Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Optymalne przemieszczanie ładunków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Ładunki ponadnormatywne w transporcie morskim mogą osiągać wymiary nawet kilkudziesięciu metrów i wagę do kilkuset ton i więcej. Na ładunki oddziaływają siły będące efektem przyspieszeń wynikających z ruchu statku, szczególnie podczas występowania falowania. W referacie przedstawiono problemy mocowania ładunków na statkach w aspekcie ich bezpiecznego przewozu bez ryzyka wypadku dla statku i załogi. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z kształtowaniem paletowej jednostki ładunkowej. Zaproponowana procedura kształtowaniu jednostki ładunkowej, uwzględnia kryteria wymiarowe i masy ładunków. Ponadto opracowany został algorytm optymalizacji ilości ładunków jednostkowych umieszczonych na palecie EUR. (abstrakt oryginalny)
3
100%
W artykule dokonano przeglądu literatury pod kątem sposobów składowania w obiektach magazynowych ze względu na parametry techniczne jednostki ładunkowej. W pracy uwzględniono trzy typy jednostek ładunkowych: mikrojednostki, jednostki ładunkowe paletowe, jednostki pakietowe. Wyróżniono cechy jednostki ładunkowej: wymiary geometryczne, wagę, jako kryteria doboru urządzeń do składowania. Przedstawiono podział ogólny urządzeń do składowania na podstawie przedmiotowych norm: PN-78/M-78320- Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Nazwy, określenia, podział i symbole; PN-89/M-78322- Urządzenia magazynowe do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe. W oparciu o przyjęte kryteria opracowano schemat możliwego przydziału urządzeń do typu jednostki ładunkowej. Podjęto próbę klasyfikacji nowych rozwiązań technicznych w sposobie składowania w ramach obecnego podziału na grupy i typy urządzeń. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na optymalizacji procesów transportowych, wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej i redukcji pustych przebiegów dzięki wykorzystaniu usług oferowanych przez giełdy transportowe. Przedstawiono też realną symulację wraz z wnioskami. (fragment tekstu)
W artykule został opisany proces transportu nienormatywnego w wybranej firmie logistycznej na przykładzie przewozu transformatora. Obecnie wciąż występuje wiele problemów związanych z transportem ładunków ponadnormatywnych, a najpopularniejszą gałęzią transportu wykorzystywaną do przewozu tego typu ładunków jest transport drogowy, borykający się z szeregiem problemów. W Polsce nie ma obecnie łatwo dostępnych informacji dotyczących przeszkód występujących na poszczególnych odcinkach dróg. Nie istnieją szczegółowe instrukcje dotyczące prawidłowego mocowania ładunków w transporcie drogowym, podczas gdy na przykład w Niemczech istnieją szczegółowe normy branżowe dotyczące mocowania ładunków w transporcie i są one bezwzględnie egzekwowane. (fragment tekstu)
Właściwe zabezpieczenie ładunku jest jednym z podstawowych warunków zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewozy ładunków pojazdami ciężarowymi generują zagrożenia przemieszczania się w sytuacjach manewrów i kolizji. Przebudowy samochodów polegające na wydzielaniu przestrzeni ładunkowej za pomocą ściany odgradzającej przestrzeń pasażerską od ładunkowej wymagają oceny wytrzymałości przegrody oraz punktów mocowania ładunku montowanych w przestrzeni bagażowej. W pracy powołano sie na przeprowadzone badania wytrzymałościowe samochodu ciężarowego na zgodność z normą ISO 27956 i oceniono przydatność zastosowanej metody badawczej.(abstrakt oryginalny)
Streszczenie Rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe oraz wynikające z niego zwiększenie natężenia ruchu, bezpośrednio prowadzi do zwiększenia narażenia uczestników ruchu drogowego na wypadki i zdażenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych. Znaczne masy jednostkowe przewożonych ładunków, sprawiają, że skutki potencjalnych zdarzeń i wypadków są znacznie poważniejsze niż w przypadku ruchu pojazdów osobowych. W artykule omówiono regulacje prawne dotyczące zabezpieczenia ładunku, przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z metodyką mocowania ładunków oraz wskazano obszary w których należy poszukiwać przyczyn wypadków i zdarzeń niepożądanych.(abstrakt oryginalny)
