Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oznaczenia geograficzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W poszukiwaniu różnorodnych, smakowitych produktów coraz częściej zwraca się uwagę na towary z marką narodową lub lokalną, opatrzone znakiem towarowym, oznaczeniem geograficznym lub dotyczącym pochodzenia. Umożliwia to ich szybkie odróżnienie od towarów produkowanych masowo i daleko od miejsca konsumpcji. Zarejestrowanie oznaczeń PGI, PDO czy TSG dla polskich produktów może stworzyć szansę na ich promocję i podniesienie ich konkurencyjności nie tylko na rynku lokalnym, ale także europejskim. (fragment tekstu)
2
75%
Cel. Sprawdzenie zgodności Map Google z zaleceniem ONZ, aby ograniczyć stosowanie egzonimów oraz by publikować je wyłącznie wraz z endonimami. Metoda. Badanie przeprowadzono krzyżowo na dwóch krajach (obszar) i ich językach (adresat), tj. Niemcy w polskiej wersji Map Google oraz Polska - w wersji niemieckojęzycznej. Występujące na Mapach Google nazwy miast porównano z formami zalecanymi do użytku w obu językach. Wyniki. Odnotowano istotną rozbieżność dla obu badanych domen: zgodność z zaleceniem ograniczenia egzonimów wyniosła 100% dla nazw polskich w Niemczech oraz 46% dla nazw niemieckich w Polsce. Jednocześnie zauważono, że inną filozofią kieruje się serwis Open Street Map, który stosując jednolite podejście w całym serwisie, trafniej odpowiada na zalecenia ONZ. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badano tylko miasta wymienione na oficjalnych listach egzonimów, jedynie w Polsce i w Niemczech oraz w odpowiednich dwóch wersjach językowych Map Google. Implikacje praktyczne. Wynik badania może stanowić istotny czynnik wzmożenia świadomości aktorów rynku turystycznego. Serwis Mapy Google postrzegany jest jako globalny - co niekoniecznie jednak oznacza globalny porządek, lecz głównie globalny udział. Większy wpływ na jego treści mają anonimowi internauci niż agendy międzynarodowe, krajowe czy lokalne, stanowiące dotąd tradycyjnie o nazewnictwie i treściach publikacji. W związku z tym za pożądane uznaje się ich aktywne włączenie w edycję społecznościowych serwisów mapowych w Internecie. Oryginalność. Sytuacja w tej dziedzinie jest niezwykle dynamiczna i ten aspekt Map Google: tłumaczenia nazw miejscowych funkcjonuje dopiero od roku 2008 (w Polsce od 2012 r.). Narzędzie można po modyfikacji stosować do szerszych i pogłębionych analiz oraz do innych serwisów mapowych, co zasygnalizowano na przykładzie Open Street Map. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienia związane z prawną ochroną oznaczeń geograficznych oraz nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych w świetle prawa polskiego i unijnego. Dokonano ocen; zasadności ich rejestrowania oraz korzyści jakie mogą czerpać ich producenci. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Koncepcja geografii malowniczej
75%
Autorka przedstawiła istotność elementu estetycznego w procesie kształcenia, z czego wynika wartość "wynalazku" Wacława Nałkowskiego, jakim była geografia malownicza. Koncepcja geografii malowniczej miała w zamyśle Nałkowskiego stanowić przeciwieństwo rozpowszechnionej w szkołach praktyki odpytywania uczniów ze znajomości faktów, takich jak liczba mieszkańców lub wysokość szczytów. Nazwy, liczby i punkty na mapie były według Nałkowskiego dla ucznia czymś martwym, niemym i obcym psychice, a więc nudnym i mało interesującym. Ponieważ chodziło mu o wprowadzenie zasady uczenia poprzez zainteresowanie ucznia i jego zaciekawienie, jako pomoc do rozbudzania zainteresowań młodzieży przygotował Geografię malowniczą. Mówił, że trzeba tak nauczać, aby uczeń chciał się sam uczyć z własnej rozbudzonej w nim chęci, a nie z przymusu i obawy przed negatywną oceną. Taki sposób nauczania wydaje się być również współcześnie jak najbardziej racjonalny, ale dla realizacji zaleceń tego wielkiego dydaktyka należałoby tak zmienić podręczniki szkolne, aby było w nich więcej fragmentów o charakterze barwnego opisu niż formalnych definicji i wyliczeń suchych faktów. (fragment tekstu)
