Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 123

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
|
|
nr 2(119)
10-11
Fundusze emerytalne nagminnie dokonują nielegalnych transakcji by sztucznie podwyższyć wartość swoich jednostek rozrachunkowych - alarmuje UNFE. OFE już teraz są głównymi graczami na warszawskiej giełdzie. Niebawem może dojść do ich zmowy kartelowej odnośnie preferencji w inwestowaniu, a wtedy kursy spółek będą ustalane pod dyktando OFE.
|
|
nr 11
24
Podczas lutowej sesji transferowej 75 572 osób zmieniło otwarte fundusze emerytalne. Liczba wędrujących z funduszu do funduszu utrzymuje się od ponad roku na zbliżonym poziomie.
|
|
nr 51
17
W ostatnich trzech latach około 820 tysięcy osób zmieniło fundusze emerytalne. Wybór nowego OFE nie zawsze był racjonalny.
4
Content available remote Value of Skills in Fixed Income Investments
100%
Jednym z efektów globalizacji na rynkach finansowych jest powszechny spadek rentowności inwestycji. Rosnąca współzależność gospodarek powoduje spadek możliwości dywersyfikacyjnych, a to z kolei zmusza do poszukiwań nowych możliwości inwestycyjnych. Celem artykułu jest analiza procesu inwestycyjnego ze względu na umiejętności alokacyjne samego inwestora w portfel. Zastosowanie narzędzia "niedo-skonałych prognoz" (imperfect foresight), rozumianego jako alternatywna miara oceny umiejętności inwestorskich, pozwoliło na zbadanie tychże umiejętności w przypadku polskich Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zakres danych obejmował wyniki 14 funduszy funkcjonujących w latach 2001-2012. Badanie objęło dwa typy decyzji: pierwszy dotyczący długości (duration) oraz drugi dotyczący problemu wyboru pomiędzy instrumentami o stałym a zmiennym dochodzie - obie w połączeniu z prognozowaną polityką zmiany stóp procentowych przez fundusz(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1-2
30-33
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie pozycji prawnej akwizytora otwartego funduszu emerytalnego w kontekście porównawczym z agentem ubezpieczeniowym. Pojęcia takie, jak akwizytor czy agent są powszechnie znane i używane. Obydwa wywodzą się z łaciny, agent - agens to działający, natomiast akwizytor acquisitor oznacza zjednywającego. Potocznie przeważnie używane są wymiennie. Nie są to jednakże pojęcia tożsame. Terminów tych używać będę tylko w stosunku do osób fizycznych wykonujących czynności bądź to akwizycyjne, bądź agencyjne. Poniżej omówione zostaną zagadnienia wpisu i wykreślenia z rejestru akwizytorów, uzyskania i utraty zezwolenia na wykonywanie czynności agencyjnych.(fragment tekstu)
Celem pracy jest próba implementacji metody analizy stylu do wyznaczenia ekspozycji na zróżnicowanie stopy zwrotu z klas aktywów inwestycji OFE działających na polskim rynku finansowym, a następnie próba klasyfikacji tych podmiotów ze względu na strategie zarządzania na podstawie wyników przeprowadzonej analizy stylu Sharpe'a. Jako metody klasyfikacyjne wykorzystane zostaną metoda k średnich oraz wybrane metody hierarchiczne. (fragment tekstu)
Polski rynek otwartych funduszy emerytalnych można porównać jedynie z krajami Ameryki Południowej, ponieważ funkcjonujące w nich systemy emerytalne są najbliższe modelowi zastosowania w naszym kraju. W artykule ograniczono się do porównania polskiego rynku z rynkiem w Argentynie, Meksyku i Chile.
