Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oszustwa finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Oszustwa są nieodłączną częścią prowadzenia gospodarki i są tak stare jak samo gospodarowanie. Przejawiają się w postaci oszustw menedżerskich, transakcyjnych, kłamstw, krętactw i matactwa. Ostatnio na światło dzienne wyszły oszustwa popełniane w rachunkowości. Ich skutki mogą być bardzo zgubne dla inwestorów, akcjonariuszy, fiskusa i ogółu obywateli. Oszustwa księgowe mają swoje źródła o różnym charakterze. Mogą to być psychologiczne uwarunkowania podejmowania decyzji przez zarząd. Oszukańcze praktyki rachunkowości często wynikają z przesłanek ekonomicznych i sytuacji gospodarującego podmiotu. Tym dwom, psychologicznym i ekonomicznym, źródłom podejmowania decyzji jest poświęcony artykuł. Autorka podaje konkretne sytuacje, w których może dochodzić do fałszowania danych w sprawozdaniach finansowych. (abstrakt oryginalny)
Oszustwa popełniane są we wszystkich dziedzinach działalności człowieka oraz we wszystkich krajach – różni się jedynie ich stopień oraz zakres, który wpływa na metody oraz motywy. W obecnej konkurencyjnej i dynamicznej sytuacji gospodarczej zostają one popełniane z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki oraz zaawansowanych technologii. Oszustwa zawsze powodują poważne skandale finansowe oraz bankructwa największych na świecie firm. W artykule przedstawione zostały główne rodzaje nadużyć: sprzeniewierzenie aktywów, korupcje, oszustwa podatkowe, zakłócenia sprawozdań finansowych, itp. Zasugerowano metody identyfikacji nadużyć finansowych oraz narzędzia o charakterze prewencyjnym. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest ocena skuteczności ośmioczynnikowego modelu Beneisha w wykrywaniu manipulacji w sprawozdaniach finansowych spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. W badaniach przeanalizowano 27 przedsiębiorstw, które w okresie 2006-2018 zostały przynajmniej jeden raz ukarane przez KNF za nieprawidłowości w zakresie przestrzegania ram MSR/MSSF. W toku poczynionych analiz udowodniono, iż w tak dobranej próbie badawczej oryginalna wersja modelu Beneisha charakteryzuje się stosunkowo niewielkim stopniem przydatności, lecz powinna być uznana za narzędzie wspomagające pracę audytorów, biegłych rewidentów oraz inwestorów giełdowych i jednocześnie punkt wyjścia w dalszym poszukiwaniu instrumentów służących do detekcji manipulacji finansowych, opracowanych z myślą o polskim rynku kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
Już nie napad, ale elektroniczne oszustwo staje się zmorą polskich banków. Oszuści są zdolni, często nastoletni i bezkarni. A skuteczni są przede wszystkim z powodu nieostrożności klientów i banków.
Przedstawiono podstawy prawne ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej. Dokonano charakterystyki nieprawidłowosci i oszustw na szkodę interesów finansowych UE. Omówiono powstanie, zadania, działalność oraz organizację Europejskiego Biura ds. Zwalczania Oszustw (OLAF). Zwrócono uwagę na podmioty chroniące interesy finansowe UE. Poruszono tematykę ochrony interesów finansowych UE w Polsce.
