Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 490

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Papiery wartościowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Świadectwa rekompensacyjne, będące formą zadośćuczynienia za brak wzrostów wynagrodzeń, emerytur i rent, mogą jednocześnie stać się środkiem regulowania niektórych zobowiązań. Jako skarbowy papier wartościowy na okaziciela mogą również być przedmiotem swobodnego obrotu, zarówno publicznego, jak i prywatnego.
Zaprezentowano rozwiązania ewidencji papierów wartościowych związane z zasadą niematerialnego obrotu publicznego, stosowane przez KDPW metody zapisów i procedury ewidencyjne.
Artykuł prezentuje i omawia ważniejsze zmiany merytoryczne dotyczące nowelizacji prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi (ustawa z dnia 29 grudnia 1993 r.)
W niniejszej publikacji dokonano próby identyfikacji stanu i kierunków rozwoju rynku papierów wartościowych w krajach Unii Europejskiej. W pierwszym rozdziale dokonano charakterystyki rynku finansowego, opisano podstawowe instrumenty rynku papierów wartościowych i głównych inwestorów. W drugim rozdziale omówiono zasady funkcjonowania rynku papierów wartościowych w 25 krajach europejskich. W trzecim rozdziale zidentyfikowano stan i kierunki rozwoju rynku papierów wartościowych w Unii Europejskiej.
W artykule przenalizowano płynność rynku akcji na rynku wschodzącym po kryzysie finansowym. Określono wymiary płynności i wskazano możliwe miary płynności, które można zastosować do analizy płynności na giełdzie w Wietnamie. Badanie dotyczy zastosowania różnych miar w celu uchwycenia różnorodnych wymiarów płynności rynku akcji w trzech grupach kapitalizacji rynkowej: małej, średniej i dużej. W analizie wykorzystano osiem miar płynności na podstawie agregatów dziennych w latach 2011-2018. Wyniki empiryczne pokazują zagregowaną płynność w odniesieniu do dwóch metod: średniej arytmetycznej i średniej ważonej. Wykazano, że są różnice w płynności w zależności od wielkości spółki. Duże przedsiębiorstwa mają większą płynność.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena europejskiego rynku sekurytyzacji aktywów po globalnym kryzysie finansowym XXI wieku. Przedstawione rozważania koncentrują się na dwóch podstawowych aspektach: (1) identyfikacji zmian w otoczeniu regulacyjnym sekurytyzacji w europejskim systemie finansowym oraz (2) analizie zmian w wielkości i strukturze europejskiego rynku sekurytyzacyjnych instrumentów finansowych w latach 1998-2017. Prowadzone rozważania stanowią próbę odpowiedzi na pytania: czy europejski rynek sekurytyzacji aktywów odradza się?(abstrakt oryginalny)
Tylko w 2005 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, giełdowy odpowiednik prokuratora generalnego, wszczęła 50 postępowań wyjaśniających możliwośći popełnienia przestępstw na rynku papierów wartościowych. W 12 przypadkach sprawą zajęła się prokuratura.
Aby osiągnąć sukces inwestycyjny, inwestorzy potrzebują rzetelnych i wiarygodnych informacji o rynku, na którym zamierzają działać. Informacje te płyną zarówno z rynku, jak i z jego otoczenia, dlatego też uczestnicy rynku, posługując się zdobytą wiedzą i umiejętnością wykorzystania odpowiednich narzędzi inwestycyjnych, działają tak, aby osiągnąć zamierzony cel - zysk z inwestycji. W analizach papierów wartościowych szczególnie ważne są wskaźniki rynkowe, mające ogromne znaczenie na rozwiniętych rynkach kapitałowych. Do najważniejszych miar w tej grupie zalicza się wskaźnik P/E. (fragment tekstu)
W artykule omówiono podstawowe informacje o czekach w ogólności oraz poszczególne rodzaje czeków (czeki imienne, czeki na zlecenie, czeki na okaziciela, czeki miejscowe, czeki zamiejscowe, czeki gotówkowe, czeki zakreślone, czeki rozrachunkowe, czeki potwierdzone, czeki gwarantowane, czeki podróżnicze, euroczeki).
