Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Optymalizacja ryzyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Strategie opisane w pracy pozwalają inwestorom w skonstruowanych przez nich portfelach zarządzać wartością narażoną na ryzyko. Symulowany portfel przedstawiony w pracy składał się z akcji dwóch różnych podmiotów. Ze względu na małą ilość stopni swobody tego portfela, nie można było skonstruować dodatkowych założeń (np. na dryf lub zmienność portfela). (fragment tekstu)
Ryzyko ekologiczne w działalności banków można zdefiniować jako możliwość wystąpienia negatywnych środowiskowych skutków działalności przedsiębiorstwa w określonym czasie. Identyfikacja i ocena ryzyka ekologicznego stają się bardzo trudne. W tym celu stosuje się szereg metod, którym autor poświęcił sporo uwagi. Na przykładzie Banku Światowego przedstawił wypracowane tam procedury środowiskowe dotyczące przygotowania wniosku kredytowego.
G. Trzpiot w pracy (...) zajmuje się opisem ryzyka w optymalizacji decyzji inwestycyjnych. Wyznaczono zbiór portfeli efektywnych względem uogólnionej miary odchylenia i omówiono związki tej miary ryzyka z analizą portfelową. Przedstawiono możliwe modyfikacje w definicji znanego z modelu rynku kapitałowego CAPM współczynnika β który jest definiowany zgodnie z przyjętym założeniem o opisie ryzyka, czyli co do przyjętej miary ryzyka. Przedstawione podejścia mogą być wykorzystane do testowania warunkowego modyfikacji klasycznego modelu CAPM. (fragm. tekstu)
W artykule postawiono tezę, że to mądrość, a nie wiedza ma podstawowe znaczenie w minimalizowaniu ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na podstawie wyników badań empirycznych pozytywnie zweryfikowano tę hipotezę. Mądrość, rozumiana jako umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce, w większym stopniu wpływa na wyniki gospodarowania, niż ilość posiadanych i wykorzystywanych przez gospodarstwo źródeł informacji. (abstrakt oryginalny)
In this paper, we study the newsvendor problem with various degrees of risk tolerance. We consider bicriteria optimization where the first objective is the classical maximization of the expected profit and the second one is the satisficing-level objective. The results depend on the risk coefficient and are different for a risk-neutral, a risk-averse, and a risk-seeking retailer. We find the compromise solution of the bicriteria newsvendor problem numerically, since the two objectives are mutually conflicting. The formulas obtained are illustrated with exponentially distributed demand.(original abstract)
6
Content available remote Zastosowanie metody bootstrapowej w analizie portfelowej
100%
Celem artykułu jest zastosowanie metodologii bootstrapu do poprawy rozwiązania zadania optymalizacji portfela akcji według modelu Markowitza. Zakładając, że stopy zwrotu i macierz wariancji- kowariancji są znane, w modelu minimalizuje się ryzyko wariancyjno-kowariancyjne przy spełnieniu, m.in. warunku osiągnięcia oczekiwanej lub założonej stopy zwrotu z portfela akcji. Klasyczna metoda Markowitza i jej wersja bootstrapowa dają odmienne rezultaty. W artykule omówiono portfele uzyskane na podstawie danych empirycznych i danych w postaci prób bootstrapowych losowanych zwrotnie oraz dokonano analizy różnic między nimi. Dane empiryczne dotyczą stóp zwrotu dla akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Okazuje się, że zastosowanie losowych prób bootstrapowych pozwala uzyskać portfel o mniejszym ryzyku niż w przypadku portfela otrzymanego klasyczną metodą Markowitza. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie znaczącej roli ryzyk w działalności przedsiębiorstwa, co staje się możliwe dzięki nabyciu umiejętności ich identyfikacji. Praca składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza dotyczy istoty ryzyka, jego roli oraz kategorii ryzyk, na które narażone jest przedsiębiorstwo. Druga z kolei ukazuje sposoby jego racjonalizacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest konstruowanie na przykładzie portfela składającego się z trzech pakietów akcji optymalnego portfela papierów wartościowych.
