Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 310

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacje sieciowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Problematyka organizacji sieciowych w polskiej literaturze przedmiotu jest nadal tematyką nową. Istotne zatem wydaje się badanie relacji sieciowych w usługach zdrowotnych oraz tego, czy interakcja pacjent-lekarz sprzyja powstawaniu efektu sieciowego. Celem artykułu jest zatem charakterystyka efektu sieciowego w wymiarze zaangażowania w sektorze usług zdrowotnych. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, narzędziem badawczym zaś, służącym osiągnięciu postawionego celu, była ankieta w pełni ustrukturyzowana, skierowana do pacjentów placówek zdrowotnych posiadających cechy organizacji sieciowej na terenie województwa świętokrzyskiego. Dla analizy organizacji sektora ochrony zdrowia sieciami fundamentalnymi są relacje, ponieważ definiują one charakter komunikowania się pomiędzy ludźmi, grupami i organizacjami, a proces ten determinuje przepływ informacji i dyfuzję wiedzy.(abstrakt oryginalny)
W rozważaniach nad naturą organizacji sieciowych, ich rolą i znaczeniem dla procesów logistycznych, a także uwarunkowaniami ich powstania, szczególną uwagę należy zwrócić na czynniki pobudzające i ograniczające rozwój organizacji sieciowych w logistyce. Stąd celem niniejszych rozważań jest wskazanie ważniejszych czynników zarówno ułatwiających funkcjonowanie i rozwój organizacji sieciowych, jak i utrudniających ten rozwój, w kontekście ewolucji kluczowych funkcji zarządzania w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Globalne rozmieszczenie poszczególnych elementów łańcucha wartości umożliwia osiągnięcie firmie przewagi konkurencyjnej w stosunku do tych przedsiębiorstw, które ograniczają się do działalności w jednym kraju bądź regionie. Globalizacja działalności firmy pozwala maksymalizować wartość dodaną w każdym kolejnym ogniwie łańcucha wartości w czasie, firmy lokalne zaś osiągają przyrost wartości proporcjonalny do lokalnych możliwości.Istotną zasadą funkcjonowania ABB jest wytworzenie pełnych rozwiązań, wychodzących nawet poza sieć ogólnoświatową. Działalność ABB polega na zawarciu kontraktu z klientem, a następnie na poszukiwaniu zasobów niezbędnych do jego realizacji. ABB bierze udział w przetargach nawet wówczas, gdy nie ma zdolności do samodzielnego wykonania kontraktu. W takiej sytuacji ABB wyszukuje partnerów spoza sieci. Dzięki takiemu działaniu organizacja tworzy dużą wartość dla klientów. (fragment tekstu)
W organizacji sieciowej, tak jak w organizacji będącej elementem organizacji sieciowej, operacje na elementach zbioru informacji czy wiedzy można traktować jako procesy. Wymienione operacje na pewno nie wyczerpują wszystkich możliwych procesów. Maj opisał model Nonaki z wykorzystaniem MWO, ilustrując wykorzystanie MWO jako narzędzia do systematyzacji i opisu zachowań (zjawisk), które zachodzą w rzeczywistych organizacjach.Funkcjonowanie organizacji sieciowej, jak wskazujemy w podejściu ogólnosystemowym, nie jest po prostu sumą jej komponentów. Zarządzanie wiedzą jest uporządkowanym systemowo zbiorem operacji (procesów, działań) ukierunkowanych m.in. na gromadzenie, przetwarzanie, selekcjonowanie, ocenę wiedzy organizacji.Organizacja sieciowa nie musi uwzględniać dynamiki zmian - sama w sobie i z siebie jest dynamiczna, a proces zmian, jak zaznaczyliśmy wyżej, jest procesem naturalnym ciągłym. Dynamika zmian zachodzących w organizacjach sieciowych wynika z procesów przemian i przekształceń zachodzących w sposobie gospodarowania: zmiany systemów zarządzania, zmiany sposobów komunikacji, przeniesienie ciężaru gatunkowego z jednych sfer zarządzania na inne - na restrukturyzację, konsolidację, globalizację. Najlepiej ujmuje ten problem stwierdzenie Petera Druckera: mamy właśnie jeden z tych ważnych okresów historycznych, występujących co dwieście, trzysta lat, kiedy ludzie przestają rozumieć świat, a przeszłość nie wystarcza do wyjaśnienia przyszłości. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę na orientacje procesowe i kluczowe kompetencje jako determinanty tworzenia wartości oraz opisano tworzenie wartości w organizacjach wirtualnych.
