Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 752

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Płynność finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
W artykule została przedstawiona tradycyjna statyczna i dynamiczna analiza płynności finansowej uzupełniona o strategię dochód-ryzyko, która, po pierwsze, pokazuje, jaki rodzaj strategii stosują analizowane przedsiębiorstwa, a po drugie, dostarcza więcej szczegółowych informacji, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w kontynuacji prowadzonej strategii płynności finansowej lub też w jej zmianie.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach dużym problemem dla polskiej gospodarki, który spowalnia tempo i dynamikę jej funkcjonowania, są zatory płatnicze. W artykule omówiono przyczyny oraz skutki zatorów.
W artykule podjęto próbę oceny pomiaru płynności finansowej przedsiębiorstw regionu Warmii i Mazur. Badania przeprowadzono w obszarze płynności finansowej, wskazując na bieżące uwarunkowania własne podstawowe w aspekcie rentowności sprzedaży netto (handlowej). Materiał empiryczny obejmował wartości wskaźników finansowych 30 przedsiębiorstw na przestrzeni lat 2004-2007. Pozwala on na obecną diagnozę sytuacji finansowej, jak i na wykorzystanie go w analizie prospektywnej (fragment tekstu)
W artykule będą omówione dwie metody pomiaru poziomu płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Obie zaliczyć można do dynamicznych, ponieważ zawierają w sobie informacje, które nie pochodzą ze statycznych danych bilansowych. Muszą one zostać oszacowane na podstawie oczekiwań zarządu, co do rozwoju sytuacji w przyszłości. Pierwsza metoda pomiaru opiera się na wskaźniku lambda, natomiast druga na preliminarzu środków pieniężnych. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań zawartych w tym artykule jest wewnętrzna wartość płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Wewnętrzna wartość płynności jest koncepcją wywodzącą się z teorii użyteczności. Wartość płynności finansowej jest przedmiotem naszego zainteresowania dlatego, że odpowiedź na pytanie, jaką wartość ma płynność w przedsiębiorstwie, jest obecnie jednym z 10 problemów badawczych w dziedzinie finansów oczekujących na rozwiązanie [3, s. 1381-1390], Udzielenie na nie odpowiedzi pozwala na wyznaczenie optymalnego poziomu płynności w przedsiębiorstwie, a przez to przyczynia się do rozwiązania problemu optymalnego zarządzania kapitałem obrotowym. Zagadnienia związane z zarządzaniem płynnością finansową można podzielić na dwa rodzaje pytań: pierwsze - "jaki poziom powinny mieć poszczególne pozycje aktywów bieżących?", drugie - "jaka powinna być ich struktura?". Oba rodzaje pytań - zarówno te dotyczące struktury, jak i poziomu - dotyczą wszystkich aktywów mających istotny wpływ na kształtowanie się poziomu płynności w przedsiębiorstwie. Celem rozważań zawartych w tym artykule jest zdefiniowanie i przedstawienie wartości płynności oraz jej znaczenia w wyznaczaniu optymalnego poziomu płynności. (fragment tekstu)
6
Content available remote Weryfikacja wskaźników płynności
80%
Płynność finansowa należy do jednego z najbardziej istotnych kryteriów oceny przedsiębiorstwa. W tym celu wykorzystuje się powszechnie wskaźniki płynności. Ich zaletą jest łatwość ustalenia, ale dokonana na ich podstawie ocena może być nieprecyzyjna, a nawet w określonych przypadkach niewiarygodna. Celem artykułu jest pokazanie metody korygowania wielkości wskaźnika płynności wysokiej (wskaźnika szybkiego) poprzez włączenia czynnika czasu. Przedstawiona metoda weryfikacji posiada trzy walory: umożliwia wiarygodną ocenę płynności finansowej w danym momencie, pozwala na ustalenie, czy płynność finansowa uległa poprawie, czy pogorszeniu w stosunku do okresu ubiegłego (lub planu), stwarza możliwość wyznaczenia wymaganej wielkości wskaźnika przy założonym terminarzu rozliczeń z dostawcami i odbiorcami. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Kształtowanie płynności jako element zarządzania przedsiębiorstwem
