Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 319

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Orzecznictwo Sądu Najwyższego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Zgodnie z kodeksową regulacją właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swojego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przesłanki warunkujące dopuszczalność bądź niedopuszczalność określonych immisji pośrednich zostały ujęte w formy klauzul generalnych. Dopiero w oparciu o analizę bogatego orzecznictwa sądowego można dokonać właściwej interpretacji omawianej instytucji. Przedmiotem regulacji art. 144 k.c.są zarówno immisje materialne,jak i immisje niematerialne,polegające na oddziaływaniu na sferę psychiki właściciela nieruchomości sąsiedniej. Sam fakt występowania immisji nie jest jednak wystarczający dla domagania się ochrony na podstawie art. 144 k.c.Konieczne jest jeszcze,aby immisja przekraczała przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Ocena przeciętnej miary powinna być dokonana jednak na podstawie obiektywnych warunków, a nie na podstawie subiektywnych odczuć właścicieli nieruchomości. Winna ona uwzględniać m.in. przeznaczenie obu nieruchomości, częstotliwość zakłóceń, ich porę i intensywność. W przypadku wystąpienia immisji,o których mowa wart. 144 k.c.,właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie o zakazanie immisji i przywrócenia stanu zgodnego z prawem. W praktyce często może dochodzić do zbiegu roszczenia z art. 144 k.c. z roszczeniem odszkodowawczym w oparciu o art. 415 k.c.czy roszczeniem o ochronę dóbr osobistych na podstawie art. 24 k.c. W pierwszym przypadku domaganie się zaniechania immisji nie wyłącza równoczesnego dochodzenia stosownego odszkodowania. W drugim przypadku wybór odpowiedniego żądania przysługuje stronie poszkodowanej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano orzecznictwo Sądu Najwyższego z 2017 r., które miało istotny wpływ na działalność gospodarczą. Większość zaprezentowanych orzeczeń zostało wydanych na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Orzeczenia te dotyczą tak istotnych zagadnień jak rejestracja zmiany umowy spółki, pojęcia "inna podobna umowa" w rozumieniu art. 15 § 1 Ksh, wykonywania czynności bankowych bez zezwolenia, jednoosobowej spółki osobowej, odpowiedzialności przekształcanego przedsiębiorcy, odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. Autor cytuje orzeczenia, a następnie opatruje je krótkim komentarzem.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Glosa do wyroku Sądu Najwyższego, sygn. akt V CSK 709/15
100%
Niniejsza glosa stanowi komentarz do orzeczeń Sądu Okręgowego i Apelacyjnego wydanych w sprawie o unieważnienie związku małżeńskiego z powództwa M. Z. przeciwko J. Z., w wyniku zawarcia go z pozwaną chorą na schizofrenię paranoidalną, która ukryła ten fakt przed przyszłym mężem. Przytoczono argumenty podające w wątpliwość słuszność rozstrzygnięcia wydanego przez Sąd I Instancji oraz zaprezentowano przesłanki potwierdzające trafność orzeczenia Sądu II Instancji.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono historię kształtowania samorządności w Polsce od 1981 roku. Autor przeanalizował dokumenty i raporty dotyczące reformy samorządowej, oceniając ich trafność i realizację na podstawie dzisiejszych doświadczeń.
