Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje eksperckie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W złożonym procesie konstruowania amerykańskiego wyobrażenia o współczesnej Rosji uczestniczą rozmaite środowiska oraz instytucje funkcjonujące w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym Stanów Zjednoczonych. Za najbardziej opiniotwórcze w tej mierze uznać należy trzy - powiązane ze sobą - grupy image-makerów: - instytucje władzy wykonawczej i ustawodawczej USA; - środki masowego przekazu; - amerykańskie think tanki oraz środowiska uniwersyteckie. Egzekutywa i legislatywa Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza Biały Dom, Departament Stanu i Kapitol, publikują liczne oficjalne i półoficjalne (np. transkrypty wysłuchań przed komisjami Kongresu - niezwykle ciekawe, ponieważ niezobowiązujące z punktu widzenia "oficjalnego Waszyngtonu") dokumenty, związane ze stosunkami amerykańsko-rosyjskimi oraz strategią USA wobec Rosji. Istotnym źródłem kreowania obrazu Federacji Rosyjskiej wydają się być także wystąpienia, wykłady, publikacje czy komentarze czynione przez polityków, piastujących obecnie i w przeszłości ważne funkcje państwowe. Dotyczy to zwłaszcza gospodarzy Białego Domu oraz rządowych i parlamentarnych kreatorów amerykańskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Niektórzy z nich, jak choćby Strobe Talbott, uchodzą za wyspecjalizowanych w problematyce rosjoznawczej. Zauważyć należy, iż wpływowi przedstawiciele administracji prezydenckiej i Kongresu stwarzają swoimi wypowiedziami określony polityczny i psychologiczny nacisk na dwie pozostałe grupy kreatorów wizerunku Rosji w USA, jak i wysyłają bezpośrednie sygnały do społeczeństwa oraz międzynarodowego otoczenia Stanów Zjednoczonych (co ma szczególne znaczenie w przypadku sojuszników USA). (fragment tekstu)
Oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) są narzędziem, które pozwala przewidywać środowiskowe skutki projektowanego rozwoju lub zagospodarowania. Nie ulega wątpliwości, że bazowym elementem EIA jest raport OOŚ: a skoro tak, to należy zadać pytanie o to, kto jest uprawniony do sporządzania raportu i jakie wiadomości specjalne winien posiadać autor (autorzy) raportu. Celem opracowania czynię prezentację ewolucji uprawnień wykonawców OOŚ od lat 70. do czasów współczesnych przedstawioną z perspektywy nauk prawnych. Wdrożenie znowelizowanej dyrektywy 2011/92 nastąpiło od 1 stycznia 2017 r. poprzez wprowadzenie formalnych kryteriów wykształcenia i (lub) doświadczenia dla wykonawców ocen, które zostały złagodzone nowelizacją z 19 lipca 2019 r. W opracowaniu stawiam tezę o istnieniu stałej tendencji obniżania wymagań wobec autorów raportów, czyniącą regulację krajową sprzeczną z duchem dyrektywy 2011/92. Metody badawcze stosowane w opracowaniu obejmują przede wszystkim metodę dogmatyczną, metodę wykładni zgodnej oraz - w mniejszym zakresie - metodę porównawczą i historyczną.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rozszerzanie Unii Europejskiej po 2007 r. - analiza uwarunkowań procesu
75%
Autor przedstawi pogłębioną analizę sieci uwarunkowań obecnego procesu poszerzania UE, które decydują o możliwości jego kontynuowania. Chodzi tu zarówno o czynniki korzystne, jak i niekorzystne, istniejące na trzech poziomach - państw kandydujących, Unii Europejskiej (instytucje, strategia rozszerzania UE i jej realizacja, czyli polity, policy i politics Unii) oraz państw członkowskich. W ten sposób niniejsza analiza obejmie trzy z czterech głównych obszarów badania rozszerzania UE, czyli politykę Unii Europejskiej oraz państw członkowskich i kandydujących wobec tego procesu (pozostały obszar to skutki rozszerzania). Z jednej strony rozpatrywane będą czynniki formalne - elementy zawarte w dokumentach dotyczących rozszerzenia UE w całości, przede wszystkim strategia rozszerzenia UE, mandaty negocjacyjne oraz Partnerstwa dla Przystąpienia itp., lub tylko w części, z Traktatem Lizbońskim na czele. Z drugiej strony analizie zostaną poddane czynniki społeczno-polityczne związane z polityką rządów państw członkowskich i kandydujących oraz nastawieniem ich społeczeństw do rozszerzania Unii. Autor pragnie zweryfikować hipotezę, iż - mimo dużego znaczenia sytuacji w państwach kandydujących w odniesieniu do spełniania kryteriów członkostwa - równie kluczowe, jeśli nie ważniejsze w pewnych przypadkach, są czynniki wpływające na kontynuację obecnego procesu rozszerzania UE, związane z polityką Unii i państw członkowskich. (fragment tekstu)