80%
Przedsiębiorstwo prowadząc działalność gospodarczą dąży do realizacji wcześniej ustalonych celów, wynikających z przyjętej strategii działania. Niewątpliwie jednym z najważniejszych jest maksymalizacja jego wartości, możliwa do osiągnięcia poprzez zwiększanie kapitału własnego, maksymalizację zysku przedsiębiorstwa czy zwiększanie jego udziału w rynku. Osiągnięcie celu podstawowego oraz celów cząstkowych wymaga sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem rozpatrywanym jako: zarządzanie działalnością operacyjną, inwestycyjną oraz finansami przedsiębiorstwa. To ostatnie nakierowane jest na zapewnienie środków finansowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno operacyjnej, jak i inwestycyjnej. Celem opracowania jest wskazanie roli jednego z elementów zarządzania finansami firmy - zarządzania kapitałem obrotowym netto, w prowadzeniu działalności gospodarczej. Skupiono się więc nad analizą procesu kształtowania płynności przedsiębiorstwa w krótkim okresie. (fragment tekstu)
Płynność finansowa jest jednym z głównych priorytetów każdego przedsiębiorstwa, ponieważ warunkuje jego przetrwanie. Celem artykułu był pomiar płynności oraz ocena ryzyka płynności finansowej w sektorach niefinansowych w latach 2004-2009. Przeprowadzone badania wykazały duże zróżnicowanie sektorowe wskaźników płynności finansowej i wskaźników sprawności oraz bardzo silną i znaczącą korelację liniową między tymi miarami. Analiza średnich wartości wskaźników płynności i wskaźnika cyklu konwersji gotówki netto policzonych dla wszystkich sektorów pozwoliła zauważyć ich silną zależność od faz cyklu koniunkturalnego, natomiast odchylenie standardowe tych wskaźników wyłoniło sektory o najmniejszym i największym poziomie ryzyka płynności. (abstrakt oryginalny)
9
80%
Celem badania było przedstawienie płynności finansowej w sektorze gospodarstw rolnych w Polsce na tle gospodarstw w Unii Europejskiej. Wykorzystano w nim głównie dane statystyczne z bazy FADN, które umożliwiły analizę zjawiska według krajów Unii Europejskiej w latach 2004-2009 oraz w układach według: wielkości ekonomicznej, typu rolniczego i warunków produkcji. Wykonano również badanie dla polskich regionów FADN.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy tekst ma następującą strukturę: w części 2 przedstawiona zostanie konstrukcja miar płynności dla GPW w Warszawie, będących modyfikacjami miary Wanga. W części 3 przedstawimy wyniki badań empirycznych i przeprowadzimy dyskusję otrzymanych wyników, w części 4 podsumujemy zaś uzyskane wyniki oraz przedstawimy wnioski końcowe wynikające z przeprowadzonych badań. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono przyczyny kryzysu finansowego powstałego w 2008 roku, jego negatywne skutki dla Eurosystemu i nadzwyczajne działanie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w zarządzaniu płynnością finansową. Straty banków komercyjnych, które zainwestowały w obligacje zabezpieczone aktywami pochodzącymi z sekurytyzacji kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka w USA, spowodowały niedobór płynności finansowej i poważne zakłócenia na rynkach finansowych. Europejski Bank Centralny, starając się zabezpieczyć rynki przed ryzykiem płynności, wprowadził dodatkowe rozwiązania w zarządzaniu płynnością, takie jak: dostarczenie bankom strefy euro nieograniczonych kwot płynności, obniżenie kosztów pośrednictwa banku centralnego bankom komercyjnym, dostarczenie płynności w walutach obcych (USD, CHF) poprzez umowy swapowe i repo z zagranicznymi bankami centralnymi, rozszerzenie listy aktywów akceptowanych jako zabezpieczenie operacji zasilających w pieniądz, wprowadzenie programów zakupu nadmiaru obligacji skarbowych od banków w celu przywrócenia równowagi na rynku tych papierów. (abstrakt oryginalny)
