Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Personal lines insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Ograniczanie przez państwo społecznej ochrony ubezpieczeniowej powoduje wzrost zainteresowania ubezpieczeniami osobowymi. (fragment tekstu)
W artykule ukazano korzyści podatkowe jako ważną przesłankę rozwoju komercyjnych ubezpieczeń osobowych w Polsce. W szczególności zwrócono uwagę na ubezpieczenia osobowe jako dobra społeczne, przedstawiono ulgi podatkowe jako narzędzie polityki społecznej, jak również próbę oceny korzyści i zagrożeń stosowania ulg podatkowych. (abstrakt oryginalny)
ZUiR POLONIA oferuje duży wybór ubezpieczeń majątkowych i osobowych przeznaczonych dla podmiotów gospodarczych, instytucji publicznych, gospodarstw domowych i pojedynczych osób. Są to zarówno ubezpieczenia klasyczne, znane od dawna, jak np. ubezpieczenie mienia od ognia, kradzieży, OC posiadaczy pojazdów mechanicznych itd., jak i ubezpieczenia funkcjonujące na polskim rynku od niedawna, np. ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, należytego wykonania zamówienia publicznego, OC z tytułu wykonywania zawodu, ubezpieczenia finansowe itd(abstrakt oryginalny)
Projekt ustawy określa zasady podejmowania i wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Pośrednictwo ubezpieczeniowe jest typowym przykładem działalności gospodarczej o charakterze usługowym, które pozostaje w nierozerwalnym związku funkcjonalnym z działalnością ubezpieczeniową. Zwrócić jednak należy uwagę na to, iż pośrednictwo ubezpieczeniowe nie jest podtypem działalności ubezpieczeniowej podejmowanej i prowadzonej przez zakłady ubezpieczeń działające w prawnej formie spółki lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, lecz samodzielnym rodzajem aktywności gospodarczej. W obecnym stanie prawnym nie istnieje ogólne prawo o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Jego namiastka funkcjonuje w rozdziale 3a aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. "O działalności ubezpieczeniowej".(abstrakt oryginalny)
Warta Vita SA zpowiedziała na rok 1999 zmianę strategii i ostrą walkę o rynek ubezpieczeń. Towarzystwo to do tej pory sprzedawało głównie grupowe ubezpieczenia na życie, obecnie zaś wprowadza nowy produkt przeznaczony dla klienta indywidualnego. Zarząd tej firmy planuje osiągnąć w br. ponad 200-procentową dynamikę sprzedaży polis.
Praca poświęcona jest rentom małżeńskim. W odróżnieniu od podejścia klasycznego, zakładającego niezależność długości życia małżonków, w artykule uwzględnia się ich zależność. Struktura zależności opisana jest funkcją łączącą, głównie archimedesową. Wartości aktuarialne rent małżeńskich wyznacza się na podstawie znajomości funkcji łączącej dotyczącej bazowego wieku małżonków. Analizowana jest zmiana struktury zależności zachodząca podczas zmiany wieku małżonków. Wartość renty dziedzicznej została wyznaczona w pracy na podstawie danych GUS-u z województwa dolnośląskiego. (abstrakt oryginalny)
Od dnia podjęcia działań przez Rzecznika Praw Obywatelskich, tj. praktycznie od początku 1988 r., zaczęły wpływać do tej nowo utworzonej instytucji skargi ubezpieczonych na niektóre praktyki w owym czasie działających zakładów ubezpieczeń, tj. PZU, TUiR Warta oraz Westę. Skargi dotyczyły najczęściej: biegu postępowania szkodowego, procesu i techniki wyceny szkody, wielkości wypłaconego odszkodowania lub wielkości wypłaconej sumy ubezpieczenia, a także odmowy uznania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń: w związku z zaistnieniem zdarzenia ubezpieczeniowego i - co za tym idzie - odmowy wypłacenia odszkodowania, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę poszkodowanemu i jego rodzinie w przypadku śmierci poszkodowanego. (...) Obecnie - jak się wydaje - nadszedł czas dokonania wszechstronnej analizy problemu roszczeń osób poszkodowanych w wyniku przestępstwa w tym analizy uznania bądź odrzucania takich roszczeń przez ubezpieczycieli odpowiedzialności cywilnej sprawców przestępstw powstałych w ruchu pojazdów mechanicznych. Obserwujemy także zmiany w orzecznictwie sądów, które zasądzają odszkodowania i zadośćuczynienia coraz częściej w wysokościach zbliżających się do przyjmowanych w krajach Unii Europejskiej. Jak się wydaje środkiem regulującym postępowanie odszkodowawcze powinna stać się nieopłacalność - dla zakładów ubezpieczeń - prowadzenia procesów sądowych z ofiarami przestępstwa o odszkodowania.Pełna rekompensata szkód ponoszonych przez ofiary wypadków - musi stać się zadaniem pierwszoplanowym przy jednoczesnym zdecydowanym zwalczaniu przestępczości asekuracyjnej. (fragment tekstu)
