Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Paliwa alternatywne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Crop Production as the Basis of the Production of Alternative Fuels
100%
In the article were analyzed tendencies of market development of plant growing in Ukraine, which provides not only food security of country, but also agroproducts export. The high profitability of corn, sunflower, soybean and rapeseed growing is stimulating producers their area sown to increase. The perspectives of the use of sugar beets and their processed products, wheat and corn for the alternative fuel production were discussed in the paper. The suggestions how to ensure the competitiveness of bioethanol production using processed sugar beets in Ukraine were discussed; the processing of molasses for bioethanol appeared to be the most cost-effective. (original abstract)
2
75%
Przedstawiono aspekty prawne wykorzystania paliw alternatynych z odpadów. Podano definicję odpadów powęglowych oraz przykładowe ich wykorzystanie do wytwarzania bezdymnego paliwa alternatywnego. (abstrakt oryginalny)
Elektromobilność stanowi nową technologię dla transportu lądowego, która z założenia ma zrewolucjonizować ukształtowany na przestrzeni dziesięcioleci model transportowy. Rozwój tego sektora wynika nie tylko z uwarunkowań środowiskowych i klimatycznych, lecz także innowacyjnych rozwiązań zmieniających konkurencyjność gałęzi przemysłu i modyfikujących światową mapę zależności surowców. Elektromobilność staje się przedmiotem zainteresowania koncernów samochodowych oraz coraz szerszej grupy konsumentów.(fragment tekstu)
Dążąc do oceny istotności rozwoju niskoemisyjnych technologii napędu w Polsce, dokonano przeglądu alternatywnych źródeł energii dla transportu samochodowego pod kątem ich zalet oraz wad. W wyniku analizy można przyjąć, że wykorzystanie paliw alternatywnych i stosownej infrastruktury w przewozach drogowych osób i ładunków posiada duży potencjał w zakresie budowy konkurencyjnej, zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarki, w której uwzględnione zostały aspekty społeczne. Substytucja paliw ropopochodnych w transporcie samochodowym w Polsce wiąże się jednak z dużym stopniem niepewności i ryzyka, które wskazano jako istotne zagrożenia dla upowszechnienia się tych zastępczych surowców.(abstrakt oryginalny)
A artykule dokonano analizy właściwości fizykochemicznych wodoru w aspekcie możliwości wykorzystania tego paliwa w pojazdach silnikowych zasilanych dwupaliwowo. Zasoby energii konwencjonalnej sukcesywnie ulegają wyczerpaniu, dlatego w miarę rozwoju konsumpcji właściwym kierunkiem jest częściowa zamiana energii na energię odnawialną. Jednym z najbardziej ekonomicznie uzasadnionym paliwem, jakie może być współspalane z paliwami konwencyjnymi w przyszłości jest wodór. Jest to najbardziej rozpowszechniony pierwiastek we wszechświecie (stanowi prawie 90% jego masy). Występujące zasoby wodoru jako potencjalnego źródła energii oraz jego cechy opisane w artykule powodują poważne zainteresowanie koncernów motoryzacyjnych do aplikacji w napędach samochodowych. Z naukowego punktu widzenia wydaje się, że kierunek zasilania wodorem pojazdów samochodowych jest nieodwracalny. Zaprezentowane w artykule informacje potwierdzają możliwość stosowania tego paliwa, jako dodatku w pojazdach transportu drogowego.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
16-17
Od dawna słyszymy, że wodór to paliwo przyszłości. Z powodu wojny na Ukrainie przyszłość dzieje się teraz. Wodór i odnawialne paliwa mają do odegrania ważną rolę w uniezależnieniu się od importu surowców z Rosji. Dla europejskiej gospodarki wykorzystującej paliwa kopalne, w tym na gazie, budowa wodorowej gospodarki może być sposobem na wyjście z surowcowego kryzysu. (abstrakt oryginalny)
Szansa dla rozwoju branży biopaliw w Polsce powinna być upatrywana w promocyjnych działaniach rządu promującymi produkcję biodiesla w całym łańcuchu produkcyjnym – od uprawy rzepaku, przez produkcję estrów, skończywszy na ich mieszaniu z paliwami mineralnymi. Jednak obecnie rynek krajowy biodiesla jest tak mały, że nie sposób ocenić jego wpływ na rynek roślinnych olejów spożywczych czy konkurencję na rynku rzepaku.