W artykule podjęto problematykę ufinansowienia gospodarki oraz powiązania tego procesu ze wzrostem wartości. Przedstawiona została istota i historia finansjalizacji. Następnie zostały podjęte rozważania nad powiązaniem między ufinansowieniem gospodarki a przyczynami i skutkami kryzysu finansowego, w tym wady i zalety finansjalizacji. Trzecim elementem rozważań była kwestia powiązania operacji finansowych ze sferą realną gospodarki. Następnie zaproponowano rozpatrywanie działalności finansowej generującej dodatkową wartość na dwie sfery: pierwszą, którą można uznać za wynikającą z procesów ewolucji finansów (którą umownie nazwano "financial evolution"), i drugą, którą uznano za skutek "ciemnej strony finansów", a która wynika z oszustw i nadużyć finansowych (którą umownie nazwano "financial fraud"). Ostatecznie zaproponowano model obiegu pieniądza w gospodarce z uwzględnieniem zjawiska finansjalizacji. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest funkcjonowanie i rola dziennikarstwa śledczego na Węgrzech w warunkach obserwowanej od ponad dwóch dekad tendencji do przechodzenia od demokracji liberalnej w kierunku autokratyzmu. Prowadzi to do ograniczenia swobód obywatelskich w różnych obszarach funkcjonowania społeczeństwa, w tym w sferze działalności niezależnych od władzy mediów, które w oczywisty sposób postrzegane są przez rządzących jako przeszkoda w zawłaszczaniu państwa i osiąganiu celów sprzecznych z interesem obywateli. Pod rządami Viktora Orbána, lidera partii Fidesz, od 2010 roku konsekwentnie realizowany jest plan zmonopolizowania obiegu informacji oraz podporządkowania partii rządzącej rynku mediów i reklamy. Internetowe witryny dziennikarstwa śledczego są jedynymi enklawami niezależnego dziennikarstwa, utożsamianego z pojęciem "czwartej władzy". Analizie poddano trzy takie portale, wskazując na ich ekonomiczne podstawy działania, sposoby prowadzenia i tematykę śledztw oraz skuteczność w nagłaśnianiu nieprawidłowości w postępowaniu rządzących i związanych z władzą biznesmenów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony oszustwom pracowników banków został napisany w celu określenia przyczyn i skutków wystąpienia nadużyć mieszących się w przedziale od 200 tys. PLN do kilkudziesięciu milionów PLN. Sektor bankowy został celowo wybrany do analizy ze względu na ważną rolę, którą pełni w gospodarce oraz skutki katastrof finansowych. Przeprowadzona analiza wybranych oszustw pracowników banków pozwoliła na zaproponowanie schematu zarządzania ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości w oddziale bankowym oraz odczytanie na nowo ważnej roli pracownika w organizacji, który może przyczynić się do rozwoju lub upadku przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Pranie pieniędzy jest zjawiskiem niebezpiecznym dla stabilnego funkcjonowania rynku finansowego. Może prowadzić do zachwiania bezpieczeństwa finansowego podmiotów gospodarczych zaangażowanych w ten proceder. Niepewność funkcjonowania i brak zaufania do partnerów handlowych skutecznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia rozwój gospodarki. Odpowiedzią państwa polskiego na tego rodzaju działania przestępcze jest ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Celem artykułu jest przedstawienie bieżącego stanu realizacji zadań wskazanych przez ustawę w odniesieniu do zawodów księgowych wykonywanych na terenie Polski oraz identyfikacja występujących trudności (zagrożeń). Analiza została przeprowadzona na podstawie badań literaturowych i sprawozdań instytucji nadzorczych. Wnioski w sposób syntetyczny przedstawiają przyczyny niewystarczającej realizacji obowiązków narzuconych na zawody księgowe przez tę ustawę.(abstrakt oryginalny)
Research background: Since the turn of the 21st century financial statement manipulations became the center of attention for accountants, auditors and financial analysts. Since being classified by the regulators as fraudulent, earnings management has required a separate detection methodology. The majority of detection research is performed through the comparison of a large number of statements for the same company in order to find irregularities in earnings behavior. Shortening of the detection time and the amount of data becomes important. Purpose of the article: The goal was to compare the characteristics of M-Score and ∆P-∆R and to find their advantages and limitations. Applying both indicators to the different samples, the research attempted to determine the statistical connection between them and to set up the limits of their applicability. Since M-Score indicator is liquidity-based, this research attempted to determine to which extent M-Score and Z-Score are statistically related. Methods: The research paper compares the behavior of both indicators using various samples of financial data: the sample of companies, charged with fraud, the sample with exceptional liquidity, the large random