Toruńskie pierniki, powidła nadwiślańskie, kindziuk czy oscypek to tylko kilka z wielu tradycyjnych polskich specjałów, których nazwy wiążą się ściśle z miejscem ich produkcji, i których właśnie miejsce produkcji, obok specyficznych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jest gwarantem wyjątkowych walorów smakowych, wysokiej jakości i powszechnie uznanej renomy. Produkty te stanowią nierzadko symbol regionalnych odrębności, zachętę dla turystów a nawet eksportową atrakcję, i z tych właśnie względów prawo używania ich nazw powinno być odpowiednio uregulowane i chronione. (fragment tekstu)
6
Content available remote La tutela de las Denominaciones Geográficas en la Unión Europea. Luces y Sombras
75%
Chronione oznaczenia geograficzne stanowią dla podmiotów wprowadzających na rynek unijny produkty rolnicze formę prawną kompleksową i bezpieczną. Należy mieć jednak na uwadze, że ten sposób ochrony produktów rolno-żywnościowych z jednej strony oferuje wiele korzyści, w postaci np. możliwości reklamy swojego produktu na rynkach Unii Europejskiej, wyróżniając go spośród innych, z drugiej strony niekiedy komplikuje sytuację przedsiębiorcy. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zalet i wad ochrony żywności za pomocą formy prawnej w postaci chronionych oznaczeń geograficznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie kształtu prawnej ochrony oznaczeń geograficznych oraz nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych w świetle obowiązujących przepisów prawa. Ochrona zostaje zastrzeżona na rzecz określonych producentów rolnych, których produkty spełniają wymogi w zakresie obszaru geograficznego, pochodzenia oraz jakości. Tylko oni mogą wprowadzać te produkty do obrotu pod za-strzeżoną nazwą. Zarejestrowanie oznaczenia lub nazwy pochodzenia nie tylko przyczynia się do wzmocnienia jego renomy, poprawy konkurencyjności na rynku, lecz także umożliwia uzyskanie pewnych środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule chcę przedstawić, w zarysie, ostatnią z wymienionych instytucji prawnych, która w mojej ocenie może służyć podtrzymywaniu produkcji lokalnej charakterystycznej dla poszczególnych regionów czy wręcz miejscowości. Autor niniejszego artykułu w żaden sposób nie rości sobie prawa do oceny wartości aksjologicznej obu w/w kierunków, stojąc na stanowisku, że oba te kierunki, w rzeczy samej stanowią dialektyczną jedność i są papierkiem lakmusowym szerszego dyskursu społecznego, dla ważności, którego zwolennicy obu kierunków, stosownie do teorii komunikacji społecznej, muszą traktować się "poważnie", co w tym przypadku oznacza brak wartościowania danego podejścia jako lepszego czy gorszego [Habermas 1999]. W pierwszym rzędzie zatem przedstawię zarys charakteru prawnego tej instytucji prawnej, następnie zaś procedurę uzyskania ochrony oraz sposób realizacji tej ochrony, również z punktu widzenia wspólnot lokalnych oraz ich emanacji to jest organów samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
9
Content available remote Research on the Improvement of Rural Resorts in Ukraine
75%
The development of resort services is an integral part of the complex socio-economic development of the rural territories in Ukraine. The country has huge potential for developing different kinds of resorts. To attract consumers of tourist services to rural holiday homes and estates and to improve the quality of rural green tourism (rural hospitality) services in the post-COVID period, taking into account sanitary and hygienic requirements is desirable, by using the recommendations of the "Safe travel" protocol and from EU project "Supporting the development of the system of geographical indications in Ukraine" results. The creation of a legislative framework and strengthening administrative capacity, marketing activities for the rebranding of "sensitive" products, registration of Ukrainian products under Geographical Indication (GI) sign and promotion of their availability on the market, planning projects for the development of rural areas to attract tourism to the regions can benefit in the development of tourist infrastructure in rural areas.(original abstract)
