Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Perpetuity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Powszechny system emerytalny oparty na indywidualnych kontach typu NDC (non-financial defined contribution) funkcjonuje w sposób analogiczny do kont FDC (financial defined contribution). Choć oba typy kont są podobne do rozwiązań stosowanych w dodatkowych programach emerytalnych, to jednak różnią się od nich fundamentalnie. Przede wszystkim tak NDC, jak i FDC podporządkowane są celowi społecznemu, jakim jest umożliwienie wszystkim uczestnikom systemu przeniesienia na jednakowych zasadach części ich dochodu z okresu aktywności na okres starości. Niniejszy tekst dotyczy sposobu wyliczania wysokości wypłat z powszechnego systemu emerytalnego opartego na indywidualnych kontach. Dyskutowane są możliwe sposoby określenia w nim technicznej stopy procentowej. W takim przypadku niewystarczająca jest wyłącznie aktuarialna analiza i musi być uzupełniona o analizę z zakresu ekonomii emerytalnej. W szczególności teza o zasadności wykorzystania w polskim systemie emerytalnym ex-ante określonej wartości stopy procentowej większej od zera okazuje się nieprzekonująca w kontekście celu społecznego powszechnego systemu. (abstrakt oryginalny)
Renta życiowa jest kontraktem, w którym kupujący wymienia pewną kwotę pieniędzy na strumień świadczeń wypłacanych mu regularnie do końca życia. Wypłata rent życiowych jest możliwa poprzez rozłożenie ryzyka dożycia do "zbyt" sędziwego wieku i wyczerpania środków pieniężnych pomiędzy grupę osób, które decydują się na zakup renty. Jedne osoby umrą bowiem wcześniej niż zakładano, przed wyczerpaniem zgromadzonych w fazie akumulacji środków, inne zaś umrą później. Środki finansowe, które pozostają mogą być właśnie przekazane na wypłaty dodatkowych świadczeń dla osób, które przeżyją dłużej. Z punktu widzenia osoby, która zdecydowała się na zakup renty życiowej istotne jest określenie, jak wartościowy jest to zakup. Istnieją dwie podstawowe możliwości określenia wartości renty w sposób matematyczny:1 2 3 4' 1) kalkulacja wartości pieniężnej renty (money's worth of life annuity), 2) kalkulacja stopy zwrotu uzyskanej przy zakupie renty.
Ryzyko demograficzne związane z koniecznością coraz dłuższej wypłaty świadczeń w publicznych systemach emerytalnych, finansowanych przez proporcjonalnie coraz mniej liczne pokolenia w wieku aktywności zawodowej, zostało stosunkowo dobrze zbadane. Praktyczną odpowiedzią na to wyzwanie były reformy systemów emerytalnych (parametryczne i całościowe, systemowe), wprowadzone w wielu krajach (w tym również w Polsce w 1999 r.) w kolejnych dekadach XXI w. i z różnym powodzeniem modyfikowane. Jak dotąd znacznie mniej rozpoznane i w dużo mniejszym stopniu uwzględniane w reformach emerytalnych jest ryzyko długowieczności (ryzyko dłuższej niż oczekiwano długości wieku). W wymiarze indywidualnym realizacja tego ryzyka może spowodować przedwczesne wyczerpanie oszczędności emerytalnych lub przeciwnie - nadmiernie oszczędne nimi gospodarowanie, kosztem zaspokojenia ważnych potrzeb życiowych osób starszych. Wobec obniżenia poziomu zabezpieczenia finansowego na starość, jakie są w stanie zapewnić publiczne, powszechne systemy emerytalne, niezbędne jest nie tylko zgromadzenie dodatkowych oszczędności emerytalnych, ale także możliwie optymalne rozłożenie ich konsumpcji po przejściu na emeryturę. Przed realizacją indywidualnego ryzyka długowieczności (długowieczności emerytalnej) chronią produkty annuitetowe (zwłaszcza - renty dożywotnie). Jednakże - jak dowodzą badania porównawcze systemów emerytalnych - ta forma zamiany oszczędności emerytalnych na ciąg regularnych płatności nie cieszy się popularnością. Zjawisko to nazwane zostało w literaturze przedmiotu "zagadką