8
Content available remote Ubezpieczenia majątkowe i osobowe w Polsce wobec wyzwań Big Data
75%
Lawinowy napływ informacji do zakładów ubezpieczeń, a także pozyskiwanie przez nie i wykorzystanie danych zewnętrznych, powodują, że będą one musiały przetwarzać ogromne liczby danych. Celem artykułu jest wskazanie zakładom ubezpieczeń możliwości wykorzystania danych zgromadzonych w Big Data. Zamierzeniem autorów artykułu jest więc naświetlenie zjawiska BD, a następnie odniesienie go do ubezpieczeń majątkowo-osobowych. (fragment tekstu)
Asortyment produktów nazywany jest również produktem - mix. Produkt - mix to zestaw wszystkich linii produktów, które oferuje określony usługodawca. Asortyment produktów najłatwiej można zobrazować poprzez prezentację hierarchii produktów. Hierarchia produktów rozciąga się od podstawowej potrzeby do przedmiotów ją zaspokajających. Siedmiopoziomową hierarchię produktów można zilustrować na podstawie polisy ubezpieczeniowej wykorzystując takie pojęcia, jak: rodzina potrzeb, rodzina produktów, klasa produktów, linia produktów, typ produktu, marka i produkt. W tym przypadku rodzina potrzeb to bezpieczeństwo, rodzina produktów to ubezpieczenia, klasa produktów to na przykład ubezpieczenia osobowe, linią produktów w przypadku ubezpieczeń osobowych mogą być ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, typem produktu - polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora, marką - np.: PZU "Hestia", zaś produktem - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora ZU "Hestia" SA.
10
63%
W artykule przedstawiono analizę zmian w zakresie struktury kanałów sprzedaży usług ubezpieczeniowych w Polsce w latach 2007-2011. Odnotowane zmiany wynikały nie tylko z rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego w kierunku rynków dojrzałych, ale były również w dużym stopniu determinowane zawirowaniami na rynku finansowym. W artykule dokonano także porównania struktury dystrybucji ubezpieczeń na rynku polskim z wybranymi rynkami europejskimi, z uwzględnieniem podziału na segment ubezpieczeń na życie oraz ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Umożliwiło to wskazanie modelu, w którego kierunku rozwija się rynek ubezpieczeń w Polsce, a tym samym dało podstawy do wnioskowania w zakresie przyszłych możliwych kierunków zmian struktury dystrybucji produktów ubezpieczeniowych. (abstrakt oryginalny)
Ważne miejsce w ubezpieczeniach majątkowo-osobowych zajmuje kalkulacja składek i taryf ubezpieczeniowych. Problem ten jest w dalszym ciągu przedmiotem rozważań teorii i praktyki ubezpieczeniowej. Celem opracowania jest prezentacja istoty momentów generujących funkcji, definicja, własności i podstawowe twierdzenia. Podjęto także próbę zastosowania momentów generujących funkcji w kalkulacji składek i prawdopodobieństwo ruiny w ubezpieczeniach majątkowo-osobowych.Momenty generujące funkcji są funkcjami pozwalającymi w łatwy sposób przedstawić sumę zmiennych losowych. Podane przykłady zastosowania w teorii ryzyka wskazują na możliwości ich wykorzystania także w praktyce ubezpieczeniowej. Najbardziej przydatne może być ich wykorzystanie w niektórych masowych ubezpieczeniach majątkowo-osobowych.(fragment tekstu)
W zmieniających się warunkach gospodarczych coraz częściej pojawia się konieczność oceny działalności zakładów ubezpieczeń. Instrumentem pozwalającym na ocenę kondycji zakładu ubezpieczeń jest analiza finansowa, obejmująca analizę wskaźnikową, analizę struktury i dynamiki bilansu oraz analizę struktury i dynamiki rachunku zysków i strat. Rachunek zysków i strat podaje dokładnie, jakiego typu przychody i jakiego typu koszty wpłynęły na wynik finansowy. W niniejszej pracy opisane zostały wpływy polityki lokacyjnej na wysokość wyniku finansowego zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w dziale II.
