Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pieniądz elektroniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Rozwój technologii ITC stwarza m.in. innymi nowe, niespotykane wcześniej możliwości zawierania transakcji rynkowych, polegające na dokonywaniu płatności cyfrową walutą o nazwie Bitcoin (BTC). Pomimo swej stosunkowo krótkiej historii istnienia skala używania BTC jest obecnie na tyle znacząca, że warto zastanowić się nad przesłankami dalszego potencjalnego upowszechniania tego środka płatniczego oraz wynikających z tego faktu marketingowych implikacji. W artykule przedstawiono pokrótce ekonomiczne przesłanki stosowania BTC w kontekście zalet i związanych z tym zagrożeń. Na tym tle podjęto również próbę określenia marketingowych implikacji pojawienia się BTC rozpatrywanych z perspektywy racjonalności zachowań konsumentów i producentów uwarunkowanych użytecznością. Dokonując analizy, głównie o charakterze dedukcyjnym stwierdzono, że pojawienie się BTC w globalnym obiegu pieniężnym niesie z sobą dostrzegalne implikacje marketingowe, zwłaszcza w odniesieniu do dystrybucji i promocji. Implikacje te nie powinny być bagatelizowane ani przez firmy poszukujące dodatkowych źródeł przewag konkurencyjnych, ani przez konsumentów zainteresowanych zwiększaniem użyteczności. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 46
41
Artykuł na temat procesu harmonizacji standardów chipowych, który zapoczątkowany został dzięki wspólnej inicjatywie organizacji płatniczych. Omówiono standardy EMV i Chip&PIN oraz ich zastosowanie. Opisano perspektywy takich rozwiązań.
W artykule opisano czynniki powodujące powstanie pieniądza wirtualnego bitcoin. Powstał on na gruncie opozycji do współczesnego systemu pieniężnego, w odpowiedzi na narastającą nieufność wobec banków centralnych i współczesnych rządów. Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie czynników kształtujących popyt na pieniądz wirtualny bitcoin oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu różnią się one od czynników, które występują w klasycznej keynesowskiej teorii "realnego" pieniądza, reprezentowanej szeroko w literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Jednym z efektów postępu technologicznego jest ewolucja form pieniądza, a przez to powstanie pieniądza elektronicznego. W teorii ekonomii brak jest zgodnego stanowiska co do zdefiniowania i ujęcia pieniądza elektronicznego we współczesnej teorii pieniądza oraz zakwalifikowania go czy to do pieniądza gotówkowego czy bezgotówkowego. Próbą ujednolicenia zagadnień związanych z pieniądzem elektronicznym była dyrektywa unijna w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością. Stąd też celem artykułu jest przybliżenie wybranych kwestii związanych ze zdefiniowaniem pieniądza elektronicznego, jego funkcji oraz możliwości rozwoju.(abstrakt oryginalny)
|
2006
|
nr 14
179-190
W referacie przedstawiono definicję pieniądza elektronicznego, występującą w prawodawstwie polskim i UE. Nowe rodzaje płatności nie zawsze pasują do istniejącej systematyki płatności. Szybki postęp techniczny i ciągła innowacja sposobów dokonywania płatności elektronicznych powodują, iż często organy ustawodawcze, zarówno w Polsce jak i innych krajach, nie nadążają z aktualizacją norm prawnych. Powoduje to spowolnienie w realizacjach nowych form płatności oraz w rozwoju gospodarki elektronicznej. Obecnie w naszym kraju następuje wdrożenie pieniądza elektronicznego na szeroką skalę. Model pierwszego z nich umożliwia dokonywanie płatności środkami pieniężnymi zapisanymi na karcie elektronicznej, poprzez Internet oraz telefon komórkowy. Komercyjne wprowadzenie pieniądza elektronicznego wydaje się być bardzo atrakcyjne dla klientów. Drugi z modeli budowany jest poprzez administrację publiczną. Ma on pozwalać na dokonywanie płatności kartą elektroniczną w punktach handlowych oraz wnoszenie opłat za przejazdy komunikacją miejską. Nowe modele płatności elektronicznych pozwalają na szybsze, prostsze i bezpieczniejsze regulowanie zobowiązań. Stąd postępująca gwałtownie popularność kart płatniczych. Wraz z nimi oczekiwany jest również rozwój pieniądza elektronicznego. Wynikające zalety tych form płatności ograniczone są jedynie dostępnością infrastruktury teleinformatycznej. W niej bowiem zachodzą fizycznie wszystkie transakcje płatności pieniądzem elektronicznym. Niestety braki łącz informatycznych i ich koszty utrzymania należą do najwyższych w Europie i są ciągle polską słabością. