący. Specyfika OFE, którą tworzy długoterminowy charakter inwestycji, stałe zwiększanie się aktywów, limity inwestycyjne oraz system gwarancji, sprawia, że ocena efektywności inwestycji OFE jest problemem złożonym. Pomiaru efektywności inwestycji można dokonać za pomocą wskaźników opartych na wynikach samych funduszy. Wykorzystamy trzy miary efektywności, które umożliwiają jednoczesne ustalenie ryzyka i zwrotu z inwestycji. Są to wskaźniki Sharpe'a, Treynora i Jensena. Przedstawimy te mierniki jako narzędzie w ustalaniu rankingu efektywności portfeli OFE. Wymienione narzędzia pomiaru zależności między stopą zwrotu a ryzykiem portfeli papierów wartościowych zostały skonstruowane na bazie modelu wyceny aktywów kapitałowych (capital asset pricing model - САРМ) przy uwzględnieniu elementów analizy portfelowej. Są one oparte na benchmarkingu płynnego papieru o zerowym ryzyku. (fragment tekstu)
Celem pracy jest próba implementacji metody analizy stylu do wyznaczenia ekspozycji na zróżnicowanie stopy zwrotu z klas aktywów inwestycji OFE działających na polskim rynku finansowym, a następnie próba klasyfikacji tych podmiotów ze względu na strategie zarządzania na podstawie wyników przeprowadzonej analizy stylu Sharpe'a. Jako metody klasyfikacyjne wykorzystane zostaną metoda k średnich oraz wybrane metody hierarchiczne. (fragment tekstu)
Polski rynek otwartych funduszy emerytalnych można porównać jedynie z krajami Ameryki Południowej, ponieważ funkcjonujące w nich systemy emerytalne są najbliższe modelowi zastosowania w naszym kraju. W artykule ograniczono się do porównania polskiego rynku z rynkiem w Argentynie, Meksyku i Chile.
Powszechnym wydaje się pogląd, że przekazywanie części składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) jest głównym czynnikiem powodującym pogarszanie się sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poziom pozaskładkowych przychodów FUS od momentu wprowadzenia reformy emerytalnej w 1999 roku stale wzrasta. Ponadto, w celu terminowej realizacji wypłat świadczeń, FUS musi korzystać z nie oprocentowanych pożyczek z budżetu państwa, a także z kredytów bankowych zaciąganych na zasadach komercyjnych. W 2011 roku, w wyniku zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znacząco obniżono wysokość składek przekazywanych do OFE. Celem artykułu jest zbadanie wpływu ubytku przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu przekazywania składek do OFE na sytuację finansową Funduszu oraz ocena skali redukcji deficytu FUS w związku ze zmniejszeniem składek na ubezpieczenie emerytalne przekazywanych do OFE.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zmiany członkostwa w OFE jako problem maksymalnego przepływu w sieci
76%
Każdy dorosły Polak wkraczający obecnie na rynek pracy musi obowiązkowo znaleźć się w jednym z otwartych funduszy emerytalnych. Tak stanowi prawo. Nie ma jednak obowiązku pozostawać w danym funduszu na stałe. Może zmienić podmiot odpowiedzialny za drugi filar swojej przyszłej emerytury i faktycznie część członków migruje (z różnych zresztą powodów) pomiędzy funduszami. Kilkanaście funkcjonujących na polskim rynku funduszy emerytalnych zostało potraktowanych jako elementy jednej sieci, między którymi krążą członkowie, tworząc przepływy o dwustronnym (przychodzący i odchodzący z funduszu) charakterze. Zagadnienie to potraktowano jako zadanie maksymalnego przepływu w sieci.(fragment tekstu)
Otwarte fundusze emerytalne są specyficzną instytucją finansową ze względu na przeznaczenie powierzonych środków, zatem zarządzanie portfelem inwestycji funduszy emerytalnych powinno przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo zgromadzonych środków finansowych. Aby ocenić stopień bezpieczeństwa funduszu emerytalnego, należy systematycznie poddawać badaniu poziom ryzyka towarzyszący działalności inwestycyjnej funduszy. Jedną z metod, które stały się międzynarodowym standardem w zakresie zarządzania ryzykiem instytucji finansowych, jest metoda wartości ryzykowanej (VaR). Celem publikacji jest próba aplikacji metody wartości ryzykowanej do oceny ryzyka otwartych funduszy emerytalnych w warunkach polskiego rynku finansowego. (fragment tekstu)
