Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Papiery dłużne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Krótkoterminowe papiery dłużne - charakterystyka, geneza i struktura rynku
100%
Firmy, aby mogły być bardziej konkurencyjne i mogły się rozwijać, muszą inwestować. Sposobów pozyskania kapitału na realizację inwestycji jest kilka. Artykuł ten przedstawia krótkoterminowe papiery dłużne (commercial papers) jako jeden ze sposobów pozyskania środków potrzebnych na inwestycje. Emisja KPD może również zapewnić prefinansowanie inwestycji, które po ukończeniu zostaną refinansowane ze środków Unii Europejskiej. Może to być bardzo dobre rozwiązanie dla samorządów terytorialnych, których np. nie stać na wybudowanie oczyszczalni ścieków. Zaprezentowany mechanizm emisji tego rodzaju papierów wartościowych jest tym bardziej ciekawy, ponieważ pozwala jednocześnie zadowolić: emitentów, bo pozyskują kapitał taniej niż w postaci (np. kredytów), inwestorów, bo dostają wyższe stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału w KPD, niż otrzymaliby na lokatach lub obligacjach Skarbu Państwa, i wreszcie banki, bo mogą uczestniczyć w emisji i późniejszym obrocie tymi papierami, zyskując na prowizjach. Artykuł pokazuje także, jak wygląda rynek KPD w Polsce, z jakimi rodzajami KPD mamy do czynienia, a także mówi, co należy wiedzieć i o czym trzeba pamiętać, aby przeprowadzić emisję tego typu papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Commercial papers jest to forma długu przedsiębiorstwa (emitenta) zaciągniętego u jego nabywcy (inwestora). Jest to dług krótkoterminowy, tzn. dług, którego termin spłaty nie jest dłuższy niż 12 miesięcy.
Banki komercyjne w Stanach Zjednoczonych działają w ramach najbardziej rozwiniętej gospodarki światowej i mają do dyspozycji wiele źródeł pozyskiwania kapitału. Do źródeł tych należą certyfikaty depozytowe i inne papiery wartościowe, które ogólnie zakwalifikowane zostały do bankowych papierów wartościowych (commercial paper i obligacje korporacyjne)
Przedmiot badań: Przedmiotem badań jest rynek papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce, Francji, Włoszech, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Cel badawczy: Celem pracy jest ocena rozwoju rynku papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce na tle rynków w wybranych krajach UE. Podstawowa teza pracy brzmi - rynek papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce jest rynkiem słabo rozwiniętym. Metoda badawcza: Praca opiera się na analizie danych statystycznych obrazujących rozwój rynku papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce i wybranych krajach UE. Podstawowym źródłem danych były statystyki w zakresie instrumentów dłużnych prezentowane przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych. W analizie skupiono się na wielkości i dynamice zmian zadłużenia z tytułu papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w okresie 2010-2019 oraz dynamice zmian wielkości emisji zagranicznych. Dodatkowo, w celu przeprowadzenia analizy porównawczej stopnia rozwoju rynku papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w omawianych krajach, odniesiono wartość zadłużenia z tytułu papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe do PKB w poszczególnych krajach, wyliczając wskaźnik zadłużenia do PKB. Wyniki: Analiza rynku papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce na tle rynków papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Słowacji, Czechach i na Węgrzech pozwala stwierdzić, iż poziom rozwoju tego rynku w Polsce odbiega od poziomu rozwoju rynku francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego czy też czeskiego. Stopień rozwoju rynku w Polsce można porównać do stopnia rozwoju rynku słowackiego. Przeprowadzona analiza pozwala dodatkowo stwierdzić, że przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce nie są zainteresowane dokonywaniem emisji papierów dłużnych na rynki zagraniczne.(abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na zmianach, jakie miały miejsce na rynku papierów komercyjnych i rynku wierzytelności w Polsce w 2001 r. Przedstawiono prognozę rozwoju tych segmentów rynku pieniężnego na lata 2002-2006.
