Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oszczędności prywatne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest określenie postaw wobec spadku jako jednego z motywów oszczędzania na starość. W artykule wykorzystano wyniki własnych badań jakościowych i ilościowych. Przyczynami dodatkowego, dobrowolnego oszczędzania na okres starości są: zabezpieczenie na wypadek chorób, które często nieuchronnie pojawiają się wraz z wiekiem, chęć realizacji na emeryturze własnych marzeń, wygładzenie konsumpcji w całym okresie swojego życia, pozostawienie spadku, posiadanie oszczędności bez wyraźnie sprecyzowanego celu oraz brak zaufania do państwowego systemu emerytalnego. Największe znaczenie dla tworzenia dobrowolnych oszczędności na starość posiadają chęć utrzymania dotychczasowego standardu życia oraz zabezpieczenie na wypadek choroby. Zdecydowanie mniejsze znaczenie odgrywa oszczędzanie dla samego faktu oszczędzania oraz pozostawienie spadku Biorąc pod uwagę motywy skłaniające do gromadzenia zasobów przeznaczonych na spadek, wyniki badań wskazują, że najczęściej są one łączone. Nawet jeśli respondenci deklarują wyraźny motyw np. altruistyczny, to i tak wskazują na warunki ograniczające całkowicie bezinteresowne przekazanie swojego majątku. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Changes in Household Savings in 2005-2017
61%
Kluczowym celem opracowania jest prezentacja zmian zachodzących w sposobie gospodarowania zasobami pieniężnymi gospodarstw domowych w latach 2005-2017. Jako tezę przyjęto, że w następstwie pozytywnych zmian zachodzących w gospodarce rośnie skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania. Na bazie studiów literaturowych, analiz materiałów branżowych, w tym diagnozy społecznej, a także Barometru ING Bank Śląski, teza ta została udowodniona. Wykazano, że wzrost oszczędności gospodarstw domowych pozostaje w bezpośrednim związku z obniżeniem stopy bezrobocia, podwyższeniem średnich dochodów, a także uruchomieniem programów socjalnych, które pozytywnie wpłynęły na finanse gospodarstw domowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane problemy, które dla polskiego rynku finansowego mogą wyniknąć z aktualnego stanu i tendencji w zakresie oszczędności gromadzonych przez gospodarstwa domowe. Malejąca stopa oszczędności, niski odsetek oszczędzających, znaczna grupa gromadzących oszczędności poza rynkiem finansowym i aktualna struktura oszczędności pod względem instrumentów, w jakich zostały ulokowane, wskazują na wiele zagrożeń, jakie mogą wystąpić zarówno dla instytucji finansowych, jak i dla całej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Badanie pozwoliło na wysnucie następujących wniosków: 1. Wśród badanych studentów kierunków niefinansowych świadomość konieczności oszczędzania na emeryturę jest zdecydowanie niższa niż w przypadku kierunków finansowych. 2. Badani studenci kierunków niefinansowych w większości nie dysponują wiedzą na temat sposobów oszczędzania na emeryturę (wśród studentów kierunków finansowych wiedza ta jest wyższa). 3. Respondenci w znikomym stopniu oszczędzają na emeryturę ze względu na brak środków oraz ze względu na konieczność sfinansowania bieżących potrzeb (w tym związanych z usamodzielnieniem się). 4. Badani studenci odczuwali potrzebę edukowania w zakresie oszczędzania na emeryturę. 5. Respondenci okładają problem oszczędzania na emeryturę ze względu na brak wiary w obecny system emerytalny, niepewność swojej przyszłości finansowej oraz brak wystarczającej edukacji w tym zakresie. 6. Pomiędzy wiedzą finansową a świadomością konieczności oszczędzania na emeryturę istnieje związek liniowy (im ta wiedza jest wyższa, tym świadomość konieczności oszczędzania na emeryturę jest wyższa). 7. Na decyzję o oszczędzaniu na emeryturę wpływa przede wszystkim brak wolnych środków i zbyt odległa perspektywa (bieżące wydatki są ważniejsze niż przyszła emerytura). 8. Na skłonność do oszczędzania na emeryturę ma wpływ poziom dochodu, wysokość posiadanego majątku, wiedza finansowa, skłonność do konsumpcji, prowadzenie konsumpcyjnego stylu życia, wysokość i pilność wydatków bieżących, etap kariery zawodowej. (fragment tekstu)