Osoby w wieku powyżej 65 lat nie są postrzegane przez ubezpieczycieli jako grupa docelowa, od której potrzeb uzależnialiby kształt oferty ubezpieczeń osobowych. W efekcie rynek ubezpieczeń na życie i innych ubezpieczeń osobowych w segmencie osób starszych cechuje niekompletność. Na niekompletnym rynku występuje brak lub niewystarczająco rozbudowana jest oferta ubezpieczeń osobowych dla osób powyżej 65. roku życia, mająca na względzie ich potrzeby ubezpieczeniowe. Niekompletność oferty ubezpieczeń osobowych w segmencie osób starszych jest cechą polskiego rynku ubezpieczeniowego. Wynika głównie z wyznaczania przez ubezpieczycieli górnej granicy wieku osób ubezpieczonych.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Problematyka stosowania art. 358 § 3 k.c. w ubezpieczeniu osobowym
63%
Waloryzacja sądowa jest wyjątkiem od zasady nominalizmu dotyczącej zobowiązań pieniężnych. Przepis art. 358 § 3 k. c. umożliwia sądowi interwencję w umowę lub orzeczenie w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania. W takim przypadku sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie. Przedmiotowy przepis daje stronom umowy możliwość wystąpienia do sądu z żądaniem zmiany wysokości lub sposobu spełnienia świadczenia pieniężnego w wypadku, gdy po powstaniu zobowiązania nastąpi istotna zmiana siły nabywczej pieniądza, chociażby było ono ustalone w orzeczeniu lub umowie. Zmiana wysokości najczęściej polega na przeliczeniu świadczenia w kierunku jego zwiększenia w oparciu o wybrany przez sąd wskaźnik ekonomiczny jako podstawę waloryzacji. Modyfikacja taka może dotyczyć nie tylko wysokości świadczenia pieniężnego, ale także sposobu jego spełnienia, np. przesunięcia terminu wykonania, rozłożenia na raty, skapitalizowania rat, itp. Przedmiotem refleksji jest dopuszczalność stosowania waloryzacji sądowej do świadczeń wynikających z ubezpieczenia osobowego. (fragment tekstu)
15
63%
Radykalne zmiany w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku w Polsce spowodowały nie tylko znaczne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego Polski, lecz także szybki wzrost znaczenia ubezpieczeń dla gospodarki narodowej. Za syntetyczny miernik tego znaczenia uznaje się m.in. współczynnik penetracji, czyli stosunek składki przypisanej brutto do PKB, który w przypadku składek ogółem wzrósł z 1,83% w roku 1991 do 3,83% w roku 2010, a w przypadku składek z ubezpieczeń na życie odpowiednio z 0,26% do 2,31%. Choć wciąż polski rynek ubezpieczeń jest znacznie słabiej rozwinięty niż rynek Unii Europejskiej, gdzie wskaźniki te kształtują się odpowiednio w wysokości 7,9% i 4,8%, to różnice te zmniejszają się każdego roku. Podobną tendencję wykazuje współczynnik głębokości, czyli wartość składki ubezpieczeniowej przypadająca na jednego mieszkańca, który dodatkowo w przypadku ubezpieczeń na życie wrasta znacznie szybciej niż w przypadku ubezpieczeń ogółem. Świadczy to o dość dobrym tempie rozwoju rynku ubezpieczeń na życie w Polsce, choć nadal rynek ten pod tym względem zajmuje miejsce w drugiej połowie ogólnej liczby rynków krajowych UE. (abstrakt oryginalny)
Prawo ubezpieczeniowe jest prawem życia codziennego. Tym większa rola spoczywa na ustawodawcy w zakresie regulowania stosunków ubezpieczeniowych. Przedmiotem opracowań autorów jest analiza wybranych regulacji prawnych z zakresu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczeń grupowych, w tym zdrowotnych, bancassurance, funkcjonowania oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń, ubezpieczania jednostek samorządu terytorialnego. Autorzy wskazują na niedostatki regulacji prawnych, wątpliwości związane ze stosowaniem prawa, wysuwają propozycje nowych rozwiązań. Wynikające z opracowań autorów wnioski w zakresie problemów związanych ze stosowaniem obowiązującego prawa i rozbieżności między postulowaną a obowiązującą regulacją prawną stanowią podstawę do doskonalenia prawnych podstaw funkcjonowania ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
W Polsce kilkaset tysięcy osób otrzymuje wynagrodzenie z tytułu wyczynowego uprawiania sportu. Każda z tych osób na podstawie zapisów Ustawy o sporcie kwalifikowanym podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu NNW. Warto zatem pochylić się nad tymi produktami, analizując ofertę ubezpieczycieli i wskazując miejsca w których nie spełniają one podstawowych zasad ubezpieczeń - pełności i powszechności ochrony ubezpieczeniowej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono rozwój ubezpieczeń osobowych w Polsce (ubezpieczeń działu I) w latach 2005-2008. Ukazano wielkość składek ubezpieczeniowych, ich strukturę, dynamikę, wielkość wyniku technicznego. Zaprezentowano również rozmiary działalności w zakresie ubezpieczeń społecznych. Stwierdzono, że dalszemu rozwojowi ubezpieczeń osobowych sprzyjałoby wprowadzenie większych korzyści podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Według opinii Państwowego Nadzoru Ubezpieczeń polski sektor asekuracyjny rozwija się nieharmonijnie. O ile rynek ubezpieczeń na życie dynamicznie rośnie, to dział ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w ostatnich kilku latach przeżywa wyraźną stagnację.
Na konta osób, które przystąpiły do II filara nowego systemu ubezpieczeń społecznych, wpłynie do końca maja - jak szacuje ZUS - 200 mln zł. W ten sposób rozpoczął się przepływ emerytalnych składek na finansowe rynki.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.