Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Orthodox Church
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Tekst koncentruje się na dotychczas mało znanym zagadnieniu - omówieniu prawosławnej mniejszości Brzezin, stolicy powiatu o tej samej nazwie w latach 1867-1914. Artykuł analizuje, z jakich grup społecznych składała się tamtejsza prawosławna mniejszość, jednocześnie kładąc szczególny nacisk na urzędników szczebla powiatowego. A to dlatego, że właśnie ta grupa miała największy wpływ na życie brzezinian. W tekście także zaprezentowano dzieje prawosławnej świątyni w Brzezinach.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie fragmentu historii Kościoła Prawosławnego w Polsce, dotyczącego losów resztek ludności prawosławnej na Łemkowszczyźnie w najtrudniejszym okresie dla tej ludności. Obejmuje on daty pomiędzy dobrowolnym, względnie przymusowym jej wysiedleniem do ZSRR, a bezwzględnym wysiedleniem na Ziemie Odzyskane w ramach akcji "Wisła". Szczegółowe rozważania poprzedzone zostały ogólnym zarysem dziejów prawosławia na tych terenach.
The article deals with the essence of the family Orthodox holiday. The festive family and household rituals of Ukrainians with its circular miseenscene and a ritual script is considered. The attention is focused on the worldview, socializing, axiological, ethical and aesthetic-educational functions of these components of the festive and ritual culture of our people. (original abstract)
Najnowsze wyniki badań jasno pokazują, że rozwój Chełma należy łączyć z działalnością księcia, późniejszego króla Rusi, Daniela Romanowicza. Fakt ten od dawna jest znany w literaturze4. Paradoksalnie nie odpowiedziano w niej na pytanie, dlaczego władca ów zdecydował się uczynić Chełm stolicą swojego księstwa, rezygnując równocześnie z kierowania księstwem z mającego dawną tradycję Halicza, oraz przenieść tu biskupstwo z Uhruska i wznieść tu swój dwór. Pojedyncze opinie wyjaśniające ten fenomen pojawiły się na marginesie prowadzonych studiów. Ciągle jednakże brakuje pełnej genezy tego ośrodka. Celem niniejszego tekstu jest przedstawienie powodów, które skłoniły Daniela Romanowicza do działań na rzecz zwiększenia znaczenia Chełma. (fragment tekstu)
Na temat prawosławia istnieje wiele, niejednokrotnie wzajemnie ścierających się opinii. Niemniej jednak, wśród tych mniej lub bardziej obiektywnych analiz wschodniego chrześcijaństwa, bez zbytniego trudu możemy dostrzec pewnego rodzaju consensus dotyczący charakterystyki mentalności prawosławnej, czyli tego, co w dużym stopniu odzwierciedla duchowość tej formacji chrześcijaństwa. Podejmując w niniejszym szkicu wątek hezychazmu, zamierzam w pierwszym rzędzie skoncentrować się na procesie krystalizacji tzw. doświadczenia mistycznego, ufundowanego w szerszej płaszczyźnie doświadczenia religijnego charakteryzującego chrześcijaństwo w całości. W dalszych analizach będę traktował wyróżnione tutaj doświadczenie religijne jako doświadczenie personalistyczne. (fragment tekstu)
6
Content available remote Staroobrzędowcy w Polsce
61%
Staroobrzędowcy to grupa społeczno-religijna, wyodrębniona w drugiej połowie XVII w. z łona rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Celem artykułu jest ukazanie genezy oraz współczesnej sytuacji staroobrzędowców w Polsce. Przedstawiono rozwój ich świadomości narodowej, struktury religijnej, stopnia tożsamości etnicznej i kulturowej, konfliktów. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Tradycje i kultura staroobrzędowców na ziemiach polskich
61%
Artykuł pt. "Tradycje i kultura staroobrzędowców na ziemiach polskich" dotyczy tradycji, które zostały zachowane przez grupę staroobrzędowców (starowierców) mieszkających w Polsce. Wspólnota ta powstała w 1654 r., kiedy miał miejsce rozłam w Cerkwi prawosławnej. Zwolennicy starej wiary sprzeciwiali się poprawianiu ksiąg liturgicznych, przez co byli prześladowani i zmuszani do emigracji. Do Polski starowiercy przybyli z okolic Pskowa i Nowogrodu. Obecnie zamieszkują w trzech ośrodkach - w okolicy Augustowa, Suwałk i na Mazurach. Staroobrzędowcy początkowo zachowywali swoje tradycje (odmawiali np. fotografowania się czy pobytu w szpitalu), obecnie jednak można zaobserwować odstępstwa od części zwyczajów. W artykule opisane zostały niektóre elementy związane z religią staroobrzędowców (molenny, modlitwa, ikony, księgi liturgiczne), a także z życiem codziennym (folklor, ubiór, pożywienie itp.). Rozprawa powstała na podstawie pracy licencjackiej Autorki. (abstrakt oryginalny)
Prowadzone w ostatnich latach badania nad dziejami Cerkwi unickiej w Rzeczypospolitej Wielu Narodów pozwalają istotnie rozszerzyć dotychczasowe ustalenia. Dotyczy to wielu aspektów jej funkcjonowania - od spraw powiązanych ze strukturami administracyjnymi, poprzez problemy organizacji wewnętrznej i kształtowania swej tożsamości, po relacje ze światem zewnętrznym. Należy przy tym pamiętać, że Cerkiew unicka była w tym okresie czynnikiem biorącym bardzo aktywny udział w życiu otaczającego ją świata i - oczywiście na miarę swoich możliwości - mającym także wpływ na jego kształt. Cerkiew ta stała się od chwili swego powstania jednym z zasadniczych elementów konstruujących rzeczywistość państwa polsko-litewskiego okresu nowożytnego. Na jego ziemiach ruskich stanowiła zaś (zwłaszcza w sferze religijnej) niewątpliwie czynnik dominujący. Stąd zasadne wydaje się skoncentrowanie uwagi badawczej na uchwyceniu różnych przejawów zarówno aktywności samej Cerkwi unickiej, jak i działania skierowanego wobec niej. (fragment tekstu)