Polski rynek papierów dłużnych dzieli ciągle duży dystans w stosunku do rynków państw rozwiniętych. Ważnym elementem rozwoju tego rynku będzie powstanie przejrzystego rynku wtórnego oraz wzrost liczby podmiotów emitujących obligacje (szczególnie na dłuższe terminy) posiadających ocenę wiarygodności kredytowej. Powinno to doprowadzić do ukształtowania się rentowności poszczególnych emisji w zależności od ponoszonego przez nabywców ryzyka kredytowego. (fragment tekstu)
7
Content available remote The Market Model of CDO Spreads
75%
In this paper we present a new arbitrage-free bottom up model of correlated defaults, based on a special approach to systematic and idiosyncratic risks for individual obligors. The model admits several attractive features, like consistency with currency and interest rate models, as well as numerical tractability and flexibility, making it capable to fit the market for practically all self consistent CDO tranche prices. Its background is rather remote from other approaches, like copulas and point processes, so our presentation is detailed. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza i ocena przestrzegania dyscypliny fiskalnej w zakresie emisji papierów wartościowych przez regiony włoskie i hiszpańskie w latach 1999-2007. W związku z tym analizie poddano dłużne papiery wartościowe władz regionów i PKB regionów. Dodatkowo w badaniu uwzględniono uwzględniono również kredyt bankowy, ponieważ system finansowy Włoch i Hiszpanii uznaje się za zorientowany na system bankowy a nie na rynek kapitałowy. (fragment tekstu)
Artykuł jest ujeciem wyników przeprowadzonych badań, których celem było m. in. określenie wpływu zmian w regulacjach prawnych na dostępność, opłacalność i atrakcyjność wybranych form finansowania, ze szczególnym uwzględnieniem obcych źródeł pozyskania kapitału przez przedsiebiorstwo. Badania przeprowadzono na populacji 10825 podmiotów gospodarczych, dla których przeanalizowano sprawozdania finansowe za lata 2002-2007. Wyboru podmiotów jak i dostarczenia danych finansowych dokonała wywiadownia gospodarcza InfoCredit. Niniejsze opracowanie dotyczy głównie wpływu regulacji prawnych na poziom finanfowani zewnętrznego w postaci papierów dłużnych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Evolution of Financing and Financial Intermediaries Function on Securities Market
75%
Procesy obserwowane wcześniej w gospodarkach krajów rozwiniętych wkroczyły na rynki krajów rozwijających się. Zmiany warunków makroekonomicznych, rozluźnienie więzów regulacyjnych, przekazanie tradycyjnych zadań suwerena w prywatne ręce oraz gwałtowny rozwój technologii informacji spowodowały dezintermediację oszczędności inwestorów i powstanie nowych pośredników finansowych. Strukturalną tendencją rozwiniętych gospodarek jest zastępowanie tradycyjnych aktywów bankowych przez aktywa sekurytyzowane na publicznych rynkach papierów dłużnych. Nie oznacza to jednak wygaśnięcia roli banków, a jedynie ewolucję tradycyjnej roli systemu bankowego stojącego przed koniecznością zmiany koncesji i poszukiwania nowych form działalności. Wykorzystując mocne podstawy finansowe, ekspansję publicznych rynków papierów dłużnych, technikę sekurytyzacji aktywów i możliwości przetwarzania informacji, pośrednicy bankowi wprowadzili nowe strategie finansowania, zastępujące tradycyjny kredyt bankowy, emisją instrumentów na rynku papierów dłużnych. Pozbywając się tradycyjnej roli dostawy kredytu i ponoszenia ryzyka jego zwrotu, pośrednicy bankowi zajęli się organizacją, sponsorowaniem i administracją struktur przepływów pieniężnych dopasowanych do indywidualnych potrzeb finansowych klientów lub konieczności własnego rozwoju. Podstawowym zajęciem wszystkich, nie tylko bankowych, pośredników finansowych stała się transformacja i zarządzanie ryzykiem.(fragment tekstu)