Euroobligacje są to dłużne papiery wartościowe na okaziciela, których emitentami są rządy i duże firmy, korporacje, organizacje międzynarodowe, a rozprowadzane i gwarantowane są przez międzynarodowe konsorcja bankowe. Nominowane są w walucie innej niż waluta kraju, w którym są emitowane.
W artykule omówiono dwa rodzaje kwitów depozytowych ADR (American Depositary Receipts) i GDR (Global Depositary Receipts).
W artykule przedstawiono korzyści jakie mogłyby wyniknąć z wprowadzenia kwitów składowych jako środka płatniczego na giełdach towarowych.
Opracowanie dotyczy możliwości zastosowania zaawansowanych struktur sekurytyzacyjnych w Polsce. Różnorodne typy papierów ABS, szczególnie syntetyczne struktury CDO/CLO, zostały omówione, przeanalizowane i porównane. Największe wyzywanie stanowi dopasowanie modelu syntetycznej sekurytyzacji do otoczenia prawno-instytucjonalnego w Polsce. Warto nadmienić, że pomimo rozpowszechnienia struktur CDO na świecie, szczególnie w USA, nie były one w zasadzie praktycznie w ogóle stosowane w Polsce. W opracowaniu sformułowano postulaty i wskazano obszary dotyczące tych rozwiązań prawnych, które należałoby zastosować w przypadku wprowadzania syntetycznych CDO do polskiej praktyki.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Droga na gpw sa poprzez alternatywny system obrotu
80%
Jednym ze źródeł pozyskania kapitału na rozwój przedsiębiorstwa jest rynek kapitałowy, będący miejscem kojarzenia podmiotów deficytowych, poszukujących środków niezbędnych do sfinansowania planowanych inwestycji oraz podmiotów nadwyżkowych, które w danym momencie posiadają wolne środki i są gotowe udostępnić je za określonym wynagrodzeniem. W Polsce rynek kapitałowy identyfikowany jest przede wszystkim z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW SA), która bez wątpienia jest centrum polskiego rynku finansowego, miejscem gromadzenia, pozyskiwania i pomnażania kapitałów, spotkań emitentów i inwestorów, jak również barometrem gospodarki oraz wskaźnikiem nastrojów społeczeństwa. Ze względu na rygorystyczne wymagania w zakresie dopuszczania spółek do notowań na jej parkiecie, przez długi czas pozostawała niedostępna dla ponad 90% podmiotów gospodarczych w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu było uruchomienie w sierpniu 2007 roku alternatywnego systemu obrotu (ASO), zwanego NewConnect (NC). Poniżej przedstawione zostaną podstawowe zasady działania NewConnect, w szczególności warunki wprowadzenia papierów wartościowych do obrotu na tym rynku oraz wymagania stawiane emitentom, którzy zamierzają przenieść swoje walory na główny parkiet GPW SA Zaprezentowane zostaną również spółki, które w stosunkowo krótkim okresie funkcjonowania ASO w Polsce zdołały już przejść do notowań na rynku regulowanym. (tekst z oryginału)
Autor omawia emisje papierów wartościowych krótkoterminowych (commercial papers) oraz sygnalizuje, iż niedługo na polskim rynku dominować będą papiery wartościowe o dłuższym okresie trwania, zbliżone do obligacji. Wpłynie to na zmianę polityki kredytowej banków.
