Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Partnerstwo lokalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem pracy jest zapoznanie czytelników z realizowanym w powiecie siedleckim Modelem Partnerstwa Lokalnego. W ramach tego projektu przez pięć miesięcy, raz na miesiąc, przez kilka godzin lokalna społeczność szuka pomysłów m.in. na rozwiązanie problemów bezrobocia, ożywienia gospodarki, stworzenie przyjaznego klimatu do rozwoju gospodarki. Na odbywających się warsztatach powstają propozycje projektów gospodarczych, które w czerwcu 2006 r. będą gotowe do realizacji. (fragment tekstu)
Głównym przedmiotem rozważań w opracowaniu jest przyszłość partnerstwa lokalnego w Polsce. W odniesieniu do przyszłości partnerstw lokalnych (PL) niezbędna jest zmiana dotychczasowych zasad działania PL, by wyniki przez nie uzyskane były wymierne w sferze gospodarczej i realnie przyczyniały się do postępu rozwoju lokalnego. Zmiana zasad działania powinna polegać na "ekonomizacji" metody działania partnerstwa lokalnego. (abstrakt oryginalny)
Purpose: This study addresses the lack of standardized evaluation procedures for rural hromada development strategies in Ukraine. The conceptual foundations of the effectiveness of local partnerships for improving efficient rural development have been explored. The study is particularly relevant in contemporary circumstances marked by a high degree of uncertainty due to the influence of military actions by the Russian Federation on the territory of Ukraine. Another significant factor contributing to the relevance of the research in the field of rural development is the demand for adopting European experience on the path of Ukraine's integration with the European community. Design/methodology/approach: This study addresses the lack of standardized evaluation procedures for rural hromada development strategies in Ukraine. By employing a structured methodology involving critical analysis, comparative assessment, and statistical techniques, the research examines key indicators within the three hromadas of Lviv Oblast. Notably, the study offers a proposal to evaluate strategy implementation and goal achievement, utilizing readily available national and regional indicators, including those outlined in the examined strategies. Findings: The findings underscore that the formulated proposal enables progress measurement towards goal attainment, even in the absence of explicit targets set by hromadas in Ukraine. Originality/value: A methodology for monitoring the implementation of development strategies for hromadas in Ukraine has been developed. It is based on a dynamic rating that assesses the current state and strategic decisions regarding rural development. (original abstract)
Autor twierdzi, że na tle współczesnych uwarunkowań gospodarczo-społecznych, zmieniającej się roli państwa w procesach ekonomicznych oraz procesów globalizacji i umiędzynarodowienia, coraz częściej obiektem zainteresowania stają się regiony jako miejsca kreowania i rozwoju przedsiębiorczości i warunków rozwoju zasobów ludzkich. Zauważa, że stopień konkurencyjności pojedynczych jednostek gospodarczych zależy nie tylko od nich samych, ale także od sprawności funkcjonowania terytorialnych systemów społeczno-gospodarczych i ich zdolności do rozszerzonej reprodukcji regionalnych i krajowych zasobów. Tworzenie otoczenia sprzyjającego uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej jest obecnie coraz częściej przedmiotem, priorytetem i głównym zadaniem prowadzonej polityki regionalnej.
Początki idei zrównoważonego rozwoju to okres, w którym znacznie wzrasta świadomość faktu, że rozwój społeczno-gospodarczy nie może być oderwany od działań związanych z ochroną środowiska naturalnego. Przyczyniły się do tego powstające w latach 1960-1970 liczne organizacje ekologiczne i raporty dotyczące stanu środowiska. Termin sustainable development nie ma polskiego odpowiednika i bywa różnie tłumaczony, ale oznacza ciągły, równomierny rozwój każdego aspektu polityki: ekonomicznego, społecznego, gospodarczego i ochrony środowiska. W początkowym okresie koncentrowano się na problemach ekologii, poruszając takie problemy, jak zanieczyszczenie wód, powietrza czy gruntów. Z uwagi na ciągłą ewolucję i dynamikę procesów stanowiących podstawę zrównoważonego rozwoju zaczęły pojawiać się coraz to nowe kwestie, wzbogacające zakres pojęcia "zrównoważony rozwój". (fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Głównym celem artykułu jest wskazanie możliwości tworzenia i rozwoju partnerstw na linii nauka-biznes z akcentem na aktywną rolę władz lokalnych (miejskich) na przykładzie działań Wrocławia. