Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizational and legal forms of enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Contemporary Nature of Stock Exchange in View of the Process of Demutualization
100%
As part of the demutualization process, stock exchanges are transformed into the traditional membership structure (mutual) for entrepreneurial structure. The aim of the article is to analyze changes in the functioning of the stock exchanges due to the organizational and legal form and the consequences of these changes. As a research hypothesis, it is assumed that the process of demutualization determined the changes in the rules of functioning of the stock exchanges and created threats from point of view of socio-economic functions. In order to verify the hypothesis, we use: analysis of causes, logical analysis and analysis of statistical data about the 57 stock exchanges- members of WFE. The conducted analysis allows to verify the hypothesis that demutualization process determined the changes in the rules of functioning of stock exchanges, as well as created a threat from the point of view of socio-economic functions. The contribution (value added) of this article is the conducted analysis verifying the essence of stock exchanges from the perspective of the processes of demutualization. (original abstract)
Celem artykułu jest ocena instytucjonalnych form organizacji, które należą do sektora organizacji niedochodowych w Polsce. Rozpatrzono to zagadnienie z punktu widzenia podstaw prawnych funkcjonowania tych organizacji, rodzaju zadań przez nie realizowanych oraz źródeł ich finansowania.
Artykuł dotyczy tworzenia grup kapitałowych w Polsce. Autorka omawia pojęcie grupy kapitałowej w rozumieniu dwóch aktów prawnych: ustawy o rachunkowości i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedstawia motywy oraz ścieżki tworzenia grup kapitałowych w Polsce.
Autorka omawia zagadnienie struktur holdingowych, które uznaje za jedną z typowych, coraz bardziej rozpowszechnionych form organizacji i zarządzania kapitałem w Polsce. Przedstawia regulacje prawne mające znaczenie dla powstawania i funkcjonowania grup kapitałowych.
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego w 2017 r. przyczyniła się do wielu dyskusji, między innymi również nad zasadnością upraszczania i przyspieszania postępowania administracyjnego. Ustawodawca, w drodze art. 13 k.p.a., zobowiązał organ administracji publicznej do podejmowania działań zmierzających do polubownego załatwienia sprawy. Ostatecznie te działania powinny prowadzić do skłaniania stron sporu do zawarcia ugody administracyjnej. Ugoda administracyjna jako konsensualna prawna forma działania w administracji publicznej do tej pory nie była przedmiotem wzmożonych dyskusji. Niemniej, z chwilą wprowadzenia zmian do Kodeksu postępowania administracyjnego, sytuacja ta uległa zmianie i coraz częściej poddaje się analizie zasadności stosowania w postępowaniu administracyjnym. Biorąc pod uwagę fakt, że ugoda jest charakterystyczna dla prawa prywatnego, Autorzy niniejszego artykułu podejmują próbę odpowiedzi na pytania: jakim typem prawnej formy jest ugoda administracyjna, jak można ją odnieść do ugody w rozumieniu prawa prywatnego oraz jakie skutki - w tej kwestii - wywołała nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego? (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na metodyce budowy systemu, który byłby w stanie sprawnie realizować zadania składające się na zarządzanie nieruchomościami. Zadaniem projektu jest zasugerowanie rozwiązań strukturalnych, oraz zarekomendowanie jaką formę organizacyjną taki system powinien przybrać.
W opracowaniu podjęto próbę omówienia uwarunkowań zarządzania właścicielskiego. Przedstawiono istotę oraz organizację zarządzania grupą kapitałową poprzez omówienie jej systemu organizacyjnego na przykładzie spółki HK Grupa Kapitałowo-Inwestycyjna SA (GKI) oraz Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej SA (DSI).
Przeanalizowano rozwój różnego rodzaju spółek działających w Polsce od lat 80-tych, szczególną uwagę poświęcając spółkom akcyjny, których coraz więcej powstaje obecnie w związku z rozwojem rynku kapitałowego.
Zaprezentowano wady i korzyści przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę pracowniczą, na przykładzie Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu SA NZOZ. Przedstawiono także sposób zarządzania szpitalem oraz kierunki działań NZOZ.
Jedną z podstawowych słabości polskiej gospodarki jest brak niezbędnej elastyczności organizacyjnej, stałego dostosowywania form organizacyjnych działalności gospodarczej do zmieniających się warunków. W konsekwencji dominują związki organizacyjne o charakterze branżowo-gałęziowym, sprzyjające inercji, tendencjom do monopolizacji i dezintegracji poziomej gospodarki. Ma to wpływ również na hamowanie rozwoju przedsiębiorczości oraz samo- utrwalanie się istniejących struktur. Formą organizacyjną, która - ze względu na swoją specyfikę - stwarza możliwości rozwoju poziomych powiązań międzybranżowych jest spółka, a zwłaszcza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Mając to na uwadze, w artykule omawia się kluczowe zasady tworzenia spółek, jakie powinny być uwzględnione dla sprawnego ich prowadzenia. (fragment tekstu)
Przedstawiono pozycję prawną ministra wobec przedsiębiorstwa państwowego. Dokonano przeglądu funkcji i działań organizacyjnych ministra określonych w przepisach regulujących państwowe struktury gospodarcze po 1981 roku. Przedstawiono rolę państwa i administracji w przemianach gospodarczych. Omówiono nadzór i kontrolę ministra, jako organu założycielskiego, nad przedsiębiorstwem państwowym, a także typy oraz procedurę tworzenia i podejmowania decyzji organizacyjnych względem przedsiębiorstwa państwowego. Następnie przedstawiono przedsiębiorstwo państwowe jako adresata działań organizacyjnych ministra oraz odpowiedzialność ministra, jako organu założycielskiego, za działania podjęte wobec przedsiębiorstwa.