16
Content available remote Ekonomiczno-prawny charakter papieru wartościowego
80%
Celem artykułu jest analiza dualnego charakteru papieru wartościowego jako instrumentu prawnego i instrumentu finansowego. W analizie wykorzystano przykład weksla jako papieru wartościowego. Weksel jest dobrze znanym instrumentem rynków finansowych na całym świecie. Z punktu widzenia prawnego - to zdefiniowany papier wartościowy będący bezwarunkowym wezwaniem do zapłaty, z punktu widzenia finansów - to kategoria aktywów finansowych. Jak w żadnym innym papierze wartościowym w wekslu jest widoczny zarówno finansowy jak i prawny charakter papieru wartościowego. Autorzy w swojej analizie zwracają uwagę, że właśnie te dystynkcje mają istotne znaczenie dla pojęcia i treści papieru wartościowego. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu był rynek papierów dłużnych w Niemczech, należący do ścisłej czołówki największych rynków długu na świecie. Autor omówił poszczególne papiery wartościowe emitowane przez rząd federalny. Na koniec przedstawił rynek niemieckich papierów skarbowych oraz strukturę rynku skarbowych papierów dłużnych.
Problem wyceny transakcji REPO/reverse REPO oraz SELL/BUY BACK i BUY/SELL BACK na potrzeby umów zabezpieczających jest problemem złożonym i wymaga dokładnej analizy stosowanej metodyki wyceny. Przygotowanie schematów umów regulujących te kwestie jest próbą ujednolicenia stosowanej metodyki, jednak, jak zostało to przedstawione w tym artykule, nadal występują zasadnicze różnice, które powodują, że w zależności od umowy, którą miałaby być objęta dana transakcja, inaczej będzie przebiegał proces wyceny. Zmiany wprowadzane przez kolejne wersje umów GMRA/EMA i dodatkowe rekomendacje są odzwierciedleniem potrzeb rynkowych i pojawiających się w ostatnich 20 latach problemów w ustaleniu wartości ekspozycji z transakcji. W związku ze specyfiką tych transakcji, będących pożyczką zabezpieczoną papierami wartościowymi, w głównej mierze obligacjami lub bonami skarbowymi regularnie płacącymi kupony, ustalenie wartości ekspozycji z transakcji wiąże się z wieloma niuansami, które zostały przedstawione w tym artykule. Z tego powodu, podpisując umowy dwustronne regulujące proces zabezpieczenia ryzyka kontrahenta w procesie codziennego regulowania ekspozycji, należy uzgodnić kwestie, które w codziennym procesie mogą generować różnice.(fragment tekstu)
Rynek amerykańskich skarbowych papierów wartościowych stanowi jeden z najważniejszych rynków papierów dłużnych na świecie. Różnorodność oferowanych instrumentów obejmująca papiery wartościowe o terminie zapadalności od 4 tygodni do 30 lat pozwala inwestorom instytucjonalnym na elastyczne dostosowywanie polityki inwestycyjnej do oczekiwanych zmian krzywej dochodowości oraz ich potrzeb. Decydujące znaczenie dla roli, jaką na międzynarodowym rynku finansowym odgrywają amerykańskie papiery skarbowe, mają wysoka płynność, najwyższa wiarygodność kredytowa oraz pozycja dolara amerykańskiego jako głównej waluty świata. Oferta Departamentu Skarbu, oprócz inwestorów instytucjonalnych, jest skierowana także do krajowych inwestorów indywidualnych. W celu zapewnienia im możliwości długoterminowego oszczędzania oferuje się oszczędnościowe papiery wartościowe w wolnej sprzedaży. Inwestorzy indywidualni mogą także uczestniczyć w obrocie obligacjami skarbowymi na giełdach papierów wartościowych. Ważnym elementem rynku papierów dłużnych w Stanach Zjednoczonych są także papiery dłużne emitowane przez agencje federalne. Nie mają one wprawdzie gwarancji rządowych, niemniej sposób ich powołania oraz zasady działania czynią oferowane przez nie papiery wartościowe bliskim substytutem papierów skarbowych. (fragment tekstu)
Przedstawiono na czym polega współpraca KPWiG z zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami i organami nadzorczymi. Odbywa się ona na dwóch płaszczyznach: na płaszczyźnie konsultacyjno-koordynacyjnej i szkoleniowej oraz na płaszczyźnie instytucjonalnej.
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.