Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Operating activities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena gospodarki finansowej miast na prawach powiatów w zakresie realizowanej przez nie działalności operacyjnej w kontekście projektowanych w Ustawie o finansach publicznych zmian dotyczących zasady równowagi budżetowej w zakresie budżetu operacyjnego; ustalenie wpływu nadwyżki operacyjnej na realizowane przez sektor miast na prawach powiatów saldo; ocena stopnia wykorzystania środków wypracowanych przez miasta na prawach powiatów w ramach działalności bieżącej do finansowania ich działalności majątkowej. Badania obejmują lata 2004-2007, czyli okres obowiązywania Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego2. Ich przedmiotem jest gospodarka finansowa sektora miast na prawach powiatów w zakresie działalności operacyjnej. W opracowaniu zastosowano współczynnik korelacji liniowej oraz analizę wskaźnikową. Wyniki przeprowadzonych analiz i sformułowane na ich podstawie wnioski mają charakter ogólny i odnoszą się do sytuacji miast na prawach powiatów jako jednego z podsektorów sektora finansów publicznych, nie identyfikują natomiast indywidualnej sytuacji poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego(fragment tekstu)
2
Content available remote Audyt wewnętrzny - przyczyny i obszar wdrażania
75%
Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej. Obecnie odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu organizacji, gdyż umożliwia usprawnienie funkcjonowania podmiotu we wszystkich obszarach działalności oraz identyfikację i podjęcie działań mających na celu ograniczenie ponoszonego ryzyka. Celem artykułu jest określenie przyczyn wdrażania procedur audytu wewnętrznego oraz obszarów objętych audytem. W tym celu przeprowadzono pogłębione studia literaturowe oraz badanie ankietowe. Wyniki przeprowadzonego badania świadczą o tym, że audyt wewnętrzny sprawdza się w różnych jednostkach bez względu na ich wielkość, jak również na rodzaj działalności, chociaż przyczyny jego wdrożenia podyktowane były wymogami związanymi z procedurami ISO i chęcią poprawy jakości pracy. W badanych jednostkach procedury audytu wewnętrznego zostały opracowane i wdrożone we wszystkich obszarach działalności. Jednak najczęściej wdrożenie dotyczyło działalności operacyjnej(abstrakt oryginalny)
3
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze elementy analizy działalności operacyjnej obiektów hotelarskich, które mają istotne znaczenie w procesie wyceny nieruchomości o takim profilu. W pierwszej kolejności ukazano istotę hotelarstwa oraz najważniejsze współczesne tendencje występujące na tym rynku. Następnie opisano najważniejsze cechy zarówno gospodarki turystycznej, jak i obiektów hotelarskich, które są istotne z punktu widzenia analizy rynku. Kluczowym przedmiotem rozważań są różne aspekty działalności operacyjnej, takie jak: yield management, USALI, wskaźniki eksploatacyjne do oceny efektywności zarządzania hotelem oraz struktura kosztów.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Koncepcja pomiaru efektywności operacyjnej szpitala
75%
Rosnące potrzeby zdrowotne związane z wydłużaniem się życia oraz coraz większa świadomość społeczeństwa odnośnie do nowoczesnych metod leczenia napotykają twardą granicę, jaką jest niewystarczająca ilość środków w budżecie ochrony zdrowia. Konieczne jest racjonalne korzystanie z ograniczonych zasobów i pomiar efektywności ich wykorzystania. Szpitale w Polsce otrzymują przychody przede wszystkim z kontraktów z NFZ, ważne więc jest, aby wydatkowały środki publiczne z należytą starannością, tym bardziej że na leczenie szpitalne NFZ przeznacza prawie 50% ogółu środków wydawanych na świadczenia zdrowotne. Celem artykułu jest zaproponowanie mierników pomiaru i oceny efektywności operacyjnej szpitali. Na podstawie analizy literatury zaproponowano kliniczne i związane z zarządzaniem mierniki oceny dokonań podmiotu leczniczego. W artykule zastosowano metodę badań literaturowych oraz zaproponowano 20 wskaźników - mierników dokonań, do wdrożenia na oddziałach szpitalnych(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12 (CD)