9 czerwca 2008 r. na przetargu internetowym, zorganizowanym prze PKN ORLEN na dostawy bioetanolu w II półroczu 2008 r., wyłoniono firmy, które w większości będą dostarczać bioetanol pochodzący z krajów Unii Europejskiej. Na pewną część dostaw zakwalifikowano również firmy działające na terenie Polski, chociaż nie zawsze produkujące bioetanol z krajowego surowca, tj. spirytusu surowego pochodzącego z polskich gorzelni rolniczych. Od listopada 2007 r., gorzelnie rolnicze w Polsce mają trudności ze sprzedażą swoich produktów, jak i konsumpcyjne.
|
|
nr 17-18
12, 16
Nie ulega wątpliwości, że rok 2008 w branży paliwowej stoi pod znakiem wdrożenia biopaliw. Co prawda, ustawa o biokomponentach i biopaliwach została uchwalona w 2006 roku, ale weszła w życie w 2008 roku. Od początku tego roku podmioty produkujące lub importujące benzyny i olej napędowy zostały zobowiązane do dodawania biokomponentów. Specyfika polskiego rynku paliwowego polega na skoncentrowaniu producentów oraz importerów i rozproszeniu odbiorców, przy czym nie jest ono równomierne.
Stanowisko Komisji Europejskiej wobec celów na rok 2020 jest niezmienne. Udział biopaliw w transporcie ma wynosić co najmniej 10%. Mimo, że w ostatnich trzech latach ceny żywności wzrastały, analiza dłuższych okresów czasu (np. od roku 1960), pokazuje wyraźnie, że żywność stale tanieje. W ostatnich 15 latach wzrost cen żywności był powiązany ze wzrostem cen ropy naftowej oraz cen dóbr ogólnego użytku.
|
|
nr 17-18
19-22
Zmiany konstrukcji silników spalinowych i urządzeń grzewczych, powodowane głównie chęcią poprawy ich sprawności i ekonomiki eksploatacji, a także zaostrzające się wymagania z zakresu ochrony środowiska, wymuszają również zmiany w asortymencie i jakości paliw. Producenci silników są przeciwni niekontrolowanemu wprowadzaniu biopaliw do współczesnych silników spalinowych. Szczególne zagrożenia dla warunków eksploatacji, zdaniem producentów, wprowadzić mogą dotychczas promowane alkohole i estry.
|
|
z. 166
91-104
Artykuł jest poświęcony prezentacji aktualnych dylematów polityki Unii Europejskiej dotyczących rozwoju konkurencyjnego i niskoemisyjnego transportu w kontekście realizacji zasad dobrego rządzenia (good governance). W pierwszej części artykułu omówiono wybrane założenia koncepcji współrządzenia (public governance), mające odzwierciedlenie w polityce transportowej Unii Europejskiej. Następnie dokonano oceny obecnego stanu rozwoju transportu Unii Europejskiej. Ocena konsekwencji wzrostu popytu na transport potwierdziła potrzebę efektywnej realizacji strategii na rzecz rozwoju niskoemisyjnego transportu. Podkreślono, że wdrażanie założeń koncepcji public governance może stanowić nowatorskie rozwiązanie w zakresie zarządzania skomplikowaną siecią powiązań i koordynacji polityk na wszystkich szczeblach, wspierając przejście transportu do modelu gospodarki niskoemisyjnej o obiegu zamkniętym. Zwrócono jednak uwagę na potrzebę kontynuacji badań nad oceną skuteczności i efektywności realizacji zasad good governance.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Development Directions of Alternative Fuels Infrastructure
75%
An increase of the energetic efficiency of the economy is one of the priority goals of EU policy. In all the sectors of the EU-28 countries this goal has been achieved. However, in the transport sector, which is especially dependent on the supplies of crude oil, the energy consumption continues to increase. This is why, a wider use of alternative fuels is one of the ways of increasing the transport energy efficiency and decrease the dependency on crude oil. In transportation, there is a chance to increase the use of electricity and natural gas. However, the use of these energy sources in transport depends on the development of appropriate infrastructure. The requirements regarding the technical specification of the alternative fuel infrastructure and the time horizon for the construction of these facilities have been described in the European Parliament and Council Directive of 22.10.2014 on the development of alternative fuels infrastructure. In Poland, the development directions regarding the use of alternative fuels in transport and the goals of the transport infrastructure development have been set out in the year 2016 in the national framework for the policy of alternative fuels infrastructure development. (original abstract)
Rozwój systemu motoryzacyjnego świata jest możliwy przy stworzeniu alternatywy dla ropy jako siły napędowej. System ten potrzebuje i będzie potrzebował paliwa ciekłego, dostępnego, łatwego do magazynowania i transportu. Takim paliwem mogą być tylko węglowodory. Wśród nich, jako nośnik wodoru w ogniwach paliwowych, może być metanol. Aby produkcja metanolu była ekonomicznie do przyjęcia i nie miała wpływu na efekt cieplarniany, powinna być realizowana według polskiego patentu z biomasy i węgla przy udziale neutronów о wysokich energiach. (abstrakt oryginalny)
Biokomponenty i biopaliwa ciekła, jako substytut paliw ropopochodnych, zaczynają odgrywać coraz większą rolę w polityce energetycznej zarówno całej Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw członkowskich. Rosnące zapotrzebowanie na paliwa i energię, wynikające z rozwoju gospodarczego, wobec zmniejszających się zasobów paliw kopalnych wymusza kierunek poszukiwania i wspierania rozwoju wykorzystania biokomponentów, biopaliw ciekłych i innych paliw odnawialnych. Działanie takie obserwuje się obecnie w skali całego świata. Powinny się one przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na stan środowiska naturalnego.