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Głównym problemem badawczym jest analiza zakresu i form aktywności władz publicznych szczebla lokalnego w kreowaniu obszarów rozwoju lokalnego na podstawie teorii reżimów oraz koncepcji samorządu ułatwiającego. Metodami użytymi do operacjonalizacji tak zdefiniowanych celów są: metoda systemowa mikrozasięgu, wskazująca na znaczenie miasta w budowaniu partnerstw lokalnych, metoda instytucjonalno- -prawna opisująca warunki formalne Programu MOZART oraz neoinstytucjonalizm racjonalnego wyboru pozwalający określić efekty Programu, a techniką badawczą są dane zastane oraz wywiad minifokusowy przeprowadzony z członkami zespołu zarządzającego Programem. PROCES WYWODU: Hipoteza badawcza dla powyżej przedstawionego problemu stanowi, że współczesne wyzwania rozwojowe stawiane przed miastami z jednej strony wymuszają, a z drugiej wspierają działania władz lokalnych w kreowaniu powiązań typu government to citizien oraz business to public. Główne założenie artykułu odnosi się do zmieniającej się roli miast w procesach europeizacji. Przy zastosowaniu teorii reżimów i koncepcji samorządu ułatwiającego określono przesłanki nowych ról miasta w procesach tworzenia interdyscyplinarnych partnerstw. Artykuł kończy analiza ilościowo-jakościowa dotychczasowych efektów funkcjonowania Programu. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: wyniku analizy dowiedziono, iż aktywna rola samorządu lokalnego sprzyja kreowaniu partnerstw międzysektorowych. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Jednym z głównych obszarów współczesnej aktywności miasta jest tworzenie partnerstw międzysektorowych, angażujących zasoby zarówno świata nauki, jak i gospodarki. Swego rodzaju innowacją organizacyjną jest Program MOZART, realizowany przez miasto Wrocław od 2012 r. Inicjatywa ta inspirowana rozwiązaniami europejskimi, ale jednocześnie silnie wpisana i wyrastająca z potrzeb endogennych, pozwala samorządowi uruchamiać współpracę i aktywność podmiotów publiczno-prywatnych. Jest to zatem przykład działania tzw. samorządu ułatwiającego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena działalności lokalnych grup działania na terenie Lubelszczyzny. Postawiono hipotezę badawczą, że partnerstwa terytorialne są istotnym czynnikiem rozwoju lokalnego, a społeczności lokalne wsparcie LGD upatrują poprzez realizacj ę projektów grantowych wspierających dobrobyt mieszkańców. Hipotezę zweryfikowano za pomocą pytań badawczych. W badaniu wzięło udział 114 członków LGD Lubelszczyzny, którzy wypełnili autorski kwestionariusz badawczy oraz 238 uczestników projektów realizowanych przez LGD, biorących udział w wywiadzie bezpośrednim. Badania były prowadzone w sierpniu i wrześniu 2019 roku. Do opracowania wyników użyto statystyki opisowe programu STATISTICA 13.1 PL. Stwierdzono, że najważniejszymi motywami przystąpienia do partnerstwa były przesłanki o charakterze społecznym, tj. konieczność działania na rzecz społeczności lokalnej, oraz przesłanki o charakterze egoistycznym, takie jak: potrzeba zmian w otoczeniu, która pomogłaby samorealizacji, chęć nawiązania korzystnych znajomości oraz ciekawość nowej formy współpracy. Respondenci określili ranking głównych celów działalności LGD i kategorii projektów, które powinno się wspierać. Respondenci, którzy wzięli udział w wywiadach wśród oczekiwań wymieniali najczęściej: wspieranie i rozwój działalności pozarolniczej, działania na rzecz redukcji bezrobocia oraz wsparcie do tworzenia współpracy międzynarodowej.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest określenie partnerstwa lokalnego w ekonomii społecznej jako nowego paradygmatu budowania spójności społecznej. Zasadnicza teza artykułu zawiera się w stwierdzeniu, że rozwój przedsiębiorczości społecznej zależy przede wszystkim od partnerskiego jej współdziałania z kluczowymi partnerami - administracją publiczną i biznesem.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę bardziej kompleksowego przybliżenia koncepcji governnace, korzystając z dorobku uznanych autorów zagranicznych oraz wyeksponowania kluczowego, zdaniem autora, elementu koncepcji, jakim jest partnerstwo. Opracowanie ma charakter teoretyczny, a w jego przygotowaniu wykorzystano rzadko do tej pory cytowaną w Polsce literaturę - głównie zagraniczną. (fragment wstępu)
