Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opodatkowanie dochodów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
A decomposition of actual redistributive effect was proposed by Aronson Johnson and Lambert in 1992, in order to evaluate the potential redistributive effect. However this decomposition is not univocally determined, but as it can be calculated after having gathered incomes into groups of "close" equals, de facto it depends on the bandwidth chosen to split the income parade into contiguous income groups; it follows that the bandwidth has to be chosen according to proper criteria: Van de Ven, Creedy, Lambert (VCL criterion) propose to choose the bandwidths where potential redistributive indexes are maxima. However the literature proposes more than one index to measure the potential redistribution of a tax system and the maxima associated to each of them do not necessarily coincide and, moreover, they do not generally show a regular sequence of values leading to the global maxima. The main aim of this paper is to contribute to the problem of defining a proper bandwidth which can split the income parade into close equal groups: VCL criterion is considered together to a minima criterion recently proposed by Vernizzi and Pellegino (VP criterion). Empirical evidence is obtained by a data set of incomes and taxes collected by two Lower-Silesian revenue offices. The analysis were performed by autor's own programmes written in the "R" language. (original abstract)
2
Content available remote Assessment of Optimal Bandwidth in Decomposition of Redistribution Coefficient
100%
Najczęściej analizowany współczynnik redystrybucji, wyrażony jako różnica w koncentracji dochodu przed i po opodatkowaniu, stanowi miarę efektywnej redystrybucji, obejmującej zarówno redystrybucję wynikającą z progresywnej konstrukcji systemu podatkowego, jak i redystrybucję stanowiącą konsekwencję niezamierzonej niesprawiedliwości opodatkowania. Rozdzielenie tych komponentów umożliwia dekompozycja współczynnika redystrybucji, zaproponowana przez Kakwaniego a następnie wielokrotnie analizowana i modyfikowana przez innych autorów. Przeprowadzone badania wskazują jednak, że jednym z elementów istotnie wpływających na wyniki dekompozycji jest wybór szerokości przedziałów klasowych dla dochodu. Jednocześnie w literaturze brak jest jednoznacznych wyników odnośnie optymalnego wyboru tej szerokości. W tym kontekście celem artykułu jest prezentacja wybranych kryteriów wyboru szerokości przedziału oraz propozycja innych, możliwych rozwiązań w tym obszarze. Przedstawione zagadnienia zilustrowane zostały wynikami analiz, przeprowadzonych na danych podatkowych, pochodzących z wybranych urzędów skarbowych Dolnego Śląska. Artykuł powstał w wyniku współpracy z prof. Achille Vernizzim z Uniwersytetu w Mediolanie, któremu składamy serdeczne podziękowania za uwagi i sugestie bardzo pomocne zarówno przy przeprowadzanych badaniach, jak i pisaniu artykułu. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystując dekompozycję efektu redystrybucji dochodów na skutek opodatkowania, należy zdefiniować grupy jednostek charakteryzujących się podobnymi dochodami. W artykule zostały przedstawione sposoby rozwiązania tego problemu proponowane przez różnych autorów. Następnie na podstawie rzeczywistych danych przeprowadzono empiryczną analizę porównawczą proponowanych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Rozpoczęcie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna oznacza dla przedsiębiorcy konieczność podjęcia szeregu decyzji, w tym niezbędny staje się wybór formy opodatkowania dochodu. Podatki dochodowe zmniejszają poziom osiąganych zysków netto i uszczuplają środki przeznaczane na inwestycje, a tym samym rozwój firmy. Ponadto podatki obniżają płynność finansową przedsiębiorstwa oraz rodzą różnorakie obowiązki w zakresie rachunkowości finansowo-podatkowej, dlatego też decyzja o wyborze formy opodatkowania powinna być każdorazowo poparta analizą sytuacji konkretnego podatnika, by móc wskazać rozwiązanie optymalne. Celem artykułu jest prezentacja form opodatkowania dochodu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wskazanie czynników decydujących o wyborze formy opodatkowania. Dla zobrazowania złożoności problemu, przedstawiono także studium przypadku ilustrujące wybór optymalnej formy opodatkowania dochodu przez podatnika. (fragment tekstu)
5
100%
