Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oszczędności krajowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł omawia czynniki wpływające na poziom oszczędności, analizuje zmiany wolumenu i struktury oszczędności w Polsce w latach 1992-98.
Celem artykułu jest analiza wzajemnych zależności między wzrostem gospodarczym, oszczędnościami i inwestycjami w 19 krajach OECD w okresie 1982-1999 i w 10 krajach Europy Środkowej i Wschodniej w okresie 1991-1999. W pierwszym etapie badania oszacowano równania stopy oszczędności, stopy wzrostu PKB na 1 mieszkańca i stopy inwestycji na podstawie średnich danych z okresów trzyletnich dla krajów OECD oraz łącznie dla obu grup krajów. W drugim etapie oszacowano wzajemne zależności między wymienionymi wyżej zmiennymi makroekonomicznymi na podstawie danych rocznych.
After the fall in 1990-92, a rise of the saving rate set in again in the Polish economy in 1993. The author investigates the general motivation to save and the pattern of saving. It is found that households are the main source of savings notwithstanding the decline in their relative contribution to national savings. To estimate their level the author uses the life-cycle model. When account is taken of the burden of obligatory contributions to social insurance imposed on the households' incomes, the rate of their saving appears to be consistent with the premises of the life-cycle model. The authors' opinion is that a partial shift of this contribution to the capital market would not only raise the level of accumulation in the economy, but also contribute to a higher rate of voluntary savings of households. (original abstract)
Gospodarka Polski znajduje się od początku lat 90. w stanie ostrego kryzysu systemowego, związanego z gwałtownym zerwaniem dawnych więzi gospodarki centralnie kierowanej i koniecznością włączenia się do gospodarki światowej na nowych zasadach. W procesie wychodzenia z kryzysu potrzebna jest przede wszystkim znaczna akumulacja kapitału krajowego, choć proces ten może być wspomagany z zewnątrz. W artykule tym analizuję źródła podaży kapitału wewnętrznego w gospodarce polskiej wiatach 1990-92 i możliwości jego wzrostu. Bardziej szczegółowo badam oszczędności gospodarstw domowych, które stają się rosnącym i głównym źródłem finansowania akumulacji kapitału krajowego. Analiza potencjału oszczędności prowadzona jest w odniesieniu do aktualnej i postulowanej polityki gospodarczej państwa. (fragment tekstu)
5
Content available remote Calculating Genuine Saving for Kazakhstan
61%
Zgodnie ze stwierdzeniami zawartymi w literaturze ekonomicznej (Hamilton and Clemens, 1999; Dasgupta and Maler, 2000; World Bank, 2006) nieujemne stopy faktycznych oszczędności odnoszą się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Z tego względu wartość faktycznych oszczędności zależy od metod ich szacowania, zwłaszcza w przypadku państw wydobywających ropę naftową. Uogólniając metodologię, zawartą w Bolt et al. (2002), w niniejszym artykule zaprezentowano dwa rozszerzenia dotyczące obliczania faktycznych oszczędności w oparciu o narodowe dane statystyczne Kazachstanu. Mimo że wyniki są niekiedy sprzeczne, gospodarka kazachska znajduje się najwidoczniej na ścieżce niezrównoważonego rozwoju i z tego powodu z upływem czasu traci swą wartość dobrobytu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu zalecenia polityki wspierania oszczędności i inwestycji w krajach rozwijających się, są zgodne z najnowszymi badaniami empirycznymi i modelami makroekonomicznymi odnoszącymi się do związku przyczynowo-skutkowego między oszczędnościami, inwestycjami i wzrostem gospodarczym.