Znaczenie Otwartych Funduszy Emerytalnych w kształcie przewidzianym przez twórców reformy emerytalnej zapoczątkowanej 12 lat temu zależy od tego czyim interesem będziemy się kierować dokonując oceny. Skutkiem wprowadzonych w tym roku zmian w systemie ubezpieczeń społecznych będzie osłabienie roli OFE. Jednocześnie zmniejszenie składki ubezpieczeniowej przekazywanej do OFE zmniejszy przyrost długu publicznego przyczyniając się tym samym do poprawy stanu finansów publicznych. Idąc dalej, uchroni obywateli przed konsekwencjami wdrażania procedur ostrożnościowych i sanacyjnych sprowadzających się do oszczędności w sferze budżetowej i wzrostu obciążeń w sferze produkcyjnej. Kierując się interesem ubezpieczonego emeryta dostrzegamy rolę OFE jako kapitałowej części obowiązkowego systemu emerytalnego. Charakter prawny OFE, zarządzanych przez uczestników rynku finansowego, umożliwia inwestowanie składek ubezpieczeniowych, przekładające się na wzrost świadczeń emerytalnych - niemożliwy do uzyskania poprzez ewidencjonowanie składek na subkoncie w funduszu celowym zarządzanym przez ZUS.(abstrakt oryginalny)
Problemem negatywnie postrzeganym w systemie emerytalnym jest coraz częściej akwizycja. Obecnie, zainteresowanie przyszłych emerytów systemem emerytalnym a w szczególności wynikami inwestycyjnymi OFE jest niewielkie. Równocześnie, bardzo dynamicznie wzrasta aktywność transferów na rynku wtórnym. Niewielkie zainteresowanie ubezpieczonych, niska jakość dostępnej informacji zwiększa pole do potencjalnych nadużyć. Jednak problemy z akwizycją wynikają z wewnętrznego błędu tkwiącego w obecnym systemie akwizycji. Biorąc pod uwagę obiektywne przesłanki (trzyletnie lub roczne stopy zwrotu oraz wysokość opłat) i uznane metody prognozowania (na podstawie szeregów czasowych), trudno uznać by w przypadku wszystkich funduszy istniały argumenty przemawiające za członkostwem w konkretnym OFE. To oznacza, że teoretycznie akwizytorzy niektórych funduszy powinni zawiesić działalność dopóki wyniki tych instytucji się nie poprawią albo zmienić fundusz, który reprezentują. Analizując powyższe zagadnienie w kontekście reformy systemu akwizycji można wskazać trzy możliwe rozwiązania: • Częściowy albo całkowity zakaz akwizycji i zastąpienie jej innymi metodami wyboru funduszu (np. via Internet). • Zmianę modelu akwizycji w kierunku niezależnych doradców emerytalnych, odpowiedzialnych za swoje usługi. • Zniesienie możliwości wyboru funduszu, stworzenie jednego powszechnego funduszu kapitałowego, zarządzanie którego powierzone byłoby dotychczasowym PTE (lub także innym instytucjom finansowym). Warto też podkreślić, iż problem akwizycji należy postrzegać w szerszym kontekście, całego systemu emerytalnego, tj. systemie oceny wyników inwestycyjnych, systemie prezentowania informacji o tychże wynikach, a nade wszystko świadomości ekonomicznej Polaków.(abstrakt oryginalny)
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadza wspólność majątkową środków zgromadzonych przez ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym. W przypadku śmierci ubezpieczonego środki zgromadzone na jego rachunku będą podlegały podziałowi pomiędzy uprawnionych lub spadkobierców, a także małżonka zmarłego (o ile zmarły pozostawał za życia we wspólności majątkowej małżeńskiej). Obowiązek dokonania podziału środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym został nałożony na Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które w celu jego realizacji zbiera od swoich członków stosowne oświadczenia i dokumenty. Szczególnie problematyczna jest sytuacja, w której Powszechne Towarzystwo Emerytalne nie posiada kompletnej dokumentacji, niezbędnej do prawidłowego dokonania podziału zgromadzonych środków. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę funkcjonowania i kształtu instytucji subkonta ZUS, która została wprowadzona w ramach reformy kapitałowego filaru społecznego ubezpieczenia emerytalnego z 2011 r. Ustalenia dokonane z wykorzystaniem metody dogmatycznoprawnej analizy obowiązujących przepisów oraz metody ekonomicznej analizy prawa pokazują, że instytucja subkonta narusza zasady prawidłowej organizacji systemu ubezpieczeń społecznych oraz nie sprzyja efektywnej alokacji zasobów w ramach systemu społecznego ubezpieczenia emerytalnego. Dlatego też należy opowiedzieć się za likwidacją instytucji subkonta niezwłocznie po dokonaniu przekształcenia OFE w fundusze inwestycyjne akcji, które zapowiadane jest na początku 2018 r. (abstrakt oryginalny)
