Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Payment cards market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Bankowość istnieje od stuleci, jednak przełomowe zmiany, które w niej zachodzą, mają miejsce obecnie i są w dużej mierze związane z bankowością elektroniczną. Należy przy tym zauważyć, że w Polsce na dzień dzisiejszy dominują dwie odmiany e-bankingu, bankowość terminalowa oraz bankowość internetowa. W opracowaniu zanalizowano rynek kart płatniczych, które są podstawowym narzędziem bankowości terminalowej. Wskazanie głównych cech popularności kart płatniczych, analiza ilościowa rynku oraz zbadanie przyszłych perspektyw analizowanego zjawiska to najważniejsze cele poniższego opracowania. Warto podkreślić, że usługi świadczone poprzez elektroniczne kanały komunikacji nie powinny być w żadnym wypadku postrzegane jako zagrożenie dla bankowości tradycyjnej. E-banking stanowi bowiem dopełnienie tradycyjnie rozumianej bankowości, otwiera nowe, tańsze i efektywniejsze obszary dostępu do klienta. (fragment tekstu)
Z kartą płatniczą poradzi sobie dzisiaj każdy nastolatek choć trochę znający komputery i internet. Ale to nie nastolatki są przyczyną milionowych strat polskiego sektora bankowego z powodu fraudów na kartach. Z pozoru najlepiej zabezpieczone instrumenty płatnicze są narażone na działanie grup przestępczych, których sprzęt i technologia nie ustępują wystawcom plastikowego pieniądza. Fraudy na kartach to wciąż olbrzymi problem nękający polską bankowość. Jak informuje Narodowy Bank Polski, według danych przekazywanych przez banki w II półroczu ub. roku liczba oszukańczych operacji dokonanych kartami płatniczymi wyniosła 8187. Łączna wartość tych operacji sięgnęła niemal 6 mln zł. To w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2006 r. o 9 proc. oszustw więcej, choć jednocześnie ich wartość była mniejsza o 19 proc. (abstrakt oryginalny)
Największym wyzwaniem dla wydawców kart jest wdrożenie w Polsce kart z mikroprocesorem w standardzie EMV. Takie karty wydaje obecnie kilkanaście banków w Polsce, ale tylko BZ WBK wszystkie wydawane karty wyposaża w chip. Rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce zadziwił nawet specjalistów. Już w połowie lat 90. za naturalną kolej rzeczy przyjęliśmy rezygnację z czeków na rzecz płatności kartowych. Jak grzyby po deszczu rosła wówczas liczba punktów handlowo-usługowych przyjmujących kartę w rozliczeniu z klientem i ten trend utrzymuje się do dziś. I nawet szum wokół opłat interchange nieco przycichł, choć sprawa wciąż nie jest domknięta. (abstrakt oryginalny)
Nie tylko posiadacze prestiżowych kart bankowych są objęci ochroną ubezpieczeniową. Wielu użytkowników kart ma dołączone do niej jakieś ubezpieczenie, choć nie zawsze wie o tym. Użytkownik karty płatniczej jest lub może być objęty ochroną ubezpieczeniową od różnych zdarzeń w ramach grupowego ubezpieczenia. To bank zawiera umowę z zakładem ubezpieczeń oferującym ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia majątkowe i pozostałe osobowe. Bank w tym przypadku jest ubezpieczającym (opłacającym składki), a ubezpieczonym jest użytkownik karty lub jej współposiadacz. Wielu ubezpieczycieli za pośrednictwem banku oferuje do kart bankowych ubezpieczenia: na wypadek zgonu, na wypadek niezdolności do zarobkowania użytkowników kart, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu, opóźnienia bagażu, na wypadek utraty zakupów dokonanych kartą, na wypadek utraty karty, na wypadek rabunku wypłaconej gotówki. (abstrakt oryginalny)
Jakie zabezpieczenie powinna mieć karta bankomatowa, aby nasze pieniądze nie dostały się w niepowołane ręce? Proste jest tylko pytanie, odpowiedź już nie. Szacuje się, że do 2010 roku połowa płatności w Polsce będzie regulowana kartami bankowymi. Dekadę temu jako bezpieczną technologię do wypłaty gotówki z bankomatu wprowadzono karty typu SmartCard. Używane dotąd karty z paskiem magnetycznym nie zostały jednak wycofane z użycia, chociaż klienci chętnie zrezygnowaliby z nich, z powodu łatwości kopiowania danych jakie są zgromadzone na nośniku magnetycznym. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rynek zbliżeniowych kart płatniczych w Polsce
80%
Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju instrumentów płatniczych na świecie jest dążenie do zastępowania gotówki w transakcjach o niewielkiej wartości. W tym celu konieczna jest popularyzacja rozwiązań maksymalizujących wygodę oraz szybkość realizacji płatności. Za takie rozwiązanie należy uznać karty zbliżeniowe (inaczej bezstykowe od ang. contactless) bazujące na technologii RFID (Radio Frequency Identification), które dystansują inne instrumenty płatnicze ze względu na te cechy i jako jedyne są konkurencyjne dla gotówki w zakresie transakcji niskokwotowych, tj. poniżej 20 EUR. Po raz pierwszy karty RFID zastosowano w 1997 r. do płatności w transporcie publicznym w Hongkongu (system Octopus), a jako uniwersalne karty płatnicze w Stanach Zjednoczonych w 2002 r., w ramach pilotażu organizacji MasterCard. Karty zbliżeniowe wydawane w Europie i w większości innych krajów funkcjonują w ramach wspólnego standardu EPP. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie problemów związanych z kształtowaniem kosztów użytkowania kart kredytowych, określenie czynników mających wpływ na poziom tych kosztów. W początkowej części artykułu zaprezentowano znaczenie wiedzy o kosztochłonności elektronicznych metod płatności. Następnie dokonano ogólnej charakterystyki kosztów i zaprezentowano czynniki wpływające na ich wysokość. W artykule podjęto również próbę oceny nakładanych przez ustawę o lichwie limitów w oprocentowaniu np. kredytów kortowych. W końcowej części zaprezentowano dane empiryczne dotyczące opłat za użytkowanie kart kredytowych. (abstrakt oryginalny)
Rynek kart płatniczych rozwija się dynamicznie we wszystkich częściach świata. Rynek wymusza dostosowanie się do tego procesu również gospodarek, które wcześniej były centralnie sterowane. Przedmiotem niniejszej pracy jest próba porównania rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce i w Chinach. Wykorzystane zostały dane statystyczne zgromadzone przez banki centralne. Badanie przeprowadzone zostało na podstawie kwartalnych szeregów czasowych z lat 2008-2016. Przedmiotem rozważań są liczebność kart płatniczych oraz intensywność ich stosowania w związku z rozwojem niezbędnej do tego infrastruktury. Radykalna różnica wielkości Polski i Chin powoduje konieczność zastosowania rozwiązań wykorzystujących charakterystyki ilościowe rynków, wyrażone per capita oraz miary intensywności, które cechują się porównywalnością wyników.(abstrakt oryginalny)
Wartość banku jest zagadnieniem bardzo złożonym. Aby móc sprostać zadaniu jej pomnażania, niezbędna jest świadomość istoty tej kategorii, czyli przede wszystkim znajomość jej źródeł (czynników na nią wpływających), właściwa organizacja procesów zarządzania generatorami wartości oraz umiejętność jej pomiaru (kwantyfikacji i oceny efektów podejmowanych działań). Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie źródeł wartości banku i ogólne omówienie procesów zarządzania nią, wraz z prezentacją systemu informacji wspierającego owe procesy. (fragment tekstu).
10
Content available remote Znaczenie opłaty interchange dla rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce
61%
|
|
nr 2
111-124
Celem opracowania jest ukazanie znaczenia opłaty interchange dla rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce oraz jej wpływu na rozwój sieci akceptacji. Do jego realizacji wykorzystano analizę opisową i porównawczą oraz szeroki materiał analityczno- badawczy, w tym badanie ankietowe przeprowadzone przez autora wśród siedmiu największych agentów rozliczeniowych, działających na rynku polskim. Kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych mają koszty akceptacji kart płatniczych, wśród których zasadniczą rolę odgrywa opłata interchange. Wysoki poziom opłaty interchange w Polsce, należący do jednego z najwyższych w UE, stanowi zasadniczą barierę rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych i obrotu bezgotówkowego. W proces obniżenia opłat interchange w Polsce zaangażował się bank centralny, przyjmując rolę katalizatora zmian. Obniżenie stawek opłat interchange przez organizacje kart płatniczych od początku 2013 r. jest zjawiskiem pozytywnym na polskim rynku, które umożliwia już teraz uzyskiwanie zadowalających efektów, m.in. wdrożenie na rynku polskim nowych i tańszych systemów płatności mobilnych. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu omówiono rozwój rynku kart płatniczych w Polsce po roku 1989 oraz miejsce przepisów ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych wśród aktów prawnych, które regulują obrót kartami płatniczymi w Polsce. Następnie przedstawiono uczestników rynku elektronicznych instrumentów płatniczych i zasady ich współpracy. Na koniec scharakteryzowano przepisy chroniące posiadaczy elektronicznych instrumentów płatniczych.
|
|
nr 15
17
Wydawcy kart płatniczych starają się uatrakcyjnić ofertę gdyż polski rynek kart płatniczych osiągnął już prawie etap nasycenia. Nowe w ich propozycjach są karty typu affinity i co-branded. Omówiono, kto wydaje takie karty, jakie są szanse ich rozwoju na rynku polskiem oraz określono, co może być w nich atrakcyjnego dla polskiego klienta.