Na koniec I kwartału tego roku wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wynosiła ponad 41,9 mld zł. Największą dynamikę wzrostu zanotowały obligacje bankowe, aż 76,3 proc. w ujęciu rocznym. BRE Bank przoduje jako organizator emisji obligacji bankowych i firmowych. Nadal głównymi nabywcami nieskarbowych obligacji są banki. Wzrost polskiego rynku nieskarbowych papierów dłużnych w ujęciu rocznym wynosił aż 34 proc. Obligacje bankowe od co najmniej dwu lat przodują w emisji nieskarbowych papierów dłużnych. Niestety w porównaniu do ostatniego kwartału z ub.r. na całym tym rynku zanotowano spadek o 1,5 proc. Jednak nie był to jeszcze przejaw bessy ani kryzysu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje instrument finansowy jakim jest krótkoterminowy papier dłużny emitowany przez przedsiębiorstwo - pod względem jego formy, sposobu ustalania dochodu, oprocentowania, terminu zapadalności, funkcji oraz podstaw prawnych regulujących obrót tymi papierami. Przedstawiono proces emisji krótkoterminowych papierów dłużnych i uczestników tego procesu, tj. emitentów i inwestorów, ze szczególnym uwzględnieniem roli banku w procesie organizacji emisji oraz w zakresie organizowania rynku wtórnego. Przeanalizowano również kształtowanie się rynku krótkoterminowych papierów dłużnych w Polsce w okresie 1992-2002, poprzedzone charakterystyką rozwoju zagranicznych rynków commercial papers.
Niniejszy artykuł omawia imponujący wzrost na rynkach papierów dłużnych o wysokiej dochodowości, należności o wysokiej dźwigni i zagrożonych oraz niezwykle niskie bieżące stopy niewypłacalności i wysokie stopy odzysku na tych rynkach. Główne przyczyny tak niskich stóp niewypłacalności to bezprecedensowy wzrost płynności tradycyjnych i nietradycyjnych instytucji finansowych, jak fundusze hedgingowe i fundusze private equity. Autor spekuluje, czy ten nadmiar płynności będzie dalej dominował na rynku, czy też nastąpi powrót do średniej długoterminowej i do sytuacji, w której stopy niewypłacalności i odzysku znów będą kształtowane przez wskaźniki fundamentalne i bardziej tradycyjne zależności determinujące ryzyko w zależności od popytu i podaży. (abstrakt oryginalny)
W końcu ub.r. wartość polskiego rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych, wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wyniosła 42,5 mld zł. W ciągu roku wzrosła ona o około 35 proc. Najdynamiczniejszy jest rynek papierów emitowanych przez banki. Obligacje przedsiębiorstw to 32,57 proc. całego rynku. Ich wartość to ponad 13,87 mld zł. Na drugim miejscu znajdują się krótkoterminowe papiery dłużne z 32,3-procentowym udziałem w rynku i o wartości ponad 13,75 mld zł. Papiery dłużne banków to 25,43 proc. A ich wartość wyniosła ponad 10,81 mld zł. Natomiast obligacje komunalne, tj. jednostek samorządu terytorialnego stanowią tylko 9,7 proc. i ich wartość jest niewielka, tylko około 4,13 mld zł. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zarys historii inwestowania funduszy inwestycyjnych w papiery dłużne w Polsce. Przybliżono wyniki inwestycyjne w latach 2000-2004. Przeanalizowano okres 2005-2008. Zamieszczono wykaz najlepszych funduszy polskich obligacji oraz najlepszych funduszy obligacji dolarowych w latach 2005-2008.
