Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacja fraktalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Częstotliwość i siła zmian występujących w świecie coraz bardziej wzrasta. Znajduje to odzwierciedlenie w funkcjonowaniu organizacji starających się przystosować do otaczających je warunków. Jednym z modeli zarządzania, który wykształcił się w takich okolicznościach, jest organizacja fraktalna. Istotnym czynnikiem decydującym o jej przewadze konkurencyjnej jest system informacyjny, mający za zadanie zaspokojenie potrzeb informacyjnych klientów zewnętrznych i wewnętrznych. Ponadto dążeniem większości firm jest uzyskanie wzrostu jakości procesów informacyjno-decyzyjnych. Przejawem tego jest kształtowanie systemów informatycznych z uwzględnieniem wielu cech jakościowych, takich jak: celowość, wiarygodność, dostępność, aktualność, efektywność, wydajność, niezawodność, elastyczność, kompletność, poufność, bezpieczeństwo, "przyjazność", inteligencja.Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić interpretacje poszczególnych cech jakościowych systemu informatycznego w kontekście organizacji fraktalnej, a następnie zaproponować system, który będzie odpowiadał tak zdefiniowanym wymaganiom. (fragment tekstu)
Autor, podkreślając konieczność szybkiego adaptowania się organizacji do burzliwych warunków otoczenia gospodarczego, wskazuje na możliwość wdrożenia w praktyce gospodarczej koncepcji organizacji fraktalnej i wirtualnej jako skutecznych narzędzi reakcji współczesnej firmy na nowe warunki ekonomiczne. Przytacza podstawowe definicje rozpatrywanych koncepcji, prezentuje główne cechy koncepcji organizacji fraktalnej oraz wirtualnej, a następnie wskazuje na najistotniejsze różnice pomiędzy nimi. Artykuł kończy się wskazaniem najważniejszych zaleceń dla współczesnych organizacji w związku z możliwością zastosowania opisanych tu koncepcji. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koncepcja organizacji fraktalnej w zarządzaniu procesami
75%
Celem artykułu jest wykazanie znaczenia koncepcji organizacji fraktalnej w zarządzaniu procesami. Określeniu tytułu i celu wypowiedzi przyświeca założenie uznania wiodącej roli podejścia procesowego we współczesnym zarządzaniu organizacjami (biznesowymi, publicznymi i pozarządowymi). Ogólne odniesienie w poniższych rozważaniach stanowi syntetyczne ujęcie procesu i zarządzania procesami. (fragment tekstu)
Podjęto próbę wykazania, że zasadna jest adaptacja niektórych cech organizacji fraktalnej do opisu uniwersytetu przyszłości. Przedstawiono nowe wyzwania stojące przed współczesnym uniwersytetem oraz cechy fraktalnej organizacji uczelni, takie jak: samoorganizacja, samopodobieństwo, witalność, dynamika, nawigowanie.
W zakresie stanowienia celów organizacja fraktalna wykorzystuje dorobek techniki zarządzania przez cele, w zakresie struktury fizycznej- zarządzania procesami, w zakresie struktury społecznej- koncepcji pracy opartej na autonomicznych zespołach, w zakresie technologii - zarządzanie wiedzą. (fragment tekstu)
6
Content available remote Organizacja fraktalna jako strategia rozwoju współczesnego przedsiębiorstwa
75%
Organizacja fraktalna jest zaliczana do nowych organizacyjnych modeli i posiada wiele cech wspólnych z takimi koncepcjami, jak organizacja ucząca się, inteligentna czy wirtualna. Celem opracowania było omówienie koncepcji organizacji fraktalnej w świetle problematyki zarządzania tym modelem prowadzenia działalności gospodarczej w coraz bardziej zmiennym otoczeniu. W tym wypadku podkreślana jest szczególnie mocno potrzeba decentralizacji i większej autonomii pracowników, co przynosi rezultaty we wzroście innowacyjności i elastyczności organizacji. Ważne jest także nastawienie na realizację potrzeb obecnych i przyszłych konsumentów, co implikuje potrzebę rozwoju kapitału relacji.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Fraktalne właściwości Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP)
75%