Teoretycy demokracji, badając napięcia między ekspertami a wybranymi politycznymi urzędami, zastanawiają się, kto powinien podejmować decyzje w zarządzaniu publicznym. Z jednej strony eksperci dysponują specjalistyczną, wysoce techniczną wiedzą niezbędną do rozwiązywania złożonych problemów; nie zostali jednak wybrani do podejmowania decyzji, co może być zarówno dobre, jak i złe, nie odpowiadają bowiem przed obywatelami i są odizolowani od presji publicznej. Z drugiej strony wybierani liderzy mogą ulec pokusie, by rozpieszczać wyborców lub grupy interesu i mają mniej wiedzy technicznej, na której mogliby opierać swoje decyzje. (fragment tekstu)
Gdy w latach 1978-1979 tworzyłem fundamenty Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), zaledwie kilku wtajemniczonych znało we Francji pojęcie think tank i miało przynajmniej przybliżone wyobrażenie, czego ono dotyczy. To pojęcie stało się modne, niemniej wciąż nie wypracowano jego powszechnie akceptowanej defi nicji. Zwykle po francusku tłumaczy się je jako laboratorium idei. Tymczasem nie można podjąć żadnych poważnych badań na podstawie nazbyt ogólnikowych ustaleń. W tym wykładzie postanowiłem powrócić do źródeł tego zjawiska i wprowadzić wyraźne rozróżnienie między instytucją, jaką jest think tank, i klubem dyskusyjnym. Zgodnie ze źródłosłowem, z którego wypływa, przyjmuje się, że think tank to "każda otwarta organizacja powstała wokół stałej grupy badaczy, mająca na celu opracowanie, na podstawie obiektywnych kryteriów, koncepcji związanych z prowadzeniem przez aktorów publicznych bądź prywatnych działań politycznych lub strategicznych, służących w tej czy innej formie interesowi ogółu". Jest to oczywiście definicja "ostra", pewien model idealny, ale pozwala on na wskazanie rzeczywistych instytucji, które zaliczają siebie i które inni zaliczają do tej kategorii. (fragment tekstu)
Działalność organizacji powiązanych ze środowiskiem władz oraz ich główną retoryką jest zorientowana na kreację wizerunku międzynarodowego Rosji jako mocarstwa - matecznika wartości tradycyjnych i konserwatywnych. Aktywność ekspercka zarówno członków Klubu Izborskiego, jak i Klubu Bizantyjskiego oraz Instytutu Dynamicznego Konserwatyzmu jest skoncentrowana na antagonizowaniu cywilizacji rosyjskiej i zachodniej, co sprzyja konsolidacji poparcia społecznego dla próby budowy rosyjskiego imperium konserwatyzmu - antytezy liberalnej cywilizacji zachodniej. Odwołania do tradycji, akcentowanie znaczenia pochodzenia cywilizacyjnego we współczesnych stosunkach międzynarodowych nastawione są na utrwalenie idei odmiennej natury cywilizacji rosyjskiej jako twierdzy - obrońcy wartości tradycyjnych w skali globalnej. Główną cechą aktywności konserwatywnych antyzachodnich think tanków jest aktywne wspieranie oraz uzasadnianie polityki Władimira Putina. Zarówno Klub Izborski, jak i Klub Bizantyjski eksponują moralną wyższość cywilizacji rosyjskiej, z jednoczesną demonizacją Zachodu. Jako inicjatywy antyliberalne stanowią istotny element konserwatywnego zwrotu w retoryce putinowskiej, która dominuje w rosyjskim dyskursie politycznym od 2012 r. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na specyficzne deficyty w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach sektora MMŚP. Dotychczasowe opracowania w powyższym temacie koncentrują się przede wszystkim na problemie niewystarczającej skuteczności zarządzania BHP - mniejsze zakłady nadal wykazują niższe poziomy zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi oraz zgłaszają mniejszą liczbę środków w zakresie zarządzania BHP. Autorki niniejszego opracowania pragną podkreślić konieczność skuteczniejszego zajęcia się kwestią wpływu konkretnych działań zapobiegawczych na poszczególne przedsiębiorstwa sektora MMŚP, w oparciu o badanie wzajemnej zależności między BHP a kulturą organizacji. (fragment tekstu)