Kapitał zagraniczny jest uznawany za ważny czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego kraju będącego biorcą inwestycji, ponieważ stanowi ważne źródło uzupełniające krajowe fundusze inwestycyjne. W polskiej gospodarce odegrał on szczególną rolę w finansowaniu wzrostu gospodarczego, ponieważ niemalże w całym analizowanym okresie, a szczególnie od 1996 roku, stopa oszczędności w polskiej gospodarce była niższa niż stopa inwestycji. Oznacza to występowanie luki między krajowymi oszczędnościami a inwestycjami oraz wskazuje, że istotnym źródłem finansowania nadwyżki inwestycji nad oszczędnościami krajowymi były oszczędności zagraniczne napływające do naszego kraju, między innymi w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Przeprowadzona w opracowaniu analiza przyczynowości w sensie Grangera umożliwiła wskazanie determinant napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych w badanym okresie. W teorii i badaniach aplikacyjnych wskazuje się wiele czynników mających wpływ na wybór kraju lokowania inwestycji zagranicznych. W pracy przyjęto trzynaście zmiennych, badanych z jednorocznym, dwu-, trzy- i czteroletnim opóźnieniem, jako potencjalne czynniki warunkujące napływ kapitału zagranicznego do Polski. Spośród nich, zgodnie z przyjętą metodą badań, sześć należy uznać za determinanty strumienia BIZ, przy czym dwie z nich z kilkoma różnymi opóźnieniami. Wskazane determinanty napływu BIZ do Polski rodzą określone konsekwencje dla polityki gospodarczej, która powinna tworzyć odpowiednie warunki stymulujące wzrost wartości strumienia tych inwestycji. (fragment tekstu)
W artykule opisano zależności pomiędzy inwestycjami i oszczędnościami w małej, otwartej gospodarce. Omówiono determinanty oszczędności i inwestycji w gospodarce. Przedstawiono wpływ polityki pieniężnej na oszczędności i inwestycje z wykorzystaniem wyselekcjonowanych kanałów. W szczególności rozpatrzono wpływ banku centralnego na zmienne będące tematem opracowania przez politykę stopy procentowej i poprzez wpływ na stabilizację makroekonomiczną. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań empirycznych przeprowadzonych dla Polski. Szczegółowej analizie poddano kształtowanie się stóp oszczędności i inwestycji w latach 1992-2002, oraz wpływ stóp procentowych banku na te zmienne.(abstrakt oryginalny)
The aim of this study is to examine the factors that influence the savings rate in middle-income countries and to compare the results with other studies devoted to different subgroups of countries. Among the potential determinants of savings the study considers: demography, income level, financial sector, international trade, inflation and the structure of the economy. The research sample is confined to 44 middle-income countries and covers the period between 2000 and 2019. Six model specifications are constructed using three different estimators: FE, FGLS and PCSE. In the next step the same models are estimated using alternative dependent variables. Results suggest that industrial share in GDP has a positive impact on the savings rate. On the other hand a negative relationship was diagnosed between the savings and unemployment rates, the share of labour compensation in GDP, military expenditure, inflation and the young dependency ratio. (original abstract)
10
51%
W transformujących swoje gospodarki krajach podkreśla się konieczność szybkiego wzrostu gospodarczego, do którego - zgodnie z kanonicznymi teoriami wzrostu gospodarczego - niezbędne są kapitał rzeczowy, kapitał ludzki oraz postęp techniczny. Prace teoretyczne i empiryczne wskazują, że inwestycje w kapitał rzeczowy, chociaż nie stanowią jedynego wystarczającego warunku wzrostu gospodarczego, do którego konieczne są inwestycje w kapitał ludzki, innowacje technologiczne i właściwa polityka gospodarcza państwa sprzyjająca stabilnemu wzrostowi, to kluczowa determinanta wzrostu gospodarczego, Ma to związek m.in. z faktem, że między różnymi czynnikami wzrostu istnieją wzajemne powiązania. Wzrost inwestycji może zawierać w sobie pośrednio informacje o postępie technologicznym oraz o wzroście kapitału ludzkiego. W artykule podjęto próbę analizy wielkości i struktury zagranicznych źródeł finansowania inwestycji