sample and the sample from the emerging market economy. Based on the original observations, two other subsamples (one based on poor Z-Score and one based on exceptional Z-Score) were extracted from the main sample. For all samples ∆P-∆R, M-Score and Z-Score were statistically compared among and between themselves. Findings and value added: The research found the limitations of ∆P-∆R and M-Score in the stable markets and was able to connect them in the emerging market by using linear regression model (also including Z-Score). The research confirmed that M-Score can mistake exceptional performance for manipulations, resulted in Type I errors. ∆P-∆R appeared somewhat coarse and prone to Type II errors. The combined use of both in the emerging markets will provide the best approach. (original abstract)
Ryzyko, że sprawozdanie finansowe przekazywane interesariuszom jest zniekształcone na skutek celowego działania kierownictwa lub pracowników badanej jednostki, jest szczególnie wysokie, gdy współistnieją ze sobą: nacisk, możliwość i usprawiedliwienie popełnienia manipulacji danymi sprawozdawczymi. Dlatego też tak ważna jest rola biegłego rewidenta, który jako niezależny ekspert posiada wiedzę, doświadczenie i warsztat umożliwiający zidentyfikowanie zarówno celowych, jak i przypadkowych zniekształceń w sprawozdaniu finansowym. Wyrażenie niezależnej i obiektywnej opinii wraz z raportem z badania, potwierdzającym rzetelność danych w sprawozdaniu finansowym i spójność ich wyceny z przyjętymi zasadami rachunkowości, powoduje znaczący wzrost zaufania do danych w nim zawartych. Należy jednak pamiętać, że celem pracy biegłego rewidenta nie jest wykrywanie oszustw czy manipulacji; pomimo dołożenia przez niego wszelkiej staranności w trakcie badania część nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym może nie zostać wykryta, szczególnie gdy jest skutkiem zamierzonych, zaplanowanych i konsekwentnie realizowanych działań. (abstrakt oryginalny)
W świecie skoncentrowanym na wzroście. akumulacji kapitału i ciągłym rozwoju gospodarczym ważne jest budowanie dźwigni bezpieczeństwa, aby zapewnić inwestorom zwrot z inwestycji. Media, brokerzy, instytucje finansowe i otoczenie biznesowe obecnie bardziej niż kiedykolwiek odwołują się do polityki inwestycyjnej nie tylko przedsiębiorstw, ale także osób fizycznych o zrównoważonym kapitale ekonomicznym. Platformy takie, jak Forex, e-Toro, Capital.com, Libertex, platformy handlu krypto-walutami i bezpłatny dostęp do giełdy sprawiają, że jest to niezwykle łatwe dla inwestorów zewnętrznych, dając jednocześnie obietnicę znacznych zwrotów w dość krótkim czasie. Celem artykułu jest identyfikacja modelu szacowania ryzyka upadłości opartego na opiniach firm audytorskich na temat zasadności rocznych sprawozdań finansowych i związanego z nimi ryzyka oszustwa. W artykule przedstawiono empiryczne podejście do zjawiska niewypłacalności, oparte na opiniach audytorów, którzy klasyfikują badane spółki jako obciążone ryzykiem oszustwa. Badanie zostało przeprowadzone na poziomie spółek z głównego rynku obrotu Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie. Wyniki pokazują badaną firmę sklasyfikowaną przez audytorów jako niosąca ze sobą ryzyko oszustwa, jest co najmniej o krok bliżej bankructwa w przeciwieństwie do firm bez oceny ryzyka związanego z oszustwami. W literaturze specjalistycznej powracającym problemem jest możliwość udziału firm audytorskich w modelach szacowania ryzyka upadłości poprzez oznaczanie ryzyka oszustwa na podstawie analizy sprawozdań finansowych. Artykuł wnosi wartość dodaną w tworzeniu realnych modeli ryzyka upadłości dla dużych firm na rynku. (abstrakt oryginalny)
Analizując piramidy finansowe można stwierdzić, że tworzone one są przez wysoce wykształconych i szanowanych w środowisku biznesmenów. Choć rynek finansowy podążał po wieloletniej ścieżce rozwojowej i przeszedł wiele przemian, niektóre przestępcze schematy postępowania pozostają jednak niezmienne i wciąż wiele tysięcy ludzi, skuszonych łatwym zarobkiem, zostaje oszukanych. Można domniemywać, iż najbardziej naiwnymi inwestorami powinni być przede wszystkim obywatele klasy średniej, osoby chcące w miarę bezpiecznie pomnożyć swój niewielki majątek. Jak się jednak okazuje, zamożni obywatele, zazwyczaj dobrze wykształceni, również łatwo ulegają pokusie szybkiego zarobku. Zwłaszcza, gdy kapitał powierzany jest osobom znanym, cieszącym się szerokim uznaniem i posiadającym udokumentowane wieloletnie sukcesy. Wielokrotnie podstawowe zasady ostrożności i roztropności zostały oddalone i przyćmione przez bezgraniczną wiarę w zyski i rosnące zera na koncie, które niekoniecznie są prawdziwe. (abstrakt oryginalny)