W artykule omówiono polski rynek kart płatniczych, który znalazł się obecnie w okresie niezwykle dynamicznego wzrostu. O ile w latach 90. korzystanie z kart płatniczych i obrót bezgotówkowy nie było jeszcze powszechne, o tyle obecnie w Polsce wydano już niemal 16 mln kart. Firmę PolCard przedstawiono jako lidera na rynku.
Prekursor kart kredytowych w Polsce – Citibank – wprowadzając swój sztandarowy produkt dla klientów detalicznych, zaoferował warunki nieco mniej korzystne od stosowanych w innych krajach, ułatwiając w ten sposób ukształtowanie niekorzystnej dla klientów praktyki. W konsekwencji przyjęcia wysokiego pułapu początkowego proces obniżania kosztów użytkowania kart kredytowych rozciągnął się na długie lata. Mimo to jest to produkt obecnie w Polsce bardzo popularny, nawet pomimo ryzyka, jakie niesie z sobą jego bezrefleksyjne użytkowanie.
Celem niniejszego artykułu jest analiza problemów związanych z zawieraniem transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ochrony praw najsłabszych uczestników obrotu - konsumentów. Masowość tego typu usług powoduje określone problemy praktyczne, związane z prawami i obowiązkami użytkowników i wydawców kart. Problem bezpieczeństwa dokonywanych transakcji przyczynia się do szeregu trudności związanych z wykorzystaniem kart w obrocie. W tym obszarze dochodzi często do konfliktu interesów między uczestnikami ww. obrotu tj. użytkownikami, wydawcami i akceptantami kart płatniczych. W szczególności sprowadza się to rozbieżności stanowisk między instytucjami finansowymi a ich klientami, a przede wszystkim między bankami a konsumentami. (fragment tekstu)
Na rynku bankowym pojawił się nowy produkt w ramach programu partnerskiego dwóch gigantów w sektorach bankowym i paliwowym - PKO BP i PKN Orlen.
17
Content available remote Stan i potencjał rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych w Polsce
51%
|
|
nr 1
23-58
Celem pracy jest ocena zasięgu akceptacji kart płatniczych w Polsce. Autor zaproponował trójpoziomowy model funkcjonowania sieci akceptacji płatności w fizycznych kanałach sprzedaży oraz zdefiniował pojęcie stanowiska sprzedaży, jako podstawowej jednostki pomiaru infrastruktury płatniczej. Wykorzystano wyniki badania empirycznego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1140 podmiotów handlowo-usługowych. Określono zasięg akceptacji kart w ramach branż oraz wg wielkości firm i ich lokalizacji. Wskazano na istnienie dużego potencjału dla rozwoju sieci akceptacji kart w segmencie mikrofirm oraz na rolę innowacji płatniczych. (abstrakt oryginalny)
Płatności mają istotne znaczenie dla rozwoju krajów i gospodarek, umożliwiają bowiem efektywną wymianę dóbr i usług. Płatności elektroniczne są zjawiskiem stosunkowo nowym i rozwinęły się w poszczególnych krajach Europy w inny sposób. Niniejsze opracowanie skupia się na przedstawieniu i porównaniu elektronicznych systemów płatności detalicznych, zwłaszcza kartowych, w trzech grupach krajów europejskich: krajach Europy Zachodniej, krajach Europy Środkowej i Wschodniej, oraz tzw. tygrysach Europy (Rosji i Turcji). Analizowane grupy krajów cechują się różną charakterystyką rynków płatniczych, a jednym z obszarów, gdzie widoczne są wyraźne różnice, jest poziom rozwoju lokalnych schematów płatniczych oraz krajowych procesorów płatności. Pełnią one rolę lokalnej infrastruktury płatniczej, która wraz z infrastrukturą międzynarodowych schematów płatniczych pozwala na efektywny rozwój systemu płatniczego. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
118-121
W niniejszym artykule mowa o ekskluzywnych kartach kredytowych, jakie banki oferują swoim klientom. Przedstawiono różne rodzaje ekskluzywnych kart oferowanych w bankach polskich oraz bonusy jakie niesie ze sobą ich posiadanie.
Zarówno MasterCard, jak i Visa, dwie wiodące na polskim rynku organizacje kartowe, chwalą się osiągnięciami we wdrażaniu technologii bezstykowej, choć efekty wciąż są niewiwlkie. Działy public relations obu organizacji prześcigają się w znajdowaniu dobrych stron PayPass i V-Pay, ale ich wysiłki pójdą na marne, jeśli MasterCard i Visa nie przyjmą jednolitych standardów w rozliczaniu niskokwotowych transakcji dokonywanych kartami zbliżeniowymi. Artykuł opisuje zagadnienie standaryzacji elektronicznych kart płatniczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.