Zadaniem opracowania jest przedstawienie działań podejmowanych przez władze kościoła Prawosławnego w Polsce w latach 1945-1957 w kierunku reaktywowania przedwojennego Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. W artykule wykorzystano nieliczne publikacje i materiały archiwalne byłego Ministerstwa Administracji Publicznej (1945-1950), byłego Urzędu do Spraw Wyznań (od 1950 r.), a także Prawosławnego Archiwum Metropolitalnego w Warszawie.
Myśl słowiańska, propagująca ideę kulturowej wspólnoty uosabianej przez język pansłowiański, od XVIII wieku odgrywała ważną rolę integracyjną na Bałkanach, a z czasem stała się spoiwem ideologicznym federacji Słowian Południa. Rozpad państwa jugosłowiańskiego miał duży wpływ na deprecjację etosu zjednoczonej Słowiańszczyzny. Krwawe walki między niedawnymi sąsiadami wpłynęły za to na wzmocnienie wspólnoty państw prawosławnych, zwłaszcza Serbii z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Odrodził się też nurt utożsamiający wyznawanie prawosławia z istotą słowiańskości. (fragment tekstu)
Podjęte w 2009 roku systematyczne spotkania między przedstawicielami siostrzanych Kościołów reprezentowanych przez delegację Patriarchatu Moskiewskiego oraz Konferencji Episkopatu Polski przyniosły nową nadzieję. W związku z tym można oczekiwać, że metafora dwóch płuc - wielokrotnie powtarzana w nauczaniu Jana Pawła II - otrzyma konkretną postać w harmonijnym dziele ewangelizacji rozwijanej przez obydwa Kościoły w realiach kulturowych w wyjątkowym stopniu zagrożonych przez sekularyzm. (fragment tekstu)
Rolniczy powiat wieluński w okresie międzywojennym był obszarem o mniejszym zrónicowaniu religijnym i wyznaniowym niż Polska i województwo łódzkie. Zdecydowanie dominowało tu wyznanie rzymskokatolickie - zarówno pod względem liczby wiernych, liczby duchownych, struktur organizacyjnych, jak i bazy materialnej. Drugie miejsce zajmował judaizm, gdzie większość wiernych skupiona była wokół ośmiu gmin. Podium zamykali ewangelicy augsburscy rozsiani po całym powiecie z jedyną parafią w Wieluniu. Pozostałe wyznania były nieliczne, a wśród nich jedynie prawosławni posiadali własną parafię, która uległa likwidacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stosunek członków Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do rodzącego się państwa komunistycznego. Czasy, w których formowała się federacja sowiecka był jednocześnie okresem "odrodzenia" Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Te dwa nowopowstałe organizmy - świecki, ateistyczny i duchowy, religijny - w burzliwym roku 1917 stanęły w obliczu nowych zadań. Rewolucja dla bolszewików była początkiem nowej epoki - okresu władzy ludu, licznych przemian, odrzucenia "zgniłego kapitalizmu" i dekadencji związanej z systemem wolnorynkowym. Natomiast dla prawosławnych szczególnym wydarzeniem stał się Sobór Lokalny, upamiętniający zakończenie "epoki synodalnej". Duchowni, uczestniczący w pracach soborowych, mimo własnej woli stali się świadkami początków państwa komunistycznego i jako tacy zabierali głos w szerokiej dyskusji na temat narodzin nowej władzy. Ich komentarze stanowią jasny obraz działań władzy ludowej u zarania państwowości sowieckiej. Obraz o tyle czytelny, że pozbawiony fałszywej propagandy "komunistycznego raju". Jeszcze w roku 1917 i 1918 Cerkiew prawosławna mogła pozwolić sobie na "gorzkie słowo prawdy" o nowym reżimie i jego bohaterach. po pewnym czasie ów głos zostanie zagłuszony represjami i cenzurą. Tym cenniejsze wydają się być świadectwa tego okresu - autentyczne wspomnienia i relacje, ilustrujące narodziny państwa sowieckiego. Zostały one ukazane w niniejszym artykule.(abstrakt oryginalny)
Kwestia autokefalii ukraińskiego prawosławia po raz kolejny pokazała, że propagowana przez komunistów koncepcja ateizmu i walki z religią nie przyniosła w perspektywie takich rezultatów, jakich oczekiwano. Odwrotnie - religia stała się czynnikiem integrującym społeczeństwa republik byłego ZSRR z dawną metropolią, a uwaga ta dotyczy zwłaszcza ludności słowiańskiej i prawosławnej. Nie powinno zatem dziwić, że problem autokefalii ukraińskiego prawosławia został wykorzystany w aktualnym sporze rosyjsko- -ukraińskim, określanym jako postimperialna wojna hybrydowa. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie, jak obie strony konfliktu wykorzystują temat autokefalii ukraińskiego prawosławia.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu autor przedstawił problem złożonej natury historii Kościoła Prawosławnego w Polsce. Opisał próby przejęcia przez Patriarchat Moskiewski kontroli nad parafianami na obszarze Białostocczyzny. Konflikt pomiędzy tymi kościołami był wynikiem długiego sporu dotyczącego władzy zwierzchniej.