Nowe wydanie normy nie wprowadza znaczących zmian w stosunku do poprzedniego wydania. Jednak zlecanie dostaw lub wykonawstwa niesie za sobą zwiększone ryzyko. Aby minimalizować to ryzyko, konieczne jest nadanie szerszego znaczenia współpracy z zewnętrznym dostawcami. Wydaje się uzasadnionym branie pod uwagę aspektów środowiskowych i aspektów bezpieczeństwa, występujących w tym procesie i w całym łańcuchu dostaw, i w całym cyklu życia wyrobu. Tylko takie wszechstronne podejście może zapewnić minimalizację ryzyka i wykorzystanie szans. (fragment tekstu)
W każdej działalności rolniczej występuje wiele rodzajów ryzyka. Mają one wpływ na wyniki osiągane przez gospodarstwa rolne. W procesie zarządzania ryzykiem konieczna jest identyfikacja rodzaju ryzyka oraz zastosowanie odpowiednich metod jego ograniczania. Jednym z najlepszych instrumentów minimalizowania ryzyka w rolnictwie są ubezpieczenia. Polskie ustawodawstwo przewiduje wiele możliwości wykorzystania ubezpieczeń. Państwo zobowiązuje podmioty prowadzące działalność rolniczą do ubezpieczania majątku, upraw, pojazdów. Poza tym dostępne są także ubezpieczenia dobrowolne. Badania dowodzą jednak, że ubezpieczenia są wykorzystywanie w sposób niewystarczający. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Optymalizacja portfela z zastosowaniem kopuli niesymetrycznych
100%
W związku z powyższym w opracowaniu zaproponowano odejście od modelowania zależności między rozkładami brzegowymi przy użyciu kopuli symetrycznych na rzecz modelowania kopulami niesymetrycznymi, które służą opisowi zależności między brzegowymi rozkładami stóp zwrotu pojedynczych walorów tworzących portfel. W tym kontekście celem opracowania jest prezentacja możliwości efektywnego zastosowania kopuli niesymetrycznych do optymalizacji portfela. Prezentacja ta jest prowadzona na podstawie przykładowego, arbitralnie wybranego portfela dwuskładnikowego. (fragment tekstu)
12
Content available remote Koszty i korzyści ograniczania ryzyka podatkowego
100%
Celem artykułu jest ocena prywatnych i publicznych korzyści i kosztów ograniczania ryzyka podatkowego. Przedmiotem analizy są instrumenty zmniejszania ryzyka w postaci interpretacji podatkowej i porozumienia cenowego. Ryzyko podatkowe wiąże się z prawdopodobieństwem konfliktu podatnika z organem podatkowym. Jego podłożem jest odmienna interpretacja przepisów przez każdą ze stron stosunku podatkowego. Korzyścią podatnika ze stosowania instrumentów jest unikanie konfliktów i ich skutków finansowych. Korzyść państwa polega na zgromadzeniu wpływów z podatków według rzetelnie ustalonej podstawy. Udostępnienie i korzystanie z instrumentów pociąga za sobą koszty obciążające zarówno budżety prywatne, jak i publiczne. Ocena bilansu kosztów i korzyści nie jest jednoznaczna. Zmniejszenia kosztów ograniczania ryzyka podatkowego należy upatrywać głównie w większej staranności tworzenia prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano możliwości wstępnej oceny podstawowych rodzajów ryzyka w działalności przedsiębiorstwa (tj. ryzyka operacyjnego, finansowego, utraty rentowności i płynności finansowej oraz bankructwa) na podstawie danych bilansu. Szczególną uwagę zwrócono na ryzyko związane z pogarszającą się koniunkturą gospodarczą i koniecznością ograniczenia, wstrzymania lub zaniechania produkcji przez wiele przedsiębiorstw w następstwie ograniczonego popytu rynkowego. Za bardzo ważny czynnik w ograniczaniu ryzyka uznano przestrzeganie elementarnych zasad bilansowych dotyczących finansowania majątku, a także adekwatność stosowanej strategii finansowania aktywów obrotowych przedsiębiorstwa (agresywnej, umiarkowanej lub konserwatywnej) do poziomu ryzyka rynkowego. (abstrakt oryginalny)
Covenants (w języku angielskim "umowy" lub "porozumienia") to część umowy kredytowej, określająca dodatkowe warunki (klauzule), głównie finansowe, stawiane kredytobiorcy lub emitentowi papierów dłużnych. Omówiono istotę i przesłanki stosowania covenants, formy covenants stosowane w umowach kredytowych. Dokonano oceny tego instrumentu ograniczania ryzyka kredytowego.