Głównym celem badań była identyfikacja aktualnych problemów, z jakimi borykają się polscy producenci produktów oznaczonych znakiem ChNP, ChOG i GTS, oraz opracowanie zestawu rekomendacji, które mogą wspierać rozwój rynku produktów FQS w Polsce. Wyniki badań wskazują, że wiele czynników zakłóca funkcjonowanie polskiego rynku produktów regionalnych i tradycyjnych, i jest związanych ze specyfiką tych produktów, ich znaczeniem rynkowym, zarządzaniem łańcuchem dostaw, zasadnością i egzekwowaniem prawa. Większość produktów charakteryzuje się niską wartością dodaną, co utrudnia ich wyróżnienie na rynku, a tym samym ochronę przed podrabianiem. Są też produkty o większej war- tości dodanej, ale niechęć rolników do zbiorowego działania ogranicza potencjalny efekt, jaki mógłby wynikać z ekonomii skali. Ponadto niewielka liczba certyfikowanych producentów i małe obszary upraw ograniczają możliwość stosowania skutecznych strategii marketingowych, utrudniając producentom uzyskanie większej widoczności ich produktów na rynku. W konsekwencji polscy producenci produktów mają trudność z tworzeniem bardziej dochodowych nisz rynkowych, często sprzedając swoje certyfiko- wane produkty po cenach rynkowych produktów konwencjonalnych, bez oczekiwanej premii cenowej. Ponadto oznaczenia produktów FQS nie są dobrze rozpoznawane przez konsumentów, co wskazuje na poważny problem asymetrii informacji w łańcuchu wartości. W celu usprawnienia sprzedaży produktów FQS w Polsce konieczne jest wspólne zaangażowanie organów administracji publicznej i producen- tów w zakresie: wsparcia producentów w procesie rejestracji i certyfikacji produktów, wprowadzenia systemu monitorowania dystrybucji produktów i zgłaszania zafałszowań, stworzenia "parasolowego" stowarzyszenia certyfikowanych producentów, działającego w imieniu wszystkich uczestników systemu. Zachęca się również producentów do zwiększania skali produkcji, wprowadzania wspólnych opakowań i wspólnych działań promocyjnych, a także wspólnej sprzedaży i dystrybucji, w celu uniknięcia konkurencji producent-producent oraz wzmocnienia pozycji przetargowej producentów w łańcuchu żywnościowym.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Regional Products and Traditional and Organic Food: Coexistence or Competition?
63%
Globalization leads to modernizing food habits and to an ever-growing substitution of traditional foods by industrialized foods in the diets of Europeans. The demand for traditional, regional and organic food is mainly driven by price and availability and by environmental awareness in the society. Polish consumers are increasingly turning to traditional and organic food, perceiving it as healthier, safer and tastier than commercial industrialized food. In the European Union, Protected Designation of Origin, Protected Geographical Indication, and Traditional Specialties Guaranteed are labels that have been promoting and protecting the names of agricultural products and foodstuffs since 1992. High prices are the main barrier to demand for traditional, regional and organic food. Hence, measures should be taken to promote the market for these products, including by protecting and promoting products and highlighting their high health and taste qualities. (original abstract)
System ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych produktów rolnych i artykułów spożywczych jest jednym z założeń II filaru wspólnej polityki rolnej. Przyczynia się on do dywersyfikacji zatrudnienia na obszarach wiejskich, stwarza na wsi pozarolnicze źródła utrzymania, zwiększa dochody producentów rolnych w szczególności na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz zapobiega wyludnianiu się tych terenów. Za sprawą systemu ochrony produktów regionalnych chroni się także dziedzictwo kulturowe wsi, co w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich, do rozwoju agroturystyki, a także ochrony środowiska w skali lokalnej. Głównym celem artykułu jest próba przedstawienia znaczenia ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych produktów rolnych i artykułów spożywczych w Unii Europejskiej. Wykorzystano podstawową literaturę związaną z problemem, rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz informacje dostępne na stronach internetowych. W artykule wykorzystano metodę opisową i porównawczą. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote The European System of Protection of Geographical Indications
63%
