Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Overtime work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Ustawodawca w art. 1511 § 4 k.p. przewidział możliwość zastąpienia wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych ryczałtem. W przepisie wskazano, że warunkiem jego wprowadzenia jest wykonywanie przez pracownika pracy stale poza zakładem pracy. Autor podejmuje próbę wykładni tego warunku w świetle ochronnej funkcji prawa pracy oraz przedstawia cechy prawidłowego stosowania ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych. Odnosi się do relacji miedzy ryczałtem a zaspokojeniem roszczeń pracownika z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Wskazuje także na konsekwencje zastosowania nieprawidłowego ryczałtu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Overtime Work Determinants of Men and Women in Slovakia
100%
Artykuł dotyczy strony podażowej słowackiego rynku pracy. Głównym celem badania było sprawdzenie, jakie zmienne wyjaśniają przyczyny pracy w godzinach nadliczbowych (na przykład poświęcenie ponad 40 godzin tygodniowo na pracę zarobkową), oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Zastosowano dwumianową regresję logistyczną, a czynniki zidentyfikowano osobno dla mężczyzn i kobiet. Dane pochodzą z wyników badań pierwotnych przeprowadzonych w 2018 roku. Wyniki sugerują, że prawdopodobieństwo pracy w godzinach nadliczbowych jest wyższe u pracowników o wyższych dochodach, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Wydaje się, że jest to efekt substytucyjny wzrostu dochodu. Okoliczności domowe wpływają na prawdopodobieństwo pracy w nadgodzinach. W wieloosobowych gospodarstwach domowych, w których mąż ma wyższe wykształcenie niż żona, mąż będzie częściej pracował w nadgodzinach, a kobiety będą mniej skłonne do pracy w nadgodzinach. Obecność bardzo małych dzieci w gospodarstwach domowych ma znaczący wpływ na zgłaszanie się kobiet do pracy w nadgodzinach. Kobiety z dziećmi w wieku przedszkolnym rzadziej pracowały w godzinach nadliczbowych niż kobiety, które miały starsze dzieci lub ich nie miały. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych
100%
Praca w godzinach nadliczbowych jest problemem powszechnie dotykającym podmioty stosunku pracy i unormowanym przez ustawodawcę w art. 151-15112 kodeksu pracy, powszechność tego zagadnienia składnia do analizy przepisów normujących tę materię. W artykule dokonano przeglądu przepisów kodeksu pracy ustalających sposób rekompensowania pracownikom świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. W sposób ogólny zostało przedstawione pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych, zaś główna treść artykułu skupia się na szczegółowym omówieniu dwóch alternatywnych metod rekompensaty - pieniężnej, w postaci dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz niepieniężnej, w postaci udzielenie pracownikowi czasu wolnego. Pominięta została kategoria podmiotów stanowiących kadrę kierowniczą, gdyż wykonują oni pracę w godzinach nadliczbowych w oparciu o inne przesłanki i co do zasady bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za tę pracę. (abstrakt oryginalny)
Autorka referuje orzecznictwo Sądu Najwyższego odnoszące się do problematyki wynagradzania pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku skrócenia czasu pracy poniżej norm określonych w art. 129 § 1 k.p. oraz wobec pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Praca w godzinach nadliczbowych na gruncie polskiego prawa pracy
100%
Wykonywanie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych podlega ścisłej reglamentacji w polskim prawie pracy. Praca w godzinach nadliczbowych stanowi ekstraordynaryjny obowiązek pracownika, który wynika z jego podporządkowania w stosunku pracy. Ścisła reglamentacja omawianego zagadnienia ma przede wszystkim pozwolić na skuteczne zabezpieczenie pracowników przed nadmiernym wydłużaniem czasu pracy. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie oraz analiza obecnie obowiązujących przepisów Kodeksu pracy regulujących kwestię pracy w godzinach nadliczbowych. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia główne kierunki ewolucji przepisów o czasie pracy, wskazując zwłaszcza na dominującą tendencję do jego skracania i uelastyczniania. Na tym tle przedstawia problematykę zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwracając uwagę na zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, prawo pracownika do zmiany wymiaru czasu pracy na jego wniosek oraz problem zatrudnienia tych pracowników w godzinach przekraczających umówiony wymiar czasu pracy. Autor zgłasza wnioski zmiany obowiązujących przepisów, w szczególności postuluje uznanie wszystkich godzin pracy ponad umówiony wymiar czasu pracy pracowników niepełnoetatowych za godziny pracy nadliczbowej ze wszystkimi tego konsekwencjami. (abstrakt oryginalny)