490-500
Artykuł opisuje zagadnienie zapewnienia niszczycielowi ORP "Burza" dostaw amunicji do dział artylerii głównej podczas drugiej wojny światowej. Dostarczenie okrętowi francuskiej konstrukcji niezbędnych materiałów w ramach brytyjskiego systemu zaopatrzenia powodowało swoiste problemy logistyczne. Autor ukazuje jak w drodze improwizacji starano się rozwiązać problem wyposażenia tej niestandardowej jednostki w warunkach wojennych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie połączonej grupy wsparcia logistycznego jako organu, który może wpłynąć na poprawę efektywności wykorzystywania dostępnych zasobów i potencjału logistycznego na teatrze działań. Elementem wykonawczym dowódcy sił połączonych jest dowództwo połączonej grupy wsparcia logistycznego. Jest ono rozwijane na jego wniosek w celu integracja zdolności logistycznych na teatrze działań oraz wykorzystania efektu synergii dla zapewnienia ciągłości wsparcia logistycznego komponentom wykonującym zadania samodzielnie lub w ramach operacji połączonych. W celu oceny funkcjonowania połączonej grupy wsparcia logistycznego Kwatera Główna Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE - Supreme Headquarters Allied Powers Europe) wdrożył przedmiotową koncepcję w ramach operacji KFOR. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Konstytucyjność działań operacyjnych służb ochrony państwa
63%
Niniejsze opracowanie stanowi zasygnalizowanie niektórych problemów, jakie wiążą się z prowadzeniem czynności operacyjnych w związku z ochroną tajemnicy zawodowej. W pierwszej kolejności wskazano metody pozyskiwania informacji i wynikające z nich zagrożenia dla jednostki. W dalszej kolejności wskazano, które z wartości konstytucyjnych mogą podlegać ewentualnym ograniczeniom wskutek nazbyt silnej ingerencji ze strony państwa, oraz wskazano, w jakim stopniu uzasadnionym będzie podejmowanie działań kontrolnych w kontekście ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Meritum pracy koncentruje się na szczegółowej analizie przepisów odnoszących się do ochrony tajemnicy zawodowej z perspektywy prowadzenia przez służby ochrony państwa działań kontroli operacyjnej, wskazaniu problemów prawnych, jakie się z tym wiążą i proponowanych w tym zakresie rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Logistyka wojskowa nie prowadzi działań bojowych w klasycznym rozumieniu tego terminu. Jednakże niedocenianie jej znaczenia przez dowódców na przestrzeni wieków stawało się niejednokrotnie główną przyczyną klęsk. Posiadanie odpowiednich zdolności do specjalistycznego wsparcia i zabezpieczenia logistycznego własnych oraz sojuszniczych sił morskich buduje wiarygodność Polski jako solidnego partnera. Rozwijanie zdolności logistycznych do wsparcia operacji morskich powinno mieć na celu również zachęcenie sojuszników do operowania w rejonie Morza Bałtyckiego w strefach interesów Polski. Na stan bezpieczeństwa operacji na morzu wpływ mają również aspekty zabezpieczenia i wsparcia logistycznego. Dotyczy to możliwości uzupełnienia paliw okrętowych i innych ładunków płynnych, środków bojowych, żywności jak również części zamiennych. Ważnym elementem bezpieczeństwa operacji jest również zdolność do wszechstronnego zabezpieczenia technicznego, w tym do realizacji odtwarzania sprawności technicznej okrętów na morzu oraz zdolność do demagnetyzacji okrętów. Niniejszy artykuł przedstawia kluczowe do uzyskania przez Marynarkę Wojenną RP zdolności do wsparcia i zabezpieczenia logistycznego oraz zwraca uwagę na rolę i znaczenie logistyki Marynarki Wojennej RP w zapewnieniu powodzenia i bezpieczeństwa operacji morskich. (abstrakt oryginalny)
9
63%
The operational system, the heart of every company, requires constant evaluation through appropriate indicators. Measuring them allows evaluation of the level of efficiency and productivity of transport services performed by road transport companies, supporting the management process in this way.(original abstract)
10
Content available remote Procesowe ujęcie kosztów jakości
63%
|
|
nr 4
113-122