Niespełna 6 miesięcy temu upłynęły 2 lata od rozpoczęcia działalności otwartych funduszy emerytalnych na polskim rynku. Pierwsze składki Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłacił do otwartych funduszy w dniu 19 maja 1999 r. Jednym z przychodów dla towarzystwa emerytalnego jest opłata pobierana od składki wpłaconej z ZUS. Zdecydowana większość powszechnych towarzystw emerytalnych uzależnia wysokość pobieranej opłaty od długości stażu członkowskiego w otwartym funduszu. W związku z tym powstaje pytanie: jak należałoby liczyć staż członkowski osoby w funduszu, tak aby interes członków funduszu był należycie zabezpieczony?(fragment tekstu)
|
|
nr 5
14-15
Przedstawiono szacunki dotyczące przyszłych emerytur wynikające z nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. W wyniku tej nowelizacji klienci trzech Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (Zurich, AIG, Nationale-Nederlanden) otrzymają niższe emerytury.
Historyczny przegląd rozwoju ubezpieczeń społecznych w Polsce ukazuje nam paralelizm pomiędzy teorią (myślą) a praktyką, co w efekcie sprowadza się do rozwoju instrumentów ubezpieczeniowych. "Idee mają większą trwałość i stałość aniżeli formy, w jakie przyobleka się myśl ubezpieczeniowa". W efekcie te same idee przyczyniają się do powstania różnych instytucji oraz instrumentów ubezpieczeniowych, które podlegają zmianom w zależności od warunków rozwoju. W tym wszystkim idee podstawowe pozostają niezmienne i historycznie coraz mocniejsze, a także stanowią podstawę tworzenia nowych, nieznanych form. (fragment tekstu)
11
Content available remote Powszechne towarzystwa emerytalne: od narodzin do schyłku organizacji
76%
W 1998 i 1999 roku na mocy ustawy zmieniającej system emerytalny w Polsce powstały powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) - prywatne firmy, których celem jest zarządzanie kapitałową częścią obowiązkowego systemu emerytalnego. W efekcie powstała w Polsce nowa branża na rozwijającym się rynku finansowym. Na przestrzeni lat branża ta stała się niezwykle istotnym elementem polskiego rynku kapitałowego. W 2016 roku, po latach jej funkcjonowania, na przestrzeni których dokonywano modyfikacji rynku PTE, pojawiły się plany całkowitej likwidacji powszechnych towarzystw emerytalnych i zarządzanych przez nie otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Celem artykułu jest charakterystyka cyklu życia PTE, ocena funkcjonowania tego rynku na przestrzeni lat i próba odpowiedzi na pytanie, co dla branży PTE oznaczają zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju z 2016 roku o przekształceniu ich w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Demograficzne uwarunkowania systemu emerytalnego w Polsce
76%
Starzejące się społeczeństwo stwarza nowe warunki dla funkcjonującego systemu emerytalnego i stawia przed rządzącymi zadania, których realizacja wymaga woli politycznej i pokonania oporu społecznego. Należy jednak "dokończyć" reformę emerytalną włączając do systemu grupy nim nieobjęte, tak aby wszystkie świadczenia emerytalne były aktuarialnie zbilansowane. Równolegle trzeba doprowadzić do wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a następnie jego stopniowego podwyższenia. Sugeruje się także podjęcie działań prowadzących do zwiększenia efektywności inwestycyjnej OFE i stabilności oszczędności w tym filarze. Rolą państwa jest też zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej, tak żeby przyszli beneficjenci rozumieli, że środki gromadzone w I i II filarze nie pozwolą na zachowanie poziomu życia z okresu aktywności zawodowej bez przesunięciu decyzji o przejściu na emeryturę o kilka lat ponad wiek ustawowy bądź uczestnictwie w III dobrowolnym filarze systemu emerytalnego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy wykonywanie władzy publicznej polegającej na umożliwianiu wyboru obywatelom spośród prezentowanych przez władzę opcji musi być zawsze uznane za formę manipulacji. W pracy analizowana jest sytuacja decyzyjna związana z wyborem pomiędzy Otwartymi Funduszami