Obserwowana w ostatnich latach eskalacja oszustw księgowych, obejmujących fałszowanie sprawozdań finansowych, niesie różnorodne konsekwencje zarówno dla otoczenia jednostki gospodarczej, jak i dla jej kierownictwa. Celem artykułu jest przedstawienie skutków zniekształceń informacji prezentowanej w sprawozdaniach finansowych spółdzielni w świetle przepisów prawa upadłościowego i prawa spółdzielczego. W pierwszej części przeprowadzono przegląd regulacji prawnych i literatury przedmiotu, w wyniku którego wskazano na przesłanki zgłoszenia upadłości spółdzielni, omówiono cechy jakościowe sprawozdania finansowego oraz przyczyny i metody jego fałszowania. Część druga - badanie metodą studium przypadku - stanowiła egzemplifikację podjętych rozważań i pozwoliła na udowodnienie tezy, że brak badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta zwiększa ryzyko zafałszowania sprawozdania finansowego. Główne wnioski wynikające z analizy piśmiennictwa oraz badania empirycznego zostały zawarte w podsumowaniu. W konkluzji wskazano na konieczność poddania niezależnej weryfikacji wszystkich sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Postępujący rozwój rynków finansowych przyczynia się do powstawania podmiotów gospodarczych, które oferując osiągnięcie znaczących zysków, zachęcają potencjalnych inwestorów nieposiadających pełnej świadomości ryzyka związanego z daną inwestycją finansową. W konsekwencji pojawia się coraz więcej podmiotów, których działalność można określić jako piramidy finansowe. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kluczowych cech piramid finansowych w kontekście modeli i podstaw ich funkcjonowania. Analiza piramid finansowych w Polsce wskazuje, że podmioty te mają podobne cechy i modele działania umożliwiające im pozyskanie jak największej liczby inwestorów. W większości przypadków oferują one wysoki zwrot z inwestycji przy stosunkowo lub bardzo niskim ryzyku inwestycyjnym. Ich oferta jest oparta o niezabezpieczone inwestycje oraz skomplikowane lub niejasne strategie inwestycyjne.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zarysowanie problematyki związanej z możliwymi nieprawidłowościami w tym obrocie - tak w aspekcie prawno-rzeczowym i prawno-karnym. W oparciu o przedstawione przykłady praktyczne autorzy podejmą próbę ich przeanalizowania, z punktu widzenia kontrahenta, w tym przedsiębiorcy, na obu wskazanych obszarach prawnych. (fragment tekstu)
Przysłowie, że historia lubi się powtarzać, wydaje się bardzo adekwatne w odniesieniu do cyklicznie powtarzających się afer finansowych. Jak pisze autor artykułu, doniesienia z pierwszych stron gazet i czołówek mediów elektronicznych dotyczące działalności Amber Gold pokazują, że choć z zastosowaniem innej zachęty do inwestowania, w innym miejscu i z udziałem innych ludzi, schemat działania piramid jest stary jak świat i niezwykle przewidywalny. Na przykładzie działalności Bernarda Madoffa, okrzykniętego największym hochsztaplerem wszechczasów, autor prezentuje żelazne zasady, zgodnie z którymi od lat dokonywane są oszustwa finansowe.
Przedmiotem artykułu jest oszukańcza sprawozdawczość finansowa. Celem publikacji jest wskazanie głównych zasad i metod wyceny stosowanych w rachunkowości, które mogą ułatwić fałszowanie sprawozdań finansowych. W związku z tym przeprowadzono badania literatury oraz zestawiono podstawowe dane finansowe z rachunku przepływów pieniężnych i rachunku zysków i strat losowo wybranej spółki. Okazało się, że podstawowe wartości wyliczane według zasady kasowej i memoriałowej coraz bardziej się różnią. Wynika to w głównej mierze z wprowadzania do rachunkowości w coraz większym stopniu wyceny składników bilansu według wartości szacunkowych (w tym według wartości godziwej). Zdaniem autora takie szacunki mogą ułatwić manipulowanie wynikiem finansowym i przyczynić się do wzrostu liczby oszustw.(abstrakt oryginalny)
Celem tworzenia rezerw w przedsiębiorstwie jest ograniczenie ryzyka gospodarczego i zabezpieczenie jednostki przed grożącymi jej niekorzystnymi skutkami przyszłych zdarzeń gospodarczych, które są możliwe do przewidzenia. Jednakże rezerwy, jako wielkość szacunkowa, często wykorzystywane są przez zarządy przedsiębiorstw do kreowania wyniku finansowego zarówno jako instrument zwiększający, jak i zmniejszający ten wynik. Niniejsze opracowanie poświecono problemowi manipulowania wynikiem finansowym przez zarządzających przedsiębiorstwem z wykorzystaniem rezerw. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano - w ujęciu teoretycznym, na podstawie aktualnej literatury - zjawisko kreatywnej rachunkowości, udowadniając, że w literaturze i w praktyce rachunkowości może być ono postrzegane zarówno jako pozytywne, jak i negatywne. W literaturze przedmiotu kreatywna rachunkowość jest określana również mianem kreatywnej księgowości czy twórczej rachunkowości. Często też utożsamiana jest z oszustwem księgowym czy tzw. rachunkowością agresywną. Kreatywna rachunkowość to z pewnością zjawisko kontrowersyjne, szczególnie w czasach kryzysu finansowego, jakkolwiek samo określenie "kreatywna" nacechowane jest pozytywnie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.