Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organisational life cycle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
|
nr 2
52-64
Since Poland accessed European Union, Polish enterprises found themselves in new reality, among more competitive, efficient and innovative companies. It seems that good way of solving Polish businessmen's problem would be putting into practice the virtual enterprises. This method would allow to compete efficiently with not only similar-size companies acting on the EU area, but also with both virtual and traditional companies of greater size. The main goal of this elaboration is to establish on the research basis a formal model of virtual organisation. This model should be described by two groups of factors: elasticity of organisational structure and degree of communicational variety. Such model will be used to measure the influence of virtualisation on general competitiveness of companies from Small and Medium-Sized Enterprises Sector. (fragment of text)
W artykule zwrócono uwagę na zespół narzędzi i rozwiązań, które mogą wspomagać wprowadzenie koncepcji Life Cycle Management (LCM) w przedsiębiorstwach. Zaprezentowano definicje LCM. Porównano LCM z TQM, ISO 9001, ISO 14001 i innymi koncpecjami. Opisano studium przypadku: Poznańska Fabryka Wodomierzy PoWoGaz S.A. - przedsiębiorstwa, które stanowi dobry przykład organizacji zaangażowanej w tworzenie podstaw wdrażania w praktyce koncepcji LCM.
3
Content available remote Statyka i dynamika w cyklu życia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw
75%
Fazowe modele cyklu życia organizacji wykorzystywane są do opisu, interpretacji i przewidywania przebiegu różnorodnych procesów rozwojowych współczesnych przedsiębiorstw, w tym firm sektora MŚP. Pomimo znacznego zróżnicowania koncepcyjnego na ich podstawie można wyróżnić określone fazy rozwoju charakterystyczne dla wielu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z kryteriów ich podziału może być wyróżnienie faz statycznych i dynamicznych, wyrażające ze zróżnicowanie natężenia procesów rozwojowych, aktywności rynkowej i inwestycyjnej. Celem artykułu były identyfikacja i ocena teoretycznych podstaw, specyfiki oraz determinant statyki i dynamiki w cyklu życia firm sektora MŚP. Osiągnięciu celu pracy służyły badania ankietowe przeprowadzone na próbie 1217 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Small Business Life Cycle: Statics and Dynamics (S&D) Model
75%
The aim of the paper is the presentation of theoretical foundations and the structure of original, 8-stage statics and dynamics model in the small business life cycle. Based on theoretical considerations, two hypotheses concerning the impact of dynamic and static nature of the life-cycle stages on selected determinants and effects of SMEs' development were formulated. The hypotheses were verified based on the results of the survey conducted on a sample of 1,741 SMEs from 22 countries of the European Union. The results indicate that companies in the dynamic life-cycle stages are run by more enterprising owners, operate in more promising markets with a higher potential and make greater use of market niches thus limiting the level of competition. At the same time, such companies are characterised by higher levels of flexibility and involvement in innovative activities, which translates into obtaining a significantly higher level of business performance, in the area of quantitative as well as qualitative results. (original abstract)
|
|
nr 5
23-24
W artykule omówiono kolejne cykle życia organizacji: okres narodzin, okres młodości i okres dojrzałości oraz związane z nimi problemy wewnętrzne.
