Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personal account
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Banki dochodzą do wniosków, iż nie da się rozwijać bez mocnej obecności w detalicznym sektorze usług. Nadal jednak z usług bankowych korzysta jedynie połowa gospodarstw domowych.
W artykule omówiono zagadnienie ubankowienia w Polsce. Przybliżono pojęcie ubankowienia oraz przedstawiono wyniki badań, dotyczących posiadania (oraz nieposiadania) przez Polaków kont osobistych. Według badań, Polska powoli zwiększa poziom nasycenia kontami osobistymi, ale wciąż istnieje kilka grup o stosunkowo nizkim poziomie ubankowienia.
Młody klient jest wyjątkowo kapryśny, wyjątkowo dociekliwy i wyjątkowo wymagający. Rachunek musi być oprocentowany, bo w skarbonce nie opłaca się trzymać pieniędzy i musi być karta do bankomatu, ale za darmo i z ekstra rysunkiem - powiedział mi ośmioletni Kamil. Wydaje się, że tym wymaganiom można sprostać i dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie dla młodzieży i studentów. (abstrakt oryginalny)
Duża część dochodów odsetkowych banków bierze się z tego, że klienci chętnie trzymają pieniądze w formie depozytów bieżących. Najbardziej korzystają na tym najwięksi gracze, a szczególnie PKO Bank Polski.
Przedstawiono raport przygotowany przez Wydział Informacji i Analiz Departamentu Marketingu Invest-Banku. Badania dotyczyły rynku ROR-ów, który, zdaniem autora, będzie miał decydujący wpływ na kształt sektora bankowego w Polsce.
Zdaniem autora karta kredytowa stopniowo będzie wypierała kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). Standardem stanie się posiadanie dwóch kart: debetowej do korzystania z bankomatu oraz kredytowej do płacenia sklepie.
Artykuł omawia wyniki badania przedstawione w formie rankingu oferowanych na rynku kont osobistych. Wykazały one, że optymalny pod kątem potrzeb wybór może przynieść znaczne oszczędności dla ich posiadaczy i domowych budżetów. Badanie zleciło Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej zespołowi ekspertów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Główny celem było oszacowanie kosztów prowadzenia rachunków ROR w krajowych instytucjach finansowych. W opracowaniu dokonano wyboru najtańszych rachunków ROR i instytucji finansowych je oferujących w zależności od segmentu klienta. W badaniu uwzględniono także koszty w postaci opłat stałych związanych z prowadzeniem rachunku osobistego oraz koszty związane z dokonywanymi przez klienta operacjami bankowymi.
Resort finansów przygotowało program rozwoju obrotu bezgotówkowego. W projekcie tego programu zdiagnozowano stan obrotu bezgotówkowego w Polsce, a także omówiono wyznaczone do osiągnięcia cele oraz sposoby ich realizacji.
Artykuł analizuje wyniki ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor. Liczba klientów uboższych obsługiwanych przez banki rośnie, natomiast stale spada ilość osób korzystających z innych usług. Dotyczy to np. kredytów, co jest spowodowane prawdopodobnie wysokością stóp procentowych.
Scharakteryzowano stopień ubankowienia wiejskich gospodarstw domowych w Małopolsce oraz określono czynniki determinujące i różnicujące poziom ubankowienia. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, wskaźnik ubankowienia dla badanej grupy wyniósł 75%. Z konta indywidualnego najczęściej korzystały osoby w wieku 35-54 lat, z wykształceniem wyższym, osoby mające stałą pracę oraz zamieszkałe w gospodarstwach domowych, w których dochód netto na osobę wynosił powyżej 1500 zł. (abstrakt oryginalny)
Banki próbują namawiać klientów, aby zrezygnowali z limitów kredytowych na rzecz kart kredytowych. W przypadku karty kredytowej bank nie ponosi ryzyka niespłacenia kredytu, gdy posiadacz karty np. straci pracę, dzięki ubezpieczeniu opłacanemu przez klienta.
Banki internetowe oferują podstawowe usługi taniej niż ich konkurenci, ale to nie powoduje masowego przypływu klientów. Większość klientów dużo dopłaca do ROR-ów prowadzonych przez banki sieciowe.