Wzrastające zainteresowanie usługami transportowo-logistycznymi ładunków szybko psujących się jest związane z rozwojem handlu międzynarodowego, technologii przewozowych i zmianami rynku. Przewoźnicy lądowi i morscy, spedytorzy, jak również operatorzy logistyczni zwracają coraz większą uwagę na jakość i kompleksowość usług świadczonych na rzecz żywności w ramach łańcuchów dostaw. Dotyczy to przede wszystkim portów morskich, w których przeładowywane są ładunki szybko psujące się i świadczone są rozmaite usługi logistyczne. W niniejszym artykule uwagę skupiono na badaniu istoty rozwoju kompleksowej obsługi ładunków szybko psujących się w portach morskich i określeniu etapów rozwoju tej usługi na terminalach kontenerowych i chłodniach portowych. Niniejszy artykuł stanowi uzupełnienie dostępnej literatury o badanie wstępne w zakresie rozwoju kompleksowej obsługi ładunków szybko psujących się w portach morskich. Określone zostały poziomy rozwoju kompleksowej obsługi portowej. W wyniku przeprowadzonych badań zaproponowano algorytm wdrożenia kompleksowej obsługi logistycznej ładunków szybko psujących się w porcie. (abstrakt autora)
9
Content available remote Opakowania w transporcie lotniczym
75%
Przedstawione opracowanie zawiera treści związane z transportem frachtu lotniczego. Celem artykułu jest wskazanie możliwości zwiększenia wykorzystania przestrzeni ładunkowej samolotów transportowych dzięki odpowiedniemu doborowi ULD (Unit Load Devices). W opracowaniu poszczególnych elementów rozważanego zagadnienia zostały zastosowane metody: dedukcji, analiza dokumentów, metody matematyczne oraz modelowanie opisowe. W części pierwszej artykułu została przedstawiona charakterystyka ULD, w części drugiej zaprezentowano wpływ doboru ULD na wykorzystanie przestrzeni ładunkowej samolotów transportowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została charakterystyka wozu wysięgnikowego typu Reach Stacker. Opisano również zastosowanie chwytaka typu spreader. Dla obydwu powyższych uwzględnione zostały przy tym istotne parametry techniczne urządzeń, istotne dla czasu trwania obsługi manipulacyjnej jednostek transportu intermodalnego. Przedstawiono szczegółowy opis cyklu manipulacyjnego przy użyciu wozu wysięgnikowego. Zaprezentowano również podstawowe wzory na czasy trwania całkowitego cyklu manipulacyjnego oraz podstawowych jego elementów. Artykuł wzbogacony został o przykład analityczny, z wykorzystaniem opisanych wzorów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań była infrastruktura przeładunkowa na styku sieci kolejowych o rozstawie torów 1435 mm i 1520 mm. Celem pracy było zbadanie potencjału rejonów przeładunkowych. Zakres przestrzenny pracy objął kraje europejskie, gdzie stykały się badane systemy kolejowe. Szczegółowo przeanalizowano infrastrukturę na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Dokonano inwentaryzacji na podstawie informacji publikowanych przez operatorów terminali przeładunkowych, materiałów kartograficznych i badań terenowych. Zidentyfikowano łącznie 40 rejonów przeładunkowych (w tym 23 w krajach UE), w których funkcjonowały różnego rodzaju terminale. Najlepiej rozwinięte były rejony: Małaszewicze, Przemyśl i LHS w Polsce, Czerna na Słowacji i Zahony na Węgrzech. W obrębie części rejonów przeładunkowych znajdowały się duże miasta, takie jak Jassy i Galati w Rumunii, Koszyce na Słowacji, Kowno na Litwie oraz konurbacja górnośląska w Polsce - do której dochodziła linia LHS. Wykorzystanie badanej infrastruktury uzależnione było od wielkości wymiany handlowej oraz uwarunkowań geopolitycznych. Pomimo funkcjonowania systemów zmiany wózków i rozstawu kół wagonów większość ładunków była przeładowywana. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano autorski projekt windy załadowczej samochodu dostawczego, wykonany z wykorzystaniem programu Catiav5.Zaproponowane rozwiązanie konstrukcyjne wyróżniało się sposobem realizacji napędu z wykorzystaniem dwóch par siłowników: zewnętrznych -umożliwiających realizację otwierania i zamykanie platformy załadowczej oraz wewnętrznych -realizujących bezpośrednio podnoszenie i opuszczanie platformy.Weryfikację poprawności zaprojektowanego urządzenia przeprowadzono wykonując symulacje kinematyczne pracy mechanizmu z wykorzystaniem modułu DMU Kinematics.Przeprowadzona analiza umożliwiła lokalizację i wyeliminowanie błędów konstrukcyjnych występujących w urządzeniu, jak również sprawdzenie podstawowych jego parametrów w trakcie pracy. Zaprezentowane podejście ułatwia i przyspiesza wykonanie projektu docelowego, umożliwiając eliminację niekorzystnych rozwiązań jeszcze na etapie projektowania.(abstrakt oryginalny)
Polska branża międzynarodowego drogowego transportu ładunków istnieje od ponad 50 lat, ale w ciągu ostatnich 20 lat polscy przewoźnicy tego rodzaju zdołali zostać najważniejszymi podmiotami - graczami na tym rynku. Podstawową przyczyną stojącą za ich sukcesem w obszarze internacjonalizacji, opisaną nawet jako swoisty fenomen, była ich zdolność do połączenia elementu zewnętrznego ze sprzyjającymi czynnikami w otoczeniu, a potem ich wykorzystania we właściwym momencie, we właściwy sposób i we właściwym zakresie oraz w połączeniu z zasobami firm, by osiągnąć wysoki poziom konkurencyjności w stosunku do takich przewoźników z innych krajów.(abstrakt oryginalny)
Przewóz ładunku ponadgabarytowego jest przedsięwzięciem wymagającym planowania, przestrzegania przepisów prawnych, sprawnego organizowania i wykonawstwa, nie może zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego i szeroko pojętemu otoczeniu. Planowanie pomaga uniknąć przykrych niespodzianek podczas przewozu, określić czas potrzebny na przewóz i wyznaczyć datę i godzinę odbioru ładunku. Dlatego celem opracowania jest sformułowanie procedury przewozu ładunku ponadgabarytowego, podzielenie prac na kolejne, następujące po sobie etapy, aby w rezultacie działań uniknąć utraty czasu, wysiłku, zasobów i przeciwdziałać ewentualnej frustracji klienta.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Effect of Loading Works Mechanization in Farm Transport on Their Efficiency
75%
Assessment of the coefficient of mechanization level of loading and unloading works was conducted in the paper. It was established that mechanization of loading activities affects the transport efficiency. The coefficient of mechanization index of loading works obtained for small load capacity aggregates (particularly tractor + cart aggregates) is unsatisfactory (e.g. for loose loads 3.71%). In all load groups and for all transport aggregates a higher mechanization index occurs at unloading works, (e.g. loose loads - loading 53.04, unloading 56.85%). The working time expenditure of transport aggregates is decreasing with increasing efficiency of loading and unloading, which is growing with increasing mechanization of these works. At mechanization index 0% loading works efficiency is 6.55 Mg, whereas at the index 100% - 29.19Mg.(original abstract)
Wstęp: Harmonogramowanie przewozów oraz cross-dockingu leży w zasięgu zainteresowania uczonych już od ponad 30 lat. W tym okresie zaproponowało wiele różnych modeli programistycznych tablic awizacyjnych. Jednak zaledwie kilka modeli bierze pod uwagę stałe załadunki, które często są stosowane w przewozach niepełno samochodowych oraz kurierskich. Według naszego rozeznania, żaden z dostępnych modeli nie stosuje modelowania czasem w sposób dyskretny lub ciągły dla uzyskania lepszego wyniku. Celem pracy jest uzupełnienie tej luki w badaniach. Dlatego też rozważono wariant problemu harmonogramowania przewozów ze stałymi załadunkami z celem nadrzędnym znalezienia takiego sposobu harmonogramowania aby minimalizował on liczbę opóźnionych przewozów. Metody: Zaproponowano dwa