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, jednego z najbardziej rozwiniętych krajów w UE pod względem zaawansowania gospodarki elektronicznej i popularności płatności elektronicznych, opłata miesięczna dzierżawy łącza transmisji danych jest trzy razy niższa niż w Polsce. Wymienione ograniczenia powodują olbrzymie straty i wstrzymują rozwój gospodarki elektronicznej. Należy bowiem pamiętać, iż pieniądz elektroniczny jest jej krwiobiegiem pozwalającym na swobodną wymianę towarów i usług w wirtualnym świecie. Stąd również ciągle trwają prace nad jego dalszym rozwojem, a także poszukiwaniem nowych rozwiązań w tym zakresie. (fragment tekstu)
Celem niniejszej monografii jest przedstawienie problematyki zarządzania cenami transportu miejskiego w kontekście zróżnicowanych czynników wpływających na te ceny, a także scharakteryzowanie nowoczesnych systemów pobierania opłat w miejskim transporcie zbiorowym, w tym też przez pryzmat stwarzanych przez nie możliwości. Problematyka cen miejskiego transportu zbiorowego ma istotny wymiar praktyczny, w tym także społeczny. Ceny miejskiego transportu zbiorowego są stanowione przez organy samorządu gminnego, wpływają na kondycję ekonomiczną podmiotów świadczących usługi przewozowe oraz na wielkość wydatków znacznej części gospodarstw domowych, wreszcie wydatki na publiczne finansowanie transportu zbiorowego stanowią duży odsetek wydatków budżetów gminnych. Chcąc uwzględnić potrzeby wymienionych podmiotów oraz zainteresowanych osób, a też przedstawić prezentowane zagadnienia w sposób pełny i kompleksowy, w miejscach, w których było to konieczne, posiłkowano się wynikami badań, które były już przedmiotem wcześniejszych publikacji autorów. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
37-44
Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rynków kryptoaktywów i zmieniającego dyrektywę (UE) 2019/1937 (MiCA) ma za zadanie unormować nieuregulowaną część rynków kryptoaktywów. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna analiza znajdujących się w MiCA definicji kryptoaktywów oraz definicji trzech ich podkategorii. Co więcej, w niniejszym opracowaniu zostanie ukazane, jak wskazane terminy zmieniały się w projektach tego rozporządzenia.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Dlaczego pieniądz elektroniczny pozostaje martwą koncepcją?
75%
|
|
nr 3
403-415
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie ważniejszych płaszczyzn oddziaływania pieniądza elektronicznego sensu stricto na stabilność systemu pieniężnego. (fragment tekstu)
Trzy lata temu świat obiegła wiadomość nadana przez Internet, że na mocy decyzji BCCS pieniądz elektroniczny ma się stać w Singapurze prawnym środkiem płatniczym. Pierwszy zarys projektu powstał w 1998 r. Na przygotowania do wprowadzenia go w życie przewidziano 10 lat. Nastąpi to więc w 2008 r. (fragment tekstu)
Współczesna gospodarka odznacza się szerokim zastosowaniem technologii elektronicznych zarówno w komunikacji, jak i w wymianie handlowej. W usługach płatniczych wykorzystywany jest powszechnie pieniądz elektroniczny. Świadczenie usług płatniczych podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, zaś nielegalne prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych i wydawania pieniądza elektronicznego podlega odpowiedzialności karnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja pieniądza elektronicznego, który ma duże szanse, by zrewolucjonizować obrót pieniężny. Jeśli uczestnicy obrotu zdadzą sobie sprawę z korzyści płynących z używania nowej formy środka płatniczego, wówczas pieniądz elektroniczny czeka dynamiczny rozwój. Pieniądz elektroniczny stanowi nowe, interesujące zjawisko zarówno z praktycznego, jak i poznawczego punktu widzenia. Na uwagę zasługuje fakt, iż może być emitowany jedynie przez dwa rodzaje pośredników finansowych: banki komercyjne oraz instytucje pieniądza elektronicznego. Instytucja pieniądza elektronicznego została powołana po to, by zajmować się emisją elektronicznych znaków pieniężnych. Wkomponowano ją w kategorię instytucji kredytowych, dzięki czemu jej działalność podlega nadzorowi władz monetarnych Z perspektywy tych ostatnich e-money budzi obawy w kontekście prowadzenia efektywnej polityki pieniężnej i wpływu na podaż pieniądza. Zgodnie z prawem Kopernika pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy. Rzeczywistość zweryfikuje, czy pieniądz elektroniczny okaże się tym gorszym. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Pieniądz elektroniczny w Polsce a perspektywa wdrożenia EMD2