Rosnąca liczba umów handlowych zawiera przepisy dotyczące oznaczeń geograficznych (GIs). Unia Europejska jest jednym z głównych zwolenników włączania ich do takich umów. Dąży ona także do podniesienia ochrony do poziomu gwarantowanego w UE. Negocjowane od lipca 2013 r. Transatlantyczne Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) spowodowało powrót do dyskusji o pożądanym zakresie i poziomie ochrony oznaczeń geograficznych. Celem artykułu jest dokonanie oceny, czy obecny poziom ochrony GI w UE i USA jest wystarczający dla zabezpieczenia praw właścicieli GI, oraz wskazanie źródeł napięć w tym obszarze między obydwoma partnerami. Badanie przeprowadzono metodą studiów literaturowych oraz krytycznej analizy systemów prawnych obu stron TTIP na tle wielostronnego systemu ochrony gwarantowanego przez Porozumienia WTO w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (TRIPS). Na podstawie wyników badania można stwierdzić, że producenci dóbr oznaczonych geograficznie mają większe prawa w UE niż w innych krajach, w tym w USA i innych państwach członkowskich WTO. Wynika stąd dążenie UE do podniesienia standardów międzynarodowych do unijnych. Jednym z powodów silniejszej ochrony praw posiadaczy GI w UE jest znaczenie gospodarcze produktów GI. Inne powody to różnice polityczne, społeczne i kulturowe - a te są szczególnie trudne do pokonania w trakcie negocjacji handlowych.(abstrakt oryginalny)
Oznaczenia geograficzne identyfikują miejsce pochodzenia towarów, z którymi związana jest ich istotna charakterystyka. Z uwagi na systematyczny wzrost ich znaczenia w obrocie handlowym, w Unii Europejskiej stworzono system prawnej ochrony oznaczeń geograficznych dla określonych typów produktów. W pracy przedstawiono podstawowe założenia tego systemu, w tym procedury rejestracji i zakres ochrony. Wskazano również na jego znaczenie w obrocie handlowym, jako nowoczesnego narzędzia promocji towarów i przedsiębiorstw z danego regionu oraz jako instrumentu promocji samego regionu. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest przedstawienie aktualnego stanu prawnego w zakresie ochrony oznaczeń geograficznych, które służą ustalaniu pochodzenia produktów. Autor opracowania przedstawi zagadnienia stricte oparte na przedmiotowym temacie, związanym z uwarunkowaniami organizacyjno - prawnymi ochrony oznaczeń geograficznych służących ustalaniu pochodzenia produktów. Ochrona oznaczeń geograficznych pozwala na korzystanie z produktu, który legitymuje się pewnymi cechami pochodzenia i uwarunkowaniami geograficznymi. Pozwala to nabywcom takich produktów na otrzymanie niepowtarzalnego towaru. Jednakże, taki stan jest zaburzany przez nieuczciwe działanie antykonkurencyjne ze strony innych przedsiębiorców. Są one przejawem różnych form naruszeń prawa, powodujących tym samym w dużej mierze straty dla tych, którzy je wytwarzają i poddają obrotowi sprzedaży. Dlatego ważną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa ochrony oznaczeń geograficznych pełni państwo, gdyż posiada ono stosowne możliwości organizacyjne i prawne w zakresie przeciwdziałania i zapobiegania takim praktykom. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie kwestii oznaczeń geograficznych jako elementu negocjacji w zakresie praw własności intelektualnej negocjowanego między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Transatlantyckiego Partnerstwa o Wzajemnym Handlu i Inwestycjach. Stwierdzono, iż wdrożenie różnych reżimów prawnych związanych z własnością intelektualną może stwarzać znaczące bariery w liberalizacji handlu międzynarodowego produktami żywnościowymi wysokiej jakości. Korzystając z wyników badania foresight, wykazano, że umowa ta może wnieść małą wartość dodaną dla rozwoju rynków i ich uczestników w obu regionach. Może jednak pozytywnie wpłynąć na przewagi konkurencyjne produktów UE, jednocześnie negatywnie wpływając na konkurencję na rynku UE. Przeciwny wpływ przewidywany jest w przypadku USA, TTIP może pozytywnie wpłynąć na konkurencję na rynku, negatywnie zaś na konkurencyjność amerykańskich produktów. (abstrakt oryginalny)
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska będzie mogła zgłaszać propozycję swoich produktów do rejestru oznaczeń geograficznych, o którego światowe uznanie będzie się starała UE na szczycie WTO w Doho w 2005 roku. Procedury przyznania prawa do oznaczenia geograficznego są długotrwałe, ale perspektywa ochrony prawnej naszych rodzimych nazw i marek regionalnych na całym świecie jest warta zachodu.
