Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opieka długoterminowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z prywatnym zabezpieczeniem na wypadek niesamodzielności w Polsce. Skupiono się na trzech podstawowych kwestiach: (1) na świadomości ryzyka związanego z niesamodzielnością i koniecznością korzystania z opieki długoterminowej, (2) na skłonności do indywidualnego zabezpieczania się przed tym ryzykiem oraz (3) na preferencjach co do metod tego zabezpieczenia. Informacje zostały zebrane za pomocą metody CATI. Próba badawcza objęła 1026 respondentów w wieku 40-69 lat. Główny wniosek płynący z badania jest taki, że większość respondentów deklaruje wysoką skłonność do zabezpieczania się na wypadek niesamodzielności, jednak ta wysoka skłonność najczęściej nie przekłada się na realne działania. Respondenci są bardzo zachowawczy, jeśli chodzi o preferowane sposoby zabezpieczania się na wypadek niesamodzielności. Za najlepszą metodę zabezpieczenia uchodzi, w pierwszej kolejności, gromadzenie gotówki, a następnie prywatne ubezpieczenie opiekuńcze.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor opisuje rozwiązania w dziedzinie opieki długoterminowej w państwach Unii Europejskiej. Dokonuje analizy różnych definicji opieki długoterminowej w poszczególnych krajach. Omawia rozwiązania organizacyjne, finansowanie oraz zakres przedmiotowy i podmiotowy poszczególnych świadczeń. (abstrakt oryginalny)
PAULINA ROICKA rozmawia z MARZENĄ MATYJĄ, przedstawicielem Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za sprawy koordynacji świadczeń zdrowotnych w Unii Europejskiej. Marzena Matyja jest prawnikiem w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Specjalizuje się w dziedzinie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, głównie w zakresie świadczeń zdrowotnych i długoterminowych. W Komisji Europejskiej pracuje od 2007 r., gdzie zajmowała się również polityką migracyjną w Dyrekcji ds. Spraw Wewnętrznych. Uprzednio była odpowiedzialna za zagadnienia swobodnego przepływu pracowników w administracji publicznej w Polsce. Rozmowę przeprowadzono w lipcu 2013 r. (abstrakt oryginalny)
Artykuł koncentruje się na najnowszych pracach Komisji Europejskiej w zakresie opieki długoterminowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono doświadczenia niemieckie i innych wybranych krajów Unii Europejskich w zakresie long-term care. Omówiono opracowaną przez OECD definicję LTC, zgodnie z którą na opiekę długoterminową składa się cały szereg usług dla osób mających problemy w codziennym funkcjonowaniu, powodujące konieczność korzystania ze wsparcia osób trzecich. (abstrakt oryginalny)
RAFAŁ BAKALARCZYK rozmawia z senatorem RP MIECZYSŁAWEM AUGUSTYNEM, przedstawicielem Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP, członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. z Organizacjami Pozarządowymi, członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, kierownikiem Grupy Roboczej przygotowującej projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, inicjatorem koalicji na rzecz opieki długoterminowej. Rozmowę przeprowadzono w czerwcu 2013 r. (abstrakt oryginalny)
Problemy opieki długoterminowej są problemami początków XXI wieku. Jednym z nich jest zapewnienie całodobowej opieki w odpowiednich warunkach wszystkim potrzebującym niesamodzielnym. W artykule przedstawiono zasady funkcjonowania domów pomocy społecznej w Polsce, w szczególności pod kątem ich finansowania. Przeanalizowano średni koszt utrzymania mieszkańców w domach pomocy społecznej województwa łódzkiego oraz koszty, jakie ponoszą gminy w związku z dofinansowaniem pobytów w placówkach stacjonarnych w całej Polsce. Przybliżono problemy związane z finansowaniem placówek całodobowego pobytu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Polityka proubezpieczeniowa w opiece długoterminowej
75%
