Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Płace menedżerów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przedstawiono wyniki ogólnopolskiego badania rynku wynagrodzeń przeprowadzonego jesienią 2002 r. przez krakowską firmę AG Test Human Resources na zlecenie "Profitu". Omówiono zarobki w następujących regionach: Mazowsze, Wielkopolska i Lubuskie, Małopolska, Dolny Śląsk i Opolskie, Górny Śląsk, Pomorze, Mazury i Kujawy, Łódzkie i Świętokrzyskie, Ściana Wschodnia.
Przedmiotem zainteresowania jest zagadnienie wynagradzania opartego na własności (ecquity-based lub stock-based executive compensation) jako jednej z form wynagradzania kierownictwa korporacji. Zwrócono uwagę na wynagradzanie menedżerów akcjami i opcjami na akcje, w aspekcie efektywności tego mechanizmu nadzoru korporacyjnego.
Oddzielenie zarządzania od własności powoduje pojawienie się problemu rozbieżności interesów właścicieli i kadry menedżerskiej. Stwarza tym samym konieczność stosowania specjalnego oddziaływania inspirującego. Dużym uproszczeniem jest sprowadzanie istoty tego oddziaływania do poprawy efektywności działania menedżerów. Menedżerowie charakteryzują się wysoką auto motywację wewnętrzną, która stanowi istotną siłę napędową w dążeniu do sukcesu. Pozostaje zatem potrzeba odpowiedniego jej ukierunkowania. (fragment tekstu)
Artykuł omawia poszczególne składniki wynagrodzenia na przykładzie uposażenia prezesów zarządów (Chief Executive Officer - CEO) korporacji amerykańskich.
5
Content available remote Executive compensation : challenges after the 2007-2009 crisis
75%
The corporate practice of managerial compensation in recent years gives rise to the thorough consideration of effectiveness of this motivational mechanism in joint stock companies. The examples from before the crisis of granting high remuneration packages and sometimes the glaring lack of connection between executive pay with company performance contributed to the interest in new solutions in this area. Though at the beginning of the discussion about the future of managerial compensation, the dominating factors were indignation and willingness to reduce remuneration considerably; this approach gave way to serious reforms and proposals for the improvement of the situation. The debate on the amount and structure of executive pay has been carried out for a long time and is the subject of many interesting empirical studies that use the latest statistical and econometric tools. However, the major subject of debates focuses of two basic groups - authors appealing for stricter control of executive pay and limitation in the amounts as well as researches and practitioners pointing to the significance of market mechanisms in the process managerial compensation construction. The solutions suggested recently are placed in between these extreme approaches and constitute an important element of the improvement of supervision systems. (original abstract)
Opcja to prawo nabycia w pewnym terminie akcji po z góry ustalonym kursie, nawet gdyby ich wartość na giełdzie wzrosła wielokrotnie. Jest instrumentem sprzęgania interesów menedżerów i akcjonariuszy. W artykule zwrócono uwagę na nadużywanie tego instrumentu w sposób wręcz przestępczy przez członków zarządu w celu nadmiernego bogacenia się.
Kilkaset milionów dolarów odprawy dla prezesa odwołanego za straty, które przynosi firma pod jego zarządem może wydawać się głęboko niesprawiedliwe, ale czy naprawdę tak jest? Amerykański styl prowadzenia biznesu budził zawsze w Europie mieszane uczucia. Imponował nam rozmach i impet, z jakim interesy są prowadzone za oceanem. Z drugiej strony Europejczycy mieli zawsze wątpliwości czy rzeczywiście amerykańskie hasło: niebo jedynie granicą dla bogacenia, jest do zastosowania na Starym Kontynencie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł traktuje o roli wynagrodzeń menedżerów jako instrumentu, za pomocą którego właściciele kapitału motywują menedżera do działania zgodnego z ich interesami. Wokół koncepcji wynagradzania menedżerów występuje wiele kontrowersji, co do możliwości takiego kształtowania wynagrodzeń, aby efektywnie wspierały nadzór nad własnością. (abstrakt oryginalny)
Sytuacja menedżerów na rynku wynagrodzeń jest bardzo zróżnicowana. Wysokość ich płac zależy od wielu czynników, m.in. charakteru firmy, w jakiej pracują, dziedziny, którą się zajmują, czy wielkości przedsiębiorstwa. W artykule porównano wynagrodzenia menedżerów z sytuacją na rynku płac.