annuitetową" (annuitization puzzle). Celem poznawczym artykułu jest weryfikacja hipotezy, iż tradycyjne, ekonomiczno-fiskalne bodźce są niewystarczające dla upowszechnienia produktów annuitetowych, chroniących przed ryzykiem długowieczności emerytalnej. Artykuł zawiera również przegląd argumentów na rzecz zwiększenia roli annuitetów w dodatkowym systemie emerytalnym w Polsce. Autorzy proponują rozwiązania, które mogą stymulować rozwój rynku produktów annuitetowych (zwłaszcza prywatnych rent dożywotnich oferowanych przez zakłady ubezpieczeń), z wykorzystaniem dorobku ekonomii behawioralnej.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Funkcjonowanie modelu sprzedażowego equity release w Polsce
100%
Artykuł traktuje o funkcjonowaniu modelu sprzedażowego equity release w Polsce. Wskazane są w nim podstawowe różnice między odwróconym kredytem hipotecznym a świadczeniami dożywotnimi, scharakteryzowane są umowy, w ramach których zawierane są świadczenia dożywotnie, opisana jest sytuacja na rynku w latach 2010-2017, a także zidentyfikowane są podstawowe problemy wynikające z braku odrębnych regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
This paper presents a comparison of valuations of benefits paid under the framework of equity release products. Such benefits are adjusted to the changing structure of financial needs and requirements brought about by ageing processes and health deterioration among the elderly. The first of the two adopted variants takes into consideration the number of years for which elderly persons may reasonably expect to retain good health. The second variant is grounded on the assumption that the demand for financial support will increase at each consecutive stage of the ageing process. Valuations of benefits paid for each scenario were calculated using life annuities. The findings suggest that the values of benefits paid in each of the scenarios are higher for males. However, compared to old-age pension benefit values, both seem to offer a more profitable solution for females. (original abstract)
Wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego na rynek polski daje możliwość osobom starszym na pozyskanie dodatkowego źródła dochodu. Autorzy zaprezentowali w artykule wybrane uwarunkowania wprowadzenia tego produktu w Polsce, przedstawili rodzaje ryzyka, które będą generowane przez ten produkt, jak również dokonali oszacowania wartości świadczeń możliwych do uzyskania z odwróconego kredytu hipotecznego dla miast wojewódzkich w Polsce (przy wykorzystaniu tablic trwania życia dla obu płci łącznie, jak i tablic trwania życia osobno dla każdej płci). Uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzenie, iż osoby korzystające z tego produktu (w szczególności te, które otrzymują niskie świadczenie emerytalne lub rentowe), będą mogły zaspokoić istotne potrzeby życiowe (a także wzrost niektórych, jak np. zakup lekarstw).(abstrakt oryginalny)
Renta życiowa jest kontraktem, w którym kupujący wymienia pewną kwotę pieniędzy na strumień świadczeń wypłacanych mu regularnie do końca życia. Wypłata rent życiowych jest możliwa poprzez rozłożenie ryzyka dożycia do "zbyt" sędziwego wieku i wyczerpania środków pieniężnych pomiędzy grupę osób, które decydują się na zakup renty. Jedne osoby umrą bowiem wcześniej niż zakładano, przed wyczerpaniem zgromadzonych w fazie akumulacji środków, inne zaś umrą później. Środki finansowe, które pozostają mogą być właśnie przekazane na wypłaty dodatkowych świadczeń dla osób, które przeżyją dłużej.(abstrakt oryginalny)