12
80%
W artykule przedstawiono przesłanki właściwego zarządzania należnościami w kształtowaniu płynności finansowej przedsiębiorstw. W pierwszej części opracowania wyjaśniono na podstawie studiów literatury istotę pojęcia płynności finansowej. Druga część zawiera syntetyczną analizę upadłości przedsiębiorstw zanotowanych w Polsce w ciągu kilku lat. Trzecia część przedstawia praktyczne ujęcie zarządzania należnościami, dzięki któremu jednostka gospodarcza jest w stanie skuteczniej osiągać dynamiczny rozwój i z sukcesem dążyć do uzyskania jak najlepszego wyniku finansowego.(abstrakt oryginalny)
Zatory płatnicze to jeden z najważniejszych problemów, z jakim spotykają się zarządzający przedsiębiorstwem. Brak wpływu środków pieniężnych i wzrost poziomu zobowiązań krótkoterminowych w długim okresie może doprowadzić do bankructwa. Przedsiębiorstwa, które zaczynają mieć kłopoty z regulowaniem bieżących zobowiązań, często ponoszą wysokie koszty utrzymania płynności finansowej. Otrzymują kredyty na niekorzystnych warunkach, wysoko oprocentowane pożyczki, sprzedają usługi i towar po mocno obniżonych cenach. Dużo większe możliwości w przypadku zarządzania płynnością finansową pojawiają się w grupach zakupowych. Przedsiębiorstwa tworzące grupy zakupowe, jeżeli tylko zdecydują się na współpracę, mogą korzystać z transakcji wzajemnych. Zastosowanie transakcji wzajemnych to proste i skuteczne narzędzie poprawiające poziom płynności finansowej. Celem artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób przedsiębiorstwa funkcjonujące w branżowych grupach zakupowych przez zastosowanie transakcji wzajemnych mogą poprawiać płynność finansową(abstrakt oryginalny)
14
80%
Celem pracy było przedstawienie uwarunkowań i zróżnicowania płynności finansowej przedsiębiorstw przemysłu meblarskiego w Polsce. W analizie wykorzystano dane statystyczne GUS z lat 2006-2013 dotyczące sektora przedsiębiorstw produkujących meble (dział 31 przetwórstwa przemysłowego, PKD 2007). Przeprowadzone analizy wykazały, że w latach 2006-2013 przedsiębiorstwa przemysłu meblarskiego w Polsce generalnie były zdolne do wywiązywania się ze zobowiązań bieżących. Płynność bieżąca i szybka kształtowały się w nich bowiem na pozytywnym poziomie, zbieżnym z zaleceniami teorii finansów. Jednak z punktu widzenia cykli kapitału obrotowego ocena płynności finansowej sektora produkcji mebli jest wyraźnie mniej korzystna i wynika przede wszystkim z relatywnie długich cykli należności, wynoszących blisko 60 dni. Długie cykle należności przekładają się na wydłużenie czasu odzyskiwania zaangażowanych w działalność środków, co może wpłynąć na narastanie zatorów płatniczych, a tym samym ograniczać możliwości finansowania działalności i produkcję. (abstrakt oryginalny)
Płynność finansowa jest dla jednostki gospodarczej równie ważna, jak rentowność, a w niektórych przypadkach nawet istotniejsza. Utrzymanie płynności finansowej na odpowiednim poziomie jest uwarunkowane wieloma czynnikami wpływającymi na działalność jednostki. W opracowaniu analizowano, jak kształtowała się płynność finansowa przedsiębiorstwa w okresie sześciu lat.