6
Content available remote Działania projakościowe w cyklu życia nowoczesnej organizacji
75%
Zmiany zachodzące na rynku światowym a także postęp w zakresie technologii elektronicznych i telekomunikacji miały istotny wpływ na rozwój nowej formy organizacji jaką jest organizacja wirtualna. W pracy tej przedstawiono podstawowe modele cyklu życia tej organizacji a następnie na podstawie ich analizy zaproponowano jego modyfikację. Następnie ukazano jakie działania należałoby podjąć, aby poprawić jakość cyklu życia organizacji w poszczególnych jej etapach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wybrane problemy zarządzania przedsiębiorstwem w sytuacjach kryzysowych
75%
|
|
14
|
nr 87
49-66
Sytuacje kryzysowe są zjawiskiem naturalnym, wkomponowanym w uposażenie bytowe każdej organizacji (w tym i przedsiębiorstwa). Ich przejawem jest tzw. cykl życia przedsiębiorstwa. Mając ambiwalentne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, sytuacje kryzysowe prowadzą do jego upadku albo stanowią szansę na odnowę i - tym samym - stanowią jeden z centralnych problemów w zarządzaniu nim. Zasadniczą tezą artykułu jest stwierdzenie, że profesjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem polega na nawigowaniu cyklem jego życia dzięki zastosowaniu kombinacji reaktywnych i prospektywnych mechanizmów regulacyjnych, przeciwdziałających naturalnej tendencji do destabilizacji jego funkcji. W artykule omówiono wybrane perspektywy teoretyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem w sytuacjach kryzysowych, w tym podejście kauzalne, wskazując na jego potencjalną przydatność w nawigowaniu cyklem życia przedsiębiorstwa. Zakłada się bowiem, że dzięki ustawicznemu badaniu czynników zewnętrznych i wewnętrznych, oddziałujących na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, możliwe jest budowanie sieci przyczynowo-skutkowych (sieci kauzalnych) i na tej podstawie wprowadzanie zmian, dzięki którym można utrzymać wysoki poziom jej efektywności. Ponadto podjęto polemikę w odniesieniu do dość powszechnego pojmowania terminu kryzys i czasu jego trwania. Proponuje się bowiem, aby termin kryzys traktować jedynie jako jedną z faz sytuacji kryzysowej, która ze względu na takie cechy, jak bycie punktem przełomowym, zwrotnym w cyklu życia przedsiębiorstwa nie może trwać zbyt długo. (abstrakt oryginalny)
|
2014
|
nr 12
39-45
Jednym z głównych nurtów literatury dotyczącej wzrostu i rozwoju organizacji jest nurt związany z badaniem ich cyklu życia. W ostatnich latach został on poddany istotnej krytyce. Zarzuca się m.in., że w modelach opartych o cykl życia organizacji (organizational life cycle - OLC) rozwój jest porównywany do rozwoju organizmów, jest liniowy, sekwencyjny, deterministyczny i bezwariantowy. Wskazuje się też, iż wiele modeli nie zostało poddanych walidacji w badaniach empirycznych oraz że są one niespójne ze sobą. Krytyka ta nie doprowadziła jednak do lepszych badań, modeli i teorii, doprowadziła raczej do zaprzestania badań w tym obszarze. Wydaje się także, iż była ona przesadzona. Celem opracowania jest analiza wybranych modeli opartych o cykl życia organizacji, ustosunkowanie się do krytycznych uwag formułowanych pod ich adresem. Autor przestudiował siedemnaście wybranych modeli OLC w kontekście stawianych im zarzutów. W niniejszym artykule przedstawił swoje wnioski w odniesieniu do wczesnych modeli, opublikowanych do wczesnych lat osiemdziesiątych XX w., w kolejnym zaś - przedstawi wnioski odnoszące się do modeli późniejszych. O ile zgadza się z wieloma krytycznymi argumentami w odniesieniu do niektórych, głównie wczesnych modeli, o tyle uważa, iż całkowite ich negowanie nosi znamiona przysłowiowego "wylewania dziecka z kąpielą". (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę funkcji logistycznej i loglogistycznej, które są używane do modelowania cyklu życia przedsiębiorstwa. Autor oparł swoje rozważania o kształtowanie się w czasie przychodów ze sprzedaży CISCO Inc., McDonald Co., Prokom S.A., KGHM S.A. omówiono również wykorzystanie trendu uzupełniającego (protezy) do modelowania fazy kryzysu i ponownego ożywienia.