Od opublikowania książki Izabeli Kryśpiak Koordynacja emerytur i rent w prawie Unii Europejskiej oraz umowach międzynarodowych Polski - różnice oraz wzajemne oddziaływanie 1 minęło już dość dużo czasu. Jednak wciąż warto ją przedstawić lub przypomnieć jako cenne źródło wiedzy i inspiracji w sprawach świadczeń socjalnych osób migrujących. Upływ czasu nie wpłynął znacząco na rozpatrywany stan prawny: weszły już w życie umowy z Mongolią i Izraelem, ale do momentu napisania tej recenzji wciąż nie weszły w życie nowe umowy i decyzje wykonawcze do umów stowarzyszeniowych zawartych przez Unię Europejską (UE) (zob. s. 377 i nast.). Natomiast opisane w publikacji mechanizmy mogą być bardzo przydatne przy analizie postanowień dotyczących brexitu 2. W tym kontekście należy obecnie odczytywać częste w tekście uwagi o wyjątkach dotyczących Wielkiej Brytanii. Jest to jeden z powodów, dla których akurat teraz warto powrócić do opracowania I. Kryśpiak. (fragment tekstu)
Artykuł nawiązuje do projektów regulacji dotyczących świadczeń emerytalnych ze środków gromadzonych w OFE po osiągnięciu 65 roku życia przez uczestnika systemu emerytalnego. Zgodnie z tymi projektami świadczenia miałyby mieć postać renty dożywotniej o stawce miesięcznej podlegającej corocznej korekcie zależnej od zysku technicznego osiąganego przez Fundusz Dożywotnich Emerytur Kapitałowych. Ów zysk techniczny - będący łącznym rezultatem różnicy pomiędzy zrealizowaną i zakładaną śmiertelnością (po stronie pasywów Funduszu) oraz stopą zwrotu z inwestycji (po stronie aktywów Funduszu) można na różne sposoby dzielić pomiędzy Zakład Emerytalny zarządzający Funduszem a emerytów otrzymujących świadczenia z tego Funduszu. Powstaje pytanie jak zaprojektować kształt mechanizmu podziału zysku technicznego. Przedstawimy próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytanie. Próba ta opierać się będzie na założeniu, że mechanizm podziału zysku technicznego tworzy warunki, w ramach których Zakład Emerytalny poszukiwać będzie optymalnej (ze swojego punktu widzenia) strategii inwestycji aktywów Funduszu. Pochodną przyjętej strategii będą stawki świadczeń wypłacanych emerytom, w szczególności zaś charakterystyki procesu corocznych korekt tych stawek (indeksacji). Przyjmując teraz założenia co do tego, jakie charakterystyki procesu indeksacji najlepiej realizują interes emerytów, możemy odpowiedzieć na pytanie, jak ukształtować szczegóły (parametry) mechanizmu podziału zysku technicznego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Inwestycja w nieruchomość jako forma zabezpieczenia emerytalnego
84%
Częste zmiany polskiego systemu emerytalnego i będące ich konsekwencją zmiany wieku emerytalnego, a także brak edukacji ekonomicznej oraz wiedzy dotyczącej możliwości zabezpieczenia dochodu w wieku poprodukcyjnym to najczęstsze przyczyny niskich prognoz świadczeń emerytalnych dla młodego pokolenia i faktycznie niskich świadczeń emerytów. Mimo wielu przemian w sektorze finansów publicznych w dalszym ciągu prognozowane świadczenia charakteryzują się małą stopą zastąpienia bieżących dochodów przyszłą emeryturą. Niniejszy artykuł przedstawia analizę dochodowości z inwestycji w nieruchomość stanowiącą potencjalne źródło dochodów w okresie starości. Celem badania jest porównanie kilku form prywatnego oszczędzania na emeryturę z wykorzystaniem rynku nieruchomości. Podmiotem badania jest gospodarstwo domowe składające się z dwóch dorosłych osób oraz jednego dziecka w wieku szkolnym. Przedmiotem badania jest rynek nieruchomości w Polsce, na którym podmiot planuje inwestycję. Analizę oparto na danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz informacjach pochodzących ze stron internetowych: www.dom.gratka.pl, www.hiponet.pl aktualnych od grudnia 2015 do września 2016 r. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora reforma emerytalna zostanie zakończona wraz z określeniem formuły wypłaty świadczeń ze środków zgromadzonych w II Filarze. Do wyboru są dwa warianty: renta dożywotnia i tzw. programowana wypłata.