Procesy globalizacji, wyrażające się wzrostem międzynarodowych współzależności w sferze realnej oraz rosnącą masą mobilnego w skali światowej kapitału (a zatem i mobilnością baz podatkowych) stworzyły istotne wyzwanie dla polityki ekonomicznej państwa w postaci zjawiska konkurencji podatkowej. W przypadku Unii Europejskiej dodatkowym aspektem tej konkurencji było poszerzenie wspólnego rynku o gospodarki nowych państw członkowskich, z reguły charakteryzujących się niższym stopniem redystrybucji budżetowej oraz korzystniejszymi warunkami opodatkowania kapitału - najbardziej mobilnego czynnika produkcji. Powiększeniu Unii towarzyszyły zatem obawy "starych" krajów członkowskich, że proces ten doprowadzi do odpływu kapitału z ich gospodarek, skutkując wzrostem bezrobocia, erozją bazy podatkowej i załamaniem się możliwości realizacji koncepcji "państwa dobrobytu"; konkurencja podatkowa i "dumping fiskalny" stały się obszarem szczególnego zainteresowania polityków i instytucji unijnych1. Zaowocowało to wieloma inicjatywami zwiększenia - w stosunku do postanowień Paktu Stabilności i Wzrostu oraz istniejącego stopnia harmonizacji podatków pośrednich - obszarów i stopnia koordynacji polityki fiskalnej państw członkowskich, głównie przez koncepcje prawnej harmonizacji systemów podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Inicjatywy te były motywowane koniecznością poprawy warunków funkcjonowania wspólnego rynku, na którym różnice narodowych systemów podatkowych, segmentując ten rynek, zwiększają koszty dostosowań do reżimów podatkowych innych państw i zniekształcają warunki konkurencji. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest rozważanie konsekwencji zasady zdolności płatniczej w kontekście innych niż poziom dochodu osobistego czynników określających krańcową użyteczność dochodu. W literaturze przedmiotu wskazuje się, iż teoretyczną podstawą do sformułowania tej zasady jest koncepcja malejącej użyteczności krańcowej dochodu. Celem opracowania jest identyfikacja oraz krytyczna analiza odchyleń od implementacji zasady zdolności płatniczej, które pozostają konsekwencją występowania czynników, określających użyteczność dochodu w związku ze zróżnicowaniem źródeł jego pochodzenia oraz kierunków rozdysponowania.
Pakiet medyczny, telefon i samochód służbowy to dzisiaj standardowe benefity dla menedżera. Jak więc zachęcić dobrego specjalistę do pozostania w firmie? Czy da się efektywnie podnieść wynagrodzenie netto pracownika bez ponoszenia przy tym dodatkowych kosztów? Odpowiedzią może być planowanie podatkowe. (fragment tekstu)
8
Content available remote Równowaga finansów publicznych w warunkach repartycyjnego systemu emerytalnego
100%
W artykule rozważany jest problem strukturalnego kryzysu płynności w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i jego wpływ na długookresową równowagę systemu finansów publicznych w Polsce. Omawiane są główne cechy repartycyjnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz wskazuje się na metody, które mogłyby ograniczyć deficyt FUS. Na tym tle analizowany jest wpływ opodatkowania dochodów na rynek pracy i tym samym na możliwości realnego zasilania w płynność systemu repartycyjnego.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych
100%
Zasady opodatkowania w ujęciu międzynarodowym, które mają ograniczyć uchylanie się od opodatkowania w szczególności przez przedsiębiorstwa wielonarodowe, są przedmiotem dyskusji na całym świecie. W tym zakresie realizowany jest przez OECD globalny projekt pod nazwą BEPS. Działanie 3 tego projektu dotyczy wprost wzmocnienia regulacji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych. W Polsce obowiązek opodatkowania dochodu takich spółek został wprowadzony od 1 stycznia 2015 r. Celem artykułu jest przedstawienie rozwiązań przyjętych w Polsce odnoszących się do CFC na tle innych państw europejskich. (abstrakt oryginalny)