Sytuacja osób pozbawionych wolności, zawsze wzbudzała w części społeczeństwa chęć niesienia pomocy, w szczególności tym, którzy popełniali przestępstwo w wyniku doświadczanej biedy, a nawet ubóstwa. Wymienić tu należy chociażby kradzieże, które dla wielu z nich stały się "jedynym sposobem" rozwiązania trudnej sytuacji życiowej swojej czy rodziny. Zjawiska takie, jak brak odpowiednich wzorców w środowisku rodzinnym, niejednokrotnie brak opieki rodzicielskiej, konieczność radzenia sobie samemu od wczesnych lat życia, czy też całkowite porzucenie przez rodziców czy samotne matki są często bezpośrednią przyczyna wejścia na drogę przestępczą. (fragment tekstu)
11
Content available remote Funkcje partnerstwa lokalnego w rozwoju obszarów wiejskich
51%
Partnerstwo lokalne pełni rolę płaszczyzny współpracy między trzema kluczowymi dla funkcjonowania obszarów wiejskich sektorami: publicznym, społecznym i gospodarczym. Jednym z wymiernych przejawów partnerstwa lokalnego są lokalne grupy działania. To przykład partnerstwa lokalnego dążącego do projektowania oraz wdrażania przedsięwzięć rozwojowych na danym obszarze. Istota podejmowanych przedsięwzięć powinna wypływać z interesów całej wspólnoty oraz poszczególnych partnerów tworzących grupę. Współpraca między przedstawicielami władz samorządowych, przedsiębiorcami i lokalną społecznością daje różnorodne korzyści. W literaturze wymienia się w szczególności: integrowanie społeczności lokalnych, rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego, rozwój inicjatyw ekonomicznych i społecznych, aktywizację lokalnych społeczności, rozwój gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego. Podstawą realizacji instrumentu rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w postaci lokalnych grup działania jest lokalna strategia rozwoju. Opracowana i wprowadzona w sposób oddolny przez zintegrowane i wielosektorowe działania, ma się przyczyniać do wyeksponowania czynników lokalnych. Wielość możliwości ubiegania się o wsparcie działań wskazuje na liczne funkcje, które pełni lokalna grupa działania, realizując lokalną strategię rozwoju. Są to przede wszystkim funkcje: przedsiębiorcza, ekologiczna i kulturowa. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest porozumienie terytorialne będące nowym mechanizmem stymulowania partnerskiej współpracy gmin. W toku przeprowadzonego wywodu przedstawiono założenia, które legły u podstaw konstrukcji porozumienia terytorialnego, jak również zbadano, w oparciu o wyniki badania ankietowego, zainteresowanie oraz stopień gotowości gmin do jego zastosowania na potrzeby realizacji wspólnych działań o charakterze rozwojowym. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Territorial Partnerships as an Instrument of Urban Policy
51%
The importance of urban issues to regional development is growing. The basis for this article has been the interpretation of the results of a research project conducted by a team of Jagiellonian University employees under the direction of B. Domański and the Author. The project included the development of the document entitled: The Urban Policy of Małopolska Voivodeship Until the Year 2020. This article presents synthetically the mentioned project, and also identifies the role of partnerships as a key tool of urban policy. In the conclusion, the Author suggests specific organizational instruments of this policy, citing the nature and roles of the bodies managing the so-called Integrated Territorial Investments in large urban centres. He also calls for the creation of multi-centre and single-centre urban partnerships, established in order to stimulate the development of networks of smaller cities or towns which are losing their previous functions. (original abstract)
W niniejszym artykule podjęto próbę określenia stopnia realizacji zasady partnerstwa w procesie wdrażania regionalnych programów operacyjnych (RPO) w Polsce w obecnej perspektywie finansowej (2014-2020). Przyjęto założenie, że instytucjonalnym sposobem realizacji zasady partnerstwa jest powołanie i funkcjonowanie komitetów monitorujących (KM). Analizą porównawczą objęto praktyczne aspekty działania komitetów w ramach RPO w trzech województwach: lubuskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim. Do celów porównawczych wykorzystano następujące parametry instytucjonalno-organizacyjne: liczba posiedzeń komitetów w perspektywie finansowej 2014-2020, liczba przeprowadzonych procedur głosowania obiegowego, udział partnerów społeczno-gospodarczych w ogólnej liczbie członków KM, poziom frekwencji, poziom aktywności w dyskusjach w trakcie obrad komitetów, liczba grup roboczych w ramach KM, a także liczba spotkań grup roboczych. Hipoteza badawcza przyjęta w niniejszym artykule zakłada, że działania regulacyjne wyrażające się przygotowaniem wytycznych dotyczących stosowania zasady partnerstwa w ramach RPO w perspektywie finansowej 2014-2020 okazały się niewystarczające do tego, by wykształciły się w ramach RPO partnerstwa rozwinięte.