Oznaczenia geograficzne są uznawane za poważną barierę pozataryfową w stosunkach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Celem artykułu jest przeanalizowanie przyczyn i zakresu rozbieżności stanowisk stron dotyczących ochrony oznaczeń geograficznych artykułów rolno-spożywczych w prowadzonych obecnie negocjacjach TTIP. Podjęto również próbę oceny możliwości osiągnięcia kompromisu w świetle istniejących uwarunkowań oraz potencjalnych korzyści i zagrożeń. Na podstawie wyników badań, przeprowadzonych metodą studiów literaturowych i analizy tekstów źródłowych można stwierdzić, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska stosują odmienne systemy regulacyjne dotyczące oznaczeń geograficznych, które odzwierciedlają różne podejścia obu partnerów do kwestii ich ochrony. Większa harmonizacja przepisów będzie trudna do osiągnięcia ze względu na istotne różnice interesów ekonomicznych stron. Porozumienie w tej dziedzinie, jeśli do niego dojdzie, będzie miało prawdopodobnie ograniczony zakres i wymagało zastosowania długich okresów przejściowych. Przeprowadzona analiza ujawniła również, że istniejące bariery regulacyjne mają swoje źródło w bieżących interesach handlowych, ale również w odmiennym postrzeganiu kwestii ochrony własności intelektualnej, praw konsumenta, tradycji czy tożsamości kulturowej. (abstrakt oryginalny)
Obrót produktami rolno-żywnościowymi chronionymi za pomocą oznaczeń geograficznych symptomatycznie wzrasta m.in. ze względu na przypisywanie im przez konsumentów wysokich cech jakościowych związanych z miejscem ich wytworzenia. W związku z powyższym przyczyniło się to do rozwoju gospodarczego tych obszarów, co - jak należy przypuszczać - nie miałoby miejsca, gdyby nie opatrzenie wspomnianych dóbr chronionymi oznaczeniami geograficznymi. Z tej właśnie przyczyny kwestia form ochronnych produktów rolno-żywnościowych stanowi niezwykle ważny element dla poszczególnych rządów krajowych i regionalnych, prowadząc tym samym do rozwoju systemu prawnego związanego z tą problematyką. Dlatego cel niniejszego artykułu stanowi analiza porządku prawnego Unii Europejskiej regulującego system ochrony produktów rolno-żywnościowych za pomocą oznaczeń geograficznych odnoszących się do jakości. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Presentation of Digital Terrain Models of Agricultural Areas Using Lidar Data
63%
Digital photogrammetry is one of the intensively developing areas of technical sciences. Increasing participation in the surveying works have digital devices and solutions giving new possibilities in creation of the appropriate map elements and models as well. A particular role to play has the laser scanning technology allowing to present surveyed space or area in the 3D form. Digital Terrain Models for agricultural areas obtained on its basis may be presented in different ways using professional software. Due to the fact, that in recent years almost the entire Poland was covered with laser scanning, collecting information about the Earth's surface in the form of a cloud of points with high accuracy is a relatively fast process and the results of their elaboration are widely used in many fields. The paper presents the methods of Digital Terrain Models visualization of agriculture areas for three different objects created on the basis of data derived from airborne laser scanning. The study included agricultural locations - two of them (Strzelce Wielkie and Kamionka Wielka) located in the Malopolskie Voivodship, the third - Mątowy Wielkie in Pomorskie Voivodship, in Żuławy. DTM visualizations were prepared in Macrostation, Terrasolid and Surfer 10 software. For the Mątowy Wielkie object the Digital Surface Model (DSM) was created additionally.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.