Dochodzenie roszczeń z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych jest utrudnione, gdyż pracownik powinien wykazać liczbę przepracowanych godzin. Autor w tym kontekście odnosi się do obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy. Wskazuje na skutki naruszenia tej powinności, szczególnie w zakresie sytuacji procesowej pracodawcy i pracownika. Postawione w artykule tezy i wyprowadzone wnioski nawiązują do zmieniającego się orzecznictwa Sądu Najwyższego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest mapowanie wpływów w zakresie zasobów ludzkich spowodowanych przez awarie w dostawach materiałów. Przeciwko takim sytuacjom w celu ochrony przedsiębiorstwa stosowane są zapasy bezpieczeństwa. Powoduje to jednak, że duża ilość kapitału jest zamrożona. Aby zminimalizować koszty produkcji, przedsiębiorstwa mogą wprowadzać technologię JIT. Przy stosowaniu JIT zmniejszają one zapasy bezpieczeństwa do minimum. Warto tu zwrócić uwagę na inwestycje w zasoby ludzkie, zwłaszcza w kontekście, w którym może powstać potrzeba wykorzystania niezbędnej rezerwy w celu zapewnienia ciągłości produkcji. Artykuł jest poświęcony zapewnieniu odpowiedniej ilości personelu w celu wspierania produkcji poza normalnymi godzinami pracy, gdy z powodu niewystarczających zapasów bezpieczeństwa nie zrealizowano produkcji zapasów bezpieczeństwa podczas normalnych godzin pracy. Pierwsza część artykułu obejmuje przegląd literatury na ten temat. W następnej części został zbudowany alternatywny model, dzięki któremu przedsiębiorstwa będą w stanie rozwiązać potencjalne sytuacje, które mogą powstać, tzn. zapewnić materialne zasoby bezpieczeństwa albo pozyskać pracę pracowników w godzinach nadliczbowych. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia zagadnienia związane z pracą nauczycieli w godzinach ponadwymiarowych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki dotyczącej wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych, które nie zostały efektywnie przepracowane. (abstrakt oryginalny)
Wykonywanie przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w szpitalu klinicznym pracy ponad wymiar określony w umowie o pracę zawartej z tym szpitalem jest szeroką, a nawet dość powszechna praktyką. Praktyka ta wiąże się z niewielkim wymiarem czasu pracy określonym w umowie o pracę nauczyciela ze szpitalem klinicznym. Często czas ten wynosi 1/18, 1/8, 1/4 etatu, 30 minut dziennie. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jak kwalifikować pracę nauczyciela akademickiego wykonywaną w szpitalu klinicznym ponad wymiar czasu pracy określony w umowie zawartej z tym szpitalem? Czy taką pracę należy uznać za pracę wykonaną w stosunku pracy ze szpitalem klinicznym, czy w stosunku pracy z uczelnią medyczną? (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy wynagrodzenia lekarzy za godziny dyżuru medycznego dopełniające normalne godziny pracy. Autor wykazuje, że za takie godziny pracy lekarz otrzymuje normalne wynagrodzenie w ramach umówionego wynagrodzenia za pracę oraz stosowne dodatki. W takiej sytuacji roszczenia lekarzy o normalne wynagrodzenie za każdą godzinę dyżuru medycznego dopełniającą normalne godziny pracy jest roszczeniem o podwójne normalne wynagrodzenie za pracę. Obowiązujące przepisy prawa wykluczają wypłatę takiego wynagrodzenia. (abstrakt oryginalny)
W art. 1511 § 1 k.p. wskazano, że pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz dodatku, przysługuje normalne wynagrodzenie. Interpretacja terminu "normalne wynagrodzenie" jest trudna, jeżeli uwzględni się brak legalnej definicji wynagrodzenia za pracę oraz wieloznaczność słowa "normalne". Sprawia to, że wykładnia przepisu art. 1511 § 1 k.p. nie jest jednolita. Przedstawiciele doktryny koncentrują uwagę na właściwościach wynagrodzenia za pracę. Akcentują brak zależności niektórych składników wynagrodzenia z ilością doraźnie wykonywanej pracy. Orzecznictwo podkreśla, że świadczenie ma cechę "normalności", gdy wypłacane jest stale i systematycznie. Spór ten wpisuje się w złożone relacje występujące między czasem a wynagrodzeniem i między odpłatnością a świadczoną pracą. (abstrakt oryginalny)
Uchwalona przez sejm 14 listopada br. kolejna istotna nowelizacja kodeksu pracy w sposób szczególny dotyka działu szóstego traktującego o czasie pracy. Autor, oceniając pozytywnie wprowadzone zmiany, ustosunkowuje się do tych spośród nowych regulacji, które mogą budzić problemy w zakresie wykładni lub które będą miały najbardziej doniosłe konsekwencje praktyczne.