Współczesne rozumienie pojęcia kosztów jakości związane jest zarówno ze sferą zarządzania, jak i z działalnością operacyjną. Pojęciowe granice rozpatrywania kosztów jakości przekroczyły sferę techniczno-technologiczną. Procesowe ujęcie kosztów jakości pozwoliło na ich klasyfikowanie w odniesieniu do wszystkich działań realizowanych w przedsiębiorstwie. Normatywne modele kosztów jakości oraz rachunek kosztów działań wyznaczyły nowe perspektywy ekonomiki jakości.(abstrakt oryginalny)
Nadmierne obciążenie systemu poznawczego operatora może powodować pogorszenie jego zdolności percepcyjnych, wydłużenie czasu reakcji oraz zwiększyć prawdopodobieństwo podjęcia nieprawidłowej decyzji, a tym samym może prowadzić do powstania niebezpiecznych sytuacji. Badania obciążenia systemu poznawczego operatora mogą przyczynić się więc do podniesienia poziomu bezpieczeństwa transportu. Istnieje szereg metod, wykorzystywanych w badaniach nad obciążeniem poznawczym, które ze względu na charakter można podzielić na metody oceny subiektywnej i oceny obiektywnej. Do metod subiektywnych zalicza się: kwestionariusz NASA - TLX oraz technikę SWAT (ang. Subjective Workload Assessment Technique). W celach badawczych zdecydowanie częściej stosowane są metody obiektywne, do których zalicza się: pomiar tętna oraz galwanicznej reakcji skóry, elektroencefalografia (EEG), funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), badania okularograficzne, badania aktywności układu sercowo-naczyniowego, częstości i głębokości oddechu oraz Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET). W opracowaniu przedstawiono charakterystykę wymienionych metod oraz ich możliwości adaptacyjne w środowisku symulatorowym.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa działające w gospodarce rynkowej często korzystają z odroczenia płatności. Z przeprowadzonych badań wynika, że w poszczególnych grupach przedsiębiorstw produkujących artykuły spożywcze i napoje występują zróżnicowane okresy oczekiwania na należności oraz okresy spłaty zobowiązań. Ponadto, w badanym okresie obserwuje się skracanie obu cykli w większości przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem koniecznym utrzymania ciągłości działania i rozwoju przedsiębiorstwa w każdej fazie cyklu koniunkturalnego, a szczególnie w fazie kryzysu, jest zapewnienie płynności finansowej. Zdolność bieżącego regulowania zobowiązań uzależniona od posiadanej gotówki. W czasie kryzysu przedmiotem szczególnej uwagi powinna być zdolność do generowania gotówki z działalności operacyjnej. Niekorzystne zmiany w tym zakresie są pierwszym i najważniejszym sygnałem utraty płynności finansowej, który może być później tylko korygowany innymi rodzajami przepływów. Rzecz w tym, że całościowa prezentacja przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej w rachunku przepływów pieniężnych łączy w sobie zdolność do generowania gotówki z działalności operacyjnej oraz inwestycje i dywestycje w kapitale obrotowym netto. Powstałe w ten sposób saldo niedostatecznie ostro sygnalizuje rodzące się zagrożenia utraty płynności finansowej. Celem artykułu było przedstawienie propozycji innej strukturalizacji przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej, a w tym wyodrębnienie w strukturze przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej przepływów pieniężnych brutto obok drugiego ważnego strumienia o charakterze inwestycyjnym, jakim są zmiany wielkości kapitału obrotowego netto. Weryfikacja wartości poznawczej przedstawionego rozwiązania dokonana została na podstawie przepływów pieniężnych osiągniętych przez spółki sekcji budownictwo w latach 2009-2011. (abstrakt oryginalny)