Wybór raju podatkowego uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Przedstawione kryteria wyboru należą do grupy najistotniejszych i najczęściej branych pod uwagę. Kryteria te zależą każdorazowo od indywidualnych potrzeb i oczekiwań podatnika.Z uwagi na stale postępującą globalizację i, co za tym idzie, łatwość i szybkość przemieszczania się oraz rozwój technologii teleinformatycznych, podatnicy coraz częściej rozważają możliwość przeniesienia swoich dochodów do krajów oferujących dogodny system podatkowy. Okazuje się bowiem, że już przy miesięcznym dochodzie w wysokości ok. 10 000 zł koszty przeniesienia opodatkowania dochodu do raju podatkowego są rekompensowane przez korzyści osiągane w ten sposób. Naturalnie im większy dochód, tym korzyści o charakterze podatkowym są większe.Wobec zaistniałej sytuacji państwa nakładające na swoich obywateli wysokie podatki starają się przeciwdziałać praktyce opodatkowania dochodu w rajach podatkowych. W Polsce oprócz pewnych zapisów w poszczególnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, regulacje antyrajowe zawarte są w ustawach o podatku dochodowym odpowiednio od osób fizycznych i prawnych oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Powyższe akty prawne nakładają przede wszystkim na podatnika, który dokonuje transakcji z wymienionymi rajami podatkowymi, obowiązek sporządzania dokumentacji tych transakcji. W ten sposób organy państwowe starają się zminimalizować nadużycia i uchylanie się podatników od opodatkowania. (fragment tekstu)
Opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych wzbudza wiele kontrowersji. Istota tych dochodów jest inna niż pozostałych dochodów, dlatego też w artykule przedstawiono argumenty za szczególnym traktowaniem tego źródła przychodów, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z kapitałów pieniężnych w Polsce. Analiza istniejących modeli opodatkowania osób fizycznych, okoliczności przemawiających za preferencyjnym opodatkowaniem dochodów z kapitałów pieniężnych oraz stanu prawnego, jaki w tym obszarze obowiązuje w Polsce, umożliwił wysunięcie wniosku o konieczności dokonania rewizji regulacji prawno-podatkowych odnoszących się do tej materii i wprowadzenia niezbędnych zmian(abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilkunastu latach na świecie obserwuje się rosnące zainteresowanie rozwojem małej przedsiębiorczości. Wzrasta udział małych, bardzo często jednoosobowych firm w tworzeniu PKB2. Podobnie, w Unii Europejskiej działa ponad 20 milionów przedsiębiorstw tego sektora. Zatrudniają one ponad 65% ogółu zatrudnionych3. W okresie kryzysu ekonomicznego sprawność działania, zdolność do procesów adaptacyjnych i transformacji, szybka rotacja kapitałów, nielimitowany czas pracy oraz inne elementy właściwe dla firm mikroprzedsiębiorców mogą i powinny stać się jednym z najistotniejszych narzędzi powrotu do stabilnego rozwoju gospodarki. Należy zatem kontynuować a nie ograniczać warunki sprzyjające rozwojowi tego sektora. Fałszywy aspekt fiskalny oparty na tezie o wykorzystywaniu form zryczałtowanych do obniżania obciążeń podatkowych (jak wykazano w dalszej części, nieprawdziwy) i tendencje władzy do biurokratyzowania działalności gospodarczej, są powodem stale powracających inicjatyw rządowych do zmniejszania lub wręcz likwidacji uproszczonych form opodatkowywania działalności gospodarczej. Sektorowi małej przedsiębiorczości wciąż poświęca się zbyt mało uwagi, szczególnie w proporcji do efektów gospodarczych i znaczenia jakie posiada w kształtowaniu produktu krajowego. Nie jest on również dobrze poznany, w aspekcie oddziaływania na jego potencjał i rozwój, adekwatnych dla takiej działalności gospodarczej form jej opodatkowania, stąd też wyciąga się, na podstawie niepełnych i nieprzeanalizowanych danych statystycznych, niesłuszne wnioski o malejącym zainteresowaniu samych przedsiębiorców zryczałtowanymi formami opodatkowania. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy analizy alokacji środków z 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w Polsce. Przeprowadzone badania oparte są na danych statystycznych GUS, Departamentu Pożytku Publicznego, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Badanie obejmuje 2010 i 2016 rok. Artykuł wykazuje zależność pomiędzy liczbą, typem lokalizacji, rodzajem, celem statutowym organizacji a zebranymi przez te organizacje środkami w ramach mechanizmu 1%. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie podatku dochodowego od osób fizycznych w 1992 r. postawiło przed ekonomistami i politykami szereg wyzwań nie tylko o charakterze fiskalnym, prawnym, ale też społecznym. Opodatkowanie dochodów ludności stało się jednym z najistotniejszych narzędzi redystrybucji, umożliwiających zarówno realizację idei sprawiedliwości społecznej, jak i stymulowanie pożądanych zachowań w sferach produkcji i konsumpcji. Osiągnięcie sprawiedliwości podatkowej jest rzeczą szczególnie trudną w dwojakim sensie. Po pierwsze, nie ma uniwersalnych metod i sposobów jej wdrożenia. Po drugie zaś, intencje ustawodawcy i administracji podatkowej nigdy nie są w oczekiwany sposób odbierane przez podatników, z których co najmniej część będzie zawsze uważała, iż traktowana jest niesprawiedliwie. (fragment tekstu)