|
|
nr 16
707-717
Artykuł przedstawia finansowe konsekwencje działania rządowych mechanizmów wsparcia in­westycji wykorzystującej olej rzepakowy do produkcji biodiesla. Wyniki szczegółowej analizy aktów prawnych dają podstawę do określenia skutków finansowych rozwiązań proponowanych przez rząd. Do określenia wpływu mechanizmów wsparcia na wartość projektu wykorzystano metodę skorygowa­nej wartości bieżącej (APV). Zastosowanie tej metody pozwoliło na stworzenie rankingu mechani­zmów wsparcia z punktu widzenia wielkości wpływu na wartość inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Coraz bardziej podkreśla się wagę stosowania alternatywnych paliw napędowych, np. ekologicznego oleju napędowego wytwarzanego na bazie rzepaku. Na paliwa alternatywne stawia też Szwecja, choć koszty związane z przejściem na takie paliwa są wysokie i nie będą one nigdy w stanie konkurować z ropą naftową i gazem.
Niniejszy artykuł został poświęcony możliwościom przezwyciężenia problemów i zagrożeń związanych z funkcjonowaniem transportu samochodowego. Wspomniane problemy i zagrożenia wynikają z dużego znaczenia transportu samochodowego dla gospodarki. Dotyczą one głównie niekorzystnego wpływu tego transportu na środowisko i zdrowie ludzi, a także szybkiego wyczerpywania się zasobów naturalnych, w tym szczególnie zasobów ropy naftowej. W artykule scharakteryzowano rodzaje paliw alternatywnych, których zastosowanie może się przyczynić do znacznego zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Zwrócono również uwagę na wielorakie typy napędów alternatywnych dla silnika benzynowego i diesla, w tym w szczególności napędu elektrycznego i hybrydowego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Swedish Urban Transport Model Powered by Biomethane
75%
|
2019
|
41
139-143
In the recent years, the European Community has been implementing a plan to increase the share of renewable fuels used for energy production and powering vehicles. It aims to partially reduce the dependence on crude oil imports and reduce CO2 emission. Particularly interesting are the achievements of Sweden against this background, for which the European Commission has set the highest value of the indicator, and to implement which Sweden adopted unconventional solutions across Europe. One of them is the plan to eliminate by the 2030 fossil fuels from the urban transport, and one of the fuels that is to replace today still widely used diesel oil, would be biomethane. The article describes the reasons and circumstances which made Sweden use biomethane to power buses used in urban transport on a very large scale, in comparison with other European countries. The article shows the characteristics of this fuel, the method of its production and application prospects. (original abstract)
W artykule przedstawiono informacje z badań dotyczące kąta opóźnienia samozapłonu silnika URSUS-3520 z wtryskiem bezpośrednim zasilanego węglowodorowym paliwem EKODIESEL oraz porównawczo paliwem roślinnym Ester FAME, olejem rzepakowym OR 100% oraz olejem słonecznikowym OSŁ 100%. Badania wykonano na bazie prędkościowej charakterystyki zewnętrznej z wykorzystaniem stanowiska hamownianego wyposażonego w system pomiarowy parametrów szybkozmiennych ciśnień. Wyniki badań przeprowadzono w celu porównania wpływu zasilania silnika niskosiarkowym paliwem węglowodorowym oraz wybranymi paliwami roślinnymi na kąt opóźnienia samozapłonu, co ma wpływ na proces spalania i wiąże się z emisją toksycznych składników spalin do otoczenia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.