W niniejszym artykule omówiono problem kryzysowego wynagrodzenia menedżerów. Przybliżono średnie miesięczne płace kierowników w wybranych przedsiębiorstwach w Polsce i za granicą. Omówiono także dodatki pozapłacowe występujące na tych stanowiskach.
Kreacja systemów motywacyjnych pojawiła się w spółkach publicznych jako rezultat oddzielenia praw własności przedsiębiorstwa od zarządzania nim. Mają one na celu zbliżenie perspektywy właścicieli i agentów oraz zminimalizowanie istniejącego między nimi konfliktu interesów. W wyniku bezpośredniego włączenia menedżerów do udziału w efektach wzrostu firmy oczekuje się dążenia do maksymalizowania jej wartości. Systemy motywacyjne służą jednak również zatrzymaniu najlepszych, najbardziej wydajnych i strategicznych pracowników1. Kreowanie wartości i zarządzanie nią, w dużym stopniu uzależnione jest zatem od swoistego rodzaju interesariuszy firmy, jakimi są menedżerowie. Wzrost wartości firmy wynikający z ich działań przekłada się nie tylko na ich indywidualne profity, ale także ma wpływ na relacje z wieloma innymi interesariuszami (m.in. inwestorami, dostawcami i odbiorcami). (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono proces kształtowania się poziomu wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych w początkach słabszej koniunktury. Zaprezentowano zarobki wyższej kadry kierowniczej w oparciu o Raport Płacowy Jesień 2008 Advisory Group TEST Human Resources.
Charakterystyka najistotniejszych wyników badań praktyki wynagradzania wyższej kadry kierowniczej w organizacjach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych prowadzonych przez Mercer Human Resource Consulting. Można domniemywać, że przedstawione tendencje mogą znaleźć - wskutek procesów globalizacji - swoje odzwierciedlenie na polskim rynku.
Omówiono cechy charakterystyczne tzw. kapitalizmu menedżerskiego. W latach 90. XX wieku doprowadził on najpierw do ekscesów a potem do przewlekłej dotkliwej bessy na giełdach.
W niniejszym artykule omówiono kształtowanie się wynagrodzeń wyższego szczebla kierowniczego i dyrektorów według Raportu Płacowego AG TEST Human Resources. Zaprezentowano wynagrodzenia dyrektorów w poszczególnych sektorach gospodarki. Zwrócono uwagę na rolę dodatków pozapłacowych.
Resort finansów zdecydowanie nie zgadza się, by menedżerowie wynajęci do zarządzania firmą i zatrudniający w tym celu pracowników płacili 19 procent liniowy podatek. Urzędy skarbowe nie są już tak konsekwentne i różnie interpretują przepisy w takich sytuacjach.
W artykule zaprezentowano wynagrodzenia kadry zarządzającej średniego szczebla u progu 2010 roku. Zwrócono uwagę na wpływ kryzysu na wysokość wynagrodzeń w tej grupie. Przedstawiono plany podwyżkowe dla przedstawicieli średniego szczebla zarządzania w najbliższej przyszłości.
W artykule omówiono aspekt teoretyczny i praktyczny wynagrodzenia kadry kierowniczej. Przedstawiono elementy najczęściej spotykanych pakietów wynagrodzeń kadry zarządzającej. Zaprezentowano zalety i wady długoterminowych planów motywacyjnych z perspektywy pracownika i pracodawcy.
Zwrócono uwagę na ostrą krytykę wynagrodzeń pobieranych przez prezesów i członków zarządów przedsiębiorstw amerykańskich. W ciągu ostatnich dwóch lat dochodziło do podnoszenia uposażeń menedżerów w przedsiębiorstwach, których wyniki pogarszały się i spadały kursy akcji. W efekcie krytyki niektórzy menedżerowie dobrowolnie zrezygnowali ze znacznej części swoich wynagrodzeń.
W opracowaniu podjęto próbę empirycznej weryfikacji problemu agenta w obrębie systemu wynagrodzeń w zagranicznych i polskich spółkach giełdowych. Udało się wykazać, że system wynagrodzeń jest istotnym obszarem konfliktu interesów między akcjonariuszami i menedżerami. W zmniejszeniu, czy wręcz wyeliminowaniu, problemu agenta dużą rolę mogą odegrać zmiany w światowych instytucjach dotyczących wynagradzania menedżerów spółek giełdowych. Konsekwencją tych zmian bowiem jest powstanie spójnego i kompleksowego zbioru instytucji normujących kwestie wynagradzania menedżerów spółek giełdowych. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.