Wydaje się, że teorie wyjaśniające powstawanie i funkcjonowanie organizacji sieciowych można w pewien sposób uporządkować, przyjmując za punkt wyjścia dwie kategorie istotnie powiązane ze strukturami sieciowymi, a mianowicie koordynację i konfigurację. Celem niniejszego artykułu jest charakterystyka wybranych teorii powstawania i funkcjonowania organizacji sieciowych.
W prezentowanym artykule postawiono tezę, iż kolektywna korupcja dotyczy nie tylko pojedynczych organizacji, lecz może również rozprzestrzeniać się pomiędzy organizacjami działającymi w sieci. Model kolektywnej korupcji Ashfortha i Ananda oraz teorię zakażania wykorzystano dla ukazania sposobów, poprzez które jest możliwe zarażanie się korupcją między firmami. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Specyfika komunikacji marketingowej w organizacjach sieciowych
80%
W artykule omówiono specyficzne cechy komunikacji marketingowej w organizacjach sieciowych, rozumianych jako związki autonomicznych firm realizujących wspólne cele. Badania przeprowadzone w 50 organizacjach pokazały, że sprawny system komunikacji marketingowej jest ważnym czynnikiem sukcesu w działalności struktur sieciowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicję zarządzania wiedzą oraz omówiono istotę przedsiębiorstwa sieciowego. Opisano także proces dyfuzji wiedzy w przedsiębiorstwa sieciowych, który odbywa się w sposób wyspowo-drgający.
12
80%
Knowledge plays a double role in network organisations: on the one hand it is a determinant and the main reason for creating a network structure, on the other hand - it is the effect of the functioning of these structures. Knowledge resources in network organisations should be constantly renewed, updated, created and protected. Skilful knowledge resources management can significantly increase the effectiveness and innovation of network organisations. Based on the model created by herself, the author has carried out a detailed analysis of the phenomenon and conditions of knowledge management at 363 network organisations operating in 2013 in Poland (including 121 belonging to cluster-type organisations, 121 franchise organisations and 121 virtual organisations). Potential factors having an impact on individual knowledge management parameters were considered, such as: the size of an enterprise, the type of its activities, the network type, the role in the network, the size of a network, the geographical scope of network activities and the network development phase. (original abstract)
Istotą postawy przedsiębiorczej jest odkrywanie nowych możliwości, dokonywanie ich oceny z punktu widzenia kreowania wartości i wykorzystanie do realizacji oryginalnego pomysłu. Miejscem kreowania nowych wartości są sieciowe organizacje przedsiębiorcze. Ich charakterystyka jest zbliżona do innych nowoczesnych koncepcji organizacyjnych zorientowanych na eksplorację wiedzy. Punktem wyjścia jest uchwycenie istoty przedsiębiorczości w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. (fragment tekstu)
14
Content available remote Odsieciowianie
80%
W ujęciu dynamicznym rozwój sieci można postrzegać jako holistyczną i fluktuującą grę procesów sieciowania i możności ich odsieciowiania. W niniejszym artykule rozważania zorientowane są na przedstawienie kreowania scenariusza drugiego. Zakłada on, że jakościowemu rozwojowi relacji sieciowych może zagrażać problem stagnacji (zastoju, inercji, niemocy sprawczej). Aby temu zapobiec w czasie wyprzedzającym (w chwili, kiedy sieć przekracza granicę usieciowienia, czyli nie wykazuje dynamicznych właściwości o wysokim potencjale decyzyjno-wykonawczym, należy uruchamiać mechanizm odsieciowiania. Przyjęto więc założenie, że sieć idąca wyłącznie w kierunku ciągłego powiększania zasięgu i zagęszczania węzłów jest perspektywą ich "ubezwłasnowolniania" w znaczeniu strukturalnym (nadmierna gęstość sieci) i behawioralnym (brak swobodnych przestrzeni sprawczych). W tym ujęciu jakość długofalowych relacji uwarunkowana jest zdolnością sieci do wkomponowywania procesów ich "samodestrukcji" i "samoanihilacji(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba analizy dystrybucji ubezpieczeń przez tradycyjne formy organizacyjne i ich konfrontacja ze wskazaniem możliwości wykorzystania organizacji sieciowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie roli usług telekomunikacyjnych w rozwoju organizacji sieciowych, a zwłaszcza procesów logistycznych w tych przedsiębiorstwach. Pozwoli to na lepszą orientację w istniejących możliwościach przekazywania danych oraz dokonanie łatwiejszego i bardziej trafnego tworzenia optymalnych kompozycji tych usług zaspokajających konkretne potrzeby danej firmy. Wiedza o istniejących, bardzo licznych rozwiązaniach telekomunikacyjnych i ich możliwościach pomoże także w projektowaniu i rozwijaniu sposobu funkcjonowania systemów informatycznych wspierających logistykę. (fragment tekstu)