Cel - Nadrzędnym celem działalności Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) było powołanie innowacyjnej sieci inkubatorów przedsiębiorczości na uczelniach całej Polski. W wyniku podjętych przez Fundację AIP działań powstała pierwsza w Polsce i największa w Europie sieć instytucji udzielających wsparcia na zasadzie preinkubacji i inkubacji pomysłów biznesowych. Celem publikacji jest omówienie istoty Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP), fraktali i organizacji fraktalnej oraz zaprezentowanie wybranych aspektów funkcjonowania Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) jako instytucjonalnej formy rozwoju przedsiębiorczości akademickiej w Polsce na zasadach organizacji fraktalnej. Metoda badań - W artykule wykorzystano literaturę krajową dostępną na dany temat, jak również dane źródłowe, których wyniki zostały zaprezentowane w formie map i rysunków. Wnioski - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) działają w oparciu o schemat organizacji fraktalnej. Oryginalność / wartość - W publikacji wykazano, iż Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) posiadają właściwości fraktalne i funkcjonują na zasadach organizacji fraktalnej. (abstrakt oryginalny)
Znaczącą rolę dla gospodarki lokalnej pełnią samorządowe podmioty komunalne, których efektywne zarządzanie leży w interesie władz oraz mieszkańców. Zaproponowana koncepcja organizacji fraktalnej w samorządowej spółce komunalnej wypełnia warunki dynamicznego dostosowywania się struktury do zachodzących zmian w otoczeniu. Implementacja struktury fraktalnej zwiększa aktywność i wykorzystanie potencjału zasobów pracowniczych w celu efektywnego zarządzania usługami komunalnymi. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja organizacji fraktalnych wywodzi się z nauk matematycznych. Była ona eksplorowana w stosunku do przedsiębiorstw (organizacji komercyjnych nastawionych na zysk). W literaturze przedmiotu brakuje badań odnoszących się do przydatności koncepcji organizacji fraktalnych do opisu funkcjonowania organizacji non profit. W artykule przedstawiono specyfikę funkcjonowania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), a na tym tle, opisano cechy, które wskazują, że analizowana organizacja non profit wyczerpuje w dużym stopniu znamiona organizacji fraktalnej. Stanowi to przesłankę do dalszych badań, podejmujących problematykę operacjonalizacji teorii fraktali w stosunku do organizacji niebędących przedsiębiorstwami (organizacji non-profit, organów administracji lub ich związków). Celem pracy jest ukazanie teorii fraktali, jako inspirującej poznawczo koncepcji doskonalenia zarządzania w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje nową formę organizacji pracy, jaką jest organizacja komórkowa. Stanowi ona egzemplifikację idei samoorganizacji. Organizacja komórkowa została zaprezentowana na bazie firm, takich jak TCG, Acer Inc. oraz słynącej z innowacyjności 3M. Ta forma organizacyjna wydaje się przyszłościowym narzędziem możliwym do stosowania w warunkach rozwiniętych gospodarek i dostępności wysoko kwalifikowanych zasobów ludzkich.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie idei organizacji zrzeszającej małe i średnie przedsiębiorstwa, w której wymieniałyby się one wiedzą. Organizacja taka miałaby cechy organizacji fraktalnej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Charakterystyka komunikacji w modelach organizacji opartych na wiedzy
63%
W artykule przedstawiono zagadnienie komunikacji w modelach organizacji opartych na wiedzy. Artykuł został zrealizowany poprzez studia literatury polskiej i anglojęzycznej. Opracowanie zawiera charakterystykę organizacji uczącej się, inteligentnej, wirtualnej i fraktalnej oraz sugestie autora dotyczące komunikacji w opisanych modelach organizacji opartych na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Nauki organizacji i zarządzania rozwijają się przez funkcjonalno-genetyczną ewolucję i badają zjawiska zachodzące w zarządzanych organizacjach zespołów ludzkich. Współcześnie obserwuje się tendencję do marketingowego wpływu koncepcji zarządzania na praktykę, która na dodatek dotyczy obiektywnie nieistniejącej organizacji. Paradygmat nauk o organizacji i zarządzaniu przestaje istnieć. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Organizacja fraktalna w gospodarce sieciowej
63%
