Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organization of seasonal work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł wyjaśnia z czego wynikają potrzeby zmian sezonowych i specyfikę tych zmian. Przedstawia bariery zmian i sposoby przezwyciężania oporów wobec nich.
Celem artykułu jest analiza bezrobocia w Polsce i w województwie lubelskim ze szczególnym uwzględnieniem sezonowości tego zjawiska. Zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie, czy bezrobocie ma charakter sezonowy oraz jak duże zmiany w liczbie bezrobotnych i w stopie bezrobocia powoduje zjawisko sezonowości. Do rozważań wykorzystano model ekonometryczny z zero-jedynkowymi zmiennymi objaśniającymi, służącymi do ilościowej oceny wpływu sezonowości na zjawisko bezrobocia. (fragment tekstu)
3
Content available remote Zróżnicowanie sezonowości zatrudnienia w Polsce
63%
Sezonowość w gospodarce definiuje się jako względnie regularne zmiany wielkości ekonomicznych o charakterze krótkookresowym. W badaniach empirycznych aspekt sezonowości jest często pomijany lub eliminowany z szeregów czasowych, chociaż większość zjawisk ekonomicznych charakteryzuje się zmiennością krótkookresową i dopiero uwzględnienie jej w analizie w pełny sposób charakteryzuje badane zjawiska. Celem artykułu jest analiza i ocena zróżnicowania sezonowości przeciętnej liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Określono wielkość i tendencję zmian sezonowości przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz jej rozkład w trakcie roku. Przedmiotem analiz jest także porównanie oszacowanych dla Polski wahań sezonowych przeciętnego zatrudnienia z sezonowymi wahaniami przeciętnego zatrudnienia na rynkach wojewódzkich. W opracowaniu wykorzystano kwartalne dane Głównego Urzędu Statystycznego o przeciętnej liczbie zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw dla Polski i dla rynków wojewódzkich za okres od I kwartału 2008 roku do IV kwartału 2016 roku. Do wyodrębnienia składnika sezonowego użyto procedury Census X-12 ARIMA. Uzyskane wyniki wskazują, że sezonowość przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce jest niewielka i wykazuje tendencję rosnącą. Rozkład wahań sezonowego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w trakcie roku w Polsce ogółem i analizowanych województwach jest podobny i cechuje się niewielką amplitudą wahań. W niektórych województwach sezonowość w szeregu czasowym przeciętnej liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw nie występuje.(abstrakt oryginalny)
Seasonal workers are increasingly being used globally to provide a short-term workforce, filling positions in the labour market that are often difficult, dirty and shunned by native born workers. Seasonal schemes are promoted in typically economic terms, offering a triple win where the host society gains from flexible labour; the sending country benefits from remittances and skill transfers; and migrants themselves gain from access to the labour market. However, they have been found to support the uneven economic participation of workers in global production processes and they typically marginalise workers socially. Drawing from examples elsewhere and using Nancy Fraser's three-dimensional perspective of social justice (2005), this article examines the prospect for developing socially just seasonal work programmes. It is logical that most societies seek to promote seasonal worker schemes that allow workers to be treated according to the rules of justice. And yet, research has shown the exploitation of many different types of migrant workers. Following Fraser, the article asks to what extent recognition, redistribution and representation can be achieved through seasonal worker schemes? It identifies key issues for consideration if social justice is to be upheld. (original abstract)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w latach 1996-1998, dotyczące wpływu postępu technicznego i organizacyjnego w przedsiębiorstwach działających w warunkach sezonowości na krzywą sezonowości zapotrzebowania na siłę roboczą. Badanie te prowadzono w przedsiębiorstwach należących do budownictwa, leśnictwa, rolnictwa i przemysłu spożywczego.
Procesy zaopatrzenia, będąc jedną z czterech podstawowych funkcji zarządzania, mają wpływ na standardy obsługi klienta i jednocześnie wpływają na uzyskany przez nie zysk. Dobrze zaplanowane zaopatrzenie w produkty sezonowe z Chin ma wpływ na dostępność produktów, umożliwia kompletność zamówienia, a co za tym idzie, w szczytowym okresie sprzedaży umożliwia wysoki wynik. Planowanie dostaw odbywa się w lutym, a dostawy w okresie sierpień - wrzesień. W przypadku braku nie ma możliwości dodatkowego zamówienia tych produktów.(abstrakt oryginalny)
Zmiany sezonowe mają swoją specyfikę wyrażającą się m.in. ich cyklicznym powtarzaniem się, podatnością na planowanie, a także powrotami dc sytuacji przed zmianą. W ostatnim dziesięcioleciu zmienił się sposób podejścia kierownictwa do sezonowej zmiany w zapotrzebowaniu na siłę roboczą. Zamiast zatrudniać pracowników sezonowych przedsiębiorstwa starają się podołać wzrostowi zadań przy stałym poziomie siły roboczej. Stawia to nowe wyzwania zarówno przed stałymi pracownikami wykonawczymi jak i przed kierownikami. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawia problemy gospodarowania siłą roboczą w przedsiębiorstwach o nasilonej produkcji sezonowej. W celu złagodzenia ostrości występujących problemów proponuje wiele działań, w tym łączenie w jednym organizmie gospodarczym produkcji o charakterze sezonowym i niesezonowym i traktowanie tej drugiej jako swoistej rezerwy siły roboczej w okresach spiętrzeń prac.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.