Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Paternity leave
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Parental Leaves in Poland : Goals, Challenges, Perspectives
100%
Celem artykułu jest próba opisania problemu dostępności i wykorzystania urlopów macierzyńskich przez kobiety w wieku rozrodczym w Polsce. Opisane zostały przesłanki wprowadzenia urlopów związanych z rodzicielstwem oraz ich historia w Polsce. Na podstawie danych GUS, ZUS i BAEL przedstawiono wykorzystanie urlopów macierzyńskich w Polsce i omówiono związane z nimi potencjalne problemy. (abstrakt oryginalny)
Jak pokazują dane ZUS, w Polsce z urlopu rodzicielskiego korzysta tylko 1 proc. mężczyzn. To minimalny odsetek, biorąc pod uwagę fakt, że już niedługo Polska będzie musiała wdrożyć unijną dyrektywę work-life balance gwarantującą ojcom nietransferowalny urlop rodzicielski. Nie warto czekać z przygotowaniami i już dziś budować równość rodzicielską w firmie. Tylko jak to zrobić profesjonalnie? (fragment tekstu)
Urlop ojcowski jest samodzielnym i fakultatywnym uprawnieniem pracownika-ojca, wprowadzonym do kodeksu pracy nowelizacją ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654, ze zm.), przy czym pracownicy mogli korzystać z tego prawa dopiero od 1 stycznia 2010 r. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że prawo do urlopu ojcowskiego jest wyłącznym uprawnieniem pracownika-ojca wychowującego dziecko, co umożliwia korzystanie z tego prawa niezależnie od sytuacji prawnopracowniczej matki dziecka. Trzeba zauważyć, że w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej omawiane uprawnienie do kodeksu pracy nie wskazano motywów, jakimi się wówczas kierowano. Pracownicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w swoich wypowiedziach podkreślali, że instytucja urlopu ojcowskiego ma zachęcić ojców do podjęcia opieki nad dzieckiem, a także sprzyjać podziałowi obowiązków między rodzicami. Ponadto zamysłem ustawodawcy było skłonienie pracodawców do zmiany postawy wobec pracownic-matek korzystających z uprawnień rodzicielskich poprzez przyznanie pracownikom-ojcom tego samego rodzaju uprawnień, w tym wyłącznego prawa do urlopu ojcowskiego. Obecne brzmienie art. 182 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1666, ze zm.; dalej: k.p.) zostało ustalone ustawą nowelizującą system uprawnień rodzicielskich z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1268, ze zm.; dalej: nowelizacja ustawy). Jedną z głównych determinant oddziałujących na kształt wprowadzonej nowelizacji do systemu uprawnień rodzicielskich były zmiany w zakresie organizacji życia rodzinnego wśród Polaków. Przejawem tych zmian jest m.in. wzrost zaangażowania w opiekę nad dziećmi ze strony mężczyzn. Wśród innych czynników, które mają wpływ na codzienne życie rodziców, wskazuje się zjawisko budowania tzw. relacji partnerskiej, jak również upowszechnianie się w społeczeństwie koncepcji work-life balance, co wynika z treści uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy. W niniejszym artykule zwrócę uwagę na te aspekty urlopu ojcowskiego, które budzą wątpliwości odnośnie do jego zastosowania w praktyce, równocześnie proponując inne rozwiązania w tym zakresie. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę mężczyzn korzystających z omawianego uprawnienia (z 28,5 tys. w 2013 r. do 107,1 tys. w okresie od stycznia do sierpnia 2017 r.), wydaje się, że istnieje potrzeba ulepszenia rozwiązań wskazanych w art. 182 k.p. Należy mieć także na względzie fakt, że urlop ojcowski może stanowić punkt wyjścia dla pracownika-ojca do korzystania z innych uprawnień rodzicielskich, charakteryzujących się dłuższym wymiarem, tj. urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego. (fragment tekstu)
4
Content available remote Paid Parental Leave and Reconciliation of Childcare and Work in Lithuania
63%