13
Content available remote Rozporządzenie wkładem własnym - dyspozycja na wypadek śmierci
63%
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci stanowi swego rodzaju przywilej, jaki przysługuje posiadaczowi rachunku bankowego o charakterze oszczędnościowym. Skorzystanie z tej instytucji prawnej jest jedynie uprawnieniem, a nie obowiązkiem. W doktrynie podkreśla się, że de lege lata dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednostronną czynnością prawną nazwaną (mortis causa) [Ofiarski 2013, s. 424]. Jednocześnie dyspozycja wkładem na wypadek śmierci stanowi wyjątek od zasady, że po śmierci posiadacza rachunku środki znajdujące się na jego rachunku wchodzą do spadku.(...) Należy jednak zauważyć, że to ustawowe upoważnienie odnosi się jedynie do rachunków o charakterze oszczędnościowym, tj. do rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej2. Oznacza to, że istota rachunku bankowego przesądza o tym, czy takie uprawnienie przysługuje, czy też nie. Dyspozycja, o której mowa, może być złożona wyłącznie między podmiotami, z których każdy jest stroną określonego podtypu umowy rachunku bankowego i z uwagi na wiążący je stosunek zobowiązaniowy [Ofiarski 2013, s. 424]. W związku z tym w literaturze zwraca się także uwagę [Smykla 2011, s. 168 i nast.], że skoro dyspozycja posiadacza musi być przez bank przyjęta, to oznacza, że powstaje umowne źródło obowiązków banku. Mając powyższe na uwadze, wydaje się, że kwestia ta nie została jednoznacznie rozstrzygnięta w prawie bankowym. (fragment tekstu)
W artykule omówiono proponowane przez banki rozwiązania (m.in. karty płatnicze i rachunki oszczędnościowe przeznaczone dla najmłodszych klientów), które mające na celu wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat nowoczesnych technologi płatniczych oraz naukę gospodarowania pieniędzmi.
W ciągu ostatnich 20 lat banki nauczyły miliony klientów korzystania ze swoich usług i skutecznie zachęcały do nowych form oszczędzania. W artykule przedstawiono takie formy, jak książeczki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, czy fundusze inwestycyjne. W ostatniej dekadzie mocno upowszechniła się bankowość elektroniczna.
Omówiono sytuację bankowości detalicznej w Polsce w 2000 r. Zamieszczono dane dotyczące: dochodów ludności, rynku depozytowego, kredytowego, kont osobistych, kart płatniczych. Przedstawiono również wyniki badań na temat percepcji i wizerunku banków oraz bankowości, a także mobilności klientów i potencjału rynku.
Od 16 lipca br. Bank PKO SA obniżył do zera oprocentowanie rachunków kart Visa, a spadająca inflacja może doprowadzić do zera oprocentowanie rachunków a vista, a potem ROR. Docelowo należy przyjąć, że ROR stanie się tylko kontem rozliczeniowym, do bieżącego zarządzania środkami. Banki internetowe działające na rynku, mogące sobie jeszcze długo pozwolić na wysokie oprocentowanie środków na rachunkach i jednocześnie atrakcyjne z punktu widzenia aktywnego klienta, są poważną konkurencją na rynku.
W artykule uwaga autorów została skierowana ku inwestycjom o charakterze finansowym. W analizie pominięto zatem cały szereg zjawisk związanych z inwestycjami o charakterze rzeczowym. Z tego też względu sformułowania "inwestycja" oraz "oszczędzanie" stosowane są zamiennie, choć autorzy zdają sobie sprawę, że zjawiska inwestycyjne wykraczają szerzej poza zjawiska związane z oszczędzaniem. Uproszczenie to zostało zastosowane przede wszystkim dlatego, że podstawowym motywem inwestycji gospodarstw domowych jest gromadzenie i przechowywanie siły nabywczej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ocena i porównanie najważniejszych form zapłaty wykorzystywanych w rozliczeniach z udziałem ludności oraz wskazanie możliwości ich zastosowania w podstawowych sterach rozliczeń pieniężnych realizowanych przez osoby fizyczne. (fragm. tekstu)
Okazuje się, że ok. 9 mln Polaków wymaga edukacji finansowej. Składa się na to kilka przyczyn. Instytucje zajmujące się edukowaniem finansowym, ekonomicznym, zgodnie wskazują na małó praktyczne programy szkolne. Nie wszyscy Polacy potrafią zdobywać informacje na temat oferty konkurencji i niechętnie zmieniają banki.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.