75%
W Polsce zapisy aktualnie obowiązującej dyrektywy o pieniądzu elektronicznym wdrożono do tej pory tylko częściowo, co rzutuje na działalność lokalnych systemów e-pieniądza. Planowana nowelizacja ustawy o usługach płatniczych4 zakończy proces implementowania EMD2 do krajowego porządku prawnego i może stać się impulsem przyspieszającym wzrost znaczenia tej formy pieniądza na lokalnym rynku.(fragment tekstu)
|
2010
|
nr 143
508-518
Celem artykułu jest syntetyczne opisanie najważniejszych tendencji w zakresie posługiwania się dwoma podstawowymi rodzajami pieniądza prywatnego, mianowicie pieniądzem lokalnym (local Money) oraz elektronicznym (electronic money). Precyzyjne określenie skali występowania obu rodzajów pieniądza jest w zasadzie niemożliwe, ze względu na problemy z uzyskaniem dokładnych, kompleksowych i porównywalnych danych w tym zakresie. Dlatego analizę należy traktować jako swoiste "rozpoznanie" zagadnienia, mające służyć określeniu pewnych tendencji. W punkcie pierwszym zarysowano tendencje w zakresie pieniądza elektronicznego, a w drugim - pieniądza lokalnego. W zakończeniu podsumowano rozważana i przybliżono konsekwencje, jaki e opisywane zjawiska mogą mieć dla pieniądza będącego prawnym środkiem płatniczym. (fragment tekstu)
Plastikowy pieniądz jest tak samo bezpieczny jak „brzęcząca moneta”, a posługiwanie się kartą przy codziennych zakupach wcale nie musi być ryzykowne. Alarmistyczne informacje o zagrożeniu, jakie plastikowe karty stanowią dla naszych zasobów finansowych, są zdecydowanie przesadzone. Przypadki, o jakich słyszymy są zwykle efektem naszej lekkomyślności, bo wystarczy posługiwać się kartą tak jak zwykłym portfelem. Wychodząc z domu nikt nie wkłada do portfela wszystkich pieniędzy jakie posiada, prawda? Co więc stoi na przeszkodzie, aby na karcie była jakaś niewielka kwota, której ewentualna strata nie będzie dla nas zabójcza? Podobnie zachowujmy się przeprowadzając transakcje w internecie, który często porównujemy do informatycznych autostrad, pozwalających nam na swobodne podróżowanie po świecie. I znowu ta sama zasada zachowania bezpieczeństwa, jaką stosujemy na ulicy, czyli spacerowanie z ograniczoną ilością gotówki, z powodzeniem zapewnia nam bezpieczeństwo, bo w „napadzie” na płatność kartą w internecie nie stracimy więcej niż wynosi saldo na tej karcie – dokładnie tak samo jak w realnym napadzie na ulicy. (abstrakt oryginalny)
"Okrągła" rocznica upadku systemu walutowego z Bretton Woods stała się inspiracją do przygotowania monografii pod redakcją naukową dr. hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. SGH, prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego i prof. dr. hab. Zbigniewa Polańskiego, która została zatytułowana System z Bretton Woods i jego dziedzictwo. Od pieniądza złotego do cyfrowego. Recenzowana książka jest rezultatem dwuczęściowej konferencji (listopad 2021 r. i maj 2022 r.) oraz trwającego ponad rok projektu badawczego. W opracowaniu kompleksowo omówiono powstanie, ewolucję i przyszłość światowego ładu monetarnego, zgodnie z mottem niniejszego tekstu, wskazującym, że aby dobrze rozumieć otaczającą nas rzeczywistość i snuć domysły o przyszłości, najpierw należy poznać historię. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wybrane aspekty metod transferów międzynarodowych z punktu widzenia wymagań przyszłości, rzeczywistości (porównanie kilku różnorodnych metod transferu pieniędzy) i regulacji prawnych. Analiza istniejących metod transferów międzynarodowych prowadzi autora do wniosku o konieczności szukania nowych rozwiązań. Rozwiązania takie pojawiają się i są stopniowo wdrażane.