10
Content available remote Stadia rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych - studium przypadku
75%
W literaturze przedmiotu istnieje wiele koncepcji cyklu życia przedsiębiorstw (...).Autorzy różnie patrzą na użyteczność tych koncepcji. Są autorzy, którzy uważają że to określenie jest adekwatne, że organizacje rozwijają się w sposób "nieciągły". (...) Argumentem za wykorzystaniem tej teorii w firmach rodzinnych jest jej analogia pomiędzy przedsiębiorstwem a rodziną: rodzina w sposób naturalny ma cykl życia związany z cyklem życia człowieka i cyklem rozwoju społecznego. Celem artykułu jest analiza przydatności takiej koncepcji stadiów rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych oraz ich ilustracja za pomocą studium przypadków, które wskazuje na możliwości wykonania takich koncepcji. (fragment tekstu)
W artykule rozważano problem, na ile przebieg fazy wzrostu wraz z towarzyszącymi jej kryzysami jest determinantą długości cyklu życia przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
12
Content available remote Przedsiębiorstwa rodzinne w procesie zmian
75%
Przedsiębiorstwa rodzinne potrafią skutecznie wykorzystać nisze rynkowe i szybko przystosowywać się do potrzeb i wymagań klientów. Jednym z ważniejszych zagadnień dotyczących przedsiębiorstw rodzinnych jest ich rozwój postrzegany z perspektywy zmian. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie przedsiębiorstw rodzinnych w procesie zachodzących zmian. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania koncepcji "cyklu życia" do analizy dynamiki procesów zachodzących w nowych typach instytucji handlu zagranicznego, pojawiających się na rynku, oraz w ich otoczeniu. (fragment tekstu)
|
2009
|
nr 1
44-61
Funkcjonowanie gospodarstw rolnych w otwartej gospodarce rynkowej niesie ze sobą szanse na ich szybki i przełomowy rozwój, podwyższa jednak także ryzyko niepowodzenia gospodarczego, niewydolności ekonomicznej i upadłości. Problem ten, głównie w zakresie rozważań teoretycznych, podjęto w opracowaniu, w którym przedstawiono symptomy upadłości gospodarstw. Poddano analizie przeglądowej prawidłowości i teorie ekonomiczne, które objaśniają procesy upadłości podmiotów gospodarczych (i instytucji), a które odniesiono do gospodarstw rolnych. Rozważano problem upadłości gospodarstw z punktu widzenia neoklasycznej teorii przedsiębiorstwa, na gruncie teorii ekonomii instytucjonalnej oraz menedżerskiej teorii przedsiębiorstwa. Znaczącą uwagę poświęcono teorii biologicznego życia przedsiębiorstwa (gospodarstwa), wskazując na jej adekwatność w zastosowaniu do gospodarstw rodzinnych. Rozważanie to rozwinięto o tzw. pokoleniowy cykl życia rodzinnego gospodarstwa rolnego. Wprowadzono kilka pojęć dotychczas niestosowanych w ekonomice rolnictwa, dotyczących tzw. analizy demograficznej gospodarstw (stopy narodzin, stopy zgonów i wskaźnika obrotu gospodarstw). Wskazano na spektrum merytoryczne badań nad stanem gospodarstw indywidualnych z punktu widzenia ich przyszłego bytu, a zwłaszcza zagrożenia upadłością. Zagadnienia podjęte w opracowaniu wydają się mieć istotne znaczenie dla nauki i praktyki gospodarczej z uwagi na narastający problem porzucania produkcji rolnej, głębokiej ekstensyfikacji gospodarstw i utrwalania się zjawiska zawężonej reprodukcji majątku produkcyjnego drobnych i średnich gospodarstw rodzinnych. Proces ten wzmaga wzrastającą konkurencyjność dochodową pracy pozarolniczej sprawia, że duża część gospodarstw małych i średnich już weszła lub w najbliższych latach wejdzie w fazę upadłości. (abstrakt oryginalny)
15
75%
W opracowaniu przedstawiono badania dotyczące zależności pomiędzy różnymi fazami cyklu życia przedsiębiorstwa a wybranymi miarami struktury kapitału. Wyniki przeprowadzonych badań pokryły się z teorią wydziobywaną struktury kapitału mówiącą, że we wczesnych fazach cyklu życia przedsiębiorstwa powinna występować skłonność do finansowania się długiem, natomiast są w sprzeczności z teorią wymiany, jak również badaniami przeprowadzonymi na polskich spółkach. Przedsiębiorstwa w fazie wprowadzenia i wzrostu charakteryzowały się istotnie niższym poziomem wskaźnika udziału kapitału własnego w źródłach finansowania, w porównaniu z tymi znajdującymi się w fazie wstrząsu. Istotnie wyższym poziomem udziału zobowiązań długoterminowych w źródłach finansowania charakteryzowały się przedsiębiorstwa w fazie wzrostu, w porównaniu z przedsiębiorstwami znajdującymi się w fazie dojrzałości, wstrząsu oraz upadku. Przedsiębiorstwa w fazie wprowadzenia charakteryzowały się istotnie wyższym poziomem udziału zobowiązań krótkoterminowych w źródłach finansowania w porównaniu z przedsiębiorstwami z fazy wzrostu, dojrzałości oraz wstrząsu. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Teoretyczne podejście do zarządzania trwałością organizacji