Niniejszy artykuł prezentuje w ogólnym zarysie zasady udzielania odwróconego kredytu hipotecznego przez banki oraz inne instytucje kredytujące, jak i mechanizmy mające na celu ochronę konsumentów, którzy potencjalnie mogą skorzystać z tej usługi wynikające z ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Jego celem nie jest szczegółowa analiza i ocena rozwiązań przyjętych w tej ustawie, ale przede wszystkim wskazanie i prezentacja tej nowej usługi finansowej jako pewnej szansy na poprawę sytuacji finansowej seniorów, którzy posiadając pewien wypracowany w trakcie ich aktywności zawodowej majątek, mogą uzupełnić swoje świadczenia emerytalne zaciągając odwrócony kredyt hipoteczny. Zasygnalizowane zostały w nim także pewne potencjalne zagrożenia, nieprawidłowości i niebezpieczeństwa, które mogą towarzyszyć odwróconej hipotece, jak również innym podobnym produktom oferowanym przez niektóre instytucje finansowe w postaci renty dożywotniej, które mogą w praktyce zakłócić prawidłowe funkcjonowanie tej usługi finansowej i tym samym nie wypełniać celów ustanowienia regulacji prawnej odwróconej hipoteki, czy to w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia), czy pożyczkowym (odwrócony kredyt hipoteczny). (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Naturalna immunizacja portfela ubezpieczeniowego przed ryzykiem długowieczności
84%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza możliwości naturalnej immunizacji portfela zakładu ubezpieczeń na życie w warunkach zmieniającej się śmiertelności ubezpieczonych. Ryzyka śmiertelności i długowieczności są jednymi z podstawowych ryzyk, z jakimi spotyka się zakład ubezpieczeń na życie w ramach swojej działalności. Ryzyko śmiertelności, polegające na tym, że faktyczna śmiertelność ubezpieczonych różni się od wartości oczekiwanej z powodów losowych, może być w dużej mierze ograniczone poprzez zapewnienie odpowiednio dużego i zróżnicowanego portfela ubezpieczonych. Ryzyko długowieczności jednak, którego istota polega na trwałych zmianach oczekiwanej śmiertelności w przyszłości, dotyka zwykle w podobny sposób całego portfela ubezpieczonych.(fragment tekstu)
Społeczeństwo żyje coraz dłużej, a znaczny spadek umieralności w stosunku do lat 60.-70. XX wieku obserwuje się u osób w wieku emerytalnym. Emerytura z tytułu ubezpieczeń społecznych jest niska i może nie być wystarczająca, aby godnie przeżyć starość. Ważną kwestię stanowi możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych, aby zachować dotychczasowy standard. Jednym z takich rozwiązań może być tzw. renta hipoteczna (reverse annuity contracts), czyli dożywotnia renta, którą właściciel mieszkania może otrzymywać w zamian za przeniesienie praw własności na spółkę, gwarantując sobie w akcie notarialnym prawo do mieszkania w nim do śmierci. W sytuacji gdy właścicielami nieruchomości są małżonkowie, istnieje możliwość wypłacania tzw. hipotecznych rent małżeńskich. Celem artykułu jest wyznaczenie wielkości świadczenia w przypadku, gdy renta jest wypłacana do momentu śmierci pierwszego z małżonków (status wspólnego życia) oraz gdy renta jest wypłacana do śmierci drugiego małżonka (status ostatniego przeżywającego), przy bardziej realnym założeniu, że przyszłe czasy trwania życia małżonków są zależnymi zmiennymi losowymi. Porównano wysokość świadczeń w przypadku zależności i niezależności dalszego trwania życia małżonków. Uwzględniono również częstotliwość wypłacania renty. Prawdopodobieństwa trwania życia wyznaczono na podstawie danych GUS z wykorzystaniem modelu Markowa. W obliczeniach zastosowano stopę procentową określoną modelem Svenssona.