Sektor polskiej bankowości stoi przed olbrzymią szansą, jaką daje podbijająca Europę i świat technologia płatności bezstykowych. Płatności typu „tap and go” to już fakt – według danych MasterCard® za drugi kwartał 2007 roku, już w tej chwili w użyciu znajduje się ponad 16 milionów kart i urządzeń MasterCard PayPass, akceptowanych w ponad 55 tysiącach punktów handlowo-usługowych na całym świecie. Jakość rozwiązań dotyczących technologii płatności bezstykowych potwierdziły liczne badania prowadzone w ciągu kilku ostatnich lat, a zwłaszcza programy pilotażowe wdrożone w ostatnim roku. Obecnie technologia PayPass jest wprowadzana lub testowana między innymi we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Kanadzie, Korei, na Tajwanie i w USA. Potencjał biznesowy tego rodzaju płatności dostrzegły już m.in. restauracje typu fast food – McDonald’s, Burger King, Starbucks, sklepy takie jak 7-Eleven, CVS, Duane Reed i inne. Także kolejne europejskie instytucje finansowe poszerzają swoją ofertę o karty i urządzenia do płatności bezstykowych, widząc w tym rozwiązaniu wiele możliwości wynikających z szybkości i zwiększenia wartości transakcji czy wzrostu lojalności użytkowników kart. (abstrakt oryginalny)
Ukazano karty płatnicze jako produkt bankowy. Przedstawiono czynniki determinujące wzrost liczby wartości transakcji dokonywanych kartami płatniczymi. Przeprowadzono analizę transakcji realizowanych za pomocą kart płatniczych. Określono marketingowe i technologiczne uwarunkowania rozwoju rynku kart płatniczych.
19
Content available remote Rola kryptowaluty bitcoin na rynku walutowym
63%
|
2017
|
3(7)
17-26
W niniejszej pracy próbowano na podstawie kursów czterech badanych walut: złotówki, dolara, euro oraz bitcoin, ocenić, czy informacje o związkach walutowych wpływają na prognozy przyszłych kursów oraz zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. W pracy podjęto również próbę scharakteryzowania kryptowaluty bitcoin oraz zwrócono uwagę na odmienność porównywalnych walut tradycyjnych i bitcoina oraz ich funkcjonowanie w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
737-749
Rozwój gospodarki informacyjnej, napędzany rozwojem technologii informatycznych, dostarcza stale nowych rozwiązań w obszarze płatności elektronicznych. Na ich tle tradycyjna, papierowa gotówka jawi się coraz częściej jako anachronizm nieprzystający do wizerunku XXI w. Coraz częściej pojawiają się w związku z tym prognozy zwiastujące koniec gotówki. Rozważane różnorodne alternatywy wobec płatności gotówkowych muszą uwzględniać złożony charakter współczesnego pieniądza, definiowanego zarówno przez pryzmat miernika wartości, jednostki monetarnej, jak i środka płatniczego. W ich kontekście głębszej analizie należałoby poddać szerokie spektrum elektronicznych płatności bezgotówkowych, pieniądz elektroniczny w koncepcji sensu stricte, gotówkę elektroniczną czy waluty wirtualne. Odrębną kwestią, będącą przedmiotem opracowania, jest dyskusja korzyści i zagrożeń, jakie niosłaby rezygnacja z fizycznej gotówki. Wobec niejednoznaczności tej oceny na razie można uznać, że pogłoski o rychłej śmierci gotówki są "mocno przesadzone". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.