Zasadniczym celem badania jest oszacowanie średniego poziomu integracji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach innowacyjnych z sektorów kreatywnych w Polsce - na podstawie przedsiębiorstw z tzw. podsektora usług kreatywnych. Przedmiotem badania był obszar tzw. ryzyka realizacji projektu - z perspektywy przedsiębiorstwa, które realizuje portfel projektów (tj. innowacji). W badaniach empirycznych zastosowano technikę CATI oraz statystyczną analizę danych. Do badań kwalifikowane były przedsiębiorstwa należące do podsektora usług kreatywnych oznaczone następującą numeracją PKD: 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem), 71.11.Z (działalność w zakresie architektury), 73.11.Z (działalność agencji reklamowych) oraz 74.10.Z (działalność w zakresie specjalistycznego projektowania). Próba badawcza liczyła 200 przedsiębiorstw. W celu oszacowania poziomu integracji zarządzania ryzykiem został skonstruowany wskaźnik kompozyto-wy WIZR (wskaźnik integracji zarządzania ryzykiem) z wykorzystaniem metody analizy czynnikowej. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa odznaczają się niskim poziomem integracji zarządzania ryzykiem - pomimo tego, że respondenci są z reguły świadomi znaczenia poszczególnych działań podejmowanych w ramach zarządzania ryzykiem. Niemniej jednak można przyjąć, że badane przedsiębiorstwa stosują swoistą "optymalizację zarządzania ryzykiem", sprowadzającą się do podejmowania działań rzeczywiście przynoszących korzyści. Tym samym nie jest obserwowany "przerost" struktur zarządzania ryzykiem i integracji zarządzania ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
W pracy (...) poddano analizie zadanie optymalizacji ryzyka inwestycji na Rynku Dnia (RDN) polskiej licencjonowanej Towarowej Giełdy Energii (TGE). Biorąc pod uwagę charakter funkcjonowania RDN, rozważono portfele składające się z 24 aktywów - dziennych logarytmicznych stóp zwrotu ceny energii elektrycznej notowanej na RDN w latach 2003-2005. Uwzględniając sezonowość energii elektrycznej, poddano analizie rozwiązania zadania minimalizacji ryzyka zmiany wartości portfela wyrażonego za pomocą warunkowej wartości zagrożonej zarówno dla pozycji długiej, jak i krótkiej w różnych okresach roku kalendarzowego. (fragm. tekstu)
Inwestując w portfel aktywów finansowych starano się dobierać do portfela te aktywa, które w przyszłości przyniosą inwestorowi maksymalny dochód z portfela przy minimalnym ryzyku. Zadanie konstrukcji portfela aktywów finansowych jest więc zadaniem dwukryterialnym, maksymalizacji dochodu i minimalizacji ryzyka. W początkowej fazie rozwoju rynków finansowych dobór aktywów do portfela w dużej mierze opierał się na intuicji inwestora. Wraz z rozwojem teorii inwestycji finansowych inwestorzy otrzymali wiele narzędzi umożliwiających rozwiązanie zadania wyboru "optymalnej" struktury portfela. W literaturze najczęściej prezentowane jest podejście H. Markowitza [6], który rozwiązał dwukryterialne zadanie wyboru aktywów do portfela poprzez sprowadzenie go do jednokryterialnego zadania maksymalizacji funkcji użyteczności portfela. W literaturze można znaleźć również inne koncepcje rozwiązania tego zadania, które skupiają swoją uwagę na drugim z kryteriów - minimalizacji ryzyka. W koncepcjach tych (np. Kryterium Roya [6]) chodzi o skonstruowanie takiego portfela aktywów, aby było stosunkowo duże prawdopodobieństwo zdarzenia, ze wartość portfela wzrośnie powyżej pewnego z góry ustalonego poziomu w ustalonym horyzoncie inwestowania. (fragment tekstu)
Autor niniejszej pracy, stanowiącej fragment książki pt. Deep Complexity and the Social Sciences. Experience, Modelling and Operationally, poddaje szczegółowej analizie kwestię niemożności zredukowania do zera ryzyka występowania wypadków w systemach złożonych. Odwołując się do prac autorów takich jak Charles Perrow, stawia tezę, że zasadniczą przyczynę tego rodzaju wypadków stanowi nieprzewidywalność interakcji między poszczególnymi częściami składowymi tych systemów. Następnie prezentuje koncepcję zabezpieczeń wielowarstwowych i poddaje ją krytyce ze względu na coraz większy dystans dzielący operatorów od systemów, które mają oni nadzorować, oraz nawarstwianie się tzw. problemów utajonych. Wybrany fragment pracy kończy się prezentacją różnych punktów widzenia na temat sposobów określania społecznie akceptowalnego poziomu ryzyka i jego optymalizacji w odniesieniu do zaproponowanego przez Jamesa Reasona teoretycznego modelu kompromisu między ryzykiem a wydajnością oraz omawia zastosowanie zasady ostrożności w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Dywersyfikacja sektorowa portfela stanowi ważne narzędzie ograniczania ryzyka inwestycyjnego. W artykule zaproponowano metodę optymalizacji struktury branżowej portfela inwestycyjnego opartą na wielowymiarowym rozkładzie indeksów kondycji branż. Do oszacowania aktywów portfela wykorzystano metody wielowymiarowej analizy statystycznej oraz model wektorowej autoregresji (VAR). Przedstawioną metodę wykorzystano do optymalizacji struktury gałęziowej portfela inwestycyjnego dla lat 2011-2012. Przeprowadzone analizy pozwoliły na wskazanie kierunków dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Pomiar zapotrzebowania na kapitał ryzyka wspiera podejmowanie decyzji, czy bardziej efektywne z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa jest zawiązanie kapitału ryzyka, czy poniesienie kosztów reakcji na ryzyko - czyli umożliwia się porównanie kosztów reakcji na ryzyko z kosztami kapitału ryzyka. Oczywiście taka alternatywa decyzyjna ma miejsce jedynie dla ryzyka, którego wartość mieści się w tolerancji na ryzyko przedsiębiorstwa i nie jest postrzegane jako generujące istotne zagrożenie dla jego działalności operacyjnej (np. pożar). (skrócony abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.