Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Pomimo generalnie obowiązującej zasady prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym, jedną z kluczowych kwestii spornych jest stosunek prawa konstytucyjnego do prawa Unii Europejskiej. Przydaje to dodatkowej rangi sądownictwu konstytucyjnemu, które odgrywa istotną rolę w systemie prawno-politycznym każdego państwa demokratycznego, stojąc na straży porządku prawnego oraz gwarantując nadrzędność konstytucji i zawartych w niej zasad. Integracja europejska sprawia, że stajemy wobec problemu przenikania się dwóch systemów prawnych, a co za tym idzie, konieczności rozstrzygania pojawiających się kwestii spornych. W tym względzie orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego kształtuje percepcję integracji europejskiej z perspektywy Polski jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Anti-suit injunction jest definiowany jako środek zabezpieczający zakazujący pozwanemu wszczynania lub kontynuowania postępowania w obcej jurysdykcji. Niniejszy artykuł koncentruje się na możliwości wydawania i uznawania anti-suit injunctions w unijnym systemie prawnym. Analiza oparta jest o orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w trzech sprawach: C-159/02 Turner, C-185/07 Allianz v. West Tankers oraz C-536/13 Gazprom. W dalszych częściach opracowania przedstawiono ponadto inne argumenty przemawiające na korzyść i przeciw możliwości zastosowania tego środka zabezpieczającego, także w odniesieniu do polskich sądów powszechnych i polubownych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ubezwłasnowolnienie jednostki w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego
61%
Celem niniejszego artykułu jest ocena instytucji ubezwłasnowolnienia przez pryzmat jej zgodności z prawami i wolnościami wynikającymi z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Rozważania te zostały skupione omówieniu wybranych standardów konstytucyjnych odnoszących się do instytucji ubezwłasnowolnienia w oparciu o wybrane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu analizuję wpływ orzecznictwa TK na dwa aspekty. Po pierwsze, badam znaczenie przyjętego przez TK sposobu rozumowania dla wypełnienia innej luki w systemie ubezpieczeń chorobowych, jaka istnieje w związku z zatrudnieniem krótkoterminowym. Dotyczy to w szczególnym stopniu przypadku następującego po sobie zatrudnienia krótkoterminowego, czasem u różnych pracodawców, co jest dość typowe w zatrudnieniu tymczasowym. Po drugie, analizuję skutki uboczne orzeczenia TK, generującego w sposób immanentny nieekwiwalentność świadczeń, w przypadku nagród, w tym w szczególności nagród wypłacanych nieperiodycznie i za długie okresy pracy. (fragment tekstu)
The constitutional complaint entered into the Polish legal system under the Constitution of the Republic of Poland of 2 April 1997.The institution of constitutional complaint has been therefore in existence for nearly two decades and one might imagine that after this length of time a matter of such practical importance as delineating a group of entities entitled to lodge a constitutional complaint should cause no actual problems whatsoever. However, quite the opposite is in fact the case and the question of the capacity to file a constitutional complaint is still unresolved. It is open for discussion whether a constitutional complaint may be lodged by public law entities. The article deals with this problem, in particular, with the capacity of economic entities, units of local government and political parties. There are many arguments for enabling them, at least partially, to commence proceedings before the Polish Constitutional Tribunal.(original abstract)
Celem artykułu jest dokonanie analizy orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w zakresie konstytucyjnej zasady adekwatności dochodów jednostek samorządu terytorialnego w relacji do ich zadań. W tym celu autor prześledził orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego z okresu od wejścia w życie Konstytucji RP do 2014 r. W efekcie tej analizy autor proponuje brzmienie testu adekwatności, który determinuje granicę pomiędzy regulacjami zgodnymi z zasadą adekwatności a tymi, które ją naruszają. (abstrakt oryginalny)
Normy prawa emerytalno-rentowego, stanowiące podstawę prawna prawomocnych decyzji rentowych, były niejednokrotnie przedmiotem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aktu normatywnego z konstytucją. Autorka wskazuje na skutki orzeczenia Trybunału o niekonstytucyjności normy prawnej dla sytuacji prawnej zainteresowanych/ubezpieczonych oraz stabilności i oceny prawidłowości decyzji rentowych wydanych z zastosowaniem tej normy. Zagadnienie to ma zarówno walor teoretyczny, jak i praktyczny. Dotyczy w szczególności problemu wskazania podstawy prawnej wzruszenia prawomocnych, negatywnych dla zainteresowanych, decyzji rentowych, które zostały oparte na niekonstytucyjnej, a następnie uchylonej przez Trybunał normie prawnej. (fragment tekstu)
Jednym z osiągnięć transformacji ustrojowej w Polsce było utworzenie Trybunału Konstytucyjnego. W artykule przedstawiono historię ustanowienia tego organu, omówiono jego pozycję ustrojową, kompetencje oraz procedurę wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zaprezentowano również analizę aktywności zawodowej obecnych sędziów Trybunału.