Konsekwencją procesu starzenia się ludności jest wzrost liczby osób niesamodzielnych, co powoduje eskalację wydatków ponoszonych na opiekę długoterminową. W tej sytuacji konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł finansowania tej opieki. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest wykorzystanie prywatnego ubezpieczenia opiekuńczego. Ten produkt uchodzi jednak za niszowy, a jego popularność jest z reguły niewielka. Aby zwiększyć zakres korzystania z prywatnej ochrony ubezpieczeniowej, niezbędna jest odpowiednia polityka państwa. Celem artykułu jest przedstawienie potencjalnych działań, jakie instytucje publiczne mogą podejmować w ramach tzw. polityki ubezpieczeniowej. Te działania zostały pogrupowane w trzy obszary: (1) regulacje, (2) popyt i (3) podaż. Skupiono się z jednej strony na problemach rynku ubezpieczenia opiekuńczego, z drugiej zaś na możliwych sposobach przeciwdziałania tym problemom. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Long-Term Care Financing in Europe: an Overview
75%
Despite the growing interest in the sustainability of long-term care (LTC) systems, only a few studies have investigated the differences in the LTC financing across European countries. The objective of this paper is to describe the financing of LTC in Europe. For this purpose, we use indicators on LTC financing taken from international databases and reports. Desk research was carried out to identify relevant indicators. Hierarchical cluster analysis was used to identify typologies in LTC financing across the EU/EEA countries based on seven indicators selected. We found large differences in LTC financing across the EU/EEA countries in terms of total expenditure, the division of expenditure between the social and health care system, and in the role of in-kind and cash benefits. Four main financial models across the EU/EEA countries could be distinguished. Further, we identified some shortages in data reporting on the financing of LTC services. Some limitations and contradictions related to the indicators of LTC financing are highlighted. In particular, we stress the need for more comprehensive data to enable further cross-country comparisons and to provide valid input for policy. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie istoty teleopieki domowej oraz dotychczasowych doświadczeń w zakresie jej wdrażania w gminach województwa pomorskiego. Autorka artykułu omówiła założenia idei gminnych powszechnych systemów teleopieki domowej oraz zidentyfikowała warunki konieczne do ich efektywnego funkcjonowania.(fragment tekstu)
Jeszcze kilka lat temu kardiologia, zajmująca się chorobami układu krążenia i onkologia, zajmująca się chorobami nowotworowymi wydawały się dziedzinami z przeciwstawnych biegunów. Powszechnie uważało się, że obie dziedziny nie mają ze sobą nic wspólnego. Okazuje się jednak, iż pojawia się coraz bardziej liczna grupa pacjentów, którzy chorują równocześnie na schorzenia układu krążenia i na nowotwory. Stwarza to wiele problemów merytorycznych, organizacyjnych i ekonomicznych. W krajach rozwiniętych i rozwijających się za około 50% zgonów odpowiadają choroby sercowo-naczyniowe stanowiąc najczęstszą przyczynę śmierci. Na drugim miejscu pod względem częstości wśród przyczyn zgonów znajdują się nowotwory. Łącznie 72% ludzi umiera z powodu chorób układu krążenia i nowotworów. Zatem obydwa typy schorzeń stanowią najważniejszy epidemiologiczny problem i pochłaniają zdecydowaną większość środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną [Fuster 2005, ss. 1512-1514]. Problem współistnienia obydwu schorzeń będzie narastał, ponieważ społeczeństwa krajów rozwiniętych I rozwijających się starzeją się z każdym kolejnym rokiem. Natomiast podeszły wiek predysponuje do zachorowań zarówno na schorzenia sercowo-naczyniowe jak i na nowotwory. (fragment tekstu)
Celem analizy jest nie tylko dokładniejsze rozpoznanie problemów z zakresu zabezpieczenia socjalnego opiekunów osób niesamodzielnych, ale i zrozumienie możliwych powodów, dla których wciąż nie udało się pokonać trudności, oraz uzasadnienie i ukierunkowanie dalszych działań publicznych w tym obszarze. W pierwszej części omówiono współczesne procesy rzutujące na zmianę pozycji nieformalnej i rodzinnej opieki nad niepełnosprawnymi w agendzie politycznej. Zaprezentowano zagadnienia, takie jak rozwój prac nad zmianami w systemie opieki długoterminowej, zainicjowanie agendy polityki senioralnej, program Za życiem czy rządowy dialog z protestującymi rodzinami i opiekunami