The paid parental leave is one of the measures of social welfare encouraging the employment of parents (and especially mothers) through the paid leave to take care of children. This article explores how the paid parental leave system contributes to the reconciliation of childcare and work in Lithuania. It is based on se mi-structured interviews with parents of young children (N = 19) is to analyse how parents of young children evaluate reconciliation of childcare and work during paid parental leave. The main findings of the research revealed that long-duration paid parental leave does not encourage parents to return to the labour market during parental leave. This study also showed that the parents' (especially mothers) possibilities to work during childcare is rather limited. This is mainly due to the still to a large extent dominant traditional gender role division, gender (un)equal leave policy designs, lack of childcare infrastructure for the youngest children. The findings of this study are expected to contribute to scientific debate on the role of paid parental leave and reconciliation of childcare and work. It also provides valuable insights to the discussion on implication of gender (un)equal leave policy designs and gender in(equalities) in employment. (original abstract)
W artykule przedstawiono uprawnienia ochronne przyznane pracownikom-innym członkom najbliższej rodziny w ustawie z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. We wstępie artykułu przypomniano, że pojęcie ,,pracownik-inny członek najbliższej rodziny" zostało wprowadzone do kodeksu pracy za sprawą ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Dzięki nowelizacji z 24 lipca 2015 r. pracownicy-inni członkowie najbliższej rodziny zostali włączeni do kręgu osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. W kolejnych częściach artykułu szczegółowo omówiono - przyznane obecnie pracownikom-innym członkom najbliższej rodziny - uprawnienie do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy, należne w razie podjęcia pracy w wyniku przywrócenia do pracy. Wyjaśniono istotny związek zachodzący pomiędzy nowymi uprawnieniami ochronnymi z art. 47 k.p. i art. 57 § 2 k.p. a nowelizacją art. 177 § 5 k.p. Wskazano też na pozytywne znaczenie zmian dokonanych przez ustawodawcę w znowelizowanych art.: 50 § 5 k.p. oraz 163 § 3 k.p. Zwrócono również uwagę na nowelizację art. 4772 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, dokonaną ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, w zakresie kompetencji sądu do nałożenia na pracodawcę obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. W końcowej części artykułu zawarto rozważania na temat najsłabszych aspektów przeprowadzonej przez ustawodawcę nowelizacji z 16 maja 2019 r. Podkreślono, iż posługiwanie się przez ustawodawcę pojęciem ,,pracownik-inny członek najbliższej rodziny" znacząco osłabia pozytywny efekt komentowanej nowelizacji kodeksu pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie oceny potencjalnego wpływu projektowanej przez rząd reformy urlopów macierzyńskich na sytuację kobiet na rynku pracy, podział obowiązków rodzicielskich między rodzicami oraz dzietność. W artykule autorka odwołuje się do wyników badań empirycznych prowadzonych w krajach europejskich oraz formułuje propozycje modyfikacji reform w kierunku umożliwiającym osiągnięcie oczekiwanych przez rząd rezultatów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wieloaspektową analizę zasady wspierania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, która ma cieszyć się stosunkowo silną normatywną podbudową w aktach prawa krajowego, międzynarodowego oraz europejskiego. W pierwszej kolejności zarysowany został złożony charakter samego pojęcia work-life balance (dalej: WLB). W dalszej części rozważaniom poddano hipotezę, zgodnie z którą z teoretycznoprawnego punktu widzenia koncepcja wspierania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym może być postrzegana jako zasada prawa pracy. Następnie nakreślono ewolucję i wpływ prawa europejskiego na rozwój programów WLB w obszarze prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem dyrektywy 2019/1158. Natomiast w ostatniej części analizy wcześniej poczynione spostrzeżenia i wnioski zostały odniesione do obecnych realiów polskiego rynku pracy oraz zmieniającego się systemu prawa. (abstrakt oryginalny)
Autorka referuje kolejne orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym na kanwie relewantnego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odniesiono się do kwestii autonomii uprawnień rodzicielskich ojców wychowujących dziecko - ich niezależności od statusu pracowniczego lub ubezpieczeniowego matki. (abstrakt oryginalny)