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, regulowanym ustawą z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych1 - dalej u.p.d.o.f. - podlegają wszelkiego rodzaju dochody osiągane przez osoby fizyczne. Warunkiem opodatkowania jest uzyskanie przychodów z jednego ze źródeł, określonych w art. 10 u.p.d.o.f., oraz brak wyłączenia takiego dochodu z opodatkowania. Co do zasady określenie, czy uzyskiwane dochody powinny podlegać opodatkowaniu, nie nastręcza podatnikom większego problemu. Pojawia się on najczęściej przy konieczności zakwalifikowania określonych dochodów do źródeł ich uzyskania. Takie postępowanie ma bowiem znaczenie nie tylko dla samego opodatkowania, ale i chociażby dla rozliczenia kosztów jego uzyskania czy wypełnienia innych obowiązków.(fragment tekstu)
The current taxation of personal incomes is a very complex phenomenon which should be analyzed not only from the legal point of view, but also taking into account into social, cultural, economic and political and system aspects. We cannot isolate the economic sphere from the tax sphere, as income taxes directly affect the way taxpayers function, their purchasing power, they determine labor costs for entrepreneurs and thus signifi cantly infl uence the GDP growth rate. The issues of harmonizing taxation of incomes obtained by individuals who do not act as economic operators is practically absent in scientifi c literature. The only issues that are analyzed are those related to taxation of incomes from savings, transfers, capital gains, mergers and divisions. This is so because it is required by the nature of conducting economic operations within the common market.(original abstract)
Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych oparta jest na tzw. samoobliczeniu, a więc złożeniu przez podatnika stosownej deklaracji podatkowej. Obowiązkowi złożenia przez podatnika rocznego zeznania podatkowego towarzyszy możliwość korygowania tego rodzaju deklaracji, w szczególności z uwagi na błędy formalne (np. w zakresie danych identyfikujących składającego) lub rachunkowe. Korekta deklaracji może wiązać się zarówno ze zmniejszeniem kwoty do zapłaty (nadpłata), jak i z koniecznością zwiększenia kwoty zobowiązania. W przypadku wykazania zobowiązania podatkowego w kwocie wyższej niż wskazana w poprzedniej deklaracji podatnik ma obowiązek obliczenia i uiszczenia nie tylko kwoty zaległości, ale również odsetek od tej zaległości. Korygowanie zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady stanowi uprawnienie podatnika, choć - w przypadku spełnienia przesłanek z art. 274 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - organ podatkowy może zwrócić się do składającego deklarację o jej skorygowanie bądź dokonać stosownej korekty z urzędu. Skorygowanie deklaracji powoduje, że deklaracja pierwotna traci "byt prawny" i obowiązuje wersja skorygowana.1 Niniejszy artykuł przybliża problematykę dopuszczalności i skutków złożenia korekty rocznego zeznania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na względzie to, że nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, postulować należy zwiększenie przejrzystości analizowanych przepisów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest ocena skutków wprowadzenia i stosowania instytucji indywidualnych przepisów prawa podatkowego. W analizie skupiono się przede wszystkim na skutkach administracyjnych oraz finansowych obowiązujących rozwiązań, co podyktowane jest przede wszystkim wymogami redakcyjnymi "Analiz BAS". Poza zakresem analizy pozostawiono skutki prawne i społeczne, a więc następstwa regulacji przede wszystkim w odniesieniu do jakości (przejrzystości i spójności) prawa podatkowego oraz wykonywania prawa podatkowego przez podatników. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Omówiono konstrukcje opodatkowania dochodu ze szczególnym uwzględnieniem zakresu podmiotowego, przedmiotowego, postawy opodatkowania, stawek i warunków płatności. (...) W tekście starano się wskazać podobieństwa i wyodrębnić różnice występujące w przyjętych rozwiązaniach podatkowych w analizowanych krajach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.