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określono strategię płynności finansowej w ujęciu dochód-ryzyko w Netia SA Okres badawczy obejmował lata 2006-2008. Stwierdzono stosunkowo duże zróżnicowanie strategii aktywów obrotowych. Odnotowano konserwatywną strategię finansowania majątku obrotowego. W ujęciu relacji majątkowo-finansowych występowała na ogół strategia agresywno-konserwatywna, z tendencją do wzrostu poziomu agresywności. Nie wystąpiły jednoznaczne relacje między wielkością zysku rezydualnego, a strategią finansowania majątku obrotowego oraz majątkowo-finansową. W przypadku stosowania bardziej agresywnej strategii majątkowo-finansowej spółka prowadziła efektywną działalność, głównie poprzez wzrost agresywności strategii finansowej. Zbyt wysoki po¬ziom agresywności strategii majątkowej przyczynił się do generowania ujemnego zysku rezydualne¬go przez Netia SA.(abstrakt oryginalny)
Celem badań jest próba identyfikacji i klasyfikacji cząstkowych strategii płynności finansowej przedsiębiorstw na podstawie analizy wskaźnikowej oraz opracowanie zagregowanego wskaźnika całkowitej strategii płynności finansowej. Do badań przyjęto spółki akcyjne z branży spożywczej, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okres badań obejmuje lata 2004-2008. Liczba przedsiębiorstw w badanym okresie wynosiła 35. Tradycyjna analiza wskaźnikowa umożliwia scharakteryzowanie sposobu zarządzania poszczególnymi składnikami majątku oraz źródłami jego finansowania w ramach strategii cząstkowych, najlepiej odzwierciedlając poziom operacyjnego zarządzania płynnością finansową. Zagregowana miara określa całkowitą strategię płynności finansowej z punktu widzenia osiągnięcia nadrzędnego celu tej strategii, którym jest znalezienie równowagi pomiędzy dążeniem do zwiększenia wartości dla właścicieli a koniecznością utrzymywania odpowiedniego poziomu płynności finansowej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określono strategię płynności finansowej Grupy Kapitałowej Żywiec SA w ujęciu harmonizacji. Strategia doskonała płynności finansowej zapewnia pełniejsze wykorzystanie związków pomiędzy cyklicznoscią sprzedaży, poziomem i strukturą majątku obrotowego oraz źródłami jego finansowania. Struktura okresowych aktywów obrotowych w Żywiec SA, wyznaczona na podstawie wartości rzeczywistych, odzwierciedla konserwatywną strategię zarządzania tym majątkiem w ujęciu harmonizacji. Zwiększa to płynność finansową Żywiec SA, przy jednoczesnym wzroście kosztu jej utrzymywania, co może obniżać zyskowność działalności. Oznacza to niepełne wykorzystanie związków pomiędzy cyklicznością sprzedaży, a poziomem i strukturą okresowego majątku obrotowego. Strategia rzeczywista Żywiec SA w zakresie sposobu finansowania majątku obrotowego względem benchmarku była agresywna. Świadczy to o wyższym ryzyku płynności finansowej, ale umożliwia osiągnięcie dodatkowych korzyści dla właścicieli Żywiec SA.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na przydatność pomiaru płynności finansowej jednostki samorządu terytorialnego do celów zarządczych, jak również krytyczna ocena istniejącego podejścia do pomiaru płynności finansowej oraz wskazanie na pożądane rozwiązania metodyczne. Autorka prezentuje w artykule metodyczne podstawy prowadzenia w jednostce samorządu terytorialnego analizy płynności finansowej oraz wskazuje na kierunki jej wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Analiza płynności finansowej wybranych banków komercyjnych w latach 2008-2009
80%
W niniejszym artykule przeprowadzona została analiza i ocena płynności finansowej wybranych banków w latach 2008-2009. Ukazane zostały metody pozwalające na określenie poziomu ryzyka płynności i sposoby minimalizacji tego ryzyka. Artykuł porusza również problematykę płynności, wypłacalności i zwrotu z kapitału w warunkach turbulencji na rynkach finansowych, co nieodzownie wiąże się z przyszłością sektora bankowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.