W niniejszym artykule zaprezentowano różnice pomiędzy pracoholizmem a autotelicznością. Pokazano na czym polega prawidłowo rozumiana radość z pracy oraz z wypoczynku. Zwrócono uwagę na to jak efektywnie walczyć z objawami pracoholizmu.
Niniejszy artykuł porusza problem zgodności z Konstytucją RP sposobów wynagrodzenia pracowników samorządowych za pracę w godzinach nadliczbowych. Powstaje pytanie, czy osobom zatrudnionym na stanowiskach w administracji samorządowej, które nie należą do kategorii stanowisk zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, powinna - za wykonaną pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego - przysługiwać dodatkowa zwiększona rekompensata czy też nie? Zagadnienie to ma wymiar nie tylko teoretyczny, ale także ogromne znaczenie w praktyce, dotyczy bowiem znacznej części pracowników publicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie i charakterystykę zjawiska crunchu występującego w szeroko pojętej branży IT oraz jego wpływ na zatrudnienie pracownicze. Okres, w którym występuje crunch powoduje większe niż zwykle zaangażowanie w proces pracy, które chociaż możliwe, obarczone jest prawnymi ograniczeniami. Celem artykułu jest wskazanie prawnych ograniczeń crunchu z punktu widzenia zatrudnienia pracowniczego. Przede wszystkim wywód odpowiada na pytanie, czy sam crunch jako zjawisko może być przesłanką powierzenia pracy w godzinach nadliczbowych, oraz jakie są ograniczenia pracodawcy w powierzaniu takiej pracy zarówno w wymiarze temporalnym, jak i podmiotowym. Autor przedstawia także relacje crunchu z gwarancjami minimalnego odpoczynku dobowego i tygodniowego, pracą w nocy oraz pracą w niedziele i święta. Opracowanie wskazuje także w jaki sposób praca ponadwymiarowa w okresie crunchu musi zostać pracownikowi zrekompensowana. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęty został temat prawa pracowników do wynagrodzenia w sytuacji gdy za pełnienie dyżuru lub pracę w określone dni pracownik otrzymuje czas lub dzień wolny. Wówczas ilość czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym ulega zmniejszeniu, co rodzi pytanie o wynagrodzenie za czas nieprzepracowany. Z jednej strony brakuje bowiem w przepisach wyraźnej gwarancji zachowania prawa do wynagrodzenia, z drugiej trudne do zaakceptowania jest, że pracownik realizujący polecenia pracodawcy narażony jest na utratę części wynagrodzenia. Zdaniem autora pierwszeństwo należy przyznać wykładni systemowej i funkcjonalnej, a tym samym opowiedzieć się za prawem pracownika do wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy w takich okolicznościach. (abstrakt oryginalny)
Dodatkowa praca po godzinach za pośrednictwem technologii (TASW, technology-assisted supplemental work) to nowe zjawisko wiążące się z przenoszeniem pracy do sfery życia prywatnego, będące konsekwencją rozwoju technologicznego. Wyniki prezentowanych badań potwierdzają wyższą tendencję do pracy zdalnej po godzinach w małych organizacjach, a także w firmach, w których panuje wspierający klimat. Także autonomia związana np. z pełnieniem ról menedżerskich, łączy się z wyższą tendencją do pracy po godzinach za pośrednictwem technologii. Wyniki analizy regresji wskazują, że konieczna jest dalsza eksploracja indywidualnych uwarunkowań TASW. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto się odpowiedzi na pytanie dlaczego Amerykanie pracują zbyt ciężko i jak ta sytuacja zmieniła się w ostatnich kilkunastu latach. Presja czasu jest coraz większa. Globalizacja i internet otwierają wspaniałe możliwości, ale z drugiej strony zjawiska te prowadzą do wzrostu konkurencji i generują więcej pracy, szczególnie w ramach struktur korporacyjnych. W artykule przedstawiono także kilka sposobów na to, jak firmy mogą złagodzić presję czasu oraz poprawić wydajność i innowacyjność.
Wyniki badań dowodzą, że w społeczeństwie polskim pracoholizm staje się ważnym problemem społecznym. Źródłem pracoholizmu są przede wszystkim predyspozycje osobowościowe, wzmocnione w procesie socjalizacji jednostki, ale czynniki środowiskowe są równie ważne. Najważniejszym zewnętrznym źródłem pracoholizmu okazała się moda na „bycie zapracowanym" i nowy etos pracowitości.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.