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie okoliczności utraty przez prawosławne władze kościelne znacznego majątku rolnego po 1945 r. (fragment tekstu)
Artykuł niniejszy stanowi przyczynek do historii Kościoła Prawosławnego w Polsce po II wojnie światowej oraz do historii polityki wyznaniowej, realizowanej w tym okresie. Problematyka ta nie została szerzej pojęta, ani nawet zbadana - i to w odniesieniu praktycznie rzecz biorąc do wszystkich działających wówczas wyznań nierzymskokatolickich. Stalinizacja tej polityki przejawiła się m. in. - obok generalnej koncepcji administracyjno-likwidacyjnej tych wspólnot - w próbie przejęcia i prowadzenia "polityki kadrowej" w obrębie kleru poszczególnych związków religijnych. (fragment tekstu)
18
Content available remote Gregory Palamas and Our Knowledge of God
61%
Although Gregory wrote very little about this, he acknowledged that natural reason can lead us from the orderliness of the physical world to the existence of God; in this, he followed the tradition of Athanasius and other Greek fathers. Unlike Aquinas, he did not seek to present the argument as deductive; in fact his argument is inductive, and of the same kind as - we now realize - scientists and historians use when they argue from phenomena to their explanatory cause. Gregory wrote hardly anything about how one could obtain knowledge of the truths of the Christian revelation by arguments from non-question-begging premises; but in his conversations with the Turks he showed that he believed that there are good arguments of this kind. Almost all of Gregory's writing about knowledge of God concerned how one could obtain this by direct access in prayer; this access, he held, is open especially to monks, but to a considerable degree also to all Christians who follow the divine commandments.(original abstract)
19
Content available remote On Contradiction in Orthodox Philosophy
61%
Orthodoxy sometimes appears to lack a respectable form of logical reasoning. This is because objective mystery is so central, and because contradiction is, therefore, a methodological necessity. However, the belief system also rejects explosion. Thus, on the one hand, the law of non-contradiction is violated, and, on the other hand, it is respected. In terms of thinking about Orthodox thinking, this is the fundamental issue, namely that logical reasoning in Orthodoxy is paraconsistent. That is what we examine in this essay.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie położenia tej prawosławnej społeczności (potomków pierwszych kolonistów) i ich świątyni w okresie międzywojennym (1918-1939) oraz w realiach współczesnych. Kluczowy dla rozważań dotyczących tych lat będzie rok 1915, w którym działania militarne państw centralnych doprowadziły do całkowitego wyparcia wojsk rosyjskich z terenów Królestwa Polskiego. Wraz z nimi władze carskie podjęły szeroko zakrojoną ewakuację aparatu administracyjnego, prawosławnego duchowieństwa, a także sporej liczby ludności cywilnej, z której część już na te tereny nie powróciła2. Zakończenie I wojny światowej przypieczętowało upadek trwającego stulecie rosyjskiego porządku. Dotychczasowy uprzywilejowany status prawosławia spotkał się w II Rzeczypospolitej z postawami dyskryminacji, nieufności i obojętności. Prawosławne świątynie utożsamiano bowiem jednoznacznie z polityką rusyfikacji i represji carskiego zaborcy, wymierzoną w polską ludność i lokalny krajobraz urbanistyczny. W polskim etosie narodowym, opartym m.in. na niepodległościowych zrywach z lat trzydziestych i sześćdziesiątych XIX wieku oraz religii katolickiej, nie przewidywano miejsca dla cerkwi - traktowanych jako "pomnik i świadectwo najwstrętniejszej tyranji ducha, przez najdziksze instynkty rosyjskie stosowanej względem Polaków". (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.