8
63%
Problematyka udziału think tanków w procesie tworzenia prawa przez organy administracji publicznej jest niezwykle szeroka, w związku z tym niemożliwością jest przedstawienie wszystkich mieszczących się w jej zakresie zagadnień ogólnych i szczegółowych w formie artykułu. Niniejsze opracowanie nie wyczerpuje tematu, wyłącznie wstępnie traktuje kwestię działalności think tanków jako podmiotów administracji sprywatyzowanej. Niemniej przedstawione w niniejszej pracy uwagi dają podstawę do przyjęcia, że zlecanie think tankom zadań publicznych w zakresie funkcji legislacyjnej, a przynajmniej wykorzystywanie dorobku powstałego wskutek równoległego działania think tanków, jest bez wątpienia rozwiązaniem korzystnym, pozwalającym organom administracji na uzyskanie usług wyższej jakości przy mniejszych nakładach finansowych. (fragment tekstu)
In this article the author has explored the role of Ukrainian think tanks, notably the Razumkov Center and Gorshenin Institute, in the formation of public opinion on the European integration policy of Ukraine during the period of 2007-2013. As a result of content analysis of these analytic institutes' information materials it is concluded that the consolidated public opinion on the problem of European integration of Ukraine was not formed as Ukrainian citizens did not obtain from Ukrainian analytical structures complete, accurate and unambiguous information on this actual issue. (original abstract)
10
Content available remote Spatial Hierarchy and Emerging Typologies Inside World City Network
63%
The first part of the paper provides a new approach to measuring a spatial structure of world city network (WCN). Based upon the results of media-popular 'global city rankings' produced by several international think tanks, our calculation allowed to reveal global urban hierarchy and identify several subnetworks inside of world cities. The second part of the paper devotes to recent discussions on nature of globalization and urban macrosystems, bearing in mind ranking results. It is shown that a typological approach can provide more insights to a role of city as part of WCN from functional and relationships prospective. (original abstract)
W artykule przedstawiono kryzys konstytucyjny w Unii Europejskiej w wyniku odrzucenia przez Francuzów i Holendrów Konstytucji dla Europy. Autor zwraca również uwagę na potrzebe poprawy komunikacji miedzy instytucjami Unii Europejskiej a obywatelami.
12
63%
Think tanks undertake communicative actions with the aim of making their research public, so that other private and public bodies can take into account the studies conducted according to their own particular spheres of interest. Thus, documents and reports would be the principal tools of marketing strategy of these organizations. This capacity for communication would extend into the organization of workshops and seminars, with the aim of making direct contact with individuals who are interested in the topic. Nevertheless, one of the main areas in which they work is gaining access to the media, especially by means of webpage, in order to spread their ideasmarketing of ideas- given that this opens up the possibility reach a wide audience, and confers social presence and influence.(original abstract)
Wielu marketerów nie lubi konferencji branżowych. Peszy i zniechęca kolejka za kawą lub do toalet, duchota na sali konferencyjnej czy też niekiedy nuda. Tymczasem nie zawsze takie posiedzenia muszą prowokować do refleksji, iż był to czas stracony. Ważne są rozmowy z ekspertami, nawet te w kuluarach podczas przerw na kawę, robienie notatek czy zadawanie pytań prelegentowi. Artykuł jest rodzajem poradnika i krótkiego przewodnika w tej dziedzinie. (abstrakt autora)