krajowych. (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich stu lat zaszły głębokie zmiany wśród oszczędzających. W wieku XIX oszczędzali głównie przedsiębiorcy. Dziś podstawowa część oszczędności w większości krajów pochodzi z gospodarstw domowych. Te przesunięcia są następstwem wielkiej rewolucji w dochodach, która w wiodących krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Ameryki rozpoczęła się w ostatnim ćwierćwieczu XIX stulecia, a później przeniosła się do innych krajów. (...). Reasumując można powiedzieć, że w ciągu analizowanego stulecia wystąpiły w świecie trzy zjawiska: wzrost absolutnych wielkości PKB i oszczędności; zwiększenie udziału oszczędności w PKB, czyli wzrost stopy oszczędzania; zwiększenie udziału oszczędności gospodarstw domowych i finansów publicznych, a zmniejszenie udziału przedsiębiorstw w oszczędnościach ogółem. W ostatnich 20 latach XX w. światowa stopa oszczędzania zaczęła się zmniejszać, najsilniej w krajach słabo rozwiniętych, ale także w krajach OECD. Wzrastającą stopę utrzymały tylko azjatyckie tygrysy, chociaż i tam w ostatnim 5-leciu minionego wieku zaznaczyła się stagnacja lub spadek, głównie na skutek spadającej stopy oszczędności prywatnych. Na razie trudno powiedzieć, czy jest to zmierzch ponadstuletniej tendencji wzrostowej, czy tylko okresowy odpoczynek w światowym oszczędzaniu. (fragment tekstu)
Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy obserwowane od dwóch lat spowolnienie gospodarcze w Polsce oznacza trwałe odwrócenie dotychczasowego trendu rozwojowego czy też ma charakter przejściowy i możliwy jest powrót na ścieżkę szybkiego i trwałego wzrostu. W pierwszej części przedstawiono dotychczasową ścieżkę wzrostu gospodarczego w Polsce w latach 1990-2000. Część druga jest poświęcona analizie roli oszczędności i inwestycji we wzroście gospodarczym - sytuacja Polski została tu m.in. pokazana na tle wybranych krajów Europy Środkowowschodniej. W części trzeciej przedstawiono najważniejsze strukturalne i instytucjonalne bariery wzrostu gospodarczego w Polsce.
13
Content available remote Current Account Solvency and the Feldstein - Horioka Puzzle
41%
This study attempts to reassess evaluation of the FH dilemma based on the reasoning derived from current account dynamic model for the European countries, Central and Eastern European Countries included. If the so-called 'external budget constraints' are held binding, the CA data generating process should be stationary (I(0)) and the investment and saving ratios will be subject to 'forced' cointegration with the cointegrating vector of [1,-1].(fragment of text)
W artykule przedstawiono definicję i metodę oceny efektywności krajowej przedsięwzięcia gospodarczego. Wyznacza się wywołane danym przedsięwzięciem w skali kraju: dochody ludności, dochody publiczne, wartość krajowej sprzedaży wyrobów i usług oraz produkt krajowy netto. Do obliczeń wykorzystuje się nowej klasy, model sieciowy. Opisano ten model i jego obliczenie oraz podano przyjęte, nieliczne zaożenia upraszczające. Przedstawiono wyniki badań testowych modelu. Wskazano na nowe wyniki oraz ogólną przydatność modelu i metody. Metoda oceny efektywności krajowej przedsięwzięć jest zorientowana na zastosowania w dwu paszczyznach: - do oceny i wyboru konkretnych przedsięwzięć z punktu widzenia interesu kraju, przez podmioty państwowe i komunalne oraz jednostki gospodarcze wasności państwowej i samorządowej a także przedsięwzięć zabiegających o pomoc publiczną,- do badań symulacyjnych i oceny systemów podatkowych i innych instrumentów regulacyjnych, w polityce gospodarczej państwa.
Największy polski bank inicjatorem życia gospodarczego i społecznego w znanej uzdrowiskowej gminie - w Nałęczowie, to przykład zasługujący na uwagę. PKO BP wraz z fundacją Puławskie Centrum Przedsiębiorczości zorganizował bowiem spotkanie dla reprezentantów tej pięknej miejscowości. Tematem spotkania było oszczędzanie i inwestowanie w dobie niskich stóp procentowych. Antytezą oszczędzania jest przesadny konsumpcjonizm, który przyjąwszy się w naszym kraju jest wynikiem płytkiej amerykanizacji części naszej społeczności i zachłyśnięcia się światem Zachodu. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.