Jedną z podstawowych cech polskiego ustroju II filaru ubezpieczeń społecznych jest zasada ochrony trwałości stosunku członkowskiego polegająca na tym, że ustawodawca zdecydował się wprowadzić rozwiązania utrudniające klientom zmianę Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dotyczy to w szczególności opłat z tytułu zmiany OFE, dozwolonego uprzywilejowania ubezpieczonego w postaci możliwości zmniejszania opłaty pobieranej od składek w zależności od stażu członkowskiego, ograniczenia terminów faktycznej zmiany OFE do czterech dni w roku. Ochrona trwałości stosunku członkowskiego, w połączeniu z innymi uwarunkowaniami, naszym zdaniem, zdefiniuje kształt rynku OFE. (fragment tekstu)
19
Content available remote Funkcje subkonta ZUS a uwarunkowania prawne
76%
Reforma kapitałowego filaru społecznego ubezpieczenia emerytalnego z 2011 r. wprowadziła dotychczas nieznaną w prawie ubezpieczeń społecznych instytucję subkonta, na którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest zobowiązany ewidencjonować informację o zwaloryzowanej wysokości części składek na ubezpieczenie emerytalne opłaconych za ubezpieczonego. Głównym celem prowadzenia subkonta ZUS jest wykorzystanie informacji o zewidencjonowanych tam środkach do obliczenia okresowej emerytury kapitałowej, jak również emerytury realizowanej z funduszu emerytalnego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wypłaty środków zewidencjonowanych na subkoncie ubezpieczonego w przypadku jego śmierci przed osiągnięciem wieku emerytalnego oraz obliczenia wysokości wypłaty gwarantowanej w przypadku śmierci ubezpieczonego przed upływem trzech lat od momentu rozpoczęcia pobierania świadczenia emerytalnego. Cel prowadzenia subkonta ZUS oraz uwarunkowania prawne jego funkcjonowania są elementami, które bezpośrednio narzucają podstawowe funkcje subkonta ZUS. Należy tu wskazać takie funkcje, jak: ewidencyjno-kontrolna, emulacji inwestycji obligacyjnych Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz ochronna. Powyższy zbiór nie wyczerpuje jednak katalogu funkcji, jakie faktycznie pełni subkonto ZUS. Można tu jeszcze wskazać funkcje dodatkowe, takie jak: łagodzenia negatywnych odczuć społecznych związanych z utratą przez ubezpieczonych poczucia prawa własności do środków zgromadzonych na rachunkach OFE oraz ograniczania tempa przyrostu państwowego długu publicznego. Niniejsze opracowanie zawiera szczegółowy opis oraz analizę wyżej wymienionych funkcji subkonta ZUS wraz z wnioskami de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
W 1999 roku 21 instytucji finansowych legitymowało się zezwoleniem na utworzenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych. Na koniec 2015 roku 12 PTE zarządzało blisko 140 mld zł zgromadzonymi w Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przez 17 lat wielokrotnym modyfikacjom podlegały rozwiązania prawne w zakresie przychodów i kosztów PTE, wpływając na ich sytuację ekonomiczno-finansową. Zmiany po stronie przychodów i kosztów, miały swoje przełożenie na zysk wypracowany przez PTE i ich rentowność. Niezależnie od zmian prawnych (czasem bardzo radykalnych) PTE ani razu, w badanym okresie, nie poniosły straty. Przeciwnie, nawet wtedy gdy OFE generowały straty związane z kryzysem, branża II filara akumulowała zysk. W okresie swojej dzielności (2002-2015) PTE wypracowały 7,7 mld zł zysku. W sumie wypłacono ponad 7 mld zł dywidendy. Również akcjonariusze nie mogli mieć zastrzeżeń do rentowności, która mierzona wieloma wskaźnikami była bardziej interesująca niż w innych branżach gospodarki. Rentowność z działalności podstawowej przybierała wielkości od 21,4 - 61 % a ROA i ROE przekraczały często 20%. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.