Autorka omawia najnowsze uchwały Sądu Najwyższego podjęte w składzie powiększonym dotyczące przesłanek nabycia prawa do renty rodzinnej. Pierwsza z nich dotyczy wykładni ogólnego przepisu zawartego w art. 65 ustawy emerytalnej, druga - przesłanek nabycia tej renty przez małżonka rozwiedzionego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono judykaty Sądu Najwyższego odnoszące się do rzadko analizowanej w orzecznictwie problematyki związanej z dyskryminacją pracownika ze względu na przekonania polityczne. W dotychczasowym dorobku orzeczniczym Sądu Najwyższego zagadnienie to było podejmowane tylko dwa razy. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wybrane orzeczenia Sądu Najwyższego wydane w 2015 r. W okresie wydano szereg orzeczeń, które mają istotny wpływ na działalności gospodarczą, dlatego też konieczny był autorki wybór tych najważniejszych. Autor w artykule cytuje wybrane orzeczenia Sądu Najwyższego wraz z fragmentami ich uzasadnień, a następnie opatruje je komentarzem. W artykule zwrócono uwagę na orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące: niedopuszczalności prokury łącznej niewłaściwej, przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową, charakteru umowy konsorcjum, pokrywania wynagrodzenia kuratora ustanowionego z urzędu, odpowiedzialności inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy w przypadku odstąpienia od umowy przez wykonawcę, dopuszczalności skargi kasacyjnej w sprawie o wpis do rejestru zastawów, odpowiedzialności z art. 594 Ksh, wierzytelności finansującego w przypadku wypowiedzenia przez niego umowy leasingu, reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej, konsekwencji wyroku uznającego postanowienie za abuzywne.(abstrakt oryginalny)
Autorka referuje najnowszy judykat Sądu Najwyższego dotyczący zagadnienia formy oświadczeń woli (wiedzy) w prawie pracy, w którym Sąd Najwyższy po raz pierwszy odniósł się wprost do możliwości stosowania do oświadczeń stron stosunku pracy formy dokumentowej (art. 772 k.c.). (abstrakt oryginalny)
Wyrok Sądu Najwyższego został wydany na tle następującego stanu faktycznego: Powódce Mirosławie K. w dniu 23 września 1995 r został skradziony samochód marki Cinquecento. Powódka pozostawiła samochód na parkingu zamknięty w sposób wymagany warunkami AC, ale pozostawiła w nim dowód rejestracyjny. Sąd Rejonowy w Częstochowie wyrokiem z dnia 28 lutego 1997 r. zasądził od PZU SA - I Inspektoratu w Cz. kwotę 7 600 zł (z odsetkami i kosztami procesu) tytułem odszkodowania za skradziony samochód nie podzielając stanowiska Zakładu co do wyłączenia jego odpowiedzialności ubezpieczeniowej z racji pozostawienia w samochodzie dokumentów pojazdu. Zdaniem te go Sądu § 5 ust. 1 pkt 6 ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco, zatwierdzonych uchwałą nr UZ/109/94 Zarządu PZU SA z dnia 25.11.1994 r. nie uzasadniał takiego wyłączenia, gdyż dowód rejestracyjny był umieszczony w osłonie przeciwsłonecznej, a tym samym niezabezpieczenie tego dowodu poza pojazdem nie miało wpływu na kradzież samochodu.(fragment tekstu)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2001 r. II CKN 458/99. "Zakład ubezpieczeń był obowiązany do wypłaty odszkodowania za szkodę na osobie - mimo nieustalenia sprawcy szkody, który wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku kradzieży - jeżeli ustalone zostały dane użytego przez niego pojazdu (§ 10 ust. 1 i 3 oraz ust. 6 i § 33 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1992 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz. U. nr 96, poz. 475 ze zm.)."(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza najważniejszych wydanych w 2018 r. orzeczeń Sądu Najwyższego. Zaprezentowane orzeczenia przede wszystkim dotyczą tematyki objętej kodeksem spółek handlowych. Odnoszą się one do tak istotnych zagadnień, jak: postępowanie przymuszające, sukcesja po spółce osobowej rozwiązanej bez likwidacji, ugoda mediacyjna, zaskarżanie uchwał zgromadzeń wspólników, czas właściwy do ustalenia niedozwolonego postanowienia umownego, odpowiedzialność za zobowiązania w kontekście podziału spółki przez wydzielenie. Autor najpierw cytuje fragmenty orzeczeń, a następnie opatruje je krótkim komentarzem.(abstrakt oryginalny)