Celem artykułu jest przedstawienie amerykańskiego i europejskiego rynku obligacji korporacyjnych jako tła dla relatywnie szybko rozwijającego się polskiego rynku tych walorów. Hipotezą badawczą jest stwierdzenie, że rynek obligacji korporacyjnych w Polsce pomimo trudności na rynkach finansowych rozwija się wciąż dynamicznie i stanowi ważną alternatywę dla innych form finansowania inwestycji przez podmioty gospodarcze. Rozwój ten przebiega bardziej według wzorca zachodnioeuropejskiego niż amerykańskiego. Dynamika rozwoju polskiego rynku analizowanych walorów jest znacznie wyższa niż adekwatnych rynków w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest próba zobrazowania rozmiarów oraz struktury inwestycji portfelowych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W ramach badania dokonano analizy danych statystycznych z lat 2005-2009, publikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. (fragment tekstu)
18
Content available remote Rynek listów zastawnych w Polsce i w państwach Unii Europejskiej
75%
Papiery wartościowe będące dokumentami zawierającymi określone prawa majątkowe zaliczane są do podstawowych instrumentów rynków finansowych. Przez wieki prawa z nich wynikające ich posiadacze mogli realizować jedynie w wypadku gdy dysponowali tymi dokumentami w postaci materialnej. Dopiero w XX w. instrumenty te w obrocie gospodarczym pojawiły się w postaci zdematerializowanej. Nowożytna historia papierów wartościowych ma kilkaset lat, jednak ich pierwowzorów należy poszukiwać znacznie wcześniej - jeszcze przed naszą erą w starożytnym Rzymie. W czasach nowożytnych jako pierwsze do obrotu gospodarczego zostały wprowadzone papiery ułatwiające zapłatę i przekazywanie pieniędzy na odległość (weksle i czeki). Ojczyzną tych papierów wartościowych były Włochy. Kolejnymi papierami, które pojawiły się w Anglii i Holandii, były akcje, ich emisja pozwalała na pozyskiwanie kapitałów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Po nich na rynkach finansowych zaczęto stosować papiery dłużne, do których zalicza się listy zastawne i obligacje. Pierwowzór listów zastawnych pojawił się w XVII w. na Śląsku. W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z funkcjonowaniem na rynkach finansowych listów zastawnych. Wraz z końcem XX w. w państwach europejskich nastąpił wzrost zainteresowania emisją tego rodzaju papierów wartościowych. W większości państw europejskich na przełomie XX i XXI w. wprowadzono nowe przepisy prawa dotyczące emisji i obrotu listów zastawnych (covered bonds). W pierwszej części artykułu przedstawiono historię listów zastawnych i banków hipotecznych na ziemiach polskich. Następnie omówiono występujące na europejskim rynku podstawowe modele emisji covered bonds. W dalszej części zamieszczono charakterystykę europejskiego rynku covered bonds oraz polskiego rynku listów zastawnych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule, na podstawie danych empirycznych, dokonano próby identyfikacji stylów inwestycyjnych funduszy papierów dłużnych (fundusze inwestujące w obligacje oraz fundusze rynku pieniężnego) działających na rynku polskim w latach 2007-2012. Zastosowano klasyczną metodę Sharpe'a (1992) po uprzednim zmodyfikowaniu i dopasowaniu do warunków rynku polskiego głównych klas aktywów oraz reprezentujących je indeksów. W tym celu zastosowano indeks rynku obligacji rynku Bond Spot. Dodatkowo skonstruowano indeksy opierając się na stopach indeksu WIBID1W (alternatywnie stopę WIBID1M) oraz stopie procentowej długoterminowych obligacji skarbowych (LTIR). Dokonano także oceny uzyskanych wyników za pomocą metod ekonometrycznych, w szczególności weryfikując wpływ warunków ograniczających modelu Sharpe'a na uzyskane wyniki analizy.(fragment tekstu)
20
75%
Celem artykułu jest wykazanie, iż przyjęta przez bank metoda wyceny dłużnych papierów wartościowych wpływa na wynik finansowy. Szczególne jednak znaczenie ma ich wycena w zamortyzowanym koszcie z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej w kontekście wprowadzenia nowego modelu wyceny i sposobu ustalania utraty wartości w oparciu o prognozowane straty, a nie tak, jak to było wcześniej, w oparciu o straty poniesione.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.