Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 105

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ordoliberalizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Własność (prywatna) dla twórców ordoliberalnych to jeden z filarów ładu prawnego, na którym była ufundowana gospodarka rynkowa. W poglądach takich autorów, jak: Walter Eucken, Leonhard Miksch, Wilhelm Röpke, znajdowały się liczne wskazania, które mogą zostać wykorzystane z pożytkiem we współczesnym życiu gospodarczym. Na podstawie ujęcia ordoliberalnego przedstawiono porządek prawno-instytucjonalny (w szczególności kwestię własności) w niemieckiej profesjonalnej lidze piłki nożnej (1. Bundesliga). Stwierdzono nawiązanie do rozwiązań ordoliberalnych, które przejawiało się w zachowaniu prymatu własności prywatnej. Z możliwości zakupu udziałów w podmiotach sportowych korzystają zarówno niemieckie, jak i zagraniczne przedsiębiorstwa. Tym samym można stwierdzić, iż odpowiednio stworzony i wdrożony ład prawny stanowił ważną przyczynę rozwoju sektora niemieckich przedsiębiorstw piłkarskich(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ordofinanse : w poszukiwaniu nowego ładu w nauce i praktyce finansów
100%
Celem artykułu jest syntetyczne zaprezentowanie istoty ordoliberalizmu oraz próba zaadaptowania tej koncepcji do nauk o finansach, ze szczególnym uwzględnieniem - najbliższych autorom - finansów publicznych oraz bankowości. Dodatkowo chodzi również o ponowne zainicjowanie w środowisku polskich finansistów dyskusji na temat kierunków ewolucji nauk o finansach. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy ordoliberalizm może być skutecznym sposobem na reformę kapitalizmu. Współczesny kryzys finansowy i ekonomiczny, który trapi gospodarkę światową od 2008 roku, obnażył słabości popularnej i realizowanej od lat 80. XX wieku doktryny neoliberalnej, przyczyniając się do pogłębienia refleksji nad słabościami obowiązującego w większości państw świata systemu kapitalistycznego. Jako metodę badawczą użyto analizę teoretyczną wybranych publikacji oraz źródeł internetowych. W pierwszej części opracowania autor przedstawia istotę i pojęcie kapitalizmu oraz główne założenia teorii ordoliberalnej. Następnie próbuje określić przyczyny globalnych problemów społeczno-ekonomicznych, analizując również źródła zagrożeń dla współczesnego kapitalizmu. Na zakończenie przedstawione są wnioski oraz zarys niezbędnych działań mających na celu naprawę ustroju kapitalistycznego. Konkluzją przeprowadzonej analizy jest twierdzenie, że teoria ordoliberalizmu może być użyteczną inspiracją dla naprawy współczesnego kapitalizmu. Może być również przydatna w przygotowywaniu założeń polityki społeczno-gospodarczej w poszczególnych państwach. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Porządek gospodarczy w postkryzysowej rzeczywistości
75%
W artykule podjęto rozważania na temat ustroju gospodarczego, który w postkryzy sowej rzeczywistości z jednej strony zapewniałby efektywność gospodarczą, z drugiej zaś pozwalałby na realizację zamierzonych celów społecznych. Zdaniem autora, właściwą formą funkcjonowania współczesnego rynku jest synteza spontanicznego i stanowionego ładu gospodarczego. Takie rozwiązanie wydaje się pozornie sprzeczne, jednak może stanowić kompromis satysfakcjonujący większość zwolenników gospodarki rynkowej. W praktyce obydwie formy porządku gospodarczego uzupełniają się wzajemnie. (abstrakt oryginalny)
W artykule z opisane relacje między etyką i ekonomią są szeroko dyskutowane. Autor skupia się przede wszystkim na teorii Ordoliberalizmu i ma to ścisły związek z etyką. Szkoła Ordoliberalizmu ekonomistów punktu widzenia ekonomistów jest prawie nieznany w świecie anglojęzycznym.(fragment tekstu)
6
Content available remote Znaczenie etyki w wybranych nurtach myśli ekonomicznej
75%
Kontekst etyczny towarzyszył myśli ekonomicznej od czasów starożytnych. Dziś znaczenie norm etycznych w życiu gospodarczym staje się coraz ważniejsze. Artykuł ma na celu prezentację wątków etycznych w tych nurtach myśli ekonomicznej, w których etyka odgrywała istotną rolę. Skupiono się zatem na myśli starożytnej, poglądach Adama Smitha oraz doktrynie ordoliberalnej.(abstrakt oryginalny)
Walter Eucken (czołowy przedstawiciel ordoliberalizmu) oraz Ludwig Erhard (ekonomista i główny twórca powojennego modelu niemieckiej Społecznej Gospodarki Rynkowej) swoje projekty społeczno-ekonomiczne rozwijali wokół problemu wolności jednostki w ramach "funkcjonalnego i godnego człowieka ładu gospodarczego". Celem artykułu jest zbadanie wzajemnych relacji tych kategorii w koncepcjach wolnościowej polityki gospodarczej obu myślicieli. Wnioski z przeprowadzonych rozważań sugerują wysoką komplementarność obu koncepcji pod względem teoretycznym i aplikacyjnym oraz dowodzą znacznego stopnia ich aktualności. (abstrakt oryginalny)