9
Content available remote Europejska karta samorządu lokalnego w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego
61%
Europejska karta samorządu lokalnego (EKSL, Karta) wywarła istotny wpływ na sytuację samorządu terytorialnego w ustroju państw członkowskich Rady Europy. Charakteryzowana jest jako wzorzec wartości, które kształtują istotę "prawdziwego" samorządu terytorialnego. Stanowi przez to źródło harmonizacji prawodawstwa państw członkowskich w sprawach samorządu terytorialnego i jego jednostek. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie zakresu przedmiotowego referendum lokalnego w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2003 r. oraz proponowanych przez Senat w sierpniu 2009 r. zmian w nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. W orzeczeniu Trybunału wskazano na błędne zdefiniowanie zakresu spraw, w których może być przeprowadzone referendum lokalne. Zgodnie z senackim projektem nowelizacji ustawy o referendum lokalnym, który został przygotowany w związku z wcześniejszym wyrokiem, referendum lokalne będzie mogło być przeprowadzane również w kwestiach społecznych, gospodarczych lub kulturowych, które nie mieszczą się w zakresie zadań i kompetencji władz miast, powiatów oraz gmin. (abstrakt oryginalny)
Polski ustawodawca nie podjął dotychczas próby zdefiniowania w przepisach ustawy ordynacja podatkowa pojęcia "sankcja podatkowa". Tym samym brakuje również w polskim prawie podatkowym przepisów określających zasady wymiaru tego typu sankcji, których wprowadzenie do tej właśnie ustawy stanowiłoby gwarancję ochrony praw podmiotu sankcjonowanego. W obecnie obowiązujących przepisach nie określono także terminu przedawnienia prawa do nałożenia sankcji podatkowej. W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badań, w następstwie których zdefiniowano pojęcie "sankcji podatkowej", co może zostać wykorzystane w przyszłych pracach ustawodawczych związanych z nowelizacją ordynacji podatkowej. Podjęto w nim także próbę rozwiązania problemu naukowego, jakim jest określenie granic stosowania sankcji podatkowych. W tym celu przeprowadzono badania, którymi objęto prawa i zasady wynikające z przepisów Konstytucji RP, pośród których poszukiwano źródeł tego rozgraniczenia. W następstwie przeprowadzonej analizy orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, podjęto próbę sformułowania reguł (założeń), które rzutują na kształt wskazanych w niniejszym artykule granic. Sformułowano także postulaty de lege ferenda, które powinny znaleźć w przyszłości odzwierciedlenie w przepisach ustawy ordynacja podatkowa, a ich rozwinięcie stanowi ciąg dalszy prowadzonych badań.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie kontroli konstytucyjnej ustaw przez sądy powszechne i Sąd Najwyższy jest dyskusyjną kwestią zwłaszcza w zakresie doktryny i orzeczeń sądowych w niezależności sądownictwa i zasady bezpośredniego stosowania Konstytucji. Problem ten należy również analizować z punktu widzenia pytań prawnych co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawą skierowanych do Trybunału Konstytucyjnego. W artykule omówiono domniemanie konstytucyjności ustawy oraz problem kompetencji sądów do kontroli konstytucyjności ustaw. Przedstawiono również problematykę pytań prawnych do TK oraz specyfikę orzecznictwa interpretacyjnego TK.
