Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  People's living conditions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
|
|
nr 16
4-8
W artykule podjęto próbę oszacowania skali ubóstwa w Polsce. Przedstawiono grupy społeczne zagrożone ubóstwem bądź żyjące w nędzy.
|
|
nr 20
24-27
Pierwsze lata po upadku komunizmu przyniosły wzrost nierówności w dochodach i powiększyły sferę ubóstwa. W krajach trójkąta Wyszehradzkiego obszar ten jest średni, gigantyczny w krajach Azji Środkowej, które wydają się powtarzać scenariusz Ameryki Łacińskiej.
|
|
nr 18
17-19
Artykuł podpowiada na pytania jak ubiegłoroczny wzrost gospodarczy przełożył się na warunki życia rodzin? Komu żyło się lepiej, a komu gorzej? Jakie czynniki, poza materialnymi, decydowały o jakości naszego życia?
Artykuł omawia wyniki ogólnopolskich badań miejskich gospodarstw domowych prowadzonych w latach 1996-1997. Pozwoliły one na obserwację sytuacji ekonomicznej gospodarstw mających dzieci na utrzymaniu.
Przedstawiono system osadniczy województwa małopolskiego, a następnie omówiono i oceniono czynniki kształtujące warunki życia mieszkańców małych miast w tym województwie oraz dokonano klasyfikacji badanych miast ze względu na warunki życia ludności.
Autorka omawia wyniki badań przeprowadzonych przez IPiSS pod kierunkiem prof. D. Graniewskiej w ramach realizacji grantu KBN pt.: "Współczesne zagrożenia realizacji podstawowych funkcji rodziny". Dotyczyły one głównie odpowiedzi na temat warunków życia rodzin polskich w warunkach przekształceń systemowych.
|
|
nr 8
27-31
Autorka omawia sytuację materialną długotrwale bezrobotnych w oparciu o badania przeprowadzone w maju 1993 roku, oraz wpływ uregulowań prawnych na tę sytuację.
8
76%
It has been a long time since people's life standards became a matter of scientific researches and disputes. The analysys of the phenomenon, either in time or spatial aspect, provides crucial information about the spheres of societies' activity. The aim of this research is to diagnose the actual differentiation of population's living standards applicable to small towns of Opole district in terms of particular group of factors. Small towns, as well as the other units of settlement network, have always been submitted, to persistent transformations of demographic, functional, social and spatial structures, making the resultant of transformational processes of national economy. One of the foundations is to perceive small towns as units whose pace of transformation is definitely slower against the background of other cities. The result of the discussed issue is the information and prognosis since the systematic observation of social transformations makes the predictions of the potential threats in social life more accurate. (original abstract)
|
|
nr 11
18-19
Analiza raportu dotyczącego Polski, przygotowanego przez zespoły Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych oraz Departamentu Badań Społecznych i Demograficznych GUS pod kierunkiem prof. Stanisławy Golinowskiej i prof. Andrzeja Ochockiego w ramach raportu UNICEF-u, omawiającego politykę społeczną i warunki życia w latach 1989-1993 w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Celem niniejszego artykułu jest analiza zróżnicowania warunków życia w Polsce w perspektywie lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem zróżnicowań między powiatowych w województwie łódzkim. Na podstawie dwóch syntetycznych mierników warunków życia: TMR (taksonomiczny miernik rozwoju) oraz LHDI (Local Human Development Index) dowodzimy, że Łódź może spełniać funkcję "lokomotywy" rozwoju województwa w znacznie mniejszym stopniu niż inne duże miasta w Polsce. Warunki życia w powiatach województwa łódzkiego analizujemy na podstawie miernika LHDI, opracowanego przez UNDP Polska oraz na podstawie skonstruowanego przez nas syntetycznego miernika rozwoju (TMR) w oparciu o dane z Banku Danych Lokalnych. Wyniki uzyskane na podstawie LHDI dowodzą, że powiaty łódzkie lokują się na dalekich pozycjach w Polsce pod względem poziomu rozwoju. Nasze obliczenia oparte na analizie dynamicznej wskazują, że w latach 2005-2010 miało miejsce wyrównywanie poziomu warunków życia w powiatach województwa łódzkiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych pod auspicjami i finansowanymi przez Komisję Europejską w ramach znanego projektu FELICIE dotyczących przyszłych warunków życia starszych Europejczyków. W badaniach uczestniczyły instytucje naukowe (w przeważającej liczbie uniwersytety) z następujących krajów: Belgii, Francji, Finlandii, Niderlandów, Niemiec, Portugalii, Republiki Czeskiej, Wielkiej Brytanii, Włoch. Artykuł powstał na podstawie tłumaczenie i opracoania artykułu pt. Future Elderly Living Conditions in Europe (L'avenir des conditions de viel Europeenes) (I.N.E.D., Paris 2008). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 31
12-19
Omówienie, przeprowadzonych w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych we współpracy z GUS, badań pozwalających oszacować ubóstwo przy zastosowaniu różnych linii ubóstwa.
15
Content available remote Czynniki różnicujące migracje stałe w województwie zachodniopomorskim
76%
|
2010
|
nr 14
131-144
W artykule podjęto próbę wyodrębnienia podstawowych determinant migracji w województwie zachodniopomorskim w przekroju gminnym w latach 2001, 2007 i 2008. W tym celu skonstruowano równania regresji, w których za zmienną zależną przyjęto iloraz napływów do odpływów wędrówkowych. Na podstawie przeprowadzonej analizy ekonometrycznej wykazano, że główną determinantą migracji stałych związanych z przekroczeniem granicy gminy było dążenie do poprawy warunków mieszkaniowych. Istotną rolę odgrywały również poziom bezrobocia i zamożność gminy. Jednak znaczenie tych czynników charakteryzowało się zmiennością w czasie. (abstrakt oryginalny)
Analiza sytuacji materialnej polskiego społeczeństwa z podziałem na grupy społeczne. Stan posiadania i zamożności Polaków oraz jego zmiany w latach 1991-95.
Kondycja gospodarstw domowych w IV kwartale 1995 r.
|
|
nr 2
52-56
Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji od kilku lat zajmuje się obserwacją materialnych warunków życia i zachowań konsumpcyjnych różnych kategorii rodzin, zwłaszcza rodzin należących do grup słabych ekonomicznie. W roku 1994 w ramach tego nurtu badawczego zajęto się osobami bezrobotnymi.
Podjęto próbę przedstawienia syntezy wyników dotychczasowych badań nad ubóstwem postrzeganym przez pryzmat problematyki społecznej. Przeanalizowano literaturę przedmiotu pod kątem definicji i rodzajów ubóstwa, przyczyn ubóstwa oraz pomiaru ubóstwa.
Próba odpowiedzi na pytania: Jaka jest dziś polska rodzina? Jak funkcjonuje, jakie są jej cele, problemy, warunki, w których żyje?
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.