Obecne ramy prawne Unii Europejskiej przewidują ograniczone zachęty dla mężczyzn do przyjęcia równego udziału w obowiązkach opiekuńczych. Brak płatnego urlopu ojcowskiego i wychowawczego w wielu państwach członkowskich przyczynia się do niewielkiego wykorzystania urlopu przez ojców. Brak równowagi w projektowaniu polityk równowagi między życiem zawodowym a prywatnym kobiet i mężczyzn wzmacnia stereotypy związane z płcią oraz różnice między pracą a opieką. Polityki dotyczące równego traktowania powinny mieć na celu rozwiązanie problemu stereotypów w zawodach i rolach zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Partnerów społecznych zachęca się do działania zgodnie z ich kluczową rolą w informowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz zwiększania ich świadomości w zakresie zwalczania dyskryminacji. Ponadto wykazano, że stosowanie przez ojców ustaleń dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, takich jak urlop lub elastyczne warunki pracy, ma pozytywny wpływ na ograniczenie względnej liczby godzin nieodpłatnej pracy rodzinnej wykonywanej przez kobiety i pozostawia im więcej czasu na płatną pracę. Dyrektywa 2019/1158 określa minimalne wymagania dotyczące urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu zawodowego oraz elastycznych warunków pracy dla pracowników będących rodzicami. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji, czy zezwolić pracodawcom na odroczenie przyznania urlopu rodzicielskiego w określonych okolicznościach, z zastrzeżeniem wymogu, aby pracodawcy przedstawili na piśmie uzasadnienie takiego odroczenia. Zgodnie z art. 8 dyrektywy 2019/1158 państwa członkowskie są zobowiązane do ustalenia poziomu wynagrodzenia i zasiłku w odniesieniu do minimalnego okresu urlopu ojcowskiego, który jest co najmniej równy poziomowi krajowego wynagrodzenia chorobowego. Pracownicy korzystający z prawa do urlopu lub żądania elastycznych warunków pracy przewidzianych w dyrektywie 2019/1158 powinni być chronieni przed dyskryminacją lub wszelkim mniej korzystnym traktowaniem z tego powodu. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacja z 9 marca 2023 r. ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 r., poz. 641) wprowadziła istotne zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich nie tylko w stosunku do pracowników, ale również funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. W artykule poddano analizie nowe regulacje dotyczące uprawnień rodzicielskich policjantów. Nie wszystkie uprawnienia rodzicielskie, z których mogą korzystać pracownicy, mają zastosowanie do policjantów. Ustawa o Policji wprost wyłącza możliwość skorzystania z instytucji obniżonego wymiaru czasu służby w okresie, kiedy policjant jest uprawniony do udzielenia mu urlopu wychowawczego (art. 186 k.p.) oraz wnioskowania o elastyczną organizację służby (art. 188 k.p.). Poza tym występują ograniczenia wynikające z innych przepisów ustawy o Policji, które rzutują na możliwość zastosowania niektórych regulacji kodeksu pracy w zakresie uprawnień rodzicielskich, np. jednoczesnego korzystania przez rodziców z urlopu rodzicielskiego. (abstrakt oryginalny)
Tematyka niniejszego artykułu dotyczy szeroko pojętych płatnych urlopów udzielanych ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, zarówno macierzyńskich, ojcowskich, jak i dodatkowych urlopów związanych z rodzicielstwem, z wyłączeniem urlopów wychowawczych i ich wpływu na wskaźniki dzietności oraz osiągnięcie równowagi na linii praca-życie rodzinne. W opracowaniu poddano krytycznej analizie propagowanie rozwiązań, które zachęcałyby aktywne zawodowo kobiety do rezygnacji z pracy i poświęcenia się wychowywaniu dzieci. Rozważania podjęte w artykule obejmują analizę regulacji urlopów rodzicielskich w prawie międzynarodowym oraz w prawie Unii Europejskiej, ewolucji regulacji instytucji urlopów macierzyńskich i rodzicielskich w polskim prawie pracy, regulacji urlopów rodzicielskich w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz problematykę urlopów związanych z rodzicielstwem jako elementu polityki rodzinnej państwa. W części końcowej przedstawione zostały najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonych rozważań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.