Opisano zasady funkcjonowania prawa odkupu określonego w art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz problemy związane z jego stosowaniem. W drugiej części pracy przedstawiono główne tezy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące tego przepisu oraz skutki wyroku dla Agencji Nieruchomości Rolnych. (abstrakt oryginalny)
W tekście zawarto krytyczny komentarz do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 stycznia 2020 r. (K 22/16). Autor wykazuje, że art. 108 § 2 Kodeksu karnego z 1969 r. nadal obowiązuje i w związku z tym jego konstytucyjność powinna zostać poddana merytorycznej kontroli Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza charakteru prawnego podstaw funkcjonowania WE i UE, a więc traktatów założycielskich z punktu widzenia polskiego oraz niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Zarówno w Konstytucji RP, jak i w Ustawie Zasadniczej RFN nie został określony expressis verbis charakter prawny traktatów założycielskich, a nastąpiło to w drodze twórczej wykładni prawa, dokonywanej przez trybunały konstytucyjne. Określenie charakteru prawnego tychże traktatów przez trybunały konstytucyjne ma nie tylko dalekosiężne konsekwencje prawne, ale także polityczne. Przyjęcie określonej kwalifikacji prawnej traktatów założycielskich nie tylko determinuje ich miejsce w systemie prawa krajowego, ale także zasadniczo wpływa na relacje pomiędzy danym państwem członkowskim a UE. Last but not least kwalifikacja ta wpływa również na pozycję samego trybunału konstytucyjnego w ramach europejskiej wspólnoty sądów konstytucyjnych, a także jest istotna z punktu wskazania, który trybunał ma "ostatnie słowo" w konwersacjach konstytucyjnych w Europie. W artykule analizie poddane zostały wybrane, najważniejsze tezy z orzecznictwa FTK, a następnie polskiego TK, dotyczące charakteru prawnego traktatów stanowiących podstawę prawną integracji europejskiej, a także umów międzynarodowych zawieranych w ramach metody "schengeńskiej". (abstrakt oryginalny)
Autorka podziela stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, że art. 87 § 1 k.k. w zakresie, w jakim nakłada na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z Konstytucją RP. Dodatkowo poruszono problem ratio legis art. 87 k.k. i wskazano, dlaczego tak późno w orzecznictwie zostały dostrzeżone mankamenty regulacji. (abstrakt oryginalny)
W komentowanym postanowieniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające granice gminy nie ma charakteru normatywnego, a tym samym nie może być przedmiotem kontroli konstytucyjności. W glosie dokonano syntetycznego przeglądu prezentowanych dotychczas poglądów TK na tę kwestię, z zaznaczeniem zmiany kierunku orzeczniczego, jaki miał miejsce w 2009 r. Kolejno przedstawiono argumenty za normatywnością tego typu rozporządzeń. W szczególności zwrócono uwagę na aspekty związane z doniosłością normatywną modyfikacji przebiegu granicy gminy, z charakterem prawnym rozporządzeń jako źródeł prawa, a także z koniecznością weryfikacji procedury stanowienia tych aktów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym tomie "Samorządu Terytorialnego" zamieszczamy wybór dokumentów z postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie ustawy warszawskiej. Materiały te szczegółowo obrazują zarówno materialnoprawny, jak i procesowy aspekt sprawy. Wartości, o które toczył się spór, to status konkretnej wspólnoty samorządowej i jej prawo podmiotowe do samodzielnego zarządzania swoimi sprawami. Trybunał nie znalazł w Konstytucji wystarczających argumentów za ochroną tych wartości przed arbitralną decyzja ustawodawcy. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza sytuacji prawnej osób urodzonych w 1953 roku (w szczególności kobiet), które skorzystały z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę (po uprzednim złożeniu wniosku przed 2013 rokiem) przez pryzmat wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16). Kontrowersje, które rozstrzygał Trybunał Konstytucyjny, dotyczyły zasadności pomniejszania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego o wcześniejsze świadczenia emerytalne de facto już pobrane. Wyrok ten zmienił na korzyść ubezpieczonych sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu wieku powszechnego. Niemniej pojawiły się wątpliwości oraz rozbieżności co do podstaw i zasadności wzruszenia decyzji opartych na niekonstytucyjnych przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W artykule omówiono możliwe rozwiązania, jakie mogły zostać podjęte przez ubezpieczonych urodzonych w 1953 roku do czasu wyeliminowania z obrotu prawnego niekorzystnych decyzji emerytalnych zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego. Wskazano też na wprowadzone rozwiązania w ustawie emerytalnej, które stanowią realizację wyroku Trybunału. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu przedstawiono relację między pojęciem zwrotu niedookreślonego a klauzulą generalną. Następnie omówiono pojęcia: nieostrość, niedookreśloność i wieloznaczność oraz zaprezentowano rolę zwrotów niedookreślonych. Na koniec ukazano przesłanki prawidłowego korzystania ze zwrotów niedookreślonych.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.