Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pension funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
|
|
nr 1119
250-259
Celem tego artykułu jest przeanalizowanie miejsca nowej instytucji zajmującej się nadzorem nad rynkiem ubezpieczeniowym i funduszy emerytalnych Unii Europejskiej - CEIOPS, a także jej organizacja oraz zadania związane z nowym systemem stanowienia prawa, tzw. procedurą Lamfalusssy'ego.
|
|
nr 46
18-19
Artykuł porusza problem starzenia się ludności świata a w związku z tym tworzenia czy reformowania istniejących, kosztownych systemów emerytalno-rentowych. Na tym tle omówiono funkcjonowanie prywatnych funduszy emerytalnych na przykładzie Wielkiej Brytanii i USA.
3
100%
W artykule przedstawiono społeczno-polityczne przyczyny wprowadzenia w Polsce w 1999 roku reformy emerytalnej. Dokonano również oceny funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych na przestrzeni 11 lat. Przedstawiono ekonomiczne efekty działalności OFE dla członków funduszy, sektora publicznego oraz dla samych Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, będących właścicielami OFE. (oryginalny abstrakt)
Scharakteryzowano działalność inwestycyjną funduszy emerytalnych w Polsce, krajach OECD oraz krajach Ameryki Łacińskiej
Praca poświęcona jest efektywności inwestycyjnej funduszy emerytalnych. Badania dotyczą lat 2007-2014, czyli okresu sprzed ostatnich zmian ustawowych, które ograniczyły możliwość inwestycji w skarbowe papiery dłużne. Zastosowana metodologia opiera się na klasycznym podejściu wykorzystującym miarę ryzyka rynkowego, jakim jest współczynnik beta w modelu jednowskaźnikowym. Przyjętym czynnikiem rynkowym jest kombinacja liniowa indeksów WIG oraz TBSP, która odzwierciedla poprzednie ograniczenia portfela inwestycyjnego funduszy emerytalnych. Współczynniki beta obliczono dla okresów dwu-, trzy- i czteroletnich, następnie utworzono rankingi funduszy i zbadano stabilność pozycji, jakie zajmowały fundusze w każdym z tych podokresów. Przedmiotem badań była również stabilność współczynników beta w kolejnych podokresach, co wiąże się ze zdolnością zarządzających portfelami inwestycyjnymi dostosowywania się do zmiennej koniunktury rynkowej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
401-411
Badanie stylów aktywnego zarządzania portfelami inwestycyjnymi przez otwarte fundusze emerytalne w Polsce wykazało, iż są one ukrytymi naśladowcami. Świadczą o tym bardzo niskie wartości wskaźnika active share (20,5-30,8%) oraz błędu odwzorowania (0,48-0,56%). Konsekwencją takiego sposobu zarządzania portfelem mogą być niższe od benchmarku stopy zwrotu (w ujęciu netto) oraz relatywnie wysokie koszty zarządzania, nieadekwatne do realizowanej strategii inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek otwartych funduszy emerytalnych można porównać jedynie z krajami Ameryki Południowej, ponieważ funkcjonujące w nich systemy emerytalne są najbliższe modelowi zastosowania w naszym kraju. W artykule ograniczono się do porównania polskiego rynku z rynkiem w Argentynie, Meksyku i Chile.
Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje nowy system ubezpieczeń społecznych, którego zasady działania określa ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych1. Świadczenia emerytalno-rentowe w przyszłości dla określonej grupy ubezpieczonych będą finansowane przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (tzw. I filar) i Otwarte Fundusze Emerytalne (tzw. II i III filar). II filar nowego systemu zaczął funkcjonować 1.04.1999 roku. Wraz z wydaniem 21 licencji na utworzenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi zakończył proces licencyjny. Doświadczenia innych państw wskazują na możliwość stopniowej eliminacji słabszych funduszy i przejmowanie ich przez towarzystwa o mocnej kondycji finansowej. (fragment tekstu)
|
|
nr 43
24, 26
Czy dzisiejsze inwestycje OFE okażą się korzystne dla przyszłych dochodów uczestników II filara ubezpieczeń emerytalnych? Wiele mówi się ostatnio o wzroście gospodarczym, ale tak naprawdę to wskaźnik PKB odzwierciedlający sytuację gospodarczą niewiele mówi przeciętnemu obywatelowi. Z badań przeprowadzonych w 2005 roku w województwie mazowieckim przez studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych w Ostrowi Mazowieckiej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku wynika, że na 100 przypadkowo napotkanych osób zapytanych: „Co oznacza skrót PKB?”, tylko kilka z nich wiedziało, że dotyczy on gospodarki, ale nie do końca wiedziały, co dokładnie z niego wynika. Niepokojące jest to, że społeczeństwo polskie jest mało zorientowane w sytuacji gospodarczej. Przeciętny obywatel, a dokładniej przyszły emeryt (mający konto w II filarze), powinien być najbardziej zainteresowany tym właśnie wskaźnikiem. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 816
23-33
Każda jednostka gospodarcza prowadząca działalność podlega ocenie przez podmioty zainteresowane jej funkcjonowaniem. Ocena ta może przybierać różny charakter, od ściśle formalnego, wyznaczonego konkretnymi regułami począwszy, do swobodnego opisu o nieustalonej z góry treści. Ocena ta zależeć może również od rodzaju podmiotu oceniającego: inaczej ocenia bank (z reguły pod kątem zdolności kredytowej), inaczej kontrahent (najczęściej pod kątem wiarygodności i wypłacalności), inaczej konkurent (porównując ze sobą lub z innymi przedsiębiorstwami), inaczej wreszcie potencjalny inwestor, urząd skarbowy etc. W zależności od tego, jakimi informacjami zainteresowany jest oceniający, należy użyć takich narzędzi, aby te informacje otrzymać. Ocena funkcjonowania zależy również od rodzaju działalności podmiotu ocenianego. Innego podejścia wymaga przedsiębiorstwo produkcyjne, innego - handlowe czy usługowe, inaczej oceniany jest też bank czy ubezpieczyciel. Podobnie jest z funduszami emerytalnymi - ich specyficzny rodzaj działalności implikuje indywidualne podejście do oceny ich funkcjonowania. Pomimo to istniejące obecnie instrumenty oceny są niezwykle skromne. Poniższy artykuł poświęcony jest zagadnieniom dotyczącym ich funkcjonowania, a także próbom zmiany obecnego stanu rzeczy. (fragment tekstu)
W 2008 r. rząd, z udziałem partnerów społecznych, przyspieszył prace programowe związane z tzw. dokończeniem reformy emerytalnej. Uchwalono kluczowe ustawy o emeryturach pomostowych i emeryturach kapitałowych. Konsekwencje kryzysu finansowego w USA, negatywnie oddziałujące na rynki finansowe, także w Polsce, skutkowały gwałtownym załamaniem się indeksów giełdowych. Pogorszyły się wyniki finansowe otwartych funduszy emerytalnych, które zakończyły ubiegły rok stratą w wysokości ok. 14,9 mld złotych. Podjęto dyskusję na temat realizowanych strategii lokacyjnych, konkurencji cenowej oraz wyników inwestycyjnych funduszy emerytalnych. W efekcie przedstawiono założenia do nowelizacji prawa regulującego ich funkcjonowanie. Zamiarem autora jest ich analiza oraz wskazanie możliwych implikacji projektowanych zmian. (abstrakt oryginalny)
12
76%
The article presents an application of least-squares Monte Carlo concept to calculation of Time Value of Options and Guarantees - Market Consistent Embedded Value component. Previously used in American-type options' valuation, this method proved to be a very effective and time-saving tool. The paper summarizes analysis performed on the theoretical Open Pension Fund portfolio (based on Polish market average data). (original abstract)
Efektywność funkcjonowania PTE rozpatrywana jest przez członków OFE głównie w obszarze racjonalizacji kosztów zarządzania oraz osiągania konkurencyjnych wyników z inwestycji. Właściciele PTE traktują ich działalność podstawową - zarządzanie OFE - w kategoriach generatora wartości zainwestowanego kapitału. Celem publikacji jest ocena wybranych aspektów efektywności funkcjonowania PTE w Polsce w świetle wymogów ich właścicieli i członków zarządzanych OFE. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono prognozowanie jednostek Otwartych Funduszy Emerytalnych na przykładzie OFE Polsat, którego polityka inwestycyjna zakłada inwestycje w instrumenty przewidziane przepisami prawa przy jednoczesnym uwzględnieniu obecnego stanu rozwoju i kondycji rynków. Prognozę wykonano, opierając się na autorskim modelu integrującym analizę falkową oraz sieci neuronowe.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
61-62
Reforma ubezpieczeń społecznych w Polsce. Fundusze emerytalne w Polsce. Doświadczenia i zasobność funduszy w wybranych krajach świata.