75%
|
|
10
|
nr 1-4
113-122
Czasy współczesne wyróżniają się wysoką dynamiką zmian i niestabilnością zachodzących procesów - tak politycznych, społeczno-ekonomicznych jak i demokratycznych - co oczywiście nie może nie wpływać na procesy funkcjonowania i rozwoju organizacji. Celem niniejszych analiz było wypracowanie uogólnionego podejścia do pojęcia "trwałość organizacji" oraz konstrukcja algorytmu (schematu blokowego) prognozowania możliwości utraty stabilności organizacji, na bazie teorii katastrof. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1 (51)
17-30
The purpose of this article is to introduce organizational application of allostasis. This is to be used as a very convenient replacement of homeostasis which has been lost due to adverse circumstances created by a turbulent environment. This application is derived by the continuous diagnosis and observation of the chosen sample. The sample has been positioned in various organizational situations represented by FOGT's businesses organization from 1982 to 2014. The situation is determined by a recognized level of organizational effectiveness or potential ineffectiveness caused by dysfunctions created by surroundings. In such circumstances organizational homeostasis based on stability does not exist and it has to be replaced by allostasis. When homeostasis represents the idea of achieving organizational stability through constancy, allostasis represents the idea of achieving stability through change. This article presents a brief summary of the results of the diagnosis based on qualitative, long lasted depth analysis. The author's tool "The business life cycle model of organizational effectiveness influenced by dysfunctions" is based on the research of the organizational situation. The summary interprets all outcomes of the research and expresses the sense of implemented organizational adaptation through changes as allostasis. (original abstract)
18
Content available remote Lifecycle of Enterprises - a Case Study of Car Dealerships in Hungary
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na istotny z punktu widzenia procesu kreowania zrównoważonego rozwoju miast instrument, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednym z parametrów zrównoważonego rozwoju miasta jest zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i tym samym ograniczenie zajmowania nowych terenów. Problem zagospodarowania terenów poprzemysłowych, uwarunkowany m.in. objęciem ich miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeanalizowano na przykładzie wybranych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w oparciu o udostępnione przez wydziały urzędów miast oraz znajdujące się w Biuletynie Informacji Publicznej informacje. Z przedstawionych w artykule informacji wynika, że obszary analizowanych miast w dużym stopniu są uwzględnione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Dla inwestora ogromnym ułatwieniem jest bowiem wybór działki na obszarze, dla którego został przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, szczegółowo opisujący zasady gospodarowania przestrzenią. Niniejszy artykuł stanowi punkt wyjścia do dalszych badań na temat inwestycyjnego wykorzystania nieruchomości poprzemysłowych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Stability and Variability of Organizational Structure
75%
|
|
z. 144
167-182
Purpose: The purpose of the paper is to present the concept of providing organizational structure with necessary stability and variability. Design/methodology/approach: The concept draws from the results of a case study on the Society of Jesus (Jesuits), an organization that dates back to the first half of the sixteenth century, whose leaders assure great adaptive capacity, as well as stability and identity at the same time. Findings: The article sheds light on combining stability and variability during the structuring of organizations and presents a new approach, which builds on the principles of continuity and simplicity. Originality/value: Unlike the well-known organization life cycle models, which consider the organizational structure as a relatively stable element, that is subject to significant transformations when progressing through the life cycle phases, the presented concept favors evolutionary development of structures based on dynamic focusing of continuity and simplicity. The simultaneous observance of both principles has not yet been presented in the literature. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników badań na temat kryzysów w cyklu życia małych przedsiębiorstw i związanych z tym uwarunkowań oraz działań antykryzysowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.