Ekspansja dużych międzynarodowych łańcuchów hotelowych w Polsce radykalnie zmieniła sposoby zarządzania w hotelarstwie. W artykule zbadano wpływ tych zmian na efekty ekonomiczne działalności operacyjnej. Wyrażają się one w zmianach progu rentowności, udziału kosztów zmiennych w sprzedaży i maksymalnego udziału kosztów stałych przy danym poziomie sprzedaży, strefy bezpieczeństwa, dźwigni operacyjnej i innych wskaźników, odzwierciedlających efekty ekonomiczne wdrażanych metod zarządzania. Wykazano, że redukcja kosztów, będąca rezultatem wprowadzania nowych metod zarządzania, musi być w przyszłości zastąpiona przez działania stymulujące wzrost obrotów i wykorzystanie potencjału. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było zbadanie zależności między zmianą salda operacyjnych przepływów pieniężnych a ceną rynkową akcji. Postawiono hipotezę, że dodatnia zmiana salda operacyjnych przepływów pieniężnych wpływa na wzrost wartości rynkowej akcji, zmiana ujemna zaś - na spadek. Analizę przeprowadzono na grupie spółek notowanych na GPW w Warszawie, zaliczanych do makrosektora przemysł. Zakres czasowy badania obejmował okres między grudniem 2004 roku a czerwcem roku 2006 oraz między grudniem 2008 roku a czerwcem 2010 roku. Analizę współzależności między zmiennymi przeprowadzono przy wykorzystaniu współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Wyniki badania wskazują, że między zmianą salda operacyjnych przepływów pieniężnych a ceną akcji nie występuje silna współzależność statystyczna, co powoduje, że postawiona hipoteza nie została pozytywnie zweryfikowana.(abstrakt oryginalny)
Działalność operacyjna jednostek budżetowych jest związana z świadczeniem usług publicznych. Celem artykułu jest wskazanie czy specyfika tej działalności wpływa na rozwiązania dotyczące ewidencji kosztów działalności operacyjnej. Przedstawiono pojęcie i zasady ujmowania kosztów oraz pozycję kosztów działalności operacyjnej w planie kont i rachunku zysków i strat.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, uznawane za te, które w głównej mierze decydują o aktywności gospodarczej, wciąż napotykają liczne bariery w prowadzeniu działalności. Do głównych barier zalicza się problemy z utrzymywaniem płynności finansowej oraz z pozyskiwaniem zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji. Celem artykułu jest wskazanie instrumentów, które MŚP wykorzystują w finansowaniu działalności operacyjnej i inwestycyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem warunków ograniczonego dostępu do kapitału, tj. kryzysu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
61-78
W praktyce najczęściej przeprowadza się ewakuację osób poszkodowanych lub bezpośrednio zagrożonych (także zagrożonego mienia) po wystąpieniu zdarzenia niebezpiecznego (np. pożaru, wybuchu lub innego miejscowego zagrożenia) w obiektach lub na terenach. Ewakuacja jest jednym z podstawowych działań mających na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz ratowania mienia, w tym zabytków oraz ważnej dokumentacji, w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju zagrożeń. Realizowana jest zazwyczaj w formie przemieszczenia z rejonu (miejsca), w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny. Ewakuacja może mieć również charakter prewencyjny, tzn. może być prowadzona z terenów i obiektów w przypadku zbliżającego się zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji w morskich portach jachtowych wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Dzięki temu zwiększył się potencjał ich infrastruktury do świadczenia jachtowych usług logistycznych oraz podwyższania logistycznego poziomu obsługi klientów. W pracy przedstawiono przegląd modeli operatorskich w morskich portach jachtowych, bazuj ąc głównie na doświadczeniach niemieckich i polskich. Szczególnie zwrócono uwagę na relacje pomiędzy właścicielem, inwestorem i operatorem (zarządzającym) portu, które wpływają na zakres i jakość świadczonych usług oraz rentowność marin oraz morskich portó w i przystani jachtowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł Lidii Karbownik pt. "Zależności memoriałowe i kasowe stóp zwrotu z działalności operacyjnej przedsiębiorstw sektora TSL", w pełni wpisuje się w nurt badań poświęconych konieczności podejmowania decyzji na podstawie właściwie dobranych oraz odpowiedzialnie interpretowanych i wykorzystywanych mierników oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Analizowane przez nią zmiany eksploatacyjnej rentowności oraz wydajności pieniężnej uwidoczniły, że w przedsiębiorstwach sektora TSL nie występuje znacząca dodatnia zależność korelacyjna pomiędzy kasowymi a memoriałowymi stopami zwrotu z aktywów ogółem oraz ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.