osób niepełnosprawnych. W drugiej części opisano trudności z zapewnieniem bezpieczeństwa socjalnego opiekunom, głównie w oparciu o ustawę o świadczeniach rodzinnych. Trzecia część zawiera rozważania na temat możliwych przyczyn ograniczonego przełożenia wyszczególnionych przemian na poziom bezpieczeństwa socjalnego opiekunów. Analiza jest prowadzona na trzech płaszczyznach: faktyczny charakter opieki, zwłaszcza w jej segmencie nieformalnym i kontekście społecznym, ram formalno-prawnych rozwoju ustawodawstwa socjalnego oraz relacji między interesariuszami polityki na rzecz rodzin z osobami niepełnosprawnymi. (abstrakt oryginalny)
Motivation: European societies face the problem of ageing populations and shrinking labour force. One of the ways to tackle this issue is the development of sustainable approach towards work. Sustainable work means creating such living and working conditions that they enable people to remain in employment throughout their extended working life. It requires gaining adequate skills, adjusting working conditions for elder workers' needs as well as helping them balance work and life. Family obligations are not only related to childcare but also to eldercare given to parents, step-parents or spouses. The balance between work and care might be supported both at the enterprise and the institutional level. Aim: The article aims to examine the legal and institutional approach to care for the elderly in the selected EU countries (Germany, the UK, Finland and Poland) and to answer the question to what extent these institutions and laws support the concept of sustainable work. Results: The extent to which national institutions and laws support sustainable work concept differ between countries, depending on the welfare model they represent. Finland represents Nordic welfare model in which publicly organised and financed eldercare is very generous, so sustainable work model is easy to put in practice. German welfare state also has its social policy well developed, and care systems are supported by the universal long-term care insurance. The UK is an example of a more liberal regime, in which sustainable work concept is more market-driven. Polish efforts to follow the German model with reference to social insurance are still under public debate. However, we doubt whether German solutions are possible to be introduced in Polish conditions due to the different position of trade unions in this country, less importance of employee participation in company management than in Germany, and definitely less than in Germany the regulation of the labor market. In Poland, informal institutions, such as family and cultural customs, play a much greater role in organizing help in the care of an elderly person. Formal institutions play a smaller role in the organization of this care. We propose to take some solutions at the national and enterprise level to raise awareness of the need to take steps to address the issue of support for employees caring for an elderly person.(original abstract)
Blisko 30-letni okres funkcjonowania w Niemczech obowiązkowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego pozwala na ocenę wprowadzanych zmian w jego funkcjonowaniu i ich znaczenia dla świadczeniobiorców. Ustawy wzmacniające instytucję ubezpieczenia pielęgnacyjnego służą nie tylko rozszerzaniu zakresu przedmiotowego świadczeń i podnoszeniu ich wartości, ale również zmianie sposobu orzekania o niesamodzielności. To jedna z najważniejszych zmian w tym ubezpieczeniu. Nowe stopnie niesamodzielności eksponują m.in. potrzeby osób dotkniętych demencją oraz ich opiekunów. Ogółem ze świadczeń pielęgnacyjnych korzysta w Niemczech 3,1 mln osób. Wartość świadczeń osiągnęła w 2016 r. 29 mld euro. Podstawowa składka wynosi 2,5 proc. podstawy wymiaru. (abstrakt oryginalny)