Wolność jest jedną z podstawowych kategorii ekonomicznych. Artykuł przedstawia stanowisko wobec wolności dwóch wielkich austriackich neoliberałów - L. von Misesa i F.A. von Hayeka, a także niemieckich ordoliberałów. Dwaj pierwsi są zwolennikami zarówno wolności ekonomicznej, politycznej, jak i wolności jednostki. Wolność w ujęciu ordoliberałów nie ma charakteru spontanicznego, jest bardziej ograniczona i uporządkowana. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono trzy grupy problemowe. Przedstawiono kolejno ordoliberalną koncepcję państwa, wybrane aspekty recepcji tego nurtu w polskiej ekonomii oraz mozliwości implementacji ordoliberalnych rozwiązań w polskiej rzeczywistości. Wobec słabości realizowanej w Polsce polityki transformacji gospodarczej, model społecznej gospodarki rynkowej, łączący efektywność gospodarki z realizacją idei sprawiedliwości społecznej, jest realną alternatywą dla skrajnej wersji kapitalizmu opartego na neoliberalnych zasadach. (fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto próbę analizy transformacji systemowej wschodnich Niemiec z perspektywy teorii ładu gospodarczego. Rozważania koncentrują się wokół przyczyn słabszych od oczekiwanych rezultatów przemian w byłej NRD i prowadzą do wniosku, że przeszczepianie kompletnego ładu gospodarczego instytucji formalnych musi uwzględniać Euckenowski "moment historyczny" i rolę instytucji nieformalnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę terminu “społeczna gospodarka rynkowa” oraz jego niemieckiego odpowiednika – „ordoliberalizmu". Omówiono gospodarkę Niemiec w okresie powojennym, funkcjonowanie reńskiego kapitalizmu oraz problemy z tym związane, które pojawiły się w 1990 r. Opisano również czynniki, które miały wpływ na transformację Niemiec.
12
Content available remote Waltera Euckena koncepcja konkurencyjnego ładu gospodarczego
75%
W artykule zaprezentowano i omówiono główne założenia projektu ładu gospodarczego, którego fundamentem była wolna konkurencja. Koncepcja ta została zaprezentowana po II wojnie światowej przez Waltera Euckena, ordoliberała oraz przedstawiciela szkoły fryburskiej w ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Walter Eucken próbował stworzyć doktrynę sił porządkujących ustrój oparty na wolnej konkurencji. Wpisana ona został w całość systemu zwanego ordoliberalizmem. Ordo oznaczało tutaj porządek rzeczy, pewne siły nośne tego nowoczesnego liberalnego ustroju i było jego cechą konstytutywna, odróżniająca go od innych typów liberalizmu.
W opracowaniu podjęto próbę zestawienia poglądów Friedricha Augusta von Hayeka i Waltera Euckena na temat ładu gospodarczego. Rozważania zmierzają do uzasadnienia tezy o wysokim stopniu komplementarności koncepcji obu badaczy. (abstrakt oryginalny)
Dorobek szkoły historycznej i ordoliberalizmu znalazł swoje miejsce w historii myśli ekonomicznej. Na powstanie romantycznej szkoły w ekonomii narodowej, której reprezentantem był Müller i starszej szkoły historycznej miał wpływ merkantylizm i kameralistyka. W starszej szkole widoczne było oddziaływanie ze strony nauk historycznych i prawa oraz socjologii (Auguste Comte) i ewolucjonizmu (Karol Darwin). Reprezentanci starszej szkoły historycznej konfrontowali swoje poglądy z przedstawicielami klasycznej ekonomii (szczególnie dotyczyło to Adama Smitha). Starsza szkoła historyczna wpłynęła z kolei na charakter młodszej szkoły historycznej. Obie przez wiele lat kształtowały myślenie o gospodarce wśród kolejnych pokoleń Niemców. Myśl niemiecka zdecydowanie różniła się od pozostałej, wywodzącej się od klasyków. Nie było w niej miejsca na podejście klasyczne czy subiektywistyczno-marginalistyczne. Polemizowała z podejściami prezentowanymi przez Smitha i Mengera. Sytuacja taka występowała już od rozwoju nurtu wstępnego (romantycznego i narodowego) poprzez starszą szkołę historyczną, młodszą szkołę historyczną, i była kontynuowana aż do ordoliberalizmu. (fragment tekstu)
16
Content available remote Ethical Foundations of Competitive Order According to Walter Eucken
75%