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie oferowanych w Polsce ubezpieczeń rentowych. Autor prezentuje sytuacje na polskim rynku ubezpieczeniowym, wskazując na mały udział ubezpieczeń rentowych w dziale I. Dostępne na polskim rynku ubezpieczenia rentowe zostają scharakteryzowane z uwzględnieniem następujących kryteriów: częstotliwość opłacania składek, moment rozpoczęcia wypłat (renta natychmiast płatna, renta odroczona), okres płatności (renta okresowa, renta pewna okresowa, renta dożywotnia i renta gwarantowana). W opracowaniu zaprezentowano tzw. renty zmienne (variable annuities), które charakteryzują się następującymi gwarancjami inwestycyjnymi: guaranteed minimum death benefit (GMDB), guaranteed minimum accumulation benefit (GMAB), guaranteed minimum income benefit (GMIB), guaranteed minimum withdrawal benefit (GMWB). (abstrakt oryginalny)
Jedną z przesłanek uzyskania wdowiej renty rodzinnej jest pozostawanie przez wdowę do dnia śmierci męża we wspólności małżeńskiej. Termin "wspólność małżeńska" jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zwrotów użytych przy regulacji renty rodzinnej. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie posługuje się tym pojęciem. Określeniami zbliżonymi do "wspólności małżeńskiej" są "wspólne pożycie" i "wspólność majątkowa". Autorka zadaje pytanie o to, jakie obowiązki małżonków muszą być wypełniane, aby można było uznać, że wskazana przesłanka jest spełniona. Podaje ponadto analizie sytuację, w której jeden z małżonków wnosi pozew o "alimenty" na podstawie art. 27 k.r.o. bądź o rozwód, a jego współmałżonek umiera przed rozstrzygnięciem sprawy. (abstrakt oryginalny)
Nowym elementem systemu zabezpieczenia starości w Polsce są otwarte fundusze emerytalne (OFE), które funkcjonują od 1999 r. Zgromadzone w nich oszczędności emerytalne w momencie przechodzenia członków OFE na emeryturę będą służyć zakupowi produktów emerytalnych (najprawdopodobniej będzie to renta dożywotnia). Narzucenie obowiązku uczestnictwa w bazowym systemie emerytalnym powoduje koszty bezpośrednie, związane z koniecznością organizacji i nadzoru systemu, oraz pośrednie, które mają naturę ekonomiczną i wiążą się z "wypaczaniem" zachowań uczestników rynku, a zatem z obniżaniem poziomu dobrobytu konsumenta. Do kategorii kosztów pośrednich można też zaliczyć obniżenie możliwych do osiągnięcia stóp zwrotu w przypadku istnienia znaczących ograniczeń inwestycyjnych. Przymus oszczędzania powoduje, że państwo musi brać na siebie przynajmniej część odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie takiego systemu emerytalnego. Bezpieczeństwo systemu osiąga się przez tworzenie ram inwestycyjnych dla powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), które wyznaczają wielkość i rodzaj dozwolonych inwestycji, a także poprzez ustanawianie różnego rodzaju gwarancji dla ubezpieczonych. (fragment tekstu)
Niemal rok wcześniej, 26 czerwca 2014 r. Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt ustawy o rencie dożywotniej. W połączeniu z obowiązującą od 15 grudnia 2014 r. ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, nowe regulacje w zakresie sprzedażowego modelu "odwróconej hipoteki" miały kompleksowo uregulować rynek tych jakże ważnych ze społecznego punktu widzenia produktów. Tymczasem projekt ustawy o rencie dożywotniej z niepojętych przyczyn ugrzązł na dobre w rządowych analizach. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.