Współdziałanie, jak każde złożone przedsięwzięcie angażujące środki, jest w określony sposób uwarunkowane ekonomicznie i organizacyjnie. Strategią działania na rynku dla polskich firm małego biznesu, których rzeczywiste atuty nie są tak silne, aby umożliwiły im samodzielne osiągnięcie sukcesu, jest strategia kooperacji. Referat składa się z dwóch części. W pierwszej opisano współpracę małych i średnich przedsiębiorstw, w drugiej ukazano przykładowy model współdziałania logistycznego polskich MSP w organizacji sieciowej, w której funkcję centralnego koordynatora pełni firma logistyczna. (fragment tekstu)
Powszechnych towarzystw emerytalnych nie można jednoznacznie traktować jako organizacji sieciowej tylko dlatego, że zostały one wyłonione z grup kapitałowych. Owszem, jest to pewna cecha wspólna, jednakże niewystarczająca i nie tak głęboka, aby można ją było uznać za istotną. Powszechne towarzystwa emerytalne różnią się pod pewnymi względami od organizacji sieciowych. Przede wszystkim tym, że same ze sobą nie mogą się łączyć jako kooperanci. Jeśli następuje proces konsolidacyjny, występujący ze względu na ograniczoną pojemność rynku, to polega on raczej na przejęciu jednego towarzystwa przez drugie i wchłonięciu go do grupy kapitałowej przejmującego je towarzystwa. Powszechne towarzystwa emerytalne nie mogą powstawać w wyniku fuzji, nie mogą się łączyć między sobą tylko w wymiarze jakiś wybranych obszarów (np. stworzyć wspólną obsługę członków funduszu) ze względu na możliwość zmniejszenia kosztów. Zabronione jest także podpisywanie umów koncesyjnych i franchisingowych między towarzystwami i innymi firmami nie będącymi towarzystwami. Dlatego też utożsamianie powszechnych towarzystw emerytalnych z organizacjami sieciowymi należy ograniczyć tylko do analizy grup kapitałowych w których uczestniczą towarzystwa. (fragment tekstu)
19
Content available remote Organizacje przyszłości wyzwania dla zarządzania wiedzą w sieciach
80%
Tematem artykułu jest opis wybranych koncepcji zarządzania wiedzą i analiza ich przydatności w procesie zarządzania we współczesnych organizacjach.(abstrakt oryginalny)
Cechą charakterystyczną współczesnej gospodarki jest duża złożoność powiązań rynkowych przedsiębiorstw wynikająca niejednokrotnie z przyjmowania sieciowej formy współpracy. W celu umożliwienia badania zagadnień międzyorganizacyjnych w organizacjach sieciowych wykorzystywany jest często socjologiczny aparat pojęciowy związany z analizą relacji. Wydaje się jednali, iż wyjaśnienie fenomenu współpracy międzyorganizacyjnej wymaga głębszego poznania uwarunkowań związanych z przepływami strumieni fizycznych oraz informacyjnych. Można je określić mianem współdziałania w ramach określonych typów konfiguracji łańcuchów dostaw. Umożliwia to wielowymiarowe spojrzenie na uwarunkowania współpracy podmiotów. Dostrzegana jest tu zatem sytuacja, gdzie przedsiębiorstwo z jednej strony jest członkiem organizacji sieciowej, w ramach której buduje relacje z innymi podmiotami, i której celem jest intensyfikacja tych powiązań (potencjał kombinacyjny). Z drugiej strony to przedsiębiorstwo jest również uczestnikiem wielu łańcuchów dostaw o określonej konfiguracji. Dlatego celem rozdziału jest ujawnienie złożoności powiązań przedsiębiorstw będących jednocześnie węzłem organizacji sieciowej oraz ogniwem wielu łańcuchów dostaw w kontekście zwiększania potencjału kombinacyjnego sieci. W związku z powyższym problem badawczy sformułowano w formie pytania - czy możliwości nawiązywania lub intensyfikowania współpracy węzłów organizacji sieciowej mogą być determinowane przez możliwości współdziałania w określonych typach konfiguracji łańcucha dostaw? Identyfikację zróżnicowania konfiguracji łańcucha dostaw przedsiębiorstw organizacji sieciowej uznano za predyktor opisujący skłonność przedsiębiorstw do wchodzenia w relacje z partnerami organizacji sieciowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.