Ordoliberalism is a German economic and legal doctrine, in which ethics occupies a privileged place. The basic premise is the freedom and responsibility of human beings. In contrast, the starting point for considering ordoliberalism as a doctrine is the economic, social and political order. The most prominent representative of ordoliberalism was Walter Eucken. Achievements of this outstanding economist as well as other representatives of this school underlay the concept of the German social market economy and the EU competition policy. The aim of this article is to present the concept of Eucken's competitive order and describe its philosophical and ethical foundation. The article relies on descriptive analysis and literature studies. (original abstract)
Treść artykułu koncentruje się wokół pojęcia społecznej gospodarki rynkowej i jej znaczenia jako wzorca dla kształtowania się ładu gospodarczego Unii Europejskiej. Opracowanie obejmuje trzy zasadnicze zagadnienia: problematykę związaną z definicją społecznej gospodarki rynkowej, omówienie jej ordoliberalnych korzeni i implementację tej koncepcji w Unii Europejskiej. Celem podjętej w artykule analizy jest określenie wpływu teoretycznych podstaw modelu społecznej gospodarki rynkowej na kształtowanie się Unii Europejskiej i jej wybranych instytucji. Artykuł, bazując na doświadczeniach Republiki Federalnej Niemiec, pokazuje główne problemy związane z definicją oraz realizacją tej koncepcji w praktyce. Konfrontująca natura tego modelu i wymagania, jakie stawia społeczeństwu i politykom, powodują napięcia i konieczność rezygnacji z bardziej radykalnych posunięć. Natomiast jego sukces wynika najprawdopodobniej ze skuteczności funkcjonującego prawodawstwa i niemieckich instytucji, charakteryzujących się niezależnością polityczną. Wnioski, jakie wypływają z przeprowadzonej analizy, pozwalają stwierdzić, że ordoliberalne korzenie tego modelu od samego początku istnienia UE wywierają wpływ na jej kształt instytucjonalno- prawny, a Traktat Lizboński związek ten jedynie pogłębił. Wpisanie modelu społecznej gospodarki rynkowej do Traktatu Lizbońskiego wiąże się jednak z koniecznością określenia, na ile należy naśladować wzór niemiecki, a na ile poszukiwać nowych rozwiązań. Niezbędna w tym celu jest właściwa percepcja tego modelu, która wiąże się z potrzebą szerszego upowszechnienia teorii ordoliberalnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono genezę społecznej gospodarki rynkowej w Polsce oraz omówiono jej ordoliberalne korzenie. Według autora w Polsce należałoby realizować rodzimą odmianę gospodarki rynkowej, która będzie dostosowana do realiów kraju oraz umożliwi skuteczne radzenie sobie z problemami rozwojowymi.
W artykule przedstawiono definicję społecznej gospodarki rynkowej. Omówiono warunki sprawnego funkcjonowania mechanizmu regulacji rynkowej (m.in. zapewnienie możliwie dużej płynności finansowej, zasadę równości uczestników gry rynkowej i ochronę ładu wolnokonkurencyjnego).
Wydaje się obecnie, z perspektywy początków XXI wieku, że jakiś ostateczny i stabilny kompromis metodologiczny między dwoma głównymi nurtami myśli ekonomicznej, ekonomią pozytywistyczno-dedukcyjną i historyczstyczno-empiryczną, jest - pomimo wielkich osiągnięć teoretycznych Webera i Schumpetera idących w tym kierunku - niemożliwy. Nadal niemożliwe okazuje się znalezienie adekwatnego metodologicznie rozwiązania pośredniego, które by w równym stopniu satysfakcjonowało obie strony sporu o program badawczy ekonomii. Nie znaleziono też, jak dotąd, przekonującej, ostatecznej odpowiedzi na bardziej ogólne pytanie - czy istnieje w ogóle jakaś droga do większej jedności metodologicznej współczesnej ekonomii, czy też jej trwała dezintegracja wynika nieuchronnie, bo organicznie, ze złożonego charakteru przedmiotu jej badania. Historia rozwoju myśli ekonomicznej wskazuje na to, że pluralizm metodologiczny i światopoglądowy w ekonomii, a szczególnie w makroekonomii, jest naturalny i niezbędny dla jej rozwoju21. Tym bardziej jednak rzeczą bezwzględnie konieczną jest jeszcze bardziej klarowne oddzielenie w tej nauce - na ile jest to już dzisiaj możliwe - ukrytego wartościowania, ideologii i metafizyki od rozważać analitycznych. Rozdzielenie takie nie powinno jednak jednocześnie nadmiernie zawężać przedmiotu nauki ekonomii, co mogłoby podważać jej status nauki społecznej. Chodzi nie o to, by z wypowiedzi ekonomistów i z dorobku szkół i kierunków myśli ekonomicznej wyeliminować w ogóle sferę wartości i parametrów społecznych oraz kulturowych, ani aby ograniczać sztucznie sferę naturalnych zainteresować ekonomistów. Chodzi o to, aby uczynić ekonomię jeszcze bardziej świadomą granicy między badaniem, a wartościowaniem i aby ekonomiści byli bardziej otwarci na pluralistyczny charakter swej dyscypliny, to znaczy przyjmowali narastające bogactwo kierunków i ujęć teoretycznych jako widomy objaw nie zacofania, a rozwoju tej nauki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.