|
|
nr 2
17-20
Zasady zmiany zakładowego układu zbiorowego pracy ustawodawca określa przez odwołanie do zasad rządzących jego zawarciem. W literaturze uważa się jednak, że zmiany powinny dokonać wszystkie podmioty stojące po jego stronach, a zatem - ze strony społecznej - wszystkie organizacje, które układ zawarły. Stanowisko takie znajduje uzasadnienie jedynie prima facie. Zarówno względy językowe, jak i systemowe czy funkcjonalne uzasadniają wniosek, że układ zmienić, tak jak zawrzeć go, muszą wszystkie organizacje albo co najmniej wszystkie organizacje reprezentatywne. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
12-16
W toczącej się dyskusji o potrzebie czy konieczności dokonania zmian w systemie emerytalnym wprowadzonym w wyniku reformy 1999 r. pomija się dwie podstawowe kwestie leżące u jego podstaw, a mianowicie rolę Banku Światowego oraz Eurostatu Unii Europejskiej. Obie te instytucje wywarły i wywierają zasadniczy wpływ na przeszłą jak i aktualną sytuację w tej mierze. System ten został wprowadzony na żądanie Banku Światowego, zastępując poprzedni, funkcjonujący od lat. Natomiast Eurostat zakwestionował publiczny charakter powołanych tą reformą otwartych funduszy emerytalnych, stanowiących zasadniczy element nowego systemu. W wyniku tego zalicza środki przekazywane do tych funduszy jako dług publiczny, co uniemożliwia lub utrudnia funkcjonowanie w Unii, a zwłaszcza przystąpienie do waluty euro. Między tymi dwoma instytucjami zachodzi podstawowa sprzeczność. Skutki tej sprzeczności dotyczą nie tylko Polski, ale i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej należących do Unii, a nawet poza Unią. Problem ten ma zatem szerszy zakres. Dlatego też - zdaniem autora - wskazane jest bliższe zajęcie się nim, tym bardziej że wiele związanych z tym kwestii pozostaje niedopowiedzianych i niejasnych. (abstrakt oryginalny)
Od 1999 r. system emerytalny w Polsce składa się z trzech filarów, jest więc systemem wielofilarowym. Trzy filary ubezpieczenia emerytalnego zostały utworzone w celu dywersyfikacji źródeł pochodzenia świadczeń emerytalnych. Przynależność do pierwszego filaru emerytalnego jest obowiązkowa. Jest on zarządzany przez państwo oraz oparty o zasadę repartycji prostej. Drugi filar to zarządzane przez prywatne instytucje - Otwarte Fundusze Emerytalne będące obowiązkowym funduszem kapitałowym. Dodatkowo istnieje możliwość oszczędzania w trzecim filarze, który nie jest obowiązkowy. Jest on zarządzany przez prywatne instytucje, głównie komercyjne zakłady ubezpieczeń. Coraz częściej pojawiają się opinie, że obecny system emerytalny staje się niewydolny finansowo i jest zagrożeniem dla wysokości przyszłych emerytur. Celem pracy jest ukazanie konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę oraz wskazanie jej przykładowych możliwości. (abstrakt oryginalny)
Składka na ZUS spadnie najwcześniej około 2010 roku i to tylko o jeden punkt procentowy. Pewne korzyści z reformy emerytalnej przedsiębiorcy i menedżerowie mogą odczuć już od nowego roku. Np.: od 1 stycznia dochody przekraczające 2,5 średniej krajowej zostaną zwolnione ze składki na ZUS; także najniższy dochód, od którego trzeba płacić składkę przestanie wynosić 60 procent średniej płacy krajowej. Najwięcej jednak korzyści przyniesie reforma w wymiarze indywidualnym. Wszyscy będziemy uczestnikami pierwszego filaru, w którym emeryturę powiązaną ściśle ze stażem i zarobkami ubezpieczonego wypłacał będzie ZUS.
|
|
nr 7-8
10-19
Systemy emerytalne funkcjonujące w różnych krajach na świecie są niezwykle skomplikowany mi konstrukcjami społecznymi, ekonomicznymi, prawnymi i organizacyjnymi. Wynika to zarówno z konieczności godzenia w ich ramach różnorodnych celów i zadań, z niezwykle długiego okresu wykupu zawartych w nich zobowiązań, jak i wreszcie z długiego okresu "przekuwania" ich konstrukcji. Systemy te w efekcie często mają- tak jak to dzisiaj jest na przykład w Polsce - różne historycznie ukształtowane "portfele". Ich podstawową funkcją w każdym przypadku jest zapewnienie finansowania utrzymania osób w wieku poprodukcyjnym, a więc wówczas, kiedy pozbawione są one strumienia dochodu płynącego z wykonywanej pracy.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.