modele, opisujące harmonogramowanie przewozów ze stałymi załadunkami. Problem ten został sformułowany poprzez model programistyczny ze zmienną czasu w ujęciu dyskretnym i ciągłym. Wyniki: Przeprowadzono symulację komputerową w celu określenie działania opracowanych modeli. Porównano wyniki pod względem jakości uzyskanego wyniku oraz niezbędnego czasu dla obliczeń. Wnioski: Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że proponowany model dyskretny może rozwiązywać problem średniej wielkości w czasie niższej niż minuta. Model oparty na czasie ciągłym uzyskał z kolei optymalizację przy małych przypadkach. Wymagało to jednak dłuższego czasu obliczeniowego. Dodatkowo nie uzyskano dla rozwiązań średniej wielkości czasu niższego od 5 minut. Dlatego też wysunięto wniosek, że model dyskretny jest lepszym w porównaniu z modelem ciągłym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problemowi wykorzystania przestrzeni ładunkowej. Zastosowano do tego celu algorytmy mrówkowe. Zbudowano model optymalizacyjny oparty na problemie plecakowym. Wybrano 8 różnych algorytmów mrówkowych. Przedstawiono i omówiono uzyskane wyniki zastosowania algorytmów mrówkowych do rozwiązywania problemu plecakowego. (abstrakt oryginalny)
Opracowano prototyp robota-wózka transportowego w wersji modelowej realizującego operacje zgodne z danymi lay-out'u wybranego fragmentu hali montażowej samochodów. Optymalizacja trasy bezkolizyjnego przejazdu następuje z wysyłaniem danych za pomocą interfejsu Bluetooth do urządzenia kontrolującego i podglądu trasy. Informacje weryfikowane są za pomocą kodów RFID o zgodności ładunku, miejsca odbioru i dostarczenia. Oprogramowanie robota zostało napisane w środowisku programistycznym BASCOM-AVR.(abstrakt oryginalny)
Znacznie wzrastający popyt na przewozy w skali świata jest związany także z rozwojem gospodarczym. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, w wielu krajach dominujące są przewozy samochodowe. W skali świata jest to gałąź, która zdominowała przewozy7. Największy udział w przewozach ładunków gałąź ta ma w Japonii (około 60%), jednak tam wynika to z niewielkiego obszaru i górzystego ukształtowania terenu tego kraju. W Chinach transport drogowy zajmuje trzecie miejsce, a przewozy tą gałęzią stanowią 10% ogólnych przewozów. O dominującej pozycji transportu drogowego decyduje m.in. fakt, że przemysł samochodowy jest bardzo innowacyjny - krótki czas życia produktu powoduje, że wynikające z dokonującego się postępu nowatorskie rozwiązania np. w sferze bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania szybko są wdrażane do produkcji. Natomiast wydłużony czas eksploatacji statków i pociągów sprawia, że - - mimo postępu - gałęzie te są mniej innowacyjne w porównaniu z transportem samochodowym. Bardzo istotny jest także fakt, że jest to gałąź transportu najbardziej elastyczna. (fragment tekstu)
Academic research has indicated that port competitiveness is multidimensional. Although a wide range of drivers of port competitiveness has already been determined, particular ports seem to use different sets of them at different development stages. This paper argues that significant growth in transhipment in Polish ports results from infrastructural development and mainly from enhanced hinterland connectivity. Before Poland had joined the EU, the hinterland connectivity was so underdeveloped that it was more convenient for many companies to use services of the German North Sea ports. However, with EU funds, road investments, travel times between the ports and hinterland have shortened by at least one-quarter. Moreover, the development of railway lines as well as the increase in the number of intermodal container terminals in the hinterland have also improved accessibility to the ports. Rail transport is especially significant for maintaining the competitiveness of ports at times of cutting-edge industry change, increasing the role of economies of scale in shipping. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.