Autor dowodzi, że rozwój dyscypliny wiedzy o polityce publicznej wymaga silnie rozwiniętej kultury analizy w państwie i społeczeństwie. Stawia tezę mówiącą o istnieniu wielu trudności w kształtowaniu wysokiej kultury analizy w Polsce. Wskazuje na uwarunkowania kulturowe i niektóre praktyki w życiu zbiorowym, które ograniczają skłonność do analizy. Problemy z jakością kultury analizy widoczne są w administracji publicznej i klasie politycznej, a także we wciąż niedorozwiniętej sieci instytucji analitycznych typu think tanki. Jednocześnie autor podkreśla znaczenie profesjonalnej i nowoczesnej analizy dla uzyskania wysokiej jakości procesu decyzyjnego w państwie. Umożliwia ona ograniczenie wielu rodzajów ryzyka, które kryją się w procesie formułowania i wdrażania polityki publicznej, głębsze diagnozowanie problemów, jakie społeczeństwo chce i musi rozwiązywać. Ma za zadanie uchwycenie ich dynamiki, nim zacznie ona mieć niszczące skutki. Proces analizy wspiera również zadanie tworzenia właściwej agendy problemów, czyli takiej, która odzwierciedla hierarchię ważności problemów. Analiza może pomóc również udowodnić trafność zaplanowanej interwencji publicznej. (abstrakt oryginalny)
Za wcześnie jeszcze, by przesądzać, czy rok 2014 przyniesie trwały przełom w niemieckiej polityce zagranicznej. Oznak, że był to czas ważny, z pewnością nie brakuje. Zaowocował licznymi publicznymi wystąpieniami przywódców politycznych apelujących o większą aktywność i odpowiedzialność Niemiec na arenie międzynarodowej; odważnymi opracowaniami think tanków, zarysowującymi, jak miałoby to wyglądać w praktyce; zainicjowaną przez niemiecki MSZ niemiecką i europejską dyskusją o między-narodowej roli Berlina. Przede wszystkim jednak zaznaczył się kryzysem geopolitycznym na wschodzie Europy, który w wieloraki sposób wstrząsnął Niemcami. Ale wagę zmian w niemieckiej polityce zagranicznej można rozpoznać dopiero wtedy, gdy spojrzy się na nie pod kątem trwającej od kilku lat erozji przesłanek, na których opierała się jej doktryna, budowana mozolnie po 1990 г., choć nigdy ostatecznie nieukończona, ani też oficjalnie nieogłoszona. Najpierw kryzys euro, a potem konflikt rosyjsko-ukraiński obnażyły słabości założeń tej doktryny i stały się źródłem przewartościowań, których skala w dalszym ciągu jest sprawą otwartą. Dylematy, wobec których stają dzisiaj Niemcy, stanowią o "nowej kwestii niemieckiej" w Europie. Wbrew rozpowszechnionej opinii nie można jej utożsamiać z narodzinami "niemieckiej Europy". Pod wieloma względami jest ona wręcz jej zaprzeczeniem. Istota "nowej kwestii niemieckiej" polega na tym, że kraj, jak bodaj żaden inny przywiązany do status quo, zmuszony jest przejąć przywództwo w przezwyciężaniu istniejących struktur i budowaniu nowego porządku europejskiego, zarówno wewnątrz UE, jak i w jej relacjach zewnętrznych. (fragment tekstu)
Założyciel organizacji "Charity: water", Scott Harrison sformułował znamienne zdanie, które powinno być punktem wyjścia do budowania pozycji eksperta w mediach. Brzmi ono: czas, energia i talent mogą być ważniejsze od budżetu. Niewątpliwie jednak zacząć należy od stworzenia odpowiedniej bazy mediów, która w przyszłości pozwoli na bezpośrednie kontaktowanie się z wybranymi dziennikarzami. Zacząć można od kontaktu z mediami niszowymi, ale żeby zostać zauważonym przez tych najlepszych, nieodzowne jest założenie konta na serwisach społecznościowych. (fragment tekstu)
Analitycy i eksperci zauważają, iż aż cztery spośród pięciu największych transakcji na środkowoeuropejskim rynku bankowym w ostatnich latach miało miejsce w Polsce. Ich zdaniem należy to przypisać przede wszystkim dobrej kondycji naszego rynku, co znajduje odzwierciedlenie w popycie oraz cenach. Atrakcyjność Polski dobrze ilustruje nieproporcjonalny wysoki, sięgający 51% udział w zyskach banków Europy Środkowej, w porównaniu do 39% udziału w aktywach. Pomimo konfliktu na Ukrainie, problemów z frankiem i groźbą nadregulacji bankowcy w kraju z optymizmem patrzą w przyszłość. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.