Oszczędności generowane przez sektor gospodarstw domowych stanowią ważny czynnik wzrostu każdej gospodarki. Są one bowiem podstawowym źródłem akumulacji kapitału, określającym możliwości inwestycyjne gospodarki. Na zachowania fi nansowe gospodarstw domowych w zakresie gromadzenia oszczędności wpływa wiele czynników - wewnętrznych, tj. związanych bezpośrednio z gospodarstwem domowym, jak i zewnętrznych, niezależnych od niego. Celem artykułu była analiza zachowań oszczędnościowych gospodarstw rolników na tle pozostałych grup społeczno-ekonomicznych ludności w Polsce w latach 2003 i 2013. Analizie poddano skłonność do oszczędzania, stopę oszczędzania, a także cele i formy gromadzenia oszczędności przez gospodarstwa domowe należące do różnych grup społeczno-ekonomicznych ludności. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że w 2013 roku w gospodarstwach domowych rolników stwierdzono stosunkowo niewielką skłonność do oszczędzania i stopę ich oszczędności w porównaniu z pozostałymi grupami gospodarstw domowych. W gospodarstwach domowych rolników częściej niż w pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych celem oszczędzania były rezerwy na bieżące wydatki konsumpcyjne, zakup dóbr trwałego użytku oraz rozwój własnej działalności gospodarczej. Natomiast rzadziej w porównaniu z innymi gospodarstwami domowymi rolnicy oszczędzali na wypoczynek i rehabilitację. (abstrakt oryginalny)
6
51%
W artykule poddano analizie strukturę oszczędności finansowych gospodarstw domowych w wybranych krajach w odniesieniu do sytuacji finansowej tych podmiotów. Wykorzystano dane z lat 2000-2012 publikowane w bazach OECD i Eurostat. Porównano zmiany tendencji w zakresie dochodów, zadłużenia oraz wykorzystania poszczególnych rozwiązań finansowych. Badania wykazały występowanie istotnych różnic pomiędzy poszczególnymi krajami w doborze finansowych instrumentów oszczędnościowych. Odmienne były także reakcje gospodarstw domowych na światowy kryzys finansowy w latach 2008-2009. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę dalszych badań w celu ustalenia czynników decydujących o wyborze instrumentów finansowych służących gromadzeniu oszczędności przez gospodarstwa domowe, w szczególności poziomu wiedzy o funkcjonowaniu rynku finansowego i postaw w zakresie preferencji podejmowanego ryzyka(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Fundusze target date - nowy produkt w ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych
51%
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie istoty funduszy target date, jak i charakterystyka pierwszych polskich funduszy tego typu. Fundusze te mają za zadanie ułatwić potencjalnym inwestorom wybór odpowiedniego funduszu w oparciu o kryterium daty przejścia na emeryturę. Nie są one jednak wolne od wad ani ryzyka. W pierwszej części niniejszego artykułu przedstawiona zostanie istota funduszy target date z uwzględnieniem różnic pomiędzy tymi funduszami a innymi zaliczanymi do funduszy cyklu życia. W części drugiej scharakteryzowane zostaną, z wykorzystaniem analizy opisowej z zestawieniami tabelarycznymi, pierwsze krajowe fundusze target date. W głównej mierze przedmiotem tej analizy będą: opłaty i koszty związane z przystąpieniem do tych funduszy oraz stosowane zasady polityki lokacyjnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na ścieżki alokacji aktywów(abstrakt oryginalny)
Z badań Agencji GfK Polonia wynika, że Polacy nie chcą oszczędzać. Brak skłonności do oszczędzania jest niezależny od kryzysu i zmiennych ekonomicznych. W artykule podjęto próbę wyjaśnienia przyczyn niechęci Polaków do oszczędzania.