W tekście przedstawiono potencjalne konsekwencje wynikające z uwzględnienia postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w opiece długoterminowej, w tym także ze zmiany paradygmatu niepełnosprawności z medycznego na oparty na prawach człowieka. Podejście takie oznaczałoby wzmocnienie działań na rzecz deinstytucjonalizacji i defamiliaryzacji pomocy na rzecz zindywidualizowanego wsparcia w miejscu zamieszkania, opartego w większym stopniu na usługach asystencji osobistej. Jednocześnie dotychczasowe rozwiązania instytucjonalne oraz rozdzielność polityki na rzecz osób starszych i osób z niepełnosprawnościami w Polsce sprawiają, że zmiany takie wydają się w najbliższym czasie mało realne. Wśród przyczyn są także przyzwyczajenia i oczekiwania osób starszych oraz potencjalny opór istniejących instytucji i bezsilność środowiska osób z niepełnosprawnościami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono preferencje społeczne wobec sposobu finansowania opieki długoterminowej w Polsce. Informacje zebrano w 2016 r., wykorzystując metodę CATI (wywiadów telefonicznych). Zakres terytorialny badania obejmował całą Polskę, a zakres podmiotowy uwzględniał osoby w wieku od 40 do 69 lat. Próba badawcza liczyła 1026 respondentów. Otrzymane wyniki wskazują opinie i preferencje, czyli nie przedstawiają faktycznego sposobu finansowania opieki długoterminowej, lecz to, w jaki sposób respondenci życzyliby sobie, aby była ona opłacana. Z uzyskanych deklaracji wynika, że respondenci są mocno podzieleni w opiniach na temat tego, kto w głównej mierze ma za zadanie finansować opiekę długoterminową. Ponad połowa z nich uważa, że powinna ona być opłacana przede wszystkim ze środków publicznych, a około 40 proc., że ze źródeł prywatnych. Wskazania różnią się w zależności od wieku, poziomu wykształcenia, posiadania dzieci, sytuacji materialnej oraz regionu zamieszkania. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to describe daily patterns and changes in time use of people dealing with elderly informal care in Poland. Based on Time Use Survey 2004 and 2013 we show that with increasing population of adults requiring care the profile of average caregiver also changes. We observe more caregivers. More often they are women and more often are retired. In consequence average time spent on caregiving also increases. We conclude that this trend will continue and therefore both market and state suppy of the caregiving services is required.(original abstract)
Artykuł zmierza do ustalenia istoty prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z punktu widzenia rozwoju świadczeń związanych z potrzebą długoterminowej pomocy, opieki i pielęgnacji oraz z uwzględnieniem kategorii ryzyka socjalnego. Zasadnicza teza artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że świadczenie pielęgnacyjne związane jest z ryzykiem niemożności świadczenia pracy z powodu konieczności sprawowania opieki i pielęgnacji względem osoby zależnej. Formalnie zatem mamy do czynienia z ochroną na wypadek ryzyka, które dotyka członka rodziny osoby zależnej, a nie jej samej (ryzyka niesamodzielności). (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z danymi WHO u 75% populacji ogólnej występuje co najmniej jedna choroba przewlekła, a niemal połowa pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi ma zdiagnozowane co najmniej dwie choroby wymagające stałego kontaktu z opieką zdrowotną.(fragment tekstu)
Introduction:The increase of dysfunction in the functional condition and a decrease in physical mobility lead to independence limitation and increased demand for health care services. Aim of the study: The aim of the research was to evaluate the association between functional condition and physical mobility and selected demographic variables of patients provided with long-term institutional care. Material and Methods:The study group consisted of persons provided with long-term institutional care. The following standardized research tools were used in this study: the Cognitive Assessment Scale, the Edmonton Functional Assessment Tool and the Barthel Index. Results:Studies have shown that with increasing dysfunction of the functional condition of mobility decreases patients. The analysis showed no significant correlation of functional condition with age and gender of the respondents. Conclusions:The results indicate a need systematic assessment of the functional condition of patients, which determines adjustment of care to the capabilities and needs of the patients.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.