W artykule przedstawiono formy prawne podmiotów gospodarczych w Polsce, istniejących po wprowadzeniu przez Kodeks spółek handlowych dwóch nowych form: spółki partnerskiej i spółki akcyjno-komandytowej. Omówiono wybrane formy prawne instytucji, charakterystyczne dla polskiego systemu zarządzania: spółki cywilne, spółki prawa handlowego, przedsiębiorstwa państwowe, osoby fizyczne, spółdzielnie, spółki partnerskie oraz spółki komandytowo-akcyjne.
Ustawa z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych zmieniła zasadniczo ich sytuację prawną w Polsce. Zmianie uległy m.in. zasady reprezentowania przedsiębiorstwa przy dokonywaniu czynności prawnych. Dokonywanie czynności prawnych jest jednym z podstawowych środków zapewniających funkcjonowanie przedsiębiorstw państwowych. Chodzi tutaj nie tylko o zawieranie różnego rodzaju umów, ale także o szereg jednostronnych czynności prawnych, jak np. odstąpienie od umowy, udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa itp. Wraz z przewidywanym wzrostem samodzielności przedsiębiorstw państwowych wzrośnie zarazem rola czynności prawnych w organizowaniu pracy przedsiębiorstwa. Można przypuszczać, że w miejsce dotychczasowych odgórnych dyspozycji natury administracyjnej wejdą środki cywilnoprawne, a w szczególności wzrośnie znaczenie w pełni dobrowolnych umów między przedsiębiorstwami. W samodzielnym, samorządnym i samofinansującym się przedsiębiorstwie zwiększy się także ciężar gatunkowy decyzji i odpowiedzialności za dokonanie określonej czynności prawnej. Istotne zatem znaczenie będzie miał odpowiedni dobór osób powołanych do reprezentowania przedsiębiorstwa przy dokonywaniu czynności prawnych i sprecyzowanie zakresu ich uprawnień. (fragment tekstu)
Praca porusza zagadnienia dotyczące instytucji firmy oddziału osoby prawnej w świetle art. 436 ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 380 ze zm.)]. Omawia instytucję firmy oddziału osoby prawnej oraz występujące w doktrynie kontrowersje związane z tą instytucją, rozpatrując ją na gruncie zasady jedności firmy jako jednej z zasad prawa firmowego. Obok omówienia sposobu tworzenia firmy oddziału osoby prawnej praca - w podsumowaniu - zawiera wynikające z przeprowadzonej analizy wnioski de lege lata w zakresie proponowanej wykładni obowiązujących przepisów dotyczących firmy oddziału osoby prawnej oraz postulaty de lege ferenda w powyższym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie. Autorka koncentruje rozważania na kwestii wyboru odpowiedniej formy prawnej dla przedsięwzięcia oraz na omówieniu wad i zalet poszczególnych form organizacyjnoprawnych, które pozwalają na działalność w Sieci.
Spółdzielczość w Polsce stanowi formę ruchu społeczno-gospodarczego, który za pomocą demokratycznie zarządzanego przedsiębiorstwa zbiorowego prowadzi działalność gospodarczą i społeczno-wychowawczą, mającą na celu podwyższanie materialnego i kulturalnego poziomu życia swoich członków oraz całego społeczeństwa. Urzeczywistnieniu tego zadania służą, obok określonej wielkości środków budżetu państwa, także fundusze własne spółdzielczości zgromadzone przez nią wkłady ludności. Zakłada się, że w Polsce będą istniały podstawy ideowe, polityczne i prawne, stwarzające warunki do zwiększonej roli więzi rynkowych oraz systemu pieniężnego i bankowo-kredytowego w stosunkach między jednostkami gospodarczymi sektora uspołecznionego i nieuspołecznionego, a szczególnie w lokalnych środowiskach. Ruch spółdzielczy wyłonił się bowiem w warunkach istnienia rynku towarowego i pieniężnego oraz tylko w takich warunkach może prawidłowo funkcjonować. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zakresu podmiotowego i przedmiotowego obowiązku przedsiębiorcy de lege lata podawania firmy sprzed transformacji, co aktualnie odnosi się do przekształceń spółek, przedsiębiorców jednoosobowych (w jednoosobową spółkę kapitałową), przedsiębiorstw państwowych w spółkę kapitałową (komercjalizacji), spółdzielni pracy w spółkę handlową i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (albo towarzystw reasekuracji wzajemnej) w spółkę akcyjną. Ze względu na dostrzeganą przez autora oraz podkreślaną w artykule niewystarczalność istniejącej regulacji (zarówno w ujęciu podmiotowym, jak i przedmiotowym), w jego podsumowaniu autor formułuje obszerne uwagi de lege ferenda w tym obszarze, w ramach których proponuje w szczególności ujednolicenie i rozszerzenie zakresu regulacji obecnie obowiązujących przepisów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.