Emerytalnymi a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, przed którym stanęli ubezpieczeni w 2014 r. Choć kwestia ta była szeroko dyskutowana przez prawników, ekonomistów i polityków, to aspekt kontekstu decyzyjnego nigdy nie był szczegółowo analizowany. Hipotezy i teorie wypracowane przez ekonomistów behawioralnych pozwalają na naukowe studia nie tylko nad prezentowanymi opcjami planów emerytalnych, ale także nad sposobami prezentacji scenariuszy decyzyjnych i procedurą podjęcia decyzji oraz ich wpływem na treść podejmowanych decyzji. Ekonomiczna analiza sytuacji decyzyjnej pozwala doprecyzować pojęcie manipulacji, jak również wskazać możliwe sposoby jej neutralizowania, a tym samym wykorzystanie ekonomii behawioralnej może mieć również wpływ na demokratyzację procesów decyzyjnych.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest regulowane przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 19964 r. kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późn. zm) oraz ustawy z dnia 22 maja o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. z 2003 r. nr 124, poz. 1151 z późn. zm.). Należy zaznaczyć, że kodeksowe uregulowanie umowy ubezpieczenia tworzy jedynie ogólne ramy instytucji ubezpieczenia na życie i nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących poszczególnych rodzajów ubezpieczeń na życie. W związku z powyższym kompleksowa i szczegółowa regulacja treści stosunku ubezpieczenia na życie w odniesieniu do poszczególnych rodzajów ubezpieczeń zawarta jest z reguły w ogólnych warunkach ubezpieczeń, opracowywanych przez zakłady ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono znaczenie podatków bezpośrednich i pośrednich na gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Wskazano na kierunki reform podatkowych wprowadzanych w ostatnim okresie i na czynniki determinujące te zmiany. Pokazano tendencję do poszerzania podstawy opodatkowania w zamian za obniżanie stawek podatku dochodowego od osób prawnych.
|
|
nr 49
20
Już za pięć lat w otwartych funduszach emerytalnych będzie tyle samo pieniędzy, ile na koncie w ZUS. Zdaniem autorki należy zachęcać do dobrowolnego oszczędzania kierując się wynikami działania drugiego filaru.
Jeszcze niedawno wydawało się, że po dwudziestu latach odyseja OFE dobiegnie końca. Przyjęty 6 listopada 2019 roku przez Radę Ministrów projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne nie pozostawiał złudzeń. Wszystko wskazywało na to, że już w niedalekiej przyszłości, czyli w połowie 2020 roku, drugi, kapitałowy filar publicznego systemu emerytalnego przestanie istnieć. Ale pandemia koronawirusa sprawiła, że ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie przesunięte zostało w czasie. Sprawa pozostaje więc otwarta, a odyseja OFE trwa dalej. (fragment tekstu)
W marcu 1999 roku na polskim rynku rozpoczęło działalność piętnaście pierwszych otwartych funduszy emerytalnych. Kolejne sześć wystartowało w III kwartale 1999 roku. Obecnie liczba otwartych funduszy, na skutek fuzji i połączeń, została zredukowana do siedemnastu. Z danych Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wynika, iż umowy o członkostwo w otwartych funduszach emerytalnych zawarło ok. 10,8 min osób, czyli statystycznie członkiem otwartego funduszu jest co czwarty Polak. (abstrakt oryginalny)
Aplikację autorstwa krakowskiego ComArchu wybrało 11 spośród 20 powszechnych towarzystw emerytalnych. Stało się to głównie dlatego, że jest to produkt krajowy.
|
|
nr 115
227-235
Problematyka bezpieczeństwa ekonomicznego pojawiła się w związku z nowymi zagrożeniami w sferze ekonomicznej, które zmusiły państwo do podejmowania licznych działań, które zapewnią bezpieczeństwo jego obywateli w tym obszarze. Pojawienie się otwartych funduszy emerytalnych zakłóciło to bezpieczeństwo i spowodowało konieczność interwencji, która ograniczyłaby negatywne konsekwencje ich funkcjonowania. Celem niniejszej publikacji jest ocena wpływu otwartych funduszy emerytalnych na bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.