Private banking, czyli kompleksowa obsługa klientów zamożnych przez bank, jest obecnie integralną częścią oferty współczesnego rynku bankowego. Wprowadzenie oferty dla tego segmentu klientów jest konsekwencją postępującej konkurencji w polskim sektorze bankowym, który w ogólnym zarysie jest zbliżony do standardów zachodnich. Pierwszym bankiem, który w 1993 roku wprowadził usługi private banking do swojej oferty był Bank Handlowy, następnie w 1995 i 1996 roku usługi te wprowadziły odpowiednio BRE Bank i Citibank. Obecnie odpowiednie oferty z pogranicza private banking i personal banking mają już niemal wszystkie banki liczące się w polskim sektorze bankowym. Począwszy od wprowadzenia oferty private banking na polski rynek bankowy zakres usług i produktów z tej oferty polegały procesowi rozwoju od klasycznych produktów bankowych, takich jak lokaty i kredyty, przez stopniowe wprowadzanie bardziej nowoczesnych produktów, między innymi prestiżowych kart kredytowych, funduszy inwestycyjnych, a także usług brokerskich i usług zarządzania aktywami oraz produktów rynku międzybankowego i walutowego. Dodatkowo, wraz z rozwojem oferty private banking, zaczęto stosować otwartą architekturę produktową, tzw. open product, oferując klientom produkty inwestycyjne i ubezpieczeniowe innych firm. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zakreślenie postrzegania kategorii niepewności, ryzyka i preferencji czasu przez gospodarstwa domowe w procesie oszczędzania. W artykule kategorie te zawężone zostały do wewnętrznej sytuacji gospodarstwa domowego, bez rozważania makroekonomicznego ryzyka towarzyszącego produktom, z których gospodarstwa te mogą korzystać na rynku finansowym. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest ocena atrakcyjności inwestycyjnej obligacji korporacyjnych i komunalnych na tle obligacji skarbowych z punktu widzenia drobnego inwestora. Analizą objęto jedynie obligacje emitowane na rynku publicznym, gdyż rynek niepubliczny jest w zasadzie dostępny jedynie dla inwestorów instytucjonalnych. (fragment tekstu)
Próbując usystematyzować badania nad procesami oszczędzania polskich gospodarstw domowych w okresie transformacji systemowej, można wskazać na następujące szczegółowe kwestie będące ich przedmiotem:czynniki determinujące poziom i zróżnicowanie stopy oszczędzania, wrażliwość oszczędności na działania z zakresu polityki pieniężnej i fiskalnej, w tym zwłaszcza na zmiany poziomu stóp procentowych oraz opodatkowania,zmiany stanu i struktury zasobów finansowych,oszczędności emerytalne, kształtowanie się stóp oszczędzania w skali międzynarodowej (analiza komparatywna). Poniżej zostaną pokrótce scharakteryzowane wyniki bada poświęconych wymienionym zagadnieniom, przy czym - co należy zaznaczyć - ich prezentacja zostanie ograniczona wyłącznie do oryginalnych badań autorskich. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zastosowanie ukrytych modeli Markowa w analizie oszczędności wśród Polaków
41%
W artykule przedstawiono przykład zastosowania ukrytego modelu Markowa w ocenie skłonności do oszczędzania w naszym kraju. Przedstawiona analiza empiryczna umożliwiła podział respondentów na podstawie odpowiedzi udzielonych w badaniu panelowym prowadzonym co dwa lata przez prof. Czapińskiego. Wyodrębniono trzy stany o podobnych wzorcach zachowań i postaw dla polskich respondentów. Oszacowano również ukryte prawdopodobieństwa pozostania w wyodrębnionych stanach. Do stanu pierwszego zaliczono głównie emerytów oraz osoby pracujące, oceniające swoją sytuację materialną jako stabilną (największy odsetek osób, twierdzących, że sytuacja materialna ich gospodarstwa nie uległa zmianie). Są to osoby zabezpieczone finansowo, oszczędzające głównie w tradycyjny sposób. Stan drugi wyróżnia pewna odwaga w inwestowaniu swych oszczędności (inne formy aniżeli oszczędności na rachunkach w walucie polskiej) oraz pozytywna ocena swej sytuacji materialnej. Stan ten tworzą przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, pracujące w różnego rodzaju przedsiębiorstwach oraz prowadzące własną działalność gospodarczą. Jeżeli chodzi o stan trzeci, to stanowią go również głównie gospodarstwa osób pracujących, emerytów i rolników, posiadających najmniejszy odsetek lokat bankowych oraz innych form finansowego zabezpieczenia swej przyszłości. (fragment tekstu)
14
41%
Celem artykułu jest uchwycenie sytuacji materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem oszczędności wielkomiejskich gospodarstw domowych w Polsce w okresie kryzysu finansowo-ekonomicznego. W celu zebrania pełnych i aktualnych informacji na temat poziomu bieżących dochodów gospodarstw domowych, ich oszczędności, w badaniu bezpośrednim zastosowano metodę wywiadu kwestionariuszowego na próbie 1896 gospodarstw domowych w 10 największych miastach Polski. Niniejszy artykuł próbuje spojrzeć na zagadnienie oszczędności wielkomiejskich gospodarstw domowych w Polsce w okresie kryzysu finansowo-ekonomicznego. W wyniku przeprowadzonych badań uchwycono strukturę oszczędności w ankietowanych gospodarstwach oraz cel ich przeznaczenia. (abstrakt oryginalny)
Z badań TNSI wynika, iż ponad połowa osób młodych w ogóle nie oszczędza a jedynie 8% robi to regularnie. Przedstawiciele firm GoldenSubmarine i ING Banku Śląskiego postanowili to zmienić, uskuteczniając ten pomysł i za pomocą odpowiednich technik w obszarze marketingu oraz komunikacji dotrzeć do osób młodych i spróbować zmienić te nawyki. Zastosowane metody zakończyły się sukcesem, co okazało się przydatne tak dla marek jak i dla młodych konsumentów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.