W artykule zaprezentowano koncepcję organizacji fraktalnej jako nowoczesnej formy organizacji, która odpowiada wymaganiom gospodarki sieciowej. Przedstawiono różne ujęcia definicyjne fraktali, ich cechy charakterystyczne, a także potencjalne wady i zalety wdrażania struktury fraktalnej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych założeń współczesnych koncepcji i modeli zarządzania jest problem odtwarzania struktur organizacyjnych i systemów zarządzania. Tego typu reprodukcja powinna być immanentnie zakodowana w "mózgu" organizacji. Jednocześnie nie powinna ona mieć charakteru automatycznego powielania wszystkich elementów i cech dotychczasowej organizacji. Jest to niemożliwe w warunkach turbulentnego otoczenia, gdzie wśród wielu zdarzeń i procesów ma miejsce "wrzenie" organizacji "drgających". Kolejnym problemem jest określenie "treści" reprodukcji organizacyjnej. Generalnie można przyjąć, że na rynku przetrwają organizacje posiadające wkomponowane umiejętności powielania struktur poznawczych oraz mechanizmy odtwarzania i kreowania wiedzy. Wynika to z faktu przekształcania się współczesnych organizacji gospodarczych w przedsiębiorstwa, fabryki i świątynie wiedzy. Wiedza organizacyjna staje się więc centrum integracyjnym w koncepcjach organizacji fraktalnej, wirtualnej, samorekonstruującej się, inteligentnej i in. Umożliwia ona utrzymywanie dynamicznego procesu dostosowywania między firmą a otoczeniem. W sensie podmiotowym nośnikami reprodukcyjnymi są pracownicy i agenci wiedzy. Odejście z przedsiębiorstwa aktorów organizacyjnych, posiadających kluczowe kompetencje, powoduje automatycznie utratę umiejętności samopowielania i dyfuzji wiedzy organizacyjnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów teorii i praktyki elastycznie zarządzanego i działającego przedsiębiorstwa. Zaprezentowano elementy teorii elastycznego przedsiębiorstwa, krótko scharakteryzowano koncepcje organizacji procesowej, wirtualnej, fraktalnej i sieciowej oraz znaczenie kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwie elastycznym.
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zastosowanie geometrii fraktalnej w przedsiębiorstwie, czyli tzw. "fabryka fraktalna", natomiast celem - zaproponowanie oceny ryzyka związanego z działalnością przedsiębiorstwa za pomocą wymiaru fraktalnego.(fragment tekstu)
18
Content available remote Dealerzy motoryzacyjni jako przedsiębiorstwa fraktalne - studium przypadku
51%
Artykuł jest rewizją koncepcji organizacji fraktalnej w ujęciu analitycznym. Jest to studium przypadku autoryzowanych dealerów motoryzacyjnych marki Ford w Polsce tj. przedsiębiorstw zwanych : autoryzowanymi salonami marki. W kontekście sieci fraktali jakimi określane są odrębne podmioty realizujące zadania na rzecz organizacji tekst jest rewizją koncepcji fraktali w perspektywie socjologicznej analizy sieci motoryzacyjnej w odniesieniu do korporacji Ford Motor Company.(abstrakt oryginalny)
Controlling to nowoczesna metoda, a jak chcą niektórzy - także filozofia zarządzania. Utrwala się powoli przekonanie, że jest on systemem pozwalającym na poprawę wykorzystania zasobów w zmiennym otoczeniu. Stanowi on bowiem platformę, w obrębie której łączą się funkcje zarządzania oraz jego instrumenty. Nie wykorzystuje jednocześnie specyficznego zbioru wiedzy, dla którego byłoby możliwe wytyczenie granic oddzielających go od zbiorów właściwych innym dziedzinom. Niedookreśloność znaczeniowa controllingu powoduje problemy z jego wdrażaniem, a raczej doskonaleniem w przedsiębiorstwie. Na tle tego pojęcia pojawia się wiele koncepcji utrudniających jego rzeczywistą identyfikację i określenie roli w przedsiębiorstwie. Im wyraźniej rysuje się problem związany z wdrożeniem, tym bardziej zamierza się wykorzystać instrumenty zarządcze przy sprzeczności wewnętrznej ich uwarunkowań. W tym miejscu należy wymienić: decentralizację podejmowania decyzji i jednocześnie zintegrowanie całej kadry wokół osiągnięcia celów przedsiębiorstwa, precyzyjne, synergiczne powiązanie zadań cząstkowych przy wyzwoleniu inicjatywności ludzkiej w procesie gospodarczym wspomaganym instrumentami motywowania, rozszerzanie zastosowania informacyjnych procedur optymalizacyjnych i równolegle dążenie do ograniczenia kosztów funkcjonowania systemu zarządzania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.