Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organization and management sciences function
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule autor zwraca uwagę, iż dokonujące się w Polsce przemiany społeczne i ekonomiczne domagają się wsparcia nauki. Jego zdaniem, nadarza się okazja zbliżenia praktyki z teorią. Służyć temu powinien silny nacisk sfery gospodarki na odnowę kadr, transfer nowoczesnej wiedzy i dostęp do zagranicznych doświadczeń. Z drugiej strony naukowe poznania muszą, aby mogły przetrwać i rozwijać się, wychodzić naprzeciw takim żądaniom i odpowiednio reagować. Stosowna rola przypada w tym procesie tym naukom, które zajmują się problematyką organizacji i zarządzania.
The paper discusses the problem of the place that management science occupies among other sciences, with emphasis on its integration with economic knowledge. The identity of management science is highlighted from the perspective of its historical, albeit relatively short periods of development. Within the context of the fundamental issues of the philosophy of management as exemplified by ontology, epistemology, methodology and axiology, the authors of the paper strive to present the major challenges faced by contemporary management science.(original abstract)
Praktycy ekonomii i zarządzania oczekują ciągle nowych rozwiązań. Im w zasadzie jest wszystko jedno - kto, dlaczego i w jaki sposób to uczynił. W nauce kryteria są bardziej rygorystyczne. Czy tak powinno być? W tym artykule autor chciałby się zastanowić nad niektórymi aspektami prowadzenia badań w naukach o zarządzaniu. W artykule autor przedstawia problemy uprawiania nauki (kontekst odkrycia a kontekst uzasadnienia) w szczególności w naukach o zarządzaniu. W końcowym wniosku stwierdza: gdy chcemy coś odkryć, to każda droga dojścia do celu jest właściwa. Gdy chcemy, żeby nasze odkrycie uznane zostało za naukowo potwierdzone, musimy podporządkować się rygorom nauki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest przekrojową formą przemyśleń i swoistej refleksji autora, dotyczących wzajemnych relacji między teoretycznymi aspektami logistyki a praktyką logistyczną obserwowaną w życiu gospodarczym. Opiera się w głównej mierze na przemyśleniach w zakresie dynamicznej zawartości i płynnych granic obszarów teorio-poznawczych, edukacji oraz najlepszych praktyk logistycznych stosowanych przez przedsiębiorstwa. Jest w założeniu formą inspirującą do głębszej dyskusji w środowiskach naukowych i praktyki logistycznej w zakresie szeroko pojmowanego mistrzostwa logistycznego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące roli, znaczenia i miejsca nauki o organizacji i zarządzaniu wśród innych dyscyplin naukowych. Zauważono, że zainteresowanie organizacją i zarządzaniem w okresie rewolucji przemysłowej nie było przypadkowe, ale wynikało z faktu, iż organizację i zarządzanie uznano za czynnik, który pozwala przedsiębiorstwu osiągnąć przewagę konkurencyjną. Nakreślono uwagi na temat statusu nauki o organizacji i zarządzaniu, ze wskazaniem, że jest to nauka społeczna. Objaśniono związki nauki o organizacji i zarządzaniu z praktyką odpowiedzi na pytanie, jakie wypływają z tego konsekwencje.
Artykuł jest próbą wykazania trudności jakie towarzyszą próbom podejmowanym przez teoretyków organizacji i zarządzania w kwestiach stanowiących o dalszym rozwoju tych nauk. Jest przeglądem różnych poglądów, koncepcji, propozycji i opinii kilkunastu naukowców tych dyscyplin, zawartych w pisemnych odpowiedziach na kwestionariusz TNOIKu, a także wypowiedzi w dyskusji na seminariach i konferencjach naukowych w Szczyrku w 1988 i 1989 r.
Opracowanie jest próbą refleksji nad systematyzacją teorii organizacji i zarządzania, ale tylko w zakresie rekonstrukcji istniejącego stanu rzeczy. Chodzi bardziej o postawienie problemu i uchwycenie istniejącego porządku niż jego wyjaśnienie.
Przedmiotem rozważań prowadzonych w niniejszym referacie jest zwrócenie uwagi na niektóre aspekty procesów integracyjnych i dezintegracyjnych, jakie zachodziły i zachodzą w nauce o zarządzaniu. Intencją autora jest zwrócenie uwagi na konieczność kompleksowego, zintegrowanego badania problematyki zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Czy zarządzanie jest teorią naukową? Szukając odpowiedzi na to pytanie autorzy zastanawiają się nad genezą nauk o zarządzaniu. Próbują wyjaśnić dlaczego jest potrzebna nauka o zarządzaniu, gdyż spotyka się pogląd, że teorie w naukach o zarządzaniu są nieużyteczne. W drugiej części artykułu zastanawiają się czym jest nauka, z jakich elementów powinny składać się teorie naukowe, i jakie powinny mieć cechy. W trzeciej części artykułu podkreślono znaczenie metody naukowej w budowaniu teorii naukowych. W konkluzji autorzy uznają, iż sprawą kluczową dla nauk o zarządzaniu jest sprecyzowanie ich zakresu i przedmiotu badań, oraz pilne opracowanie specyficznych dla nich metod badawczych po to, aby w naukach o zarządzaniu mogły powstawać teorie wielkie i aby wzrosła ich użyteczność. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.