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poruszone zostało zagadnienie rozwoju lokalnych inicjatyw gospodarczych, mających istotne znaczenie dla rozwoju lokalnej gospodarki oraz funkcjonowania lokalnego rynku pracy. W oparciu o uzyskane wyniki badań przeprowadzona została prezentacja wdrożonych dotychczas w Polsce inicjatyw partnerstwa lokalnego i analiza wybranych partnerstw lokalnych z regionu dolnośląskiego.(abstrakt oryginalny)
Polityka terytorializacji (place-based policy) wymaga zmiany w procesie zarządzania publicznego na wszystkich szczeblach władzy publicznej, szczególnie samorządowej. Dla wyznaczania kierunków rozwoju i dla realizacji konkretnych interwencji publicznych konieczne staje się włączenie różnych aktorów i wykroczenie poza sektorowe i administracyjne granice. Na podstawie badań oraz z doświadczeń z wdrażania instrumentów terytorializacji polityki w Polsce można wskazać niedostatki w rozwoju współpracy wewnątrz- i międzysektorowej.(fragment tekstu)
Prezentowany artykuł stanowi próbę analizy realizacji zasady pomocniczości i decentralizacji w formie partnerstwa lokalnego w obszarze polityki społecznej. Artykuł ma charakter przeglądowy, zawiera analizę literatury przedmiotu, dokumentów prawnych, raportów badawczych itp. Zaprezentowano w nim kolejno: genezę i ewolucję zasady pomocniczości i decentralizacji polityki społecznej, ewolucję koncepcji zarządzania publicznego, partnerstwo i współzarządzanie jako nowy kierunek działań w lokalnej polityce społecznej. Artykuł przedstawia również wnioski z analizy treści strategii krajowych określających metody realizacji polityk publicznych w Polsce. W warstwie empirycznej wykorzystano także wyniki badań realizowanych w ramach projektu "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+". W badanym obszarze aktywizacji osób w wieku 50+ instytucje i organizacje lokalne rzadko realizują wspólne projekty (poza ustawowo regulowaną współpracą w realizacji zadań publicznych). Współpraca ma przede wszystkim charakter nieformalny, doraźny. Polega na wymianie informacji, rzadko wiąże się z formalnym określeniem zasad i form współdziałania czy powołaniem odrębnego konsorcjum na rzecz realizacji wspólnych przedsięwzięć. Kluczowym wnioskiem wynikającym z naszych analiz jest deficyt partnerstwa uniemożliwiający realizację postulowanych partycypacyjnych form zarządzania, a to z kolei skutecznie utrudnia realizację lokalnej polityki społecznej.(abstrakt oryginalny)
W gminie Międzybórz na skutek inicjatywy oddolnej zaczęło ponownie funkcjonować partnerstwo lokalne, które zrzesza m.in. burmistrza, sołtysów, lokalne fundacje i organizacje pozarządowe. Projekty społeczne stały się impulsem do próby podjęcia współpracy ze wszystkimi aktorami na obszarze jednostki. Odpowiedzią na potrzebę zrzeszania się okazało się partnerstwo lokalne, który ma służyć współdziałaniu różnych podmiotów na rzecz danego obszaru. Celem publikacji jest przedstawienie procesu powstawania partnerstwa lokalnego w gminie Międzybórz i jego wpływu na proces odnowy wsi oraz rozwój lokalny gminy. Wyniki badań zwracają uwagę na rangę aspektu społecznego w rozpoczęciu i kontynuowaniu procesu odnowy wsi oraz rozwoju lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania społecznego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę partnerstw lokalnych jako nośnika rozwoju obszarów wiejskich oraz przyczyny ich powstawanie, rodzaje partnerstw, a także korzyści płynące z ich funkcjonowania i zagrożenia, które mogą przyczyniać się. do ich rozpadu, a także elementy decydujące o trwałości lokalnego partnerstwa. (oryg. streszcz.)
W artykule podjęto zagadnienia lokalnego partnerstwa, które odgrywa ważną rolę we wdrażaniu polityki rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej. Celem badań było wskazanie, czy węgierskie lokalne partnerstwa spełniły wytyczne dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej aktywnego uczestnictwa w rozwoju lokalnym. Badanie przeprowadzono na próbie pochodzącej z węgierskiego programu LEADER, wśród liderów instytucji zarządzających i członków lokalnych grup działania. Wyniki analiz dotyczące udziału i aktywności członków potwierdziły hipotezę, iż praca w ramach partnerstwa nie zawsze kończy się realnym i znaczącym udziałem lokalnych podmiotów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.