Autorka omawia wybrane judykaty Sądu Najwyższego, w których Sąd odniósł się do charakteru konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych, a w których podkreślił, że zasada lex retro non agit nie ma charakteru absolutnego i dopuszczalne są od niej odstępstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie próby porównania standardu amerykańskiego i standardu europejskiego w zakresie niedopuszczalności dowodów z nielegalnej prowokacji policyjnej. Mimo jakościowych różnic pomiędzy systemem common law i systemem civil law (opisywanym tu na przykładzie Niemiec) w obu systemach uznano prowokację policyjną za efektywną metodę zwalczania przestępczości, jednakże przyjęto różne standardy jej stosowania. W procesie amerykańskim, który dopuszcza aktywne formy prowokacji, Sąd Najwyższy USA i większość sądów federalnych przy ocenie zarzutu obrony stosują subiektywny test obrony opartej na zarzucie prowokacji, koncentrujący się na predyspozycjach prowokowanej osoby do popełnienia przestępstwa. Z kolei wypracowany przez orzecznictwo ETPCz (w tym w sprawach niemieckich) standard oceny dopuszczalności dowodów z nielegalnej (przede wszystkim aktywnej) prowokacji opiera się na stosowaniu dwóch testów: materialnego (badającego zarówno predyspozycje prowokowanej osoby, jak i legalność skierowanej wobec niej działań policji) oraz procesowego, polegającego na weryfikacji rzetelności rozpoznawania przez sądy krajowe zarzutu podżegania przez policję do przestępstwa. Podstawowej różnicy między analizowanymi standardami należy szukać w skutkach nielegalnej prowokacji. W systemie amerykańskim stanowi ona kontratyp odpowiedzialności sprawcy za przestępstwo popełnione wskutek prowokacji, zaś standard strasburski dopuszcza sanowanie negatywnych skutków takiego nielegalnego dowodu w postępowaniu sądowym wtedy, gdy Trybunał uznaje, że "proces sądowy oceniany jako całość był rzetelny", zaś dowód z nielegalnej prowokacji nie był istotny dla skazania oskarżonego. (abstrakt oryginalny)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1999 r. III CKN 489/981) "Niedopuszczalne jest w świetle art. 3581 § 3 k.c. uznanie społeczno-gospodarczego celu umowy i rodzaju zobowiązania za podstawowe kryterium waloryzacji." Orzeczenie zostało wydane na tle treści umowy ubezpieczenia renty odroczonej(abstrakt oryginalny)
Autorka referuje orzecznictwo Sądu Najwyższego w odniesieniu do zagadnienia formalnej wadliwości wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bezzwłocznego dokonanego przez pracownika. (abstrakt oryginalny)
Autorka referuje wybrane, najważniejsze ustalenia orzecznictwa Sądu Najwyższego odnoszące się do roszczenia o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pozostającego w związku z przywróceniem pracownika do pracy (art. 47 i 57 k.p.). Koncentruje się przy tym nie tylko na kwestiach materialnoprawnych, ale porusza również kwestie procesowe. (abstrakt oryginalny)
17
100%
Na uwagę zasługuje także częsta sytuacja podejmowania działań mobbingowych przez samych pracowników. Z uzasadnienia wyroku z 29 czerwca 2005 г., I PK 290/04* wynika, że podejmowanie działań mobbingowych przez innego pracownika może zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowni-czych. Działania mobbingowe należy bowiem wiązać z naruszeniem pracowniczego obowiązku prze-strzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 100 § 2 pkt 6 k.p.). (fragment tekstu)
18
Content available remote Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2013 r. (I KZP 24/13)
100%
Autorka aprobuje stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale rozstrzygającej zagadnienie prawne związane ze statusem prokuratora biorącego udział w sprawie wszczętej na podstawie aktu oskarżenia wniesionego przez oskarżyciela posiłkowego (art. 55 § 4 k.p.k.). Glosatorka, podobnie jak Sąd Najwyższy, jest zdania, że w świetle reguł wykładni funkcjonalnej prokuratorowi przysługują wówczas prawa strony. Zwraca przy tym uwagę na to, że w świetle k.p.k. zagadnienie to cały czas może wydawać się jednak dyskusyjne, dlatego postuluje stosowne zmiany w zakresie brzmienia przepisu art. 55 § 4 k.p.k. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera omówienie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego możliwości zakwestionowania przez pracodawcę uprawnień działających u niego organizacji związkowych. (abstrakt oryginalny)
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 czerwca 1998 r. I CKN 774/971> "Powołanie w kasacji tylko przepisów ogólnych warunków ubezpieczenia, które miały zostać naruszone, bez wskazania naruszenia konkretnego przepisu prawa, nie jest przytoczeniem podstawy kasacyjnej". Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco: Powód Wojciech M. wnosił o zasądzenie od Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "W/.../" SA kwoty 39 100 zł o odsetkami tytułem odszkodowania z umowy ubezpieczenia autocasco, w związku z kradzieżą samochodu. Sąd Wojewódzki w Zielonej Górze wyrokiem z dnia 5 czerwca 1996 r. zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 12 007,80 zł